Kategorie: / RTV / Motoryzacja

Alejasamochodowa.pl Opinie Klientów

średnia ocen: 2.04
opinie o Alejasamochodowa.pl
2 / 5 2019-03-10

Zdecydowanie nie polecam tego sklepu, wręcz odradzam go. Zaopatrują się w uszkodzone części, nie akceptują reklamacji na konkretne części, a do tego ich obsługa telefoniczna jest nieznośna, a nawet wulgarna. Chciałbym ostrzec przed tym konkretnym przedsiębiorstwem.

0 / 5 2019-03-03

Część pieniędzy została wpłacona, a część jest brakująca, lecz zwrot gotówki nie został dokonany. Mężczyzna, który odebrał telefon, informował mnie, że sam pracuje w tym przedsiębiorstwie i nie posiada przełożonego. Później dodał, że przełożony komunikuje się wyłącznie za pomocą gestów. Zalecam unikanie tej sytuacji.

0 / 5 2019-03-03

Pewną część pieniędzy wpłaciłem, ale reszta została zabraknięta i nie otrzymałem zwrotu gotówki. Osoba, która odebrała telefon, powiedziała mi, że również pracuje w tej firmie, ale nie ma przełożonego. Następnie powiedziała mi, że jej przełożony komunikuje się tylko za pomocą migów. Zalecam unikać tej sytuacji.

1 / 5 2019-02-23

Ostrzeżenie!!! Osoby te nieuczciwie działają i nie posiadają produktów, które zamawiamy z ich strony internetowej, a dodatkowo nie zwracają pieniędzy. Dokładnie opisałam tę sytuację na policji :(

2 / 5 2019-02-23

Nie polecam tego sklepu - paczka, która zawierała atrapę do Citroena, została źle zapakowana i uległa uszkodzeniu podczas transportu. Kurier zrobił protokół szkody, a ja przesłałem do sklepu zdjęcia uszkodzenia oraz protokoły przez maila z podanego adresu reklamacyjnego. Niestety, nie uzyskałem żadnej odpowiedzi ani na maila ani na podane numery telefonów do reklamacji. Kontakt telefoniczny był bardzo niemiły i nieprofesjonalny. Tylko jedna osoba zajmuje się reklamacjami i albo jej nie było w pracy, albo już odeszła z pracy. W sumie, to uważam, że to oszuści.

0 / 5 2019-02-22

Dwa tygodnie temu nabyłem produkt od złodziei. Jednak do dzisiaj nie otrzymałem go. Wszelkie próby skontaktowania się ze sklepem kończą się niepowodzeniem. Radzę unikać korzystania z nich!

1 / 5 2019-02-13

Zgłaszam wyludzenie na policję. Dałem im czas do poniedziałku na zwrot pieniędzy. Nie przesyłajcie pieniędzy przez Przelewy24 i uważajcie. Powiadomiłem ich o tym, ale nie wiadomo, czy coś robią. Nie mają kontaktu ze sprzedawcą ani ze mną. Trzeba zgłosić zbiorowe oszustwo do prokuratury, aby sprawa nabrała skali. Za 150 zł nie pójdą siedzieć, ale jeśli oszukali wiele osób, to już inna sprawa. Czy ktoś zbiera podpisy w tej sprawie?

2 / 5 2019-02-12

Nie warto korzystać z usług tego sklepu! To oszuści, którzy po odebraniu mojej przedpłaty za olej silnikowy przelany na ich konto, poinformowali mnie, że nie mają go na stanie i muszą anulować transakcję. Jednakże, pozostało mi pytanie: co stało się z moimi pieniędzmi? Bezskutecznie próbowałem skontaktować się z nimi telefonicznie, zawsze odwlekali i div> wynikali, że nie są z działu księgowości i nakłaniali mnie do wysłania e-maila, ale niestety, nigdy nie otrzymałem odpowiedzi. Radzę innym unikać zakupów w tym sklepie, chyba że chcą szybko stracić swoje pieniądze.

5 / 5 2019-01-17

Zgłosiłem przestępstwo kradzieży, zgodnie z artykułem 286 paragraf 1 Kodeksu Karnego. Firma stosuje model biznesowy, w którym jest okradanie niektórych klientów z małych kwot, takich jak 160 zł. Wskutek tego, osoby te nie są w stanie zgłosić sprawy cywilnej ani skargi do prokuratury. Firma czerpie z tego dodatkowy dochód. Jednym z problemów z tą firmą jest brak wysyłki zamówionych części po dokonaniu płatności. Klienci kontaktują się z firmą, ale otrzymują jedynie informacje, że coś się stało z zamówieniem i zaleca się składanie reklamacji. Jednakże reklamacje nie są rozpatrywane z powodu nieobecności szefa, a telefony są odbierane przez pracowników, którzy nie mają dostępu do systemu śledzenia przesyłek ani nie potrafią udzielić wyczerpujących odpowiedzi na pytania dotyczące produktów. Po złożeniu skargi lub wysłaniu żądania zapłaty, firma nie odpowiada. Obecnie sprawa trafiła do prokuratury.

2019-01-14

Witam. Ja także zostałem oszukany przez tych zlodzieji. Mam pytanie czy komuś udało się odzyskać pieniądze przez komornika?

0 / 5 2019-01-11

Ja też padłam ofiarą tego sklepu, nie jestem w stanie odebrać pieniędzy za skraplacz do klimatyzacji. Zgłosiłam już tę sprawę do Inspekcji Handlowej w Warszawie i po dwóch miesiącach nadal nie ma postępów. Inspektor Handlowy podjął działania, ale bez rezultatu. Popieram PABLO i uważam, że powinniśmy się zjednoczyć i złożyć zbiorowy pozew do sądu, bo oni czują się bezkarne.

0 / 5 2018-12-30

Sklep Alja samochodowa oszukuje klientów, którzy złożyli zamówienie i zapłacili z góry za towar oraz przesyłkę kurierską. Ja zrobiłem taki zakup 1 sierpnia 2017 roku, jednak dopiero 17 września 2017 roku dostałem e-mail o treści "brak towaru". Mimo wielokrotnych próśb o zwrot wpłaconej kwoty w wysokości 49 zł, do 17 października 2017 roku nie otrzymałem żadnej informacji. Warto dodać, że sklep nie ponosi konsekwencji prawnych, gdyż oszukuje tylko klientów, którzy wpłacili kwoty mniejsze niż 200 zł.

5 / 5 2018-12-26

Sklep jest bardzo złej jakości i nie zasługuje na pozytywną recenzję. Pracownicy, z którymi rozmawiałem przez telefon, kłamali mi, mówiąc że przekażą moją sprawę do właściwej osoby, ale nic się nie stało. Zapłaciłem wcześniej, ale towar, który otrzymałem, był inny niż ten, który zamówiłem. Zwróciłem towar, ale firma nie zwróciła mi pieniędzy. Najlepiej unikać tego sklepu i nie płacić z góry nawet jeśli jest to wymagane przez ich regulamin. Ta firma powinna zostać zgłoszona na policję. Jest to dziwne, że przeglądając opinie w internecie, nikt jeszcze tego nie zrobił. Wydaje się, że ci, którzy łamią prawo, są tutaj pobłażani. Często słyszy się od polityków obietnice zmiany tej sytuacji, ale to wydaje się być coraz trudniejsze do zrealizowania.

1 / 5 2018-12-09

Niedoświadczona obsługa. Brak uprzejmości w prowadzeniu rozmowy (np. przerwanie rozmowy), niegrzeczne zachowanie. Dostarczony towar był niewłaściwy, pomimo że wielokrotnie podałam markę i rocznik samochodu. Muszę zapłacić za wymianę, mimo że nie jest to moja wina. Koszt wysyłki to 60 złotych. Nie rekomenduję tej firmy.

0 / 5 2018-11-18

Twice I placed an order at this store. The first time, I received the package after a week, and the second time, it took a month of begging for a refund before I decided to order car covers (which they didn't have in stock, but were displayed on their website). Fortunately, I managed to exchange them for a different item. Be careful when ordering, it is best to choose cash on delivery.

1 / 5 2018-11-12

Sklep nierealizujacy zamówien i brak kontaktu ze sprzedajacym.

2018-11-05

Zostałem oszukany i nie odzyskałem zwrotu pieniędzy za anulowane zamówienie. Wszystkich poszkodowanych zapraszam na stronę gdzie zakładamy zbiorowy pozew.

2 / 5 2018-10-31

Nie polecam tego sklepu z powodu fatalnej obsługi klienta. Osoba odbierająca telefony jest niegrzeczna i bezczelna, powinna bardziej nadawać się na kopanie rowów niż na obsługę klienta. Przesyłają towar niezgodny z zamówieniem, a pracownik uważa, że nie ma z tym problemu. Odzyskanie pieniędzy za błędnie wysłane produkty jest bardzo trudne. Jeśli masz czas i chcesz się męczyć z "obsługą klienta" tego sklepu, to możesz z nich korzystać. Jednakże, jeśli chcesz mieć dobrą i skuteczną obsługę oraz zaoszczędzić czas, to radzę Ci omijać ten sklep szerokim łukiem.

2018-10-31

Złodzieje. Po prostu złodzieje. Kasa poszła, a produktu pomimo wysłania kilku maila nie ma już od kilku miesięcy. Brak słów.

3 / 5 2018-10-29

Kiedy zamówiłem reflektory, byłem rozczarowany, ponieważ nie zgadzały się z opisem, który był podany w sklepie. Postanowiłem odesłać je z powrotem. Minęły już dwa miesiące od tego momentu i nadal nie otrzymałem żadnej reakcji ani zwrotu pieniędzy od sklepu. Dlatego nie polecam robienia jakichkolwiek zakupów w tej konkretnej sklepie.

3 / 5 2018-10-29

Reflektory, które zamówiłem, nie były zgodne z opisem w sklepie. Zdecydowałem się na ich odesłanie. Minęło już 2 miesiące od tej sytuacji, ale nie otrzymałem jeszcze żadnej reakcji ani zwrotu pieniędzy od sklepu. Jestem zdecydowanie niezadowolony i odradzam każdemu robienie zakupów w tej firmie.

2018-10-10

Oszuści złodzieje ,odesłałam towar to nie przyjęto bo karton nie był zastreczowany!!!!

1 / 5 2018-10-09

Na stronie Alejasamochodowa.pl są oszuści. Nie polecam zamawiania u nich z powodu ich niezwykle chamstwa. Osoba odpowiadająca na drugim końcu linii wydaje się bardzo kompleksowa i nie miała nawet odwagi przedstawić się. To prawdopodobnie wynika z niskiej samooceny, jak również z małego przyrodzenia. Ten człowiek, który marzy o zostaniu kierownikiem, w rzeczywistości miałby trudności z otrzymaniem pracy jako zwykły pracownik. Jest to obraźliwe dla tej osoby, która nazywa się cham. Jest również przykre, że jest mocny jedynie za pomocą telefonu. Negatywne opinie na ich stronie Facebooka są usuwane, więc zalecam szukać ich opinii na Google.

1 / 5 2018-10-07

Proszę uważać na oszustów, którzy wystawiają przedmioty na sprzedaż, a potem anulują zamówienia i nie zwracają pieniędzy. Ja zamierzam zgłosić tę sprawę do sądu. Sugeruję, że jeśli są chętni, możemy złożyć wspólny wniosek nie tylko do sądu, ale także o odebranie właścicielom praw handlowych oraz zawieszenie ich działalności gospodarczej. Jeżeli jesteś zainteresowany, proszę o przesłanie wiadomości prywatnej.

3 / 5 2018-10-04

Nie polecam tego nikomu. Mimo anulowania transakcji pod koniec zeszłego roku, nadal nie ma możliwości odzyskania pieniędzy. Brak odpowiedzi na maile oraz całkowite zignorowanie połączeń telefonicznych. Powtarzam - odradzam to wszystkim!!!

3 / 5 2018-10-04

Nie polecam tego nikomu. Pomimo tego, że transakcja została anulowana pod koniec ubiegłego roku, do dzisiaj nie możemy odzyskać naszych pieniędzy. Nie otrzymujemy odpowiedzi na nasze maile i gdy dzwonimy, zostajemy całkowicie zignorowani. Powtórzę to jeszcze raz - odradzam to wszystkim!!!

0 / 5 2018-09-29

Zamówiłem przedni zderzak do Audi A6 C6 w dniu 28 stycznia 2019 roku. Kupiłem go za najniższą cenę w internecie - 250 złotych, plus koszt przesyłki wynoszący 38 złotych. Zapłaciłem za niego z góry przez serwis przelewy24.pl. Wtorkiem rano otrzymałem email informujący mnie, że realizacja zamówienia jest w toku. Przeczytałem opinie na temat sklepu i zmartwiłem się, że mogłem stracić 300 złotych. Kiedy próbowałem przez telefon nawiązać kontakt, nie otrzymałem odpowiedzi. Jednak w środę 30 stycznia 2019 roku o godzinie 12 dostałem przesyłkę z nowym, nieuszkodzonym zderzakiem zgodnym z opisem. W sumie nie wiem, co mam powiedzieć, ale uważam, że wszystko jest w porządku :)

5 / 5 2018-09-23

Chociaż zwykle nie wyrażam opinii, to widząc komentarze tutaj, muszę dodać swoje. Przeczytanie opinii zmusiło mnie do nieco pocenia się. Zamówiłem część o wartości 70 zł, którą pilnie potrzebowałem, jednak strona zamówienia wciąż wyświetlała status "nie" w okienku "zamówienie wysłane". Próbowałem skontaktować się z nimi, ale albo nie odbierali, albo kontaktowałem się z pocztą, która poinformowała mnie, że nie ma już miejsca. Zrezygnowałem i zdecydowałem się na zamówienie u innego sprzedawcy, ale następnego dnia postanowiłem jeszcze raz zadzwonić. Zaskoczyło mnie, że ktoś odebrał telefon i potwierdził, że paczka została nadana i powinna dotrzeć jutro. Teraz mam dwie części. Czy polecam tę firmę? Tak, ale uważam, że powinni coś z tym zrobić, ponieważ inaczej ktoś może mieć zawał.

2018-09-22

Oszuszci i w h.jo grajcy nie odbierają zwrotów i narażają na kolejne koszta ponownych wysyłek odnawiają przyjęcia paczki bez podania powodu

2 / 5 2018-09-20

Uwaga na sklep przesyłka niezgodna z zamówieniem na pieniądze czekam 4 miesiące nie polecam !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

3 / 5 2018-09-15

Nie polecam robienia zakupów w tym sklepie! Ciężko nawiązać kontakt z firmą, a jeśli już uda się dodzwonić, można usłyszeć wiele obraźliwych słów, takich jak arogant, cham czy gówniarz. Ja również doświadczyłem nieprzyjemnych określeń, choć dzwoniłem tylko w celu uzyskania numeru przesyłki. Paczka dotarła do mnie dopiero po tygodniu, pomimo informacji na stronie sklepu o jej wysłaniu. Niestety, to jeszcze nie koniec, bo jeden z elementów był uszkodzony i nie nadawał się do użytku. Nie dało się skontaktować z firmą, więc nie było możliwości zwrotu. W skrócie - nie polecam robienia tu zakupów!

0 / 5 2018-09-13

Firma, z której zakupiłam pompę, okazała się oszustem. Pompa, którą nabyłam, była wadliwa. Gdy złożyłam reklamację i odesłałam produkt, sklep nie odebrał przesyłki. Po ponownym wysłaniu, poinformowano mnie, że będę musiała czekać aż 30 dni, aby reklamacja została uwzględniona. Jednak minęło już 3 miesiące, a ja nie otrzymałam żadnej informacji zwrotnej ani sprawnej pompy, ani zwrotu pieniędzy. Chciałabym ostrzec wszystkich potencjalnych klientów - ta firma nie jest uczciwa!

0 / 5 2018-08-30

Zamówiłem część przez telefon, podając wszystkie dane samochodu, za 220 PLN. Po odebraniu okazało się, że część nie pasuje do mojego samochodu. Oddałem ją do mechanika, który potwierdził niezgodność. Zaniosłem ją jednak z powrotem do firmy, gdzie mi powiedziano, że reklamacja została odrzucona. Mimo wielokrotnych telefonów, wyjaśnienie sprawy wciąż się nie pojawiło. Poradzono mi wysłać wezwanie do zapłaty lub rozważyć pozew zbiorowy, gdyż bez gadania powinni mi zwrócić pieniądze.

5 / 5 2018-08-27

Też się przestraszyłem, gdy dowiedziałem się, że kupiłem coś od oszustów. Zamówiłem u nich zestaw sześciu wahaczy tylnych, które dotarły do mnie w porządku. Niestety, podczas kontroli technicznej okazało się, że jedna z dwunastu tulei jest znacznie zużyta i nie działa prawidłowo - przemierzyłem już z nią około 2000 km. Teraz nie wiem, czy powinienem reklamować produkt i stresować się tym, czy po prostu kupić nową tuleję. Reszta zestawu wydaje się być w porządku, ale na jak długo to wystarczy?

1 / 5 2018-08-18

Towar został dostarczony zgodnie ze specyfikacją zamówienia. Jest faktem, że negatywne opinie w Info skutecznie odstraszają klientów. Każda firma powinna zadbać o swój wizerunek. W usługach ważny jest kontakt z klientem, który buduje zaufanie. Powinniśmy szanować siebie nawzajem. To ma zawsze działanie obopólne.

0 / 5 2018-06-15

Ta firma jest złodziejem! W listopadzie kupiłam lampę, ale przysłali mi niewłaściwy model... Odesłałam lampę i anulowałam zamówienie. Wysłałam 4 maile, oprócz tego wysłałam wezwanie do zwrotu pieniędzy... Cisza, żadnej odpowiedzi ani zwrotu pieniędzy... Nie polecam, uważajcie na tego złodzieja!

5 / 5 2018-06-15

Super, polecam

0 / 5 2018-06-14

Przesyłka została źle zapakowana przez sklep i uszkodziła drugą część. Sklep najpierw poprosił o przesłanie protokołu szkody na ich adres e-mail, obiecując wysłanie nowej części. Jednakże, kierownik sklepu zdaniem zupełnie się sprzeczającym, obraził mnie przez telefon. Mimo iż mnie obraził, postanowiłam odpłacić się tym samym. Nigdy więcej nie będę tam nic zamawiać i jestem zdziwiona, że ktoś tam w ogóle zamawia. Kontakt ze sklepem był masakryczny! Dlatego dzisiaj piszę skargę do biura konsumentów i będę dalej kontynuować sprawę. Na pewno nie zostawię tego tak jak jest.

0 / 5 2018-06-03

Naciągacze! Grupa nieuczciwych i chamskich oszustów! Zakupiłem część samochodową i zapłaciłem z góry, jednak przesyłka nie dotarła. W związku z tym zwróciłem się o zwrot pieniędzy, ale niestety bez skutku. Pomimo wysłanych wielu e-maili i monitów, nie otrzymałem żadnej reakcji ze strony sprzedawcy.

0 / 5 2018-06-03

Osoby, które kradną, są bandą nieuczciwych i niegrzecznych ludzi. Zakupiłem część do samochodu, uregulowałem płatność z góry, ale niestety paczka nie została dostarczona. W związku z tym zwróciłem się o zwrot pieniędzy, jednak moje prośby zostały zignorowane. Mimo wysłania wielu e-maili oraz upomnień, nie otrzymałem żadnej odpowiedzi ze strony sprzedawcy.

0 / 5 2018-05-24

Czekam już od ponad miesiąca na zwrot pieniędzy i czas oczekiwania jest nieakceptowalnie długi. Dodatkowo, telefoniczna rozmowa z obsługą klienta była bezczelna i nieuprzejma, a biuro reklamacji nie odpowiada. Nawet e-maile nie przynoszą rezultatów. Jest to kompletnie frustrujące i zastanawiam się, czy nie powinienem złożyć sprawy do sądu.

0 / 5 2018-05-24

Już od ponad miesiąca oczekuję zwrotu pieniędzy, ale nie ma żadnej informacji o terminie. Kiedy rozmawiam telefonicznie z obsługą klienta, traktują mnie bezczelnie i niegrzecznie. Biuro reklamacji również nie odpowiada na moje prośby. Nawet wiadomość e-mailowa pozostaje bez odpowiedzi. Sytuacja jest kompletnie beznadziejna, więc prawdopodobnie będę musiał skierować sprawę do sądu.

1 / 5 2018-05-22

Uwaga! Należy uważać na oszustów i złodziei! Ludzie ci wysyłają towar, który nie odpowiada opisowi oraz nie załączają paragonu ani karty odstąpienia od umowy. Odmawiają odebrania paczki od kuriera w przypadku zwrotu. W rozmowach telefonicznych zachowują się bezczelnie i wulgarnie, wykorzystując frazes "no i co mi zrobisz". Niestety, ja również okazałam się naiwna, ponieważ nie sprawdziłam wcześniej opinii na temat tych ludzi w internecie. Zastanawiam się, jak to możliwe, że nadal funkcjonują, pomimo tylu zgłoszeń na policję. Są to najsłabsi ognieńce, które niszczą reputację handlu internetowego.

2018-05-12

Jaj najgorsza. Dostałem towar po miesiącu monitów. Towar był niekompletny, wiec odesłałem. Pieniędzy nie zwrócili. Złodziejstwo

1 / 5 2018-05-04

UWAGA!!! Firma o nazwie alejasamochodowa.pl jest oszukańcza. Mają siedzibę w Buńczuku 7B. Odesłałem produkt, który otrzymałem w styczniu tego roku, ponieważ nie był zgodny z tym, który pokazywali na zdjęciu. Jednak do tej pory nie otrzymałem zwrotu pieniędzy. Pytałem o termin, kiedy to się stanie, ale odpowiedzieli mi, że będzie to "w nieskończoność". Mają wrażenie, że mogą robić co chcą i działają na rynku. Musimy się temu przeciwstawić! Proszę o udostępnienie tej informacji.

1 / 5 2018-04-27

Uwaga! Jest to firma oszustów pod adresem alejasamochodowa.pl na Buńczuku 7B. Zwróciłem im towar, ponieważ nie zgadzał się z tym na zdjęciu, na początku roku, ale dotychczas nie otrzymałem zwrotu gotówki. Na moje pytanie, jak długo będę musiał jeszcze czekać i ile będą mnie okłamywać, odpowiedzieli "w nieskończoność". Czują się całkowicie bezkarni, robią co chcą i zaskakująco nadal działają na rynku. Nie możemy pozwolić im na to! Proszę udostępniać tę informację!

1 / 5 2018-04-24

NEGATYW Zamówiona i zapłacona część nie został wysłana, brak kontaktu emailowego i telefonicznego

2 / 5 2018-04-17

Nie mogę polecić! Produkt, który otrzymałem był uszkodzony, nie ma możliwości skontaktowania się ze sklepem ani kurierem, ale gdy chodziło o dodatkową opłatę za zamówienie, natychmiast zadzwonili. Nie, nie, nie, nie!

2 / 5 2018-04-17

Zdecydowanie nie polecam! Odebrany towar był uszkodzony, nie było możliwości skontaktowania się ze sklepem ani kurierem. Jednak gdy chodziło o opłatę za zamówienie, od razu przysłali telefon:/ Szczerze odradzam, niezliczoną ilość razy na NIE!

0 / 5 2018-04-06

W ubiegły piątek złożyłem zamówienie na jedną sztukę osłony zderzaka. Jednak w poniedziałek otrzymałem e-mail informujący mnie, że brakuje części i towaru !!!??? Dodatkowo, sklep nie odpowiada na moje maile i nie zwraca mi wpłaty. Cała sytuacja sprawia, że czuję się oszukany i bezradny.

0 / 5 2018-04-06

W zeszły piątek złożyłem zamówienie na jedną sztukę osłony zderzaka. Jednak wczoraj, czyli w poniedziałek, otrzymałem e-mail informujący mnie, że brakuje części i produktu. Sklep, niestety, nie odpowiada na moje wiadomości e-mailowe i nie zwraca mi pieniędzy. Cała sytuacja sprawia, że czuję się oszukany i bezsilny.

0 / 5 2018-03-05

Popełniłem błąd, zamówiłem zderzak do modelu e46, a potem przeczytałem opinie wszystkich, którzy mieli negatywne doświadczenia z tą "firmą". Więc jeśli paczka przyjdzie od nich, nie będę jej odbierał! Tym razem to oni będą na tym tracić :) A co do podanego numeru telefonu na stronie, można do niego dzwonić, ale i tak nic z tego naprawdę nie kupujcie tam, szkoda kasy i nerwów :)

1 / 5 2018-02-22

Oszuści ! Zamówiłam pokrowce samochodowe w cenie 200 zł których nie otrzymałam! Pieniądze odzyskałam tylko dzięki interwencji policji

0 / 5 2018-02-20

Złożyłem zamówienie przez telefon, podając wszystkie potrzebne informacje, włącznie z numerem VIN. Niestety, otrzymałem produkt, który nie odpowiadał mojemu zamówieniu. Kiedy wysłałem reklamację mailowo, nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Po wielu telefonach i próbach kontaktowania się, nadal nie uzyskałem satysfakcjonującej odpowiedzi. Próbowałem zwrócić produkt, ale odmówiono mi przyjęcia go z powrotem. W skrócie, firma udaje, że problem nie istnieje, ale ja będę działać. Skontaktuję się z Rzecznikiem Konsumentów, a jeśli to nie wystarczy, złożę skargę w sądzie. To może być tylko kilka setek złotych, ale będę zadowolony, gdy wyrok będzie dla mnie korzystny.

0 / 5 2018-02-19

Spotkałem się z nieuczciwymi ludźmi, którzy okazali się złodziejami. Kupiłem pewien towar i otrzymałem e-mail następnego dnia informujący mnie, że towaru nie ma. Minęło już ponad 30 dni, a ja nie otrzymałem ani zwrotu pieniędzy, ani zamówionego towaru. Dodatkowo, trudno jest mi skontaktować się z nimi telefonicznie, gdyż rzadko odbierają połączenia. W skrócie - są to zwykli oszuści zajmujący się kradzieżami.

0 / 5 2018-02-19

Oszuści i złodzieje, zakupiłem towar i otrzymałem e-mail następnego dnia informujący, że go nie ma. Minęło już ponad 30 dni i nie otrzymałem ani zwrotu pieniędzy, ani towaru. Gdy dzwonię, rzadko odbierają telefony. To po prostu są zlodzieje.

2 / 5 2018-02-14

Odradzam wszystkim ten sklep. Obsługa jest fatalna, niegrzeczna i arogancka. Trzykrotnie musiałem wysłać lampę na własny koszt, ponieważ spakowali mi zawsze dwie wadliwe. Co gorsza, za każdym razem paczka wracała, ponieważ zostawała dodatkowo uszkodzona. To oszuści, którzy próbują oszukać klientów!

2 / 5 2018-02-14

Odradzam udawanie się do tego sklepu. Ich obsługa jest bardzo słaba, zachowują się arogancko. Trzy razy wysłałem lampę na własny koszt, ponieważ spakowali mi dwie niepasujące do niej. Niestety, za każdym razem paczka wracała, ponieważ zostawała uszkodzona podczas transportu. Osoby tam pracujące próbują wyłudzać pieniądze!

2 / 5 2018-02-10

Nie polecam absolutnie tych oszustów. Obsługa infolinii to kompletna porażka. Osoby tam pracujące są niegrzeczne i bezczelne na najwyższym poziomie. Potrzeba pełnego cudu, żeby ktoś odebrał telefon. Dzwoniłem tam przez dwa dni kilkadziesiąt razy, ale nikt nie odbierał. Dopiero po próbie z drugiego numeru udało mi się uzyskać połączenie po dwóch sygnałach. Odebrany towar miał wiele niezgodności z tym, co zamówiłem i podałem dokładne dane pojazdu łącznie z numerem VIN. Po odesłaniu towaru, nadal nie otrzymałem zwrotu. Po kilku tygodniach udało mi się skontaktować z pracownikiem firmy, który stwierdził, że sprawa jest u księgowej i że wkrótce wszystko będzie rozwiązane. Niestety, nawet po kolejnych dwóch tygodniach, wciąż nie otrzymałem zwrotu pieniędzy.

0 / 5 2018-02-07

W zeszłym roku zamówiłam maty samochodowe do bagażnika z tego sklepu, jednak towar został zwrócony i do dzisiaj nie otrzymałam zwrotu pieniędzy. Nie udało mi się skontaktować z kierownikiem, gdy już to zrobię, to albo jest chory, albo na zwolnieniu. Pracownik, który mi pomagał, pracuje od niedawna i nie jest w stanie mi pomóc. Księgowa nie odpowiada na wiadomości, które kilka razy w miesiącu do niej wysyłam. Staram się trzymać z dala od tego sklepu.

2018-02-06

Nigdy nie dostałem części za 400 PLN, które zamówiłem , pieniędzy też nie zwrócili od dwóch miesięcy. kupowałem na karoserie24.net ,

0 / 5 2018-02-05

Jest to nieuczciwe działanie!! Pojawiła się dodatkowa, oszukańcza domena jaką jest 'karoseria 24.net'. Chciałbym dołączyć się do grupowego pozwu przeciwko nim. Czy możesz podać mi adres tej strony, do której mnie poprzednik zaprasza?

0 / 5 2018-02-05

Na adresie internetowym 'karoseria24.net' pojawiła się nowa fałszywa strona, co jest oszustwem. Chciałbym dołączyć do grupowego pozwu przeciwko nim. Czy możesz podać mi poprzednią stronę, na którą mnie zapraszają?

2018-01-30

Oszuści. Brak zwrotu środków za odeslany towar i błędny przelew.

0 / 5 2018-01-19

Firma nie akceptuje zwrotów jako formy handlu. Pragnę ostrzec wszystkich potencjalnych nabywców, że jeśli chcą uniknąć kłopotów, nie powinni dokonywać zakupów w tej firmie. W przypadku, gdy już to zrobią, powinni przygotować się na fakt, że nie otrzymają zwrotów za towar. Sprzedawcy doskonale znają psychologię klienta i potrafią skutecznie wpłynąć na jego decyzje. Osobiście przez dwa miesiące starałem się odzyskać 380 zł z nieprawidłowego zakupu, jednak bezskutecznie. W końcu musiałem zadać sprawę do sądu konsumenckiego. Jestem w pełni zgodny z poprzednimi opiniami - firma oszukuje.

2018-01-17

Witam też zostałem oszukany. Mam pytanie czy komuś udało się odzyskać pieniądze od tej firmy. Czy komornik coś pomoże.?

0 / 5 2018-01-12

Całkowity koszt zamówienia wraz z opcją płatności przy odbiorze wynosi 186 złotych. Otrzymałem wiadomość SMS od firmy kurierskiej informującą o konieczności zapłaty 191 złotych. Zadzwoniłem do sklepu, gdzie pracownik wyjaśnił mi, że 5 złotych to opłata za ubezpieczenie paczki. W odpowiedzi powiedziałem, że nie zostałem wcześniej o tym poinformowany. Usłyszałem, że nic nie da się z tym zrobić, a opcją jest ewentualne nieodbieranie paczki. Uważam to za oszustwo!

0 / 5 2018-01-04

OSZUŚCI od trzech miesięcy wymagają ode mnie zwrotu podwójnej sumy 164 złotych, ale ciągle unikają udzielania odpowiedzi. Właściciel czy szef ich ciągle nie można dotrzeć. Na początku podali mi numer konta do przelania środków, a później kazali mi zapłacić kurierowi, twierdząc, że zwrot zostanie dokonany poprzez przelew na moje konto.

2 / 5 2018-01-03

Kupiłem lusterko w tym sklepie, jednak kiedy dotarło do mnie, zauważyłem, że uchwyt obudowy jest ułamany. Niestety, nie sprawdziłem paczki przy kurierze. Sklep był nieczuły na moje próby nawiązania kontaktu w sprawie reklamacji. Email do reklamacji nie działał, a obsługa była nieuprzejma. Towar był źle zapakowany, bez dodatkowej ochrony dla delikatnych części. Lusterko było umieszczone w zbyt dużym opakowaniu. Nie polecam tego sklepu!

1 / 5 2017-12-31

Jestem jedną z wielu osób, które ucierpiały na skutek działań tych oszustów! Czy nie powinniśmy się zjednoczyć i wystąpić z pozewem zbiorowym, aby raz na zawsze pozbawić ich możliwości działania na rynku? Warto dodać, że ta firma jest notowana na giełdzie, więc taki krok powinien sprawić jej ogromne szkody.

1 / 5 2017-12-31

Jestem kolejną osobą, która ucierpiała z powodu tych oszustów! Czy nie moglibyśmy się zjednoczyć i złożyć pozew zbiorowy? Tym razem pokonajmy ich raz na zawsze i wyeliminujmy ich z rynku. Ponieważ firma ta jest notowana na giełdzie, powinno to jej znacznie zaszkodzić!

2017-12-30

zamówiona atrapa nie pasowała. Zwróciłem atrapę do dzisiaj nie otrzymałem zwrotu gotówki ani odpowiedzi na reklamację. Złodzieje

2017-12-06

Jak najdalej od sklepu Alejasamochodowa pl

2 / 5 2017-11-29

To, co miało miejsce w trakcie rozmowy telefonicznej dotyczącej zwrotu lusterka samochodowego, było niedopuszczalne. Poziom buractwa i chamstwa osiągnął maksymalną wartość. Sklep odmówił przyjęcia paczki zwrotnej z powodu stwierdzenia uszkodzenia opakowania. Jak się jednak okazało, paczka została uszkodzona przez niedbałe opakowanie kartonu taśmą, a nie zabezpieczeniem folią. Sklep narzuca na klientów swoje zasady, choć nigdzie na stronie nie znajdują się informacje, że tylko taki sposób zwrotu jest dozwolony. Osoba po drugiej stronie telefonu zachowała się w sposób absolutnie nieodpowiedzialny i chamski. Niezależnie od wszystkiego, nie polecam nikomu tego sklepu.

2 / 5 2017-11-23

Niewątpliwie największym ciosem jest to, że obsługa jest niekompetentna i potrafi obrazić klienta. Dodatkowo, popełniają mnóstwo błędów i nie radzą sobie z rozwiązywaniem problemów. Warto zauważyć, że pozytywne opinie wydają się być pisane przez właściciela oraz pracowników. Ta grupa ludzi to oszuści, więc zdecydowanie nie polecam.

2 / 5 2017-11-21

Nie warto kupować w tym sklepie i gorąco odradzam to. Przez cały miesiąc czekałam na zwrot pieniędzy za zakupioną miskę olejową. Choć odpowiadają na telefony, żaden z pracowników nie jest w stanie powiedzieć, co się dzieje z moimi pieniędzmi. Nie można nawiązać kontaktu ani z kierownikiem, ani z księgową. Jest to straszne. Lepiej trzymać się z daleka od takich sklepów!

2 / 5 2017-10-28

Otrzymałem niewłaściwy towar i po zwrocie nie dostałem zwrotu pieniędzy. Uważajcie na tę firmę! Trudno jest się z nimi skontaktować, a ich odpowiedzi są mało konkretnie. Nie polecam!!!!!!!!!!!!!!!

0 / 5 2017-10-08

Po złożeniu zamówienia przeczytałem opinie o sklepie. Miałem obawy, że nie otrzymam zamówionej części, ale zadecydowałem zadzwonić i konsultant odebrał telefon za pierwszym razem. Był przyjemny w rozmowie i wyjaśnił, że jeśli nie chcę, to nie muszę otrzymać zamówionej części. Ostatecznie postanowiłem nie anulować zamówienia. Przesyłka z zamówioną częścią została dostarczona bardzo szybko (złożyłem zamówienie w piątek po 15:00, a przesyłkę otrzymałem już we wtorek około 12:00). Po rozpakowaniu okazało się, że część jest zgodna z zamówieniem.

2 / 5 2017-10-01

Nie warto korzystać z tego sklepu, ponieważ jest nieuczciwy. Po otrzymaniu zamówienia nie jesteś w stanie odesłać go, ponieważ sprawdzając rozmiary okazuje się, że towar nie jest tym, który zamówiłeś. Kontaktując się z nimi przez miesiąc i pół napotykasz jedynie problemy i blokady telefoniczne. Jeśli potrzebujesz pomocy, nie warto korzystać z e-maila: [email protected], ponieważ nie odpowiadają. Jedynym skutecznym e-mailem jest [email protected], ale nawet tam korespondencja jest nieefektywna. Wszystkim odradzam.

1 / 5 2017-10-01

Czułem różnorodne emocje, których wcześniej nigdy nie doświadczałem, od samego początku. Po przeczytaniu opinii na temat złożonego zamówienia, zacząłem się martwić, że zostanę oszukany, zwłaszcza że zapłaciłem prawie 400 złotych. Komunikacja z firmą była kiepska, nie odpowiadali na moje maile ani telefony, co było dramatyczne. Na początku myślałem, że będę musiał skontaktować się z policją, ale w końcu otrzymałem wiadomość e-mail, potwierdzającą realizację zamówienia. Chociaż wyglądała ona nieco podejrzanie, potwierdzała to, co zostało powiedziane wcześniej. Otrzymałem też telefon informujący mnie, że przesyłka zostanie wkrótce wysłana, co zaskoczyło mnie. W końcu otrzymałem zamówienie, chociaż przeżyłem stres. Poleciłbym tę firmę, ale zastanowiłbym się, jeśli przeczytałbym negatywne opinie. Jest dziwne, że firma nadal działa mimo licznych skarg i odwiedzin policji. Mimo wszystko, uważam, że miałem pozytywne doświadczenie.

0 / 5 2017-09-26

Kupiłem lampy do samochodu, ale okazało się, że nie pasują. Sprzedawca odmówił przyjęcia zwrotu. Jeśli ktoś jest zainteresowany, chętnie dołączę do pozwu zbiorowego, ponieważ osobiście zamierzam iść z tym do sądu. Adres na paragonie: ul. Buńczuk 7B, Warszawa.

0 / 5 2017-09-26

Kupiono lampy do auta, ale nie pasują one. Sprzedawca odmówił przyjęcia zwrotu. Jeśli ktoś jest zainteresowany, chętnie dołączę do zbiorowego pozwu, ponieważ na pewno złożę sprawę do sądu. Adres na paragonie to ul. Buńczuk 7B w Warszawie.

2 / 5 2017-09-19

Osoby działające nieuczciwie!! Nie polecam ich. Stałam się ofiarą oszustwa w wysokości 500 zł, a także musiałam ponieść koszt 80 zł za odesłanie niewłaściwego (atrapy) zamówionego przedmiotu, który miał być zgodny z moim zamówieniem. Pracownik firmy wielokrotnie zapewniał mnie przez telefon, że towar zostanie wysłany zgodnie z zamówieniem, co okazało się nieprawdziwe. Jutro zamierzam zgłosić tę sprawę na policję.

0 / 5 2017-09-18

Kupiłem lampy do samochodu, ale okazało się, że nie pasują. Sprzedawca odmówił przyjęcia zwrotu. Jeśli ktoś jest zainteresowany, chętnie dołączę do grupowego pozwu, bo na pewno pójdę z tym do sądu. Adres na paragonie to ul. Buńczuk 7B, Warszawa.

0 / 5 2017-09-18

Kupiłem lampy do samochodu, ale okazało się, że nie pasują. Sprzedawca odmówił przyjęcia zwrotu. Jeśli ktoś chce, chętnie dołączę do pozwu zbiorowego, ponieważ zdecydowanie pójdę z tym do sądu. Można mnie znaleźć pod adresem ul. Buńczuk 7B w Warszawie, tam gdzie jest paragon.

2 / 5 2017-09-08

Opinia jest negatywna. Zamówiona część dotarła z opóźnieniem i nie spełniała wymagań, które zostały zamówione. Przesyłka została nadana poza wcześniej ustalonym terminem i osoba obsługująca nie odpowiada na telefony. Zachowanie jest nieodpowiednie i sugeruje jednorazową transakcję. Nie polecam i chętnie dołączę do grupy osób, które chcą podjąć działania przeciwko tym handlarzom.

1 / 5 2017-08-22

Osoby, które kradną i oszukują, nie wysłały zamówionego towaru, mimo że został opłacony 20 sierpnia 2018 roku. Nie odbierają telefonów, a jeśli przypadkiem odbiorą, natychmiast się rozłączają. Nie odpisują także na maile. Zabrali moje pieniądze i to było wszystko, czego się spodziewałem. Dlaczego ta strona nadal działa, mając tak wielu oszukanych klientów? Być może potrzebujemy zbiorowego pozwu, aby ktoś się zajął tymi przestępcami.

0 / 5 2017-07-22

Po przeczytaniu opinii innych kupujących, byłem bardzo niepewny, ale zdecydowałem się na zakup "za pobraniem". Po wielu próbach udało mi się skontaktować z dostawcą i upewnić się, że produkt jest dostępny. Na drugi dzień przesyłka dotarła w oryginalnym opakowaniu VALEO, zawierając przedni reflektor, co oznaczało większy rozmiar i wyższą cenę. W trakcie zamówienia telefonicznego otrzymałem niższą cenę niż ta oferowana na stronach internetowych. W innych sklepach była wymagana długa realizacja i wysoka cena, ponieważ wysyłka pochodziła np. z Berlina.

5 / 5 2017-07-21

Odziałując telefonicznie, złożyłem zamówienie na dwa reflektory i ustaliłem, że zapłacę za nie przy ich odbiorze. Następnego dnia paczka została dostarczona do mnie. Była odpowiednio zapakowana, a zawartość zgadzała się z opisem. Wszystko było w porządku :) Chciałem podzielić się tą opinią, ponieważ sądzę, że może ona pomóc osobom, które wahają się przed dokonaniem zakupu z powodu wielu negatywnych opinii.

3 / 5 2017-07-19

Dostałem towary, które nie odpowiadają opisowi. Pracownik obsługi, który był niezwykle głupi, był rozgniewany, gdy poprosiłem o zwrot pieniędzy. Miałem oczekiwać zwrotu pieniędzy w ciągu maksymalnie 14 dni zgodnie z ich regulaminem, ale pracownik powiedział mi, że to może zająć nawet miesiąc! Odradzam kupowanie w tej "firmie". Nigdy wcześniej nie spotkałem się z takim chamstwem wobec klienta! Zgłaszam tę sprawę do rzecznika praw konsumenta i nie obchodzi mnie, co robią ci ludzie. Ta niekompetentna i niesympatyczna firma powinna przestać działać. Życzę im szybkiego upadku.

0 / 5 2017-07-17

Na infolinii doświadczyłem nieuprzejmej obsługi. Moje zamówienie nie zostało zrealizowane, a próby odzyskania zapłaconej opłaty napotkały na problemy. Prawdopodobnie firma, z którą miałem do czynienia, nie jest wiarygodna i może mieć jedynie zły zamiar - wyłudzać pieniądze od klientów. Zdecydowanie polecam omijać tę firmę.

2017-07-11

Wszystkich poszkodowanych proszę o kontakt na numer 791073697. Zostałam oszukana na 300zł więc proponuję pozew zbiorowy

2 / 5 2017-07-05

Do tej pory nie napotkałem takiego oszustwa jak tutaj. Produkt nie jest zgodny z opisem. Powinni zwrócić mi pieniądze, a ja już czekam od 2 miesięcy. Po skontaktowaniu się z nimi nie są w stanie określić, czy dzwonić przed 12:30, kiedy odbywa się księgowanie, czy po 12:30, gdy jest dostępny szef. Nie polecam tej firmy. Proszę serio się zastanowić, zanim złożycie zamówienie!

0 / 5 2017-07-01

Towar, który zamówiłem w poniedziałek wieczorem i zapłaciłem z góry, został już dostarczony do mnie w środę rano. Wszystko było odpowiednio zapakowane, a produkt zgodny z opisem. Przeczytałem opinie po złożeniu zamówienia i początkowo się przestraszyłem, jednak okazało się to zupełnie niepotrzebne.

0 / 5 2017-07-01

Zamówiłem towar w poniedziałek wieczorem i już w środę rano go otrzymałem. Opakowanie było odpowiednie, a towar zgodny z opisem. Przeczytałem opinie po złożeniu zamówienia i trochę się przestraszyłem, jednak okazało się, że moje obawy były zupełnie bezpodstawne.

2017-07-01

zadzwoniłem pierwszy raz i ostatni facet gbur totalny SZOK

0 / 5 2017-06-05

Witam, Także padłem ofiarą oszustwa przez tę "firmę" na kwotę 250zł - towar okazał się nieosiągalny, zamówienie zostało anulowane i oczywiście nie otrzymałem zwrotu pieniędzy. Czy ktoś zna adres tej firmy? W przeszłości mieściła się na Pradze, a następnie w Włochach/Ursusie. Chciałbym osobiście odebrać przesyłkę i wyrazić swoją opinię, zwłaszcza że nie są w stanie zrealizować zwrotu pieniędzy... Firma windykacyjna powinna ich dorwać - oszukują od co najmniej 2016 roku!

1 / 5 2017-05-22

Nie polecam nawiązywania współpracy z tą firmą, ponieważ oszukują swoich klientów. Zamówiona przeze mnie część dotarła do mnie bardzo szybko, jednak po jej rozpakowaniu okazało się, że nie pasuje do mojego samochodu. Odesłałem ją do firmy, ale mimo upływu 4 miesięcy nie otrzymałem zwrotu pieniędzy za towar. Mimo wielu prób kontaktu z firmą za pośrednictwem telefonu i e-maila nie uzyskałem odpowiedzi. Postanowiłem złożyć sprawę do sądu i zachęcam wszystkich, którzy zostali oszukani przez tę firmę, do podjęcia podobnych kroków prawnych. Trzeba ujawnić i ukarać złodziei. - Janusz

2017-05-14

Witam tez chce sie dolaczyc do pozwu zbiorowego trzeba zamknac tych wyludzaczy.

1 / 5 2017-05-06

Grupa oszustów działa w następujący sposób: 1. Są w zwyczaju wysyłać towar, który jest inny niż ten, który został zamówiony. 2. Unikają odbierania telefonów i e-maili. 3. Podają adres do reklamacji, który jest nieaktualny, co sprawia że ponosi się dodatkowe koszty wysyłki. Osoby te powinny zostać uwięzione za swoje działania.

1 / 5 2017-05-06

Grupa oszustów działa w następujący sposób: 1. Wysyłają towar, który nie zgadza się z zamówieniem. 2. Ignorują próby kontaktu telefonicznego i mailowego. 3. Podają nieaktualny adres do zgłoszenia reklamacji, co powoduje, że musimy ponosić koszty wysyłki. Te osoby powinny zostać ukarane i trafić do więzienia.

1 / 5 2017-04-26

Oszuści, wysłałem towar z paragonem, ale nie otrzymałem zwrotu pieniędzy, mimo wcześniejszych ustaleń telefonicznych. Nie odbierają telefonów, a jeśli już odbiorą, to zachowują się agresywnie. Radzę nie kupować od nich, ponieważ nie dostaniecie zwrotu pieniędzy w razie potrzeby! To kłamcy, ta firma dawno powinna już nie istnieć, ponieważ każdy komentarz o niej jest negatywny.

2017-04-18

Zwykli oszusci..podczas rozmowy wlasciciel albo ktokolwiek tam jeat ewidrntnir dal znac iz towar nie zostanir dostarczony..nie zamawiajcie u niego

1 / 5 2017-04-17

Do tej pory nie spotkałem się z podobnym oszustwem jak tutaj. Nie mając towaru, powinni zwrócić mi pieniądze, ale minęło już 3 miesiące i mimo wielokrotnych prób skontaktowania się, zostałem wyzywany przez jednego z pracowników.

1 / 5 2017-04-17

Do tej pory nie spotkałem się z takim oszustwem jak tutaj. Sklep, z którym miałem do czynienia, obiecał mi dostarczenie towaru, ale zamiast tego nie tylko nie zwrócił mi pieniędzy, lecz również upłynęły już trzy miesiące oczekiwania. Niestety, gdy próbowałem skontaktować się z nimi telefonicznie, zostałem zwyzywany przez jednego z pracowników.

0 / 5 2017-04-04

Po złożeniu zamówienia oraz dokonaniu przelewu przeczytałam opinie o sklepie. W pierwszym momencie sądziłam, że nie otrzymam ani zamówionych produktów, ani zwrotu pieniędzy. Postanowiłam jednak skontaktować się z obsługą sklepu i po jednym telefonie udało mi się uzyskać informację, że pieniądze nie zostały jeszcze zaksięgowane. Rzeczywiście, drugiego dnia zderzak został wysłany, a do mnie dotarł po 5 dniach od dokonania zamówienia. Choć w opisie sklepu informacja o dostawie w ciągu 2 dni jest nieprecyzyjna, cały proces zakupowy przebiegł sprawnie i właściwie. Dodatkowo, obsługa telefoniczna była bardzo miła i pomocna.

Rzetelne opinie o Alejasamochodowa.pl

Alejasamochodowa.pl

Siedziba
Warszawa

WWW
http://www.alejasamochodowa.pl

Email
[email protected]

Telefon
22 487 52 65

Komórka
666 200 240

Infolinia
-

Logowanie