Kategorie: / Telefony

Colorcase.pl Opinie Klientów

średnia ocen: 2.15
opinie o Colorcase.pl
2 / 5 2019-02-06

Mija ponad 3 miesiące od momentu złożenia i opłacenia zamówienia, a wciąż nie otrzymałem żadnej przesyłki. Wysłałem reklamację już miesiąc temu, jednak do tej pory nie została rozpatrzona, mimo że obiecano mi odpowiedź w ciągu 10 dni. Poziom obsługi klienta jest tragiczny, nie można nawiązać kontaktu, a na moje maile nie otrzymuję żadnej odpowiedzi. Zdecydowanie nie polecam tej firmy!

2 / 5 2019-02-06

Mija już ponad 3 miesiące od momentu złożenia i opłacenia zamówienia, jednak do tej pory nie otrzymałem zamówionego towaru. Dodatkowo, choć złożyłem reklamację, minął już miesiąc, a miałem być poinformowany o jej rozpatrzeniu w ciągu 10 dni. Obsługa klienta jest tragiczna - brak jakiejkolwiek możliwości kontaktu, a moje maile pozostały bez odpowiedzi. Zdecydowanie nie polecam!

1 / 5 2019-01-18

Zero kontaktu, etui uszkodzone, zglaszam sprawę gdzie trzeba. Totalne olanie sprawy reklamacji Ale pieniadze i tak odzyskam.

5 / 5 2018-11-04

Profesjonalna obsługa, wszystko ok! Polecam

0 / 5 2018-08-24

Proszę być czujnymi, nie dajcie się oszukać. Etui, które zamówiłem, w ogóle nie zostało dostarczone. Firma, z której zamawiałem, nie udostępnia numeru telefonu, więc nie jest możliwe dodzwonienie się do nich. Na moje maile nie otrzymuję odpowiedzi. Nie przekazujcie swoich pieniędzy na konto o nazwie Grażyna Sala w Gliwicach. Ta firma jest fikcyjna i moje pieniądze przepadły.

0 / 5 2018-07-27

Zapłaciłem za coś i przeszły dwa miesiące, a jednak nie otrzymałem tego, na co czekałem. Próbowałem skontaktować się poprzez e-maile, ale nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Dodatkowo, nie podają swojego numeru telefonu, co utrudnia dalszą komunikację. Dodatkowo, jestem bardzo zawiedziony, gdyż pozytywne komentarze, które widzę, są oczywistym stałym schematem i wyglądają nieprawdziwie.

2 / 5 2018-06-30

Jestem zmuszony/naruszony do wystawienia niekorzystnej recenzji. Zakupiłem przedmiot i opłaciłem go 23 maja. Obecnie mamy 22 czerwca i moje przesyłka nadal nie dotarła, a sklep nie odpowiada na moje uprzejme maile z prośbą o jakiekolwiek informacje. Nie mogę polecić nikomu tego sklepu!

2 / 5 2018-06-30

Niestety, muszę wyrazić negatywną opinię. Zakupiłam towar i uiściłam płatność 23 maja. Obecnie jest 22 czerwca, a przesyłka wciąż nie dotarła do mnie. Sklep nie reaguje na moje uprzejme maile z prośbą o jakiekolwiek informacje. Nie polecam nikomu tej firmy!

1 / 5 2018-05-23

Złożyłem zamówienie 26.10.2018, a teraz mamy już 3.01.2019. Paczka jeszcze nie dotarła. Po wysłaniu uprzejmej wiadomości mailowej do sklepu 26.11.2018, otrzymałem informację, że rozpoczynają procedurę reklamacyjną, która potrwa 10 dni, po czym "coś" zostanie ustalone. Minął kolejny miesiąc i jest całkowita cisza. Jeśli nadal nie będę otrzymywał żadnej współpracy z drugiej strony, będę zmuszony zgłosić to do Policji.

0 / 5 2018-04-26

Zamówiłam etui z zagranicy, ale czekałam na nie bardzo długo i po jego odbiorze byłam bardzo zawiedziona. Grafika była tylko z tyłu etui i nie wyglądała dobrze - była nieumiejętnie naniesiona i rogi były postrzępione. Dodatkowo, z czasem grafika zaczynała schodzić z silikonu. W porównaniu do ceny, lepiej było kupić zwykłe etui za 10zł w pierwszym lepszym sklepie - byłoby lepszej jakości. Jedyne, co było dobre w tym etui, to mnogość wzorów do wyboru, których nie można znaleźć w innych sklepach. Właśnie boję się, że grafika z mojego etui również zacznie się schodzić zanim nawet zdążę się nim nacieszyć.

2 / 5 2018-01-27

Zamówiłam etui 18 lipca i do teraz otrzymałam tylko jeden mail od sklepu z prośbą o potwierdzenie adresu dostawy, który podałam przy składaniu zamówienia. Wygląda na to, że sklep zupełnie nie dba o klienta, nie dostarcza etui, nie utrzymuje z nim kontaktu i nie zwraca pieniędzy. W żadnym wypadku nie polecam dokonywania zakupów w ColorCase!

3 / 5 2017-12-27

Podam niepochlebną opinię, bo do tej pory nie otrzymałem etui na telefon Huawei P8. Nie polecam zakupu, zwłaszcza że kontakt ze sklepem jest utrudniony, a oni mnie proszą o opinię, więc chętnie im ją wystawię.

3 / 5 2017-12-27

Decyduję się na wystawienie negatywnej opinii, ponieważ do tej pory nie otrzymałam etui na telefon Huawei P8, które zamówiłam. Nie polecam zakupu, zwłaszcza ze względu na utrudniony kontakt ze sklepem, a dodatkowo prosili mnie o udzielenie opinii - z chęcią im ją wystawię.

1 / 5 2017-11-25

Postanowiłam zawiadomić policję w sprawie. Witryna internetowa sklepu jest już od kilku tygodni w trakcie przebudowy, przez co niestety brakuje jakiejkolwiek możliwości kontaktu. Okazuje się, że przy realizacji mojego zamówienia wystąpiły pewne niedociągnięcia. Pieniądze, które przelałam na zakupy, zostały zablokowane i niestety nie mam możliwości ich odzyskania. Jeżeli do końca bieżącego tygodnia sklep nie nawiąże ze mną kontaktu, będę zmuszona zgłosić tę sprawę na policję.

0 / 5 2017-08-28

Dostałam etui, które było zdecydowanie za wielkie, pasujące do zupełnie innego telefonu (było o około 3 cm za długie). Zdecydowałam się złożyć reklamację i zrobiłam zdjęcia zgodnie z instrukcjami sklepu. Niestety, reklamacja została odrzucona, ale nie podano żadnego wyjaśnienia.

0 / 5 2017-08-28

Otrzymałam pokrowiec, który okazał się zbyt duży, pasujący do zupełnie innego telefonu (o około 3 cm za długi). Złożyłam reklamację i zrobiłam zdjęcia zgodnie z instrukcjami sklepu. Niestety, reklamacja została odrzucona bez uzasadnienia.

2 / 5 2017-04-10

To jest niesamowite! Złożyłam zamówienie na pokrowiec na telefon 14 maja i do tej pory nie otrzymałam przesyłki! Próbowałam skontaktować się ze sklepem, ale ich reakcja była dramatyczna. Absolutnie nie polecam tego nieuczciwego sprzedawcy!

2 / 5 2017-04-10

Jestem oburzona! 14 maja zakupiłam pokrowiec na telefon, ale do tej pory nie dotarł! Byłam w dramatycznym kontakcie ze sklepem i stanowczo odradzam tego nieuczciwego sprzedawcę!!!!

Rzetelne opinie o Colorcase.pl

Colorcase.pl

Siedziba
Kędzierzyn-Koźle

WWW
http://colorcase.pl

Email
[email protected]

Telefon
-

Komórka
517 577 591

Infolinia
-

Logowanie