Kategorie: / Komputery / Foto

1klik.pl Opinie Klientów

średnia ocen: 3.11
opinie o 1klik.pl
0 / 5 2019-02-26

W lutym 2009 roku złożyłem zamówienie na kamerkę Genius slim 1320, po przeczytaniu pozytywnych opinii na stronie Chip. Sklep informował, że produkt jest na magazynie i po przelewie pieniędzy (19 lutego) czekałem na przesyłkę, która powinna przyjść w ciągu 2-3 dni, zgodnie z informacją ze strony. Jednak po tygodniu nie otrzymałem żadnej wskazówki co do statusu mojego zamówienia. Probowalem skontaktować się ze sklepem przez telefon oraz mail, lecz nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Mija miesiąc, a ja zastanawiam się co zrobić - czy straciłem 100zł? W końcu postanowiłem ponowić próbę kontaktu z sklepem 18 marca, jednak z trudem udało mi się dodzwonić. Okazało się, że moje zamówienie zostało anulowane, a pieniądze zwrócone kilka dni wcześniej, o czym nikt mnie nie poinformował. Po zapytaniu o powód braku kontaktu ze sklepem, usłyszałem tylko, że mają dużo telefonów, przez co trudno się dodzwonić. Postanowiłem, że nigdy więcej nie kupię nic w tym sklepie.

0 / 5 2019-02-05

Ta firma jest absolutnie beznadziejna. Czekam na mój zamówiony towar od dwóch tygodni, podczas gdy obiecywali, że zostanie wysłany w ciągu trzech dni. Na początku twierdzili, że nie dostali przelewu, potem że nie otrzymali potwierdzenia, które wysłałem trzy razy mailem. Teraz całkowicie straciłem z nimi kontakt - nie można do nich dodzwonić się, a na moje maile nie otrzymuję odpowiedzi. Jest to kompletna porażka, nie polecam ryzykować robienia zakupów u nich!

5 / 5 2018-10-25

Zakupiłem urządzenie do sieci wifi - na stronie widniała informacja, że jest ograniczona dostępność. Zdecydowałem się złożyć zamówienie w czwartkowy wieczór, a już w piątek otrzymałem potwierdzenie, że wysyłka planowana jest na poniedziałek. Faktycznie, w wtorkowe poranne godziny kurier dostarczył mi paczkę. Jestem zadowolony z tego zakupu, poprzedni raz coś kupowałem w tym sklepie chyba dwa lata temu i również nie było żadnych problemów.

5 / 5 2018-05-02

Zamówienie złożyłem 14.12. Ostatecznie otrzymałem je 22.12. W międzyczasie, dostałem maila potwierdzającego zamówienie, ale cena w nim była znacznie wyższa niż oczekiwana (zamiast około 700 zł, podano 1280 zł). Po dwóch dniach otrzymałem poprawioną wersję potwierdzenia z prawidłową ceną i przeprosinami. Ogólnie rzecz biorąc, transakcja została wykonana zgodnie z zamówieniem. Mimo atrakcyjnej ceny, nie mam zbyt dużej ochoty na ponowne zakupy w tym miejscu.

0 / 5 2018-04-30

10 grudnia złożyłem zamówienie na święta. Nie otrzymałem żadnej odpowiedzi poprzez GG ani email. Żaden "fachowiec" nie odpowiadał na moje maile przez ponad tydzień. Następnie otrzymałem wiadomość, że nie ma możliwości realizacji zamówienia, ponieważ nie dokonałem płatności (chociaż ustaliliśmy formę pobrania). Prosiłem o przesłanie pełnej kwoty do zapłaty, ale musiałem czekać kolejny tydzień, aby ją otrzymać. Przelałem pieniądze 5 stycznia, ale po upływie kolejnych dwóch tygodni nie otrzymałem towaru, a na moje maile nie uzyskałem żadnej odpowiedzi. Nie polecam tej firmy!

3 / 5 2018-04-20

Dwa razy zdarzyło mi się zamawiać kamerę IP za 1600 zł, ale obie okazały się wadliwe. Pierwszej rzeczy udało mi się dokonać zwrotu, ale druga kamera jest zameldowana już od miesiąca i dalej nie otrzymałem odpowiedzi od firmy na moje e-maile czy telefony. To jest bardzo nieprofesjonalne podejście do klienta. Niemożliwe jest znalezienie zamówienia, faktury czy nawet reklamacji RMA. To absolutna porażka i radzę odstąpić od zakupów w tej firmie.

2 / 5 2018-03-04

Produkt jest dostępny, jednak nie wysyłają go. Jeśli dzwonimy, albo nie odbierają, albo są nieosiągalni. Na e-maila odpowiadają dopiero po upływie 3 dni z nietrafionym wyjaśnieniem. Zdecydowanie odradzam, lepiej jest zapłacić trochę więcej i otrzymać przesyłkę, niż denerwować się i tracić czas. NIE REKOMENDUJĘ.

0 / 5 2018-01-12

Cała sprawa trwała aż 3 tygodnie! Mimo iż według strony internetowej produkt był dostępny, okazało się, że tak nie jest i musiałem czekać na dostawę. Mimo licznych próśb o kontakt, nikt nie odpowiadał na moje pytania dotyczące statusu zamówienia. Sprzedawcy byli nieustępliwi i aroganccy - zwalając winę na swoich kolegów lub z szyderczym tonem odpowiadając na moje pytania. Kiedy w końcu poprosiłem o zwrot pieniędzy po 3 tygodniach, produkt dotarł do mnie dopiero po 2 dniach, bez wcześniejszych informacji. Ostatecznie otrzymałem wiadomość o anulowaniu transakcji. To była kompletna klęska.

0 / 5 2017-12-27

Z powodu ograniczonej dostępności towaru postanowiłem zamówić telewizor, mając nadzieję, że jest go jeszcze dostatecznie dużo. Jednakże, ku mojemu rozczarowaniu, moje zamówienie zostało anulowane. W zamian, zaproponowano mi telewizor droższy i o gorszych parametrach. To naprawdę porażka.

0 / 5 2017-12-27

Ponieważ towar był trudno dostępny, postanowiłem zamówić telewizor, licząc na to, że być może jest w małej ilości. Jednak niespodziewanie zamówienie zostało ANULOWANE. Teraz proponują mi droższy telewizor, który ma gorsze parametry... To jest porażka...

0 / 5 2017-12-10

Sklep jest okropny. Ich oferta jest nieaktualna - dopiero po dokonaniu zamówienia sprawdzają, czy w ogóle mają produkt na stanie. Chociaż twierdzą, że oferują zamienniki, nie można uzyskać żadnych konkretnych informacji odnośnie do nich, mimo obietnic o chęci pomocy przekazanych w mailu. Ich standardy są bardzo niskie.

0 / 5 2017-11-25

Rzadko piszę tego typu opinie, jednak tutaj zrobię wyjątek. Niestety nie zapoznałem się z wcześniejszymi opiniami i szkoda mi było czasu. Zamówiłem laptopa i routera 15 grudnia 2008 roku. Po kilku dniach zacząłem się martwić i zdecydowałem dzwonić, ponieważ przeczytałem opinie na temat firmy. Obsługa telefoniczna była okropna, ale udało mi się dodzwonić. Niestety poinformowano mnie, że nie posiadają routera, ale laptop powinien być dostępny. Postanowiłem zrezygnować z routera. Otrzymałem laptopa 24 grudnia 2008 roku, czyli po 9 dniach od zamówienia. Na szczęście, udało mi się odzyskać nadpłaconą kwotę, co było jedynym pozytywem. Dopiero 7 stycznia 2009 roku, po trzech mailach (bez odpowiedzi) i telefonach udało mi się uzyskać zwrot nadpłaconej kwoty.

5 / 5 2017-09-16

Szukałem na stronie skąpcu głośników komputerowych i znalazłem je w tym konkretnym sklepie. Były one najtańsze i w opisie dostępności napisano, że jest ich dużo. Postanowiłem je więc zamówić. Miałem też nadzieję na szybką wysyłkę. Jednak po 2 dniach od zamówienia nie dostałem żadnego maila ani telefonu. Po prostu cisza. Postanowiłem więc zadzwonić do sklepu i zostałem poinformowany, że niestety towaru nie ma na stanie i nie będą go mieć.

2 / 5 2017-06-25

Odradzam dokonywanie zakupów w tym sklepie. Jestem zdumiony, jak sklep ten utrzymuje się na rynku. Podany numer infolinii jest nieprawidłowy, nie można się dodzwonić na numery stacjonarne (albo są zajęte, albo nikt nie odbiera). Na przesłane maile nie otrzymuję żadnej odpowiedzi. Po prostu to żart! Brak jakiejkolwiek możliwości kontaktu. Zakupiłem u nich, wpłaciłem pieniądze, a nie otrzymałem żadnego potwierdzenia. Towaru nie ma, a kasy również nie ma.

2 / 5 2017-05-31

Nie mogę polecić robienia zakupów w tym konkretnym sklepie. Przedmiot, który zamówiłem za pośrednictwem platformy Allegro, okazał się niskiej jakości i spowodował uszkodzenia innych urządzeń. Niestety, nie ma możliwości zwrócenia tego towaru. Dodatkowo, właściciel sklepu reaguje na moje negatywne komentarze, wystawiając odwetowe opinie, w których podaje fałszywe informacje.

2 / 5 2017-05-31

Niedopuszczalne jest przeprowadzenie zakupów w tym konkretnym sklepie. Produkt, który zamówiłem za pośrednictwem serwisu Allegro, jest niskiej jakości i uszkodził inne urządzenia. Nieszczęśliwie, nie istnieje możliwość zwrócenia tego towaru. Co więcej, właściciel wystawia obraźliwe komentarze zawierające nieprawdziwe informacje.

2 / 5 2017-04-13

07.01.2009 złożyłem zamówienie w sklepie i tego samego dnia dokonałem przelewu za zapłatę. Do dzisiaj nie odebrałem żadnej informacji odnośnie wysyłki. Wysyłam e-maile, ale nikt nie odpowiada, a po odebraniu telefonu słyszę "czego on chce" i pytanie o zapłatę, ponieważ księgowa nie zaksięgowała. Nie polecam korzystania z usług tego sklepu i sam już tam nie będę zamawiać.

Rzetelne opinie o 1klik.pl

1klik.pl

Siedziba
Warszawa

WWW
http://www.1klik.pl

Email
[email protected]

Telefon
022 485-52-35

Komórka
-

Infolinia
-

Logowanie