Kategorie: / Ogród

doniczkomania.pl

3.69/5.00 - ilość ocen: 68
1 / 5 2020-05-26

Przerażają mnie takie sklepy, z taką ignorancją nie spotkałam się do tej pory. Informacja ,że termin przesunie się nieznacznie, jest zwykłym wprowadzaniem klientów w błąd. Trzeba było napisać prawdę ,zamówienie zrealizujemy za miesiąc i nigdy nie zdecydowałabym się na takie zamówienie. Kwiaty zamówione, ponieważ tydzień temu dostałam wiadomość, że zamówienie trafiło do magazynu. Kwiaty padły, a doniczek nie ma . Jest to narażanie klientów na koszty. Doniczki zamówione 10 maja miały być prezentem na Dzień Matki. Nikt nie odbiera telefonów, nie odpisuje na maile. Zastanawiam się, czy może nie będzie skrzynek ani pieniędzy.

1 / 5 2020-05-26

Tragedia - nie polecam!!!. Od złożenia zamówienia na początku maja - minęło prawie trzy tygodnie, zero komunikacji, nie odbierają tel, nie odpisują na maile. Na koniec wysłali nie na ten adres co powinni - a zawartość nie komentuje. Firma widmo

1 / 5 2020-05-26

zamówienie złożyłam w kwietniu, rozumiem opóźnienia, ale do dziś nie mam żadnej informacji ze strony sklepu ! dzwoniłam - nikt nie odbiera, pisałam - nie ma odpowiedzi..... z uwagi na obecną sytuacje większość osób jest wyrozumiała i gdybym miała informację, że otrzymam doniczki za tydzień czy dwa nie byłoby sprawy, ale takie całkowite ignorowanie klienta, nie jest poważne ze strony sklepu.

1 / 5 2020-05-26

Czekam czwarty tydzień na realizację zamówienia. Brak odzewu ze strony sprzedawcy na maile, wiadomości poprzez stronę www, telefonów nikt nie odbiera bo niby są zajęte. Nie polecam

1 / 5 2020-05-25

Ocena 1

5 / 5 2020-05-25

Zamówienie złożone na początku maja nadal do mnie nie dotarło, kilkukrotnie wysyłana prośba o informację co z zamówieniem bez odzewu, wszystkie linie telefoniczne rzekomo zajęte... Jeśli faktycznie jest problem z towarem i go nie mają na stanie po terminie dostawy wskazanym przy produkcie powinni kontaktowac się z klientem i ustalić czy czeka on dalej na zamówienie czy też chce zwrotu pieniędzy.

1 / 5 2020-05-25

Mija cały miesiąc od złożenia zamówienia i zapłacenia- doniczki nie dotarły. Na wiadomości firma nie odpowiada, nikt nie odbiera telefonów. Jeszcze zeby odpowiadali i byłby kontakt- ale za totalną ignorancje klientów- nie polecamy.

5 / 5 2020-05-24

Zamówienie złożone jeszcze w kwietniu, do dzisiaj niezrealizowane. Telefonów w firmie po prostu nikt nie odbiera, kontakt mailowy z opóźnieniem. Zwodzenie przez kilka tygodni, że towar w ciągu kilku dni zostanie wysłany. Na szczęście coś mnie ruszyło i wybrałam opcje za pobraniem. Szkoda czasu i nerwów na

1 / 5 2020-05-23

Zamówienie od 4 maja i cisza ludzie nie kupujcie w takich sklepach co nawet nie potrafią odebrać telefonu lub odpowiedzieć na maila. Takie firmy powinny zniknąć z rynku!!!!

5 / 5 2020-05-22

Totalny brak komnikacji ze strony sklepu. Towar zamówiony 6 kwietnia do dnia 22 maja nie dojechał. Telefonów nie odbierają. Zero odzewu po złożeniu kilku reklamacji. Zastanawiam się czy sklep jeszcze istnieje. Nie łudzę się, że odzyskam wpłacone pieniądze. UWAŻAJACIE.

doniczkomania.pl

Siedziba
Lulinek

WWW
https://www.doniczkomania.pl/

Email
[email protected]

Telefon
693853791

Komórka
-

Infolinia
-

Logowanie