Kategorie: / Odzież i Obuwie / Sport

Bikecenter.pl Opinie Klientów

średnia ocen: 2.00
opinie o Bikecenter.pl
2019-02-19

Brak jakiegokolwiek kontaktu. Firma krzak. Uważajcie !

0 / 5 2019-02-03

W sklepie kupiłem gniazdo na Garmina firmy K-Edge, ale produkt był bardzo niskiej jakości. Próby jego demontażu, konieczne do dostosowania luzu na sterach, zakończyły się koniecznością usuwania jego resztek z obejmy. Złożyłem reklamację, ale nie spotkała się ona z zainteresowaniem sprzedawców. Dopiero po prawie trzech tygodniach milczenia dowiedziałem się, że muszę przesłać uszkodzony produkt do firmy w celu wyjaśnienia sytuacji. Jednakże, nawet jeśli udałoby mi się odnaleźć pozostałości po urządzeniu w śmieciach, firma i tak nie zdaje sobie sprawy ze swoich obowiązków. To złamanie prawa i świadectwo arogancji. Moja nauka na przyszłość to sprawdzanie opinii o sklepach przed zakupem, ale w tym przypadku bikecenter.pl powinien wyręczyć mnie i innych - nie wydaje się, żeby ich poziom arogancji zapewnił im szczególnie długą przyszłość.

5 / 5 2018-07-13

Zakupiłem przedłużki do kierownicy triathlonowej, potrzebując długich i rzadko spotykanych. Na szczęście, Bike-Center miał je na stanie, więc złożyłem zamówienie przez email. Mimo braku kontaktu telefonicznego, proces zakupowy był bezproblemowy i towar zgodny z opisem. Dzięki temu, zdążyłem przygotować rower na start w ostatniej chwili. Towar był też w bardzo dobrej cenie. Dziękuję Bike-Center za szybką obsługę i unikalny produkt.

1 / 5 2018-05-23

Zamówiłem pewien produkt i zapłaciłem za niego 2 września. Sklep, zgodnie z umową, miał 7 dni na jego realizację. Niestety, przez kolejne 2 tygodnie nie otrzymałem żadnej informacji ani kontaktu ze strony sprzedawcy. Osoba odpowiedzialna za tę sprawę, o imieniu Grzegorz, kompletnie unika kontaktu. To jest beznadziejny sprzedawca i nie wiem, dlaczego szef go trzyma. Powinien zostać zwolniony i odejść. Jestem bardzo wkurzony i mam ochotę mu dać w pysk.

1 / 5 2018-05-23

Ja złożyłem zamówienie na produkty, opłaciłem je 2 września i sklep miał 7 dni na ich realizację. Jednak przez kolejne 2 tygodnie nie pojawiły się żadne informacje ani kontakt od osoby odpowiedzialnej za tę sprawę, czyli pewnego Grzegorza. Radzę wszystkim unikać tego człowieka! To beznadziejny sprzedawca i nie wiem po co szef go trzyma. Powinien zostać zwolniony. Jestem bardzo zirytowany i mam ochotę go mocno ukarać.

2018-04-21

Realizacja zamówienia powyżej 5 dni roboczych .... żenada

2 / 5 2018-03-11

W niedawno odwiedzonym sklepie zakupiłem damper Rock Shox Vivid Air R2C, jednak nie otrzymałem od nich karty gwarancyjnej. Problem zaczynał się po kilku godzinach jazdy, gdy damper tracił ciśnienie, a po jego pompowaniu stawał się niezwykle twardy i przeginał się na zaledwie 1cm, by natychmiast powrócić do wcześniejszej formy. Zgłosiłem problem do sklepu i pytałem o gwarancję, ale nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Zdecydowałem się na samodzielne przesłanie dampera na serwis, co niosło za sobą dodatkowe koszty. Po dokładnym przebadaniu urządzenia, okazało się, że problem spowodowany był przez komorę negatywną. Powiadomiłem sklep o sytuacji i zapowiedziałem negatywną opinię, jeśli nie zostanie udzielona mi satysfakcjonująca odpowiedź. W odpowiedzi otrzymałem zapewnienie, że kontaktowali się z producentem i dokładne informacje otrzymam w trakcie 28-29 grudnia. Niestety, termin minął, a ja nie otrzymałem żadnych informacji. Ostatni raz zapytałem wczoraj o gwarancję, jednak nie otrzymałem żadnego odzewu. Zdecydowanie odradzam sklep, przede wszystkim ze względu na niemożliwość porozumienia i załatwienia problemów z danymi produktami. Za damper, który kupiłem, zapłaciłem 3 tysiące złotych, niestety jest on defektywny i nie nadaje się do użytku.

2 / 5 2018-02-04

Firma ta jest niegodna zaufania i prowadzi oszukańczą działalność. Należy być ostrożnym i wyciągnąć wnioski z doświadczenia innych. Zamówiłem siodełko Selle Italia x1 za 92 zł z kosztami wysyłki i dokonałem przelewu. Dostałem potwierdzenie wpłaty i informację o gotowości do wysyłki. Jednakże, po 7 dniach oczekiwania na dostawę, skontaktowałem się z firmą, a oni odpowiedzieli, że towar był wadliwy i nie zamierzają go zastąpić, mimo że mieli 4 identyczne siodełka. Prosiłem o anulowanie zamówienia i rekompensatę, ale sklep nie wziął na siebie odpowiedzialności. Straciłem 2 tygodnie i muszę zamówić siodełko jeszcze raz, tym razem za 130 zł plus koszty wysyłki. Dlatego, wydaje się jasne, że ta firma to oszuści i nieuczciwi sprzedawcy. Nie polecam kupowania produktów w tym sklepie. Oszczędzisz sobie nerwów i czasu.

3 / 5 2018-01-21

Kupujący, dokonując zakupów na odległość, ma prawo do zwrócenia towaru. Zgodnie z przepisami, sprzedawca jest zobowiązany do zwrotu kosztów towaru i wysyłki. Jest to ważne, gdyż pomaga zminimalizować ryzyko nieodpowiedniego wyboru np. rozmiaru. Niestety, w tym przypadku sprzedawca nie zwrócił kosztów w ciągu 14 dni i mimo wielu próśb o zwrot, nie reaguje na maile. Niestety, nie polecam tego sklepu, ze względu na jego fałszywą grzeczność, za którą kryje się oszustwo.

1 / 5 2018-01-17

Zamówiłem kask w sklepie Bike, ponieważ nie znalazłem nigdzie tańszej oferty. Potem postanowiłem sprawdzić opinie i byłem zaskoczony. Pomyślałem, że z 8 ocen, 5 będzie negatywnych i prawdopodobnie stanę się kolejnym niezadowolonym klientem. Jednakże, spotkała mnie miła niespodzianka. Wszystko dotarło w doskonałym stanie i było solidnie zapakowane.

2017-12-20

Bardzo sprawnie. W dniu 6.09 zlozylem Zamowienie na stronie sklepu a 8.09 o 12.30 mialem towar w domu . Rewelacja

5 / 5 2017-12-18

Zamówiłem hamulec hydrauliczny 15 marca i otrzymałem go 21 marca za pośrednictwem paczkomatu inpost. Na dodatek, przed wysyłką dodano do przesyłki jeszcze dwie części. Jestem bardzo zadowolony z zamówienia. Poprosiłem o skrócenie przewodu i otrzymałem hamulec o odpowiednich parametrach. Komunikacja z obsługą była dobra. Na pewno tu wrócę.

0 / 5 2017-12-01

Nie polecam tego sklepu! Złożyłem zamówienie na początku marca, a termin wysyłki miał wynosić 7 dni. Po dwóch tygodniach otrzymałem przesyłkę, ale brakowało jednej z zamówionych części. Złożyłem reklamację poprzez mail oraz telefon, a otrzymałem informację, że brakująca część zostanie wysłana do mnie w następnym dniu. Minął kolejny tydzień, a sklep ani razu się do mnie nie odezwał. Po wielu interwencjach telefonicznych i słabych tłumaczeniach, czekam nadal i wierzę, że moja przesyłka w końcu dotrze. Podsumowując, jeśli chodzi o spokojne nerwy i sprawny rower, omijałbym ten sklep z daleka.

1 / 5 2017-10-03

Chciałem się wyrazić na temat tego miejsca, ponieważ zauważyłem kilka negatywnych opinii, co wzbudziło we mnie wątpliwości przed zrobieniem tam zakupów. Jednakże, muszę przyznać, że jestem naprawdę zadowolony z jakości obsługi, i bez żadnych wątpliwości, jeśli będę potrzebował, to w przyszłości znowu się tam udam w celu zrobienia kolejnych zakupów.

1 / 5 2017-10-03

Postanawiam napisać swoją opinię, ponieważ natknąłem się na kilka negatywnych komentarzy i zaczęły powstawać wątpliwości dotyczące sklepu, ale po doświadczeniu obsługi jestem pozytywnie zaskoczony. Bez żadnych wątpliwości, jeśli kiedyś będę potrzebować, ponownie zrobię zakupy w tym miejscu.

1 / 5 2017-09-17

Po zakupie produktu, który był dostępny na magazynie i opłaceniu go, otrzymałam wiadomość informującą, że sprzedawca otrzymał już moje pieniądze. Jednak po tym kontakcie nastąpiła cisza, a nawet po tygodniu, gdy codziennie dzwoniliśmy z mamą, aby dowiedzieć się, kiedy paczka zostanie wysłana, nikt nie odbierał naszych połączeń ani nie odpowiadał na nasze maile. Sytuacja trwała kolejny tydzień, aż ostatecznie zdecydowaliśmy się zgłosić sprawę na policję. W końcu otrzymaliśmy odpowiedź od sprzedawcy, że odstąpią od umowy i zwrócą nam pieniądze, ale niestety żadnych pieniędzy nie otrzymałam i dalej nie odpowiadają na moje maile ani nie odbierają telefonów.

1 / 5 2017-04-12

Żenujący oszuści. Zero kontaktu, zero przesyłki.

Rzetelne opinie o Bikecenter.pl

Bikecenter.pl

Siedziba
Tarnów Opolski

WWW
http://bikecenter.pl

Email
[email protected]

Telefon
-

Komórka
-

Infolinia
-

Logowanie