Kategorie: / Ogród / Biuro / Dom / Pozostałe

Agamartin.com Opinie Klientów

średnia ocen: 3.31
opinie o Agamartin.com
1 / 5 2019-11-14

Ten sklep działa w sposób nieuczciwy! Publikuje obietnice o dostawie, ale po upływie kilku miesięcy okazuje się, że firma nie ma żadnego towaru, ponieważ został wycofany. Co więcej, odmawiają zwrotu pieniędzy! Wszystko to wygląda na poważne oszustwo i próbę wyłudzenia pieniędzy! Sprawę zgłosimy do sądu i również powiadomimy policję...

1 / 5 2019-03-21

W dniu 2 sierpnia złożyłam zlecenie na przedmioty za kwotę przekraczającą 3600 złotych. Po trzech miesiącach oczekiwania na dostawę postanowiłam anulować zlecenie. Dwa tygodnie później skontaktowałam się z firmą, aby zapytać, kiedy spodziewać się zwrotu pieniędzy. Pracownik poinformował mnie, że przelew został właśnie zlecony i powinien pojawić się na moim koncie jeszcze tego samego dnia. Mimo to, przez kolejny tydzień nie otrzymałam odpowiedzi na moje emaile. Ze względu na brak postępu w rozwiązaniu mojej sprawy w firmie agamartin, zdecydowałam zgłosić sprawę na policję, aby odzyskać moje pieniądze.

3 / 5 2019-03-03

Nie polecam tego sklepu w żadnym wypadku. Ich strona jest świetna i prezentowane na niej przedmioty zachwycające, jednakże firma ta nie jest godna zaufania i wydaje się oszukańcza. Zamówiłem lampę, lecz po wielu próbach uzyskania informacji odnośnie terminu jej dostawy, otrzymałem informację, że opóźni się o dwa tygodnie. Zdecydowałem zrezygnować z zamówienia i zażądać zwrotu pieniędzy. Otrzymałem odpowiedź tydzień później, że zwrot zostanie wykonany, jednakże od tamtej chwili minęło już ponad dwa tygodnie, a ja nie otrzymałem jeszcze żadnych informacji od firmy. Na moje maile nie odpowiadają, a kiedy dzwonię, mają problem z odbiorem i nie robią niczego, żeby pomóc. Na szczęście, zostanę odszkodowany przez bank, ale nie polecam tej firmy, która nie jest rzetelna.

0 / 5 2019-03-03

Sklep agamartin.com zasługuje na pozytywną opinię z czystym sumieniem. W piątek, po godzinie 15:00 zamówiłam lampę Bloomingville z przesyłką kurierską za pobraniem i już we wtorek ją otrzymałam. Na moją prośbę, z lampą dołączono bezpłatnie białą plastikową maskownicę, którą Producent pominął. Mimo że nie udało mi się dodzwonić na podany numer telefonu komórkowego na stronie, natychmiast otrzymywałam odpowiedzi na moje maile, w tym informację o numerze listu przewozowego. Bardzo polecam ten sklep!

5 / 5 2019-02-24

Straszna sytuacja! Sklep jest totalnie nieprofesjonalny i okazał się nieuczciwy. Trudno uwierzyć, że jeszcze działa. Musiałam czekać dwa miesiące na realizację zamówienia i w końcu zdecydowałam się zrezygnować, ale nie dostałam żadnego wyjaśnienia na temat opóźnienia. Kiedy wysłałam mail z rezygnacją, nie dostałam żadnej odpowiedzi. Minęło już ponad miesiąc a pieniądze nie zostały zwrócone. Osoba, która wcześniej odbierała telefon, teraz już nie odpowiada. Teraz muszę podjąć kroki prawne.

2019-02-23

Opinia jak najbardziej pozytywna pomimo, że zamówienie ostatecznie zwróciłam. Pracownicy sklepu na każdym etapie byli jednak pomocni i kompetentni.

3 / 5 2019-02-04

Zdecydowanie odradzam kupowanie w tym sklepie! Zamówiłem stolik z potwierdzonym terminem dostawy do 4 tygodni, ale termin został przesunięty 4 razy z powodu braku wysyłki przez producenta. Sklep jest bardzo trudny do kontaktu, nie odpowiadają na e-maile i telefon. Co więcej, udzielają nieprawdziwych informacji. Po około 4 miesiącach poinformowali mnie, że producent wycofał ten produkt z produkcji i zaproponowali inny. W końcu, po anulowaniu zamówienia i groźbach skierowanych na sąd i policję, sklep zwrócił mi pieniądze w szybkim czasie.

3 / 5 2019-01-28

W sklepie zamówiłem dywan, który miał być wysłany w ciągu 24 godzin, tak było oznaczone. Niestety, okazało się to nieprawdą. Przez ponad miesiąc sklep nie odpowiedział na żadne moje zapytania dotyczące zamówienia. Kiedy w końcu poprosiłem o zwrot pieniędzy, sklep oznajmił, że dywan jest już gotowy do wysyłki. Szczerze odradzam.

0 / 5 2019-01-25

Muszę potwierdzić, że wszystkie zgłoszenia są prawdziwe - czas, jaki potrzebują na zrealizowanie zamówień, jest nie do zaakceptowania, a do tego wysyłają jedynie kilka sztuk z całego zamówienia. Nie ma możliwości skontaktowania się z nimi przez telefon, odpowiadają jedynie na e-maile, kiedy im to pasuje. Nawet ja, jako stały klient sieciowych zakupów, jeszcze nie doświadczyłem czegoś takiego. Cyfrowa wiadomość informuje mnie, że miseczka z zamówienia #3913 zostanie wysłana na wskazany adres pod koniec kwietnia, mimo że zamówienie zostało złożone już 3 lutego. Zdecydowanie nie jest to dla osób o słabych nerwach.

1 / 5 2019-01-07

Moje najgorsze doświadczenie związane z zakupami online miało miejsce w sklepie AgaMartin.com. Nie spotkałam się z takim traktowaniem w żadnym innym sklepie w Chinach, USA czy Czechach. Zostałam oszukana, a przez cały miesiąc próbowałam odzyskać pieniądze za wadliwe produkty, które kupiłam w tym sklepie. Na szczęście, mieszkałam w Krakowie i mogłam osobiście odebrać swoje pieniądze, choć musiałam ponieść ryzyko oszustwa niedostarczenia. Dopiero po interwencji na komisariacie, otrzymałam zwrot środków. To smutne, że ten sklep zmarnował swoje szanse na sukces i zrujnował moją wiarę w ludzką uczciwość...

5 / 5 2019-01-01

Piękne produkty i szybka, profesjonalna obsługa - polecam ten sklep.

2 / 5 2018-11-20

28 listopada 2014 roku złożyłam zamówienie, ale do dzisiaj nie otrzymałam wszystkich zamówionych produktów. Towary przyszły do mnie stopniowo, jednak do tej pory nie otrzymałam półek. Ostatnio otrzymany produkt okazał się uszkodzony. Na dodatek, nie doczekałam się też kuriera, który miał odebrać paczkę, a pieniądze za zwrócone produkty też jeszcze nie zostały mi zwrócone. Chociaż sklep ma ciekawe rzeczy, nie polecam dokonywania tam zakupów ze względu na brak profesjonalnej obsługi.

1 / 5 2018-11-10

Piękne produkty i profesjonalna obsługa. Wysyłka produktu na zamówienie w 6 dni. Aż ciężko uwierzyć w te wszystkie negatywne komentarze poniżej.

5 / 5 2018-10-30

Wszystko OK. Polecam!

5 / 5 2018-10-20

Transakcja przebiegła wzorowo. polecam zakupy w sklepie.

5 / 5 2018-10-01

To już trzecie moje zamówienie w agamartin i jak do tej pory wszystko godne polecenia. Piękne produkty i szybka wysyłka. Polecam więc 3 razy :)

2018-09-12

Fantastyczne produkty. Duży wybór. Wysyłka na czas.

5 / 5 2018-09-07

Polecam!

1 / 5 2018-09-02

Lepiej unikać tego rodzaju sklepów! Nie ma możliwości skontaktowania się telefonicznie. Po długim oczekiwaniu na produkt, poprosiłam o zwrot pieniędzy. Odpowiedzieli, że zwrot został dokonany. Jednak od kilku dni nie widzę ani śladu moich pieniędzy. Teraz zostaje mi tylko zwrócić się do rzecznika praw konsumenta.

0 / 5 2018-08-31

Mimo że musieliśmy czekać 2 dni na odpowiedź mailową, oceniamy sklep pozytywnie po raz kolejny. Kontakt telefoniczny był świetny, chociaż godziny wsparcia mogłyby być dłuższe. Co więcej, transport był niesamowicie szybki - zamiast planowanych 4 tygodni, musieliśmy czekać tylko 13 dni. Całościowo, sklep zasługuje na piątkę z plusem.

0 / 5 2018-08-23

Niesamowite produkty .. i wszystkie w wyjątkowym stylu, którym jestem entuzjastycznie zafascynowany! Mężczyzna, który udzielał mi rady przy wyborze, był niezwykle pomocny. Całe zamówienie dotarło do mnie następnego dnia.

5 / 5 2018-08-17

Perfekcyjni w każdym tego słowa znaczeniu, a w przedmiotach idzie się zakochać.Polecam!

5 / 5 2018-06-23

Super sklep z moimi ulubionymi markami! Błyskawiczna dostawa ( 18 godzin od złożenia zamówienia! )

0 / 5 2018-06-08

W sklepie jest wiele atrakcyjnych produktów, ale niestety brakuje tam odpowiedniej obsługi klienta. Informowanie o statusie zamówień, dostawach i zwrotach jest praktycznie nieistniejące. Trzeba stale dzwonić i pytać o te sprawy. Ponadto, zamówienie zostało zrealizowane po terminie, co jest już standardowe.

0 / 5 2018-06-07

Odradzam zamawianie czegokolwiek w tej konkretnej sklepie!! Pracują tam jedynie niekompetentni oszuści, którzy tylko kłamią. Czekam już cztery długie miesiące na dostawę lampy, a termin ciągle jest przekładany z tygodnia na tydzień. Prawdopodobnie nigdy jej nie zobaczę i stracę swoje pieniądze. Jak tacy nieudacznicy mogą przetrwać na rynku? :)

1 / 5 2018-06-01

Od długiego czasu dokonuję zakupów przez internet i jeszcze nigdy nie spotkałam się z tak nieprofesjonalnymi wydawcami. Ich postawa wobec klientów jest wyśmiewaniem. Tego rodzaju sklepy winny być bez oczekiwania zamykane. Uważam, że osoby tam pracujące są nieudacznikami. Oczekuję mojego zamówienia od dwóch miesięcy, tak, dwóch miesięcy! Co tydzień kiedy pytam o przesyłkę, otrzymuję użyteczne informacje, że czekają na dostawę z Danii i moja przesyłka zostanie dostarczona w przyszłym tygodniu, lecz tak jest już od czterech tygodni. Jeśli możesz, unikaj tego sklepu.

3 / 5 2018-05-14

Nie polecam kupowania w tym sklepie. Czekałem 4 miesiące na moje zamówienie, a termin dostawy został przesuwany kilka razy. Sklep obwiniał producenta za opóźnienia. W końcu zdecydowałem się anulować zamówienie i zażądałem zwrotu pieniędzy. Jednak, od ponad 14 dni czekam już na zwrot pieniędzy, a kiedy każdego dnia pytam o status zwrotu, otrzymuję tylko niejasne odpowiedzi na stylu "zapłata zostanie wykonana jutro". To grupa oszustów, którzy nie są w stanie poradzić sobie z płynnościami finansowymi. Powtarzam, nie polecam takiego sklepu!

3 / 5 2018-04-30

Sklep Aga Martin sprzedaje piękne przedmioty dla osób zainteresowanych designem, ale ich ceny są zawsze wyższe niż u konkurencji. Mimo to, dostępne są różnorodne produkty. Kilka razy kupiłam tam rzeczy i zawsze doświadczałam kłopotów. Obsługa klienta, kontakt oraz dostawa pozostawia wiele do życzenia. Aga Martin nigdy nie informuje klientów emailowo, opóźnia dostawę (czasami nawet o pół roku), ignoruje maile, nie informuje o problemach telefonicznie i daje fałszywe informacje na temat dostawy. Konieczne jest osobiste czekanie na kuriera, który może przyjść w każdej chwili. To bardzo nieprzyjemne. Nie polecam Aga Martin osobom zapracowanym lub mającym słabe nerwy. Jeśli to możliwe, trzeba robić zakupy gdzie indziej, gdzie również jest duży wybór.

2 / 5 2018-04-29

Zastanawiałem się, czy opłaca mi się wyrazić swoją opinię o sklepie, ponieważ na Opineo był tylko jeden pozytywny komentarz, gdy tam robiłem zakupy. Miałem wrażenie, że mam pecha, dopóki nie zobaczyłem dzisiaj negatywnych opinii. Dlatego postanowiłem podzielić się swoimi doświadczeniami i ostrzec innych przed sklepem. Nie polecam sugerowania się wpisami o Wysyłce w 24 Godziny, ponieważ ja czekałem na produkty miesiąc, zamiast w ciągu jednej doby, jak zapewniał sklep. Kiedy próbowałem skontaktować się ze sklepem, spotykałem się z utrudnieniami. Ostatecznie, kiedy dostałem przesyłkę, dowiedziałem się, że nie były to właściwe produkty. Odesłałem je i otrzymałem inne, ale okazały się one wadliwe. Cały proces trwał dwa miesiące, a ja w końcu zdecydowałem, że lepiej zrezygnować i poprosić o zwrot pieniędzy. Dopiero po moim upominaniu pieniądze zostały zwrócone. Po moich doświadczeniach i przeczytaniu innych negatywnych opinii, uważam, że ten sklep jest prowadzony niekompetentnie. Dlatego odradzam robienie tam zakupów, nawet jeśli oferują fajne produkty.

5 / 5 2018-04-25

To moje kolejne zakupy i jak zwykle polecam Towar pierwsza klasa, dostawa ekspres :)

0 / 5 2018-04-05

Jestem już czekam na zwrot pieniędzy za zwrócony towar od 3 tygodni, pomimo że według regulaminu powinnam otrzymać je w ciągu 2 tygodni. Nie otrzymuję żadnej odpowiedzi na moje kolejne maile, a rozmowy telefoniczne kończą się tylko kolejnymi obietnicami. Lepiej trzymać się z daleka!

0 / 5 2018-04-05

Już od trzech tygodni oczekuję na przelany zwrot pieniędzy za zwrócony towar - zgodnie z ustaloną regułą, firma powinna dokonać tego w ciągu dwóch tygodni. Niestety, moje kolejne wiadomości e-mail pozostają bez odpowiedzi, a kiedy dzwonię, jestem pocieszany kolejnymi obietnicami. Zalecam unikanie tej firmy.

0 / 5 2018-03-16

To co się dzieje z tą firmą to katastrofa. Przez wielkie "F" to wszystko fatalne. Jeszcze nigdy nie spotkałam się z takim zachowaniem. Na moje maile nie odpowiadają, a kiedy dzwonię, obiecują terminy i rzeczy, których nie dotrzymują. Złożyłam zamówienie w lipcu, a miało przyjść po 2 tygodniach. Teraz mamy październik i nadal nic nie ma. Nikt się nie kontaktuje i tylko ja muszę ciągle dzwonić, aby coś się ruszyło.

3 / 5 2018-03-11

Zdecydowanie nie polecam tego sklepu. Cierpliwiłam się przez 3 miesiące, ale w końcu zrezygnowałam z zakupu. Na stronie internetowej podane były (i nadal są) informacje o dostępności produktów w terminie 2-4 tygodni. Komunikacja ze sklepem była bardzo kiepska. Żałuję, że nie przeczytałam opinii przed dokonaniem zakupu, ponieważ większość z nich jest negatywna.

5 / 5 2018-03-09

Jestem bardzo szczęśliwa z moich zakupów w agamartin. Kupiłam oświetlenie i krzesła do naszego bistro. Towary są bardzo ładne, a pracownicy sklepu byli bardzo pomocni. Chociaż zmieniałam swoje zamówienie trzy razy, dostałam je dwa tygodnie przed deklarowanym terminem dostawy. Szczęśliwie, nie przeczytałam negatywnych opinii przed zakupem, bo mogłabym się wahać. Chciałabym podziękować za przeprowadzoną transakcję i z pewnością kupię ponownie w przyszłości.

5 / 5 2018-03-04

Świetne produkty. Zwłaszcza lampy nas urzekły. Zamówienie zrealizowane szybko i bezproblemowo. Polecam.

3 / 5 2018-02-12

Nie polecam tego sklepu! Złożyłam zamówienie w styczniu i musiałam długo czekać. Po wielu telefonach, kiedy zaczęłam się martwić o dłużące się oczekiwanie na towar, postanowiłam zrezygnować z zamówienia. To było w maju. Dziś jest lipiec i nadal nie otrzymałam zwrotu pieniędzy. Na podstawie zachowania sklepu, sądzę że nie dostanę go w ogóle. Nikt nie odbiera telefonów ani nie odpisuje na maile. UWAŻAJ!

5 / 5 2018-01-17

Szybko i profesjonalnie - polecam.

5 / 5 2018-01-15

Jestem bardzo zadowolona z mojego doświadczenia. Obsługa była uprzejma, a pytania szybko i starannie odpowiedziane, zarówno przez e-mail, jak i przez telefon. Moja przesyłka została wysłana bardzo szybko - tak naprawdę, tego samego dnia. To niezwykle imponujące, zwłaszcza że produkty miały być wysłane w ciągu 24 godzin. Nie mogę się już doczekać kolejnych zakupów w tym sklepie.

1 / 5 2018-01-13

Słychać niesamowite wiadomości. Wszystkie nieprzychylne opinie przeczytane niżej są prawdziwe. Sklep działa oszukańczo i brakuje z nim komunikacji. Będę próbował zgłosić ten sklep odpowiednim organom. Jednocześnie, złożyłem wniosek w banku o zwrot pieniędzy za dokonaną transakcję w maju, więc otrzymam swoje środki z powrotem. Chcę stanowczo ostrzec wszystkich przed robieniem zakupów w tym sklepie.

2 / 5 2018-01-11

Według mnie, sklep nie zasługuje na pozytywne opinie. Kilka lat temu miałam złe doświadczenia z nimi podczas zakupów. Musiałam czekać na moje zamówienie przez prawie pięć miesięcy, pomimo że miało zostać wysłane w ciągu dwóch tygodni. W dodatku, musiałam sama dzwonić i mailować, aby uzyskać informacje na temat mojego zamówienia. Co więcej, faktura, którą otrzymałam, zawierała błędne kwoty. Mimo że otrzymałam niewielką zniżkę, nie przeprosili mnie za spóźnienie. Po tym doświadczeniu postanowiłam robić zakupy w innym sklepie. Kilka miesięcy temu spróbowałam znowu i zamówiłam coś, co miało być wysłane w ciągu 24 godzin. Jednak po kilku dniach nie dostałam mojej paczki i musiałam się dowiedzieć, że zamówienie zostało przeoczone. Nie byłam w stanie uzyskać informacji na temat mojej przesyłki oraz miałam problemy z dowodem zakupu, który był brakujący. W końcu zdecydowałam, że nie chcę już więcej robić zakupów w tym sklepie, mimo że ich pracownicy są miłymi ludźmi. Zalecam unikanie robienia zakupów w tym sklepie ze względu na nieprzyjemne doświadczenia z ich usługami.

3 / 5 2018-01-10

Nie polecam zakupów w sklepie Agamartin. Mimo że złożyłam zamówienie i zapłaciłam prawie 5 miesięcy temu, nadal nie otrzymałam swoich produktów. Komunikacja z nimi jest fatalna. Musiałam sama domagać się zwrotu pieniędzy i nie otrzymałam nawet przeprosin.

3 / 5 2018-01-10

Nie polecam robienia zakupów w agamartin. Mój zamówienie zostało złożone i opłacone niemal 5 miesięcy temu, ale do tej pory nie zostało zrealizowane. Komunikacja była bardzo słaba. Musiałem sama się upominać o zwrot moich pieniędzy, a nawet nie usłyszałam od nich "przepraszam".

5 / 5 2017-12-20

Polecam. Zamówienie zrealizowane szybko i profesjonalnie.

3 / 5 2017-12-18

Ten sklep jest oszustem, więc lepiej się od niego trzymać z daleka. Zamówiłem stolik kawowy na ich stronie internetowej, ale po 8 tygodniach okazało się, że nie będzie dostępny, mimo że wcześniej zapewniali mnie, że będzie wysłany prosto od producenta z Danii. Dodatkowo nie zwrócili mi pieniędzy za zakup. Walczę z nimi już od 4 tygodni, ale kiedy dzwonię na infolinię, koledzy konsekwentnie mówią mi, że przesłali dyspozycje do księgowej i nic więcej nie mogą zrobić. Jestem zdeterminowany, aby odzyskać moje pieniądze! Gorąco odradzam robienie u nich zakupów!

3 / 5 2017-12-05

Nie polecam kupowania w tym sklepie mimo bogatej oferty. Opisy produktów nie zawsze są wiarygodne, zdjęcia często nie oddają rzeczywistego koloru, a brakuje ważnych informacji o oferowanych towarami. Dodatkowo, deklarowane terminy dostawy są nieważne, ponieważ sklep ciągle przekłada daty wysyłki. W naszym przypadku oczekiwanie na przesyłkę trwało aż trzy miesiące, podczas gdy deklarowano 2-4 tygodnie. Kontakt ze sklepem jest niemożliwy, ponieważ nie odpowiadają na maile lub wysyłają jedynie krótkie odpowiedzi.

0 / 5 2017-11-14

Długo wahaliśmy się nad zakupem drogich mebli, ale w końcu zdecydowaliśmy się i teraz absolutnie nie żałujemy. Cały proces zamawiania przebiegł bez problemów, a kurier dostarczył wszystko w ciągu 48 godzin.

0 / 5 2017-11-14

Przez długi czas zastanawialiśmy się nad zakupem mebli, które nie były tanie. Ostatecznie zdecydowaliśmy się je kupić i nie żałujemy tej decyzji. Cały proces zamawiania przebiegł sprawnie, a kurier dostarczył wszystko w ciągu dwóch dni.

5 / 5 2017-11-11

Wszystko w porządku. Szybka wysyłka i piękne przedmioty.

0 / 5 2017-11-03

Firma nie jest rzetelna w przekazywaniu informacji dotyczących statusu zamówienia oraz opóźnień, zasłaniając się jedynie przeprosinami wobec klienta. Po wysłaniu maila o zrezygnowaniu z zakupu lamp, okazało się nagle, że zostały one dostarczone, mimo wcześniejszych zapowiedzi o opóźnieniach. Niestety, mimo iż lampy były ładne, nie pasowały do wnętrza z powodu błędów popełnionych przez architekta. Procedura zwrotu okazała się bardzo trudna i prawdopodobnie będzie skończona w sądzie.

5 / 5 2017-10-31

Nie jestem zadowolona z mojego zakupu dwóch lamp w agamartin. Pierwotnie powiedziano mi, że będą gotowe w ciągu tygodnia, ale termin został przesunięty o kolejne tygodnie. Po dwudziestu dniach oczekiwania zdecydowałam się zadzwonić i powiedzieć, że nie jestem zadowolona z takiego obrotu wydarzeń. Obiecano mi, że kolejnego dnia lampa będzie już z nimi na miejscu, jednak otrzymałam maila, informującego, że lampy nie będzie i mogę wybrać coś innego.

3 / 5 2017-10-14

Zdecydowanie nie polecam robienia zakupów w tej sytuacji. Od momentu złożenia zamówienia 1 czerwca do dzisiaj nie zostało ono jeszcze zrealizowane. Nie otrzymuję odpowiedzi od sprzedawcy na wysłane listy, a podczas wielu rozmów telefonicznych zostaję skierowany do kolejnej dostawy, bez żadnej konkretniej informacji. To nie tylko kosztuje mnie pieniądze, ale również brakuje mi potrzebnego towaru. Cała sytuacja negatywnie wpływa na moje zdrowie i jest naprawdę przykre.

0 / 5 2017-09-14

Powinno się unikać tego sklepu, jest bardzo zły. Po dwóch dniach od wysłania maila, zero odpowiedzi. Nie otrzymałem żadnego telefonu. Czekam na moje zamówione produkty od dwóch miesięcy i nie mam żadnej informacji, kiedy do mnie dotrą. Zamówiłem wiele rzeczy, ale otrzymuję je po pewnym czasie, po jednej przesyłce na raz. Nie zamierzam już nigdy nic kupować w tym sklepie.

0 / 5 2017-09-14

Niepolecam. Po dwóch dniach od wysłania wiadomości e-mail nadal nie otrzymałem odpowiedzi, a telefonicznie nie udało mi się skontaktować. Czekam na zamówione produkty już od dwóch miesięcy i nie mam żadnej informacji, kiedy dotrą. Zamówiłem wiele produktów, ale otrzymuję je w różnych przesyłkach i to po dłuższym czasie. Było to moje ostatnie zakupy w tym sklepie.

2 / 5 2017-09-02

Zamówiłem towar 14 października 2015 roku, ale niestety sklep nie dostarczył go w żadnym z ustalonych terminów. Sklep przesuwał terminy dostawy co dwa tygodnie, ale również nie odpowiadał na moje maile, a telefon był nieodpowiedziałany. W połowie grudnia zdecydowałem się zrezygnować z zamówienia. Sklep ciągle informował mnie, że towar już wyjechał z Danii i jest w drodze, ale niestety nie dostarczył go. Nie polecam tego sklepu, jest to dziwne, że jeszcze istnieją!

0 / 5 2017-08-23

Nie polecam kupowania w tym sklepie ze względu na moje złe doświadczenia. Czekam już od miesiąca na zwrot pieniędzy za produkt z reklamacją, a nie otrzymuję żadnych odpowiedzi na moje wiadomości oraz rozmowy z pracownikami. Niestety, moja opinia na temat sklepu została usunięta z Facebooka, a moje konto zostało zablokowane. Posiadam jednak zamiar kontynuować nękające ich telefonowanie, choć nie zawsze odbierają, aby choć trochę przeszkodzić im w prowadzeniu interesów. Niestety, prawdopodobnie będą ignorować moje działania.

2 / 5 2017-08-19

Nie mogę polecić tego produktu! Złożyłem zamówienie na początku marca, ale do końca kwietnia go nie otrzymałem. Nie otrzymałem również zwrotu pieniędzy. Rzekomo mieli przelać pieniądze w zeszłym tygodniu, ale dzisiaj to jest fałszywe, po kolejnym przypomnieniu telefonicznym.

2 / 5 2017-08-19

Nie mogę polecić tego towaru. Zamówiłem go na początku marca, ale do końca kwietnia nie został dostarczony. Niestety, nie otrzymałem zwrotu pieniędzy. Powiedzieli, że dokonali przelewu w zeszłym tygodniu, ale dzisiaj, po kolejnym telefonie przypominającym, dowiedziałem się, że tak naprawdę nie zrobili tego.

5 / 5 2017-08-02

Wszystko OK. Polecam wszystkim miłośnikom dobrego designu

5 / 5 2017-08-01

bardzo szybka dostawa, bezpieczna płatność.

2017-07-27

Wszystko w jak najlepszym porządku. Jak zwykle pracownicy bardzo pomocni, a produkty piękne!

1 / 5 2017-07-16

Ci ludzie są złodziejami! Najpierw zmylają nas mówiąc, że przesunięcie dostawy to normalna sprawa (o ile w ogóle udaje nam się z nimi skontaktować), a potem, gdy po wielu miesiącach zrezygnujemy z zamówienia, odmawiają zwrotu pieniędzy. Codziennie obiecują, że przelew zostanie dokonany wkrótce. To oszuści! Upewnijmy się, że ich unikniemy! To irytujące i niewygodne, marnujemy nerwy, pieniądze i czas. Kiedy zamówiłam ten sam przedmiot w innym sklepie, dostałam go w ciągu 2 dni, więc nie było to towaru wyjątkowo deficytowego.

2 / 5 2017-07-16

Mój najgorszy doświadczenie zakupowe miało miejsce w sklepie, gdzie zamówiłem lampę 16 stycznia 2015 roku. Ostatecznie przyszła mi dopiero 19 lutego 2015 roku, ale bez abażura, za którym musiałem czekać aż do 27 marca 2015 roku. Co gorsza, nikt mnie nie poinformował o braku abażura, a przez półtora miesiąca nie otrzymałem żadnego maila z wyjaśnieniem. Dodatkowo, abażur, który otrzymałem, wymagał przebudowy stelaża i skrócenia materiału. Nie polecam tego sklepu ze względu na całkowite ignorowanie klienta.

1 / 5 2017-07-07

Jest to tragedia! Nie spodziewałem się, że takie sklepy jeszcze istnieją. Zamówiłem towar na początku września, a teraz mamy już późny listopad. Mój czas i nerwy zostały zmarnowane. Nie mam słów na to, co się stało. Teraz muszę walczyć o zwrot pieniędzy, ponieważ nie wierzę już w realizację zamówienia. Podobnie jak w innych opiniach na tej stronie, mój towar też ma być wysłany z Danii za tydzień, lecz wątpię, żeby tak było. Podsumowując, unikajcie sklepu agamartin.com, bo nie warto się z nim zadawać!

0 / 5 2017-06-18

Dostawa półek została przekładana wielokrotnie. Otrzymuję ciągłe odpisywanie, a ostatnio nawet zostałam całkowicie zignorowana. Sklep wciąż oczekuje na dostawę z Danii. To jakbyśmy cofnęli się w czasie do średniowiecza, albo jakby Dania znajdowała się w zupełnie innej galaktyce. Teraz żądam zwrotu pieniędzy.

5 / 5 2017-05-31

Szybka wysyłka i cudowne produkty. Polecam wszystkim zakochanym w pięknych przedmiotach!

3 / 5 2017-05-22

Mocno odradzam. Zamówiłam dwie grafiki za duże pieniądze i miałam otrzymać je w ciągu 24 godzin. Po upływie dwóch tygodni nie otrzymałam żadnej informacji o opóźnieniu, więc zapytałam o zamówienie. Dowiedziałam się, że muszę poczekać jeszcze kolejne dwa tygodnie. Po kolejnej interwencji otrzymałam jedną grafikę, która była niskiej jakości i zniszczona. Poprosiłam, aby nie wysyłali mi drugiej grafiki i chciałam oddać tę, którą otrzymałam. Wysłali mi drugą grafikę, która była jeszcze w gorszym stanie. Ostatecznie odesłałam obie grafiki i czekałam miesiąc na zwrot pieniędzy. Jak można sprzedawać produkty niskiej jakości za tak wiele pieniędzy?

0 / 5 2017-04-26

Postanowiłam zrobić zakupy przez sklep, kupując wiele produktów. Większość zamówionych produktów już dostałam, jednakże musiałam od nich często domagać się dostawy. Po miesiącu od złożenia zamówienia, nadal nie otrzymałam jednego z produktów, więc skontaktowałam się z agamartin w celu wyjaśnienia sytuacji. Okazało się, że produkt został wycofany ze sprzedaży. Teraz obawiam się, że nie dostanę pozostałych trzech zamówionych produktów, ponieważ kontakt z sklepem jest bardzo słaby. Na moje maile odpowiadają z opóźnieniem lub wcale, co sprawia, że nie jestem w stanie uzyskać żadnych informacji.

5 / 5 2017-04-21

Ponownie 5 gwiazdek! Oby więcej sklepów z taką ofertą i tak profesjonalną obsługą. Zdecydowanie polecam.

0 / 5 2017-04-04

Realization of orders in this store is a disaster. I have been waiting for the ordered item for 5 months (unfortunately, this is not a joke). However, on the website where I ordered the product, there is an optimistic note "shipping: 2-4 weeks". Despite my numerous phone calls asking for information, I was given additional delivery dates, none of which were met.

0 / 5 2017-04-01

Chcę zwrócić uwagę na jedno istotne ostrzeżenie - obawiam się, że ten sklep, o którym piszę, może być tylko iluzją. Gdy składałam zamówienie na stronie sklepu, zapewniali mnie, że towar będzie dostępny w ciągu 24 godzin. Zaakceptowałam to i dokonałam przedpłaty, lecz niestety towar nigdy do mnie nie dotarł. Co gorsza, nie otrzymałam żadnej informacji od sklepu w tej sprawie. Musiałam wielokrotnie interweniować, lecz mimo to, przekładano mi terminy dostawy jeszcze kilkakrotnie. Po dwóch miesiącach oczekiwania zdecydowałam się zrezygnować. Na szczęście otrzymałam zwrot pieniędzy.

Rzetelne opinie o Agamartin.com

Agamartin.com

Siedziba
Kraków

WWW
https://www.agamartin.com/

Email
[email protected]

Telefon
533 011 400

Komórka
-

Infolinia
-

Logowanie