Kategorie: / Komputery

Corvus.com.pl Opinie Klientów

średnia ocen: 3.73
opinie o Corvus.com.pl
5 / 5 2019-03-19

Wszystko w jak najlepszym porządku! Sprawnie i szybko! Polecam!

2019-03-18

STANOWCZO ODRADZAM!!!!!!!! w grudniu 2011r zamówiłam laptopa. Sony Vaio. Towar do mnie dotarł, jednak w ogóle się sie włączał, nie miał przy sobie ZADNYCH dokumentów (gwarancji etc). Wadliwy towar odesłałam i czekalam na naprawe albo zwrot pieniedzy. Aktualnie, po prawie 1,5 roku "walki" z panem Bogusławem (przy okazji- kompletny brak jakiejkolwiek kultury osobistej) nic nie mam. Szanowny Pan wmawia mi cały czas tą samą gadkę "prosze odesłać korekte faktury" KIEDY JA FAKTURĘ ODESŁAŁAM 18 KLWIETNIA po wielokrotnych prośbach! Dodzwonienie sie do tej pseudo firmy graniczy z cudem. Widzę, że nie jestem jedyną poszkodowaną i mam nadzieję, że QBLACK długo tak nie pociągnie. NIE POLECAM! NAWET NAJWIĘKSZEMU WROGOWI

1 / 5 2019-03-18

Kiedyś kupowałem w tym sklepie regularnie, niestety ostatni zakup pokazał, że coś jest nie tak. Zero kontaktu, ciągła ściema, ze czeka na dostawę, etc. Upominanie się o zwrot pieniędzy było bezskuteczne. Załatwienie sprawy Sąd Polubowny nie było możliwe - sklep nie wyraził na to zgody. Na szczęście e-Sąd dał sobie z tym radę, a komornik wyegzekwował co należy. Radzę uważać a najlepiej omijać.

2019-03-17

Bez najmniejszych zastrzeżeń. Godni polecenia. Monitor znakomity.

2019-03-07

Złożyłem zamówienie 17 grudnia i 19 wyszła kasa. Czekałem dość długo, wiadomo, po drodze święta były i nowy rok. Po nowym roku dostałem właśnie takiego maila z info, że niby jakiś mail do mnie został wysłany z informacją o terminie dostawy i czy mi taki termin pasuje. Tyle, że do mnie nic takiego nie doszło. Odpisałem na maila raz i drugi. Żadnego odzewu. Poszukałem opinii na temat sklepu. Czytając poniższe opinie tak się przeraziłem, że natychmiast spróbowałem się dodzwonić. Godz 10 i żaden nr nie odbiera. Wysłałem maila z prośbą o zwrot kasy. O godz 11 spróbowałem dodzwonić się jeszcze raz i tym razem odebrano. Dostałem informację, że towar wyjdzie dziś lub jutro. I faktycznie dziś (20 stycznia) dotarł. Niestety, kontakt mailowy to jakiś koszmar. Bez wątpienia wymaga poprawy, bo dziś bez tego ani rusz. Telefoniczny - no, dodzwoniłem się, więc chyba działa, ale to nie wystarczy.

2019-03-06

Po wpłaceniu pieniędzy za aparat fotograficzny ślad po nich zaginął. Nie otrzymałem do dzisiaj towaru ani zwrotu pieniędzy. Cały czas po moich monitach telefonicznych i pisemnych otrzymywałem obietnice bez pokrycia. Przestrzegam przed tym sklepem innych.

5 / 5 2019-03-02

Witam. Chciałbym wszystkim polecić ten sklep, kilka negatywnych komentarzy trochę mnie zniechęciło, jednak ostatecznie złożyłem zamówienie i jestem z tego powodu bardzo zadowolony. Bardzo miła obsługa, dobry kontakt, na wszelkie pytania udzielona profesjonalna odpowiedź. Takie zakupy to przyjemność, pełen profesjonalizm. Ludzie, nie patrzcie na te negatywy, sklep jak najbardziej na "+". Polecam z całego serca.

2019-03-01

Transakcja przebiegła bez zastrzeżeń.

1 / 5 2019-02-10

Kupiłem w tym sklepie towar 24 września 2012 roku. Wpłaciłem pieniądze z góry - kilkanaście tysięcy złotych. Oczywiście towaru nigdy nie zobaczyłem. Nie ma sensu przytaczać całej historii bo można by na jej podstawie zrobić podręcznik jak wkręcić klienta we wpłatę z góry a potem skutecznie spławiać i przekładać terminy spłaty. Po niezliczonych e-mailach, wszelkich możliwych środkach nacisku w tym wymienię: doniesienie na policję, pozew w sądzie w rzeszowie , pismo do urzędu skarbowego w rzeszowie, wpisanie firmy corvus (właściciela sklepu qblack) do krajowego rejestru długów odzyskaliśmy tylko cześć pieniędzy. Niestety do dnia dzisiejszego a minęło dopiero bagatelka nieco ponad pół roku są nam winni jeszcze 7536 zł.Oczywiście nie odbierają od nas już telefonów , nie odpowiadają na e-maile, nie mamy z nimi żadnego kontaktu. Jedno co mogę poradzić nie kupujcie u nich niczego jeśli uda się wam przeczytać te opinie zanim tak jak ja dacie się zrobić w konia. Ta firma jest nieuczciwa.Mam jednak nadzieję, że dni ich nierzetelnej działalności są już policzone. Ja na pewno im nie odpuszczę - jestem bardzo cierpliwy, nie może być tak, że w kraju gdzie obowiązują jakieś prawa taka firma jak corvus może działać bezkarnie. Ciekawe co w odpowiedzi na tę opinię napiszą... Dobrze, że są takie portale jak opineo, które nie boją się zamieszczać tez krytycznych komentarzy . To tylko dowód na to, że nie jest to firma marketingowa gdzie jak klient zapłaci to ma same pozytywne komentarze. Zatem na koniec jeszcze raz powtórzę - unikajcie sklepu qblack bo nic dobrego was tu nie spotka.

1 / 5 2019-02-08

UWAGA!!! Kupiłem w sklepie Qblack (Corvus) kartę graficzną za ponad 1000zł. Przed zakupem pytałem o dostępność, właściciel sklepu dostępność towaru potwierdził. Zapłaciłem przelewem. Minął tydzień, przesyłki brak, informacji żadnej ani zmiany statusu zamówienia. Napisałem e-mail 1,2,3... Generalnie zwodzi tak długo jak może, że niby transakcja w trakcie realizacji i podobne ściemy. Po miesiącu w e-mailu zażądałem anulowania zamówienia i zwrotu przelewu, ale właściciel ani myślał to zrobić i próbował dalej zwodzić. Na połowę e-maili nie odpisywał wcale. Najwyraźniej liczy i próbuje że trafi na taką osobę której nie będzie się chciało tracić czasu i nerwów na policji i w prokuraturze i machnie ręką na pieniądze. W moim przypadku się pomylił. Zgłosiłem sprawę na policję, wreszcie po kolejnych 3 miesiącach przelew odzyskałem. Teraz krótka instrukcja jak odzyskać przelew: Napisz listem poleconym na adres sklepu ''Oświadczam że odstępuję od zawartej na odległość umowy kupna, zamówienia nr... itd.'' Podaj wszystkie szczegóły zamówienia oraz napisz że żądasz niezwłocznie zwrotu przelewu na nr. rachunku... Pamiętaj o własnoręcznym podpisie. Po 2 tygodniach od wysłania listu poleconego zgłoś sprawę na komendzie. Innej drogi nie ma. Właściciel staje się skory do współpracy wyłącznie wówczas gdy otrzyma oficjalne pismo wzywające go na przesłuchanie.

2019-02-06

Sklep godny uwagi, ciekawy asortyment i przystepne ceny, kontakt i obsługa także na przyzwoitym poziomie, niedługo wracam po kolejne zakupy. Pozdrawiam

1 / 5 2019-01-27

Złożyłem zamówienie w dniu 11 marca 2014 r. na kwotę ponad 1800 zł. Sprzedający nie odpowiadał prawie wcale na maile i telefony, a już jak odpowiadał to cały czas kręcił i grał na zwłokę. W dniu 31 marca unieważniłem swoje zamówienie, a sprzedający w dalszym ciągu gra na zwłokę. Powiadomiłem oficjalnym pismem Urząd Skarbowy w Rzeszowie o matactwach (pomimo wpłaty całej kwoty nie otrzymałem faktury - a jest obowiązek jej wystawienia). W najbliższą środę składam doniesienie popełnienie przestępstwa, określonego w art. 286 § 1 k.k. oraz wysyłam pozew sądowy. Sądząc po liczbie negatywnych opinii opisujących taki sam scenariusz (brak wysyłki towaru oraz brak zwrotu wpłaconej kwoty) to prawdopodobnie nieuczciwa firma, a raczej jej właściciel. Wszystkim, którzy są w podobnej sytuacji jak ja radzę nie czekać na łaskawość sprzedawcy, bo ten Pan nie ma zamiaru zwracać otrzymanych pieniędzy.

5 / 5 2018-12-27

Dziękuje za sprawne i szybkie zrealizowanie zamówienia. Towar taki jak zamówiłam dostarczony w dobrej cenie.

2018-12-19

Ogólnie polecam,tak jak powinno być dostawa ok, cena ok ale mogli by zmienić kuriera!

2018-12-17

Piszę tę wiadomość, żeby przestrzec potencjalnych klientów przed sklepem Qblack oraz firmą Corvus Internet Enterprise, której właścicielem jest pan Bogusław T. Sprawa dotyczy 4000zł, które sklep powinien mi zwrócić od dnia 13 sierpnia 2012 r. Sprawę skierowałem do sądu, który w marcu 2013 r. zasądził zwrot tych pieniędzy. 8 maja 2013 r. otrzymałem klauzulę wykonalności do wyroku sądowego. Zarządzono zapłatę wierzytelności wraz z kosztami postępowania i odsetkami do dnia zapłaty. Qblack nie dokonała tejże płatności do dzisiaj. Wyrok przywraca moją wiarę w polskie sądownictwo. Właściciel Qblack jednak go ignoruje, nie stoi on jednak ponad prawem i spłaci swój dług wraz z kolejnymi odsetkami i kosztami. Sprawa wraz z wszelkimi danymi została przekazana komornikowi sądowemu.Nie polecam nikomu zakupów w tym sklepie. Każdej osobie, która miała kłopoty z Qblack albo Corvus polecam od razu kierować sprawę do sądu. Rozmowy z przedstawicielami tej firmy nie mają najmniejszego sensu. Krzysztof L

2018-12-16

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością obsługi i cenami sklepu corvus. Przesyłka dotarła do mnie dokładnie w ustalonym wcześniej terminie. Żadnych niedociągnięć, żadnych opóźnień, żadnych wymówek. Z czystym sumieniem mogę ich polecić.

2018-12-11

NIE KUPUJCIE !!! Zamówiłem, zapłaciłem, towaru nie dostałem. Zrezygnowałem - pieniędzy nie zwrócił !!!

5 / 5 2018-12-09

Zakupilismy dwa notebook'i SONY VAIO TXN15P/W. Cala transakcja od zamowienia po realizacje przebiegla szybko i sprawnie. Jedynym minusem jest brak pisemnej gwarancji, zostala udzielona roczna gwarancja ustna sprzedawcy.

2018-12-09

Złożyłem zamówienie 5.03.2014 wartości ponad 1500 zł, wszystkie produkty ze statusem "dostepny". Zaplaciłem na konto w mBanku 6.03.2014. Mimo wielokrotnych prób mie udało mi sie skontaktowac ze sklepem (e-mail, telefon, SMS), nie liczac zdawkowego mejla "Prosimy o informację czy otrzymali Państwo email z wyszczególnionym terminem dostawy zamówienia i czy termin ten jest do zaakceptowania. Jeśli nie otrzymamy potwierdzenie w ciągu dwóch najbliższych dni zamówienie zostanie automatycznie anulowane.". Poniewaz nie otrzymałem zadnego mejla poprosiłem o ponowne przeslanie - bez skutku. Na kolejne próby kontaktu i prośbę o zwrot wpłaconych pieniedzy wobec braku realizacji zamówienia otrzymałem 27.03.2014 mejla tresci: Witam! Zamówienie nie będzie realizowane a zwrot wykonamy na wskazany rachunek. Pozdrawiam, Bogusław Do dnia dzisiejszego nie otrzymalem zwrotu 1524 zł.

5 / 5 2018-12-08

Sklep na prawdę "OK" szybka wysyłka, towar zgodny ze zdjęciem. Polecam sklep wszystkim kupującym

5 / 5 2018-11-27

Zakupiłem w tym sklepie monitorek A17-2 monitor jak monitor niezależny od sklepu skusiał mnie oczywiście cena najniższa na rynku drugi plus tanie przesyłki no i kontakt fachowo rzeczowo bez konieczności kilkukrotnego przypominania się Same Pozytywy POLECAM

5 / 5 2018-11-08

Towar dotarł szybko i dobrze zapakowany. Jestem dodtkowo zadowolony z zakupów bo cena był przystępna i tańsza niż w stacjonarnym sklepie o 200 zł.

2018-10-31

Dobry kontakt i pomoc w wyborze. Dodatkowy upust na akcesoria załatwił pomógł mi w wyborze.

5 / 5 2018-10-27

Szybka realizacja zamowienia, towar otrzymany, jak najbardziej spełniający moje oczekiwania, dlatego nie pozostaje mi nic innego jak przyznac max. Szczerze polecam i pozdrawiam.

1 / 5 2018-10-18

Absolutnie przestrzegam przed tymi ludźmi!!! Nie wpłacajcie im żadnych pieniędzy, bo bez pozwu w sądzie ich nie zobaczycie! Za pośrednictwem portali porównujących ceny znalazłem najbardziej atrakcyjną cenę, która mnie skusiła w tymże "sklepie". Chciałem zakupić towar z płatnością przy odbiorze, ale dowiedziałem się, że powyżej kwoty 5500 kurier nie dostarcza towaru. Intuicja mówiła mi: "nie płać", ale wierzę zawsze w uczciwość człowieka i wysłałem, bo zamówiony towar na wartość 8499 zł był dla mnie zarezerwowany i natychmiast po wpłacie miał być wysłany... Oczywiście mijał dzień za dniem, a przesyłki, ani e-maila informującego o wysyłce nie było! Zacząłem się niepokoić i ponaglać e-mailami - bo telefonów nie odbiera nikt i nigdy!!! - dowiedziałem się, że pieniądze dotarły, a przesyłka jest już na "rozładunku do wysyłki"... Wszystko to było niejasne i dziwne, ale jeszcze wciąż cierpliwie czekałem... W końcu podjąłem decyzję o anulowaniu zamówienia i prośbie zwrotu pieniędzy na konto i dowiedziałem się, że owszem prześlą mi pieniądze ale po anulowaniu wszystkich wysyłek. W normalnym sklepie anulowanie i zwrot pieniędzy trwa najdłużej dobę, a tu kolejny dzień nic nie zmienia w tym temacie! Zażądałem zwrotu natychmiast, pod groźbą oddania sprawy do odpowiednich organów, ale wspominany w innych negatywnych opiniach Bogusław T. sobie kpi i nadal nie odsyła moich pieniędzy! Dzisiaj minął ostateczny termin oddania należnej mi kwoty, a na koncie wciąż nie ma wpłaty! PRZESTRZEGAM PRZED TYMI LUDŹMI!!!

2018-10-15

ODRADZAMY I PRZESTRZEGAMY PRZED TĄ FIRMĄ!!!!!!! 14 listopada zapłacona FV PROFORMA za sprzęt. Miał byc w ciagu 3-4dni. Oczywiście od zapłaty za Proformę zero konaku ze strony sklepu. Telefonów nie odbierają w ogóle, nie liczcie na to ze się dodzwonicie. Po czym 20 listopda dostajemy informację ze cały czas czekają na dostawę całości(juz zaczynają ściemniać, przecież maja kasę to już klienta mają gdzieś) 26 listopad , następna informacja. Zamówienie jest w dostawie, czekają na rozładunek. Wiec zdecydowaliśmy sie na anulowanie zamówienia. 26 listopada dostaliśmy informację ze zamówienie zostanie anulowane i zostanie wysłana korekta do podpisu, nie mamy jej do dziś. Oczywiście piszą cały czas ze została wysłana, ale chyba sami do siebie wysyłają informację. Jeszcze są tak perfidni ze pytają sie czy korekta dotarła, a wcale jej nie wysłali. To jest ciekawostka mamy 7 stycznia 2013 a dnia 17 grudnia dostaliśmy informację ze dokumenty zostaną wysłane kurierem. Chyba ten kurier gdzieś zabłądził albo tej firmie się coś przyśniło ze wysyła kurierem. I tak nasze pieniążki sobie przetrzymuja celowo. Telefony,zapomnijcie nikt nie odbiera. Wiadomości e-mail, odpowiadaja pytaniem na pytanie, kłamia. Nie polecamy tej pseudo firmy, która tylko liczy na wpłatę klienta a potem nie ma towaru i pieniędzy.

5 / 5 2018-10-11

Zakupiłem 11 marca 2 mikrofony. Wpłaciłem ponad 1800 zł. Z powodu nie wywiązania się z umowy anulowałem 31 marca zamówienie. Przeszedłem wszystkie etapy jakie wszyscy tu opisują: nie odbierane zazwyczaj telefony, zbywanie wysyłanych maili, że czeka na anulowanie zamówienia od swego dostawcy, że ma 14 dni na oddanie itd. itp. brednie. Od początku kwietnia rozpocząłem działanie i wszystkim to polecam. Wysłałem pismo do II Urzędu Skarbowego w Rzeszowie o nieuczciwej działalności firmy, o nie otrzymaniu faktury pomimo wpłacenia całej kwoty - do czego jest zobowiązany prawem. Wczoraj otrzymałem informację, że przesłane informacje wykorzystają. Przedwczoraj złożyłem doniesienie na mojej Policji i sprawą się zajmą. W odwodzie mam jeszcze przygotowywany pozew sądowy. Nie czekajcie na dobrą wolę tego człowieka. Wszystkich nas traktuje tak samo. Nie traćcie czasu!!! Nie liczcie na dobrowolny zwrot. Zarzućmy w tym samym czasie zgłoszeniami do Policji i Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, to większa szansa dla nas wszystkich. Jak to możliwe, że ten człowiek chodzi na wolności. Po długim weekendzie złożę doniesienie jeszcze do mojej Prokuratury. Nie odpuszczę!!!!!!

5 / 5 2018-10-09

Wszystko zgodnie z oczekiwaniami, natychmiastowa reakcja, świetny kontakt, szybkie odpowiedzi i pomoc na pytania dotyczące zamówienia jak i produktu. Dziekuje bardzo

5 / 5 2018-09-30

Sprzęt super, jedynie z firmą kurierską były małe problemy, dziękuję i pozdrawiam

2 / 5 2018-09-27

Przestrzegam przed kupowaniem w tym sklepie, kompletny brak kontaktu ze sprzedającym. Pieniądze wysłane a towaru brak. Radzę nie robić przedpłaty, firma chyba sie w ten sposób kredytuje. Jestem zdegustowana, robią złą reklamę sklepom internetowym. NIE POLECAM!

2018-09-14

Najadlem sie strachu czytajac poprzednie opinie i czekajac na towar lub zwrot pieniedzy. W tym czasie telefony milczaly, ale w koncu dostałem zwrot wpłaconych pieniedzy. Wszsytko było spowodowane wzmozonym ruchem przedswiątecznym u dystrybutorów. Takze nie jest tak zle jak niektorzy pisza.

2018-09-13

Wszystko w jaknajlepszym porządku. Czas realizacji dokladnie taki, jak został podany.Towar zgodny z opisem. Zdecydowanie godna polecenia firma.

3 / 5 2018-09-01

Odradzam zakupy w qblack.pl, ten sklep sprzedaje wirtualny towar(towar widnieje na www jako dostępny, a potem się okazuje, że go nie ma) i są spore kłopoty ze zwrotem pieniędzy po rezygnacji z zakupu. Zamówienie i wpłata dokonane 2013.06.29, po kilku dniach czekania dodzwoniłem się i usłyszałem, że dysk "będzie jutro". Ze względu na to, że "jutro" przeciągnęło się na trzy tygodnie, zamówienie anulowałem TRZYKROTNIE za pomocą maila(22,26 i 30.07.2013), sklep Corvus nie zwrócił pieniędzy do tej pory(32 dni robocze). Dodatkowo, dysk, który kupiłem, ciągle istnieje na stronie jako dostępny, a nie maj a go, bo gdyby go mieli, to by mi go pan wysłali, czy reszta towaru z strony Qblack.pl też jest wirtualna?

2018-08-30

W imieniu naszego klienta prowadzimy działania windykacyjne wobec firmy Qblack Bogusław T. Klient zamówił i zapłacił za towar, który nie został dostarczony. W związku z brakiem realizacji zamówienia 21.12.2012 wystawiona została faktura korygująca na kwotę 4231zł. Ze względu na brak zwrotu środków dnia 30.01.2013 na adres firmy wysłane zostało ostateczne wezwanie do zapłaty. Pomimo wezwania nasz klient w dalszym ciągu nie otrzymał zwrotu środków. Telefony stacjonarnego i komórkowego nikt nie odbiera.

5 / 5 2018-08-30

Wszystko w jak najlepszym porządku,szybka wysyłka,przystępna cena,towar zgodny z opisem.

5 / 5 2018-08-26

Dobry kontakt, szybka realizacja zamówienia i dobra jakość produktu,polecam.

2018-08-17

UWAGA!!!!! Nie płacić z góry bo nie dostaniecie towaru ani zwrotu pieniędzy.

5 / 5 2018-08-10

Towar, który widnieje na witrynie sklepu, jest tak samo wirtualny jak ta strona internetowa. Zaniżone ceny mają skusić potencjalnych klientów do zakupów. Gdy dokona się już przelewu i właściciel otrzyma pieniądze, to możemy zapomnieć o towarze, który zamawialiśmy, jak i naszych pieniądzach. Dochodzi do tego brak kontaktu telefonicznego i wybiórcze odpowiadanie na nasze maile. 13 lutego anulowałem złożone przeze mnie zamówienie z powodu braku towaru (na ich stronie do dziś jest dostępny Nikon D7000, nawet staniał). Do tej pory nie otrzymałem zwrotu pieniędzy. Wiem, że w podobnej sytuacji jest wiele osób, dlatego przestrzegam tych, którzy tak jak ja, dla paru złotych oszczędności chcieliby zrobić zakupy w sklepie „Qblack”. Lepiej zapłacić więcej i być zadowolonym z zakupów, niż zostać bez pieniędzy i towaru. Ja swojej sprawy nie zostawiam losowi, lecz publicznie wolałbym o poczynionych przeze mnie krokach nie pisać. Omijajcie ten sklep z daleka!!! Jarek.

5 / 5 2018-08-04

Wszystko okey. Szybko zrobione zamówienie, szybka dostawa, brak zastrzeżeń. Polecam.

1 / 5 2018-07-21

Nic nie kupujcie w tym sklepie. Zakupiłem towar w postaci telewizora za atrakcyjna cenę 2150 zł(normalnie 2250), wpłaciłem pieniądze na wskazane konto, oj ja głupi, głupi, no i po kilku dniach się zaczęło. Brak odpowiedzi na jakikolwiek kontakt wskazany na stronie sklepu, kompletnie nic. Po około 1 miesiąca, sprawę zgłosiłem na policje, jednocześnie bombardując sklep 1000 e-maili. Wreszcie policja zadziałała, sklep się do mnie odezwał, anulował zakup i po kilku dniach zwrócił pieniądze. Udała się, 6 tygodni niepewności. Nic tam nie kupujcie.

2 / 5 2018-07-11

NIE POLECAM 27 stycznia zamówiłem w sklepie płytę główną w tym samym dniu dokonałem przelewu. Po kilku dniach zadzwoniłem do sklepu aby się dowiedzieć jaki wygląda realizacja zamówienia. Otrzymałem odpowiedź że płyta właśnie wjechała do nich od dystrybutora i w dniu jutrzejszym zostanie do mnie wysłana kurierem. Tak więc mamy 5 maja a płyty jak i pieniędzy niema. 27 kwietnia czyli 3 miesiące później wysłałem pismo w którym odstępuje od zawartej umowy z powodu nie dostarczenia towaru jednocześnie zwracając się z żądanie zwrotu wpłaconych pieniędzy. Między czasie pisze kilkakrotnie, niestety bez efektu. To co robi ta "firma" to jest jakaś kpina, jakim cudem oni jeszcze funkcjonują. Patrząc na ilość komentarzy podobnych do mojego jest to nieprawdopodobne. Zachęca wszystkich poszkodowanych do zgłaszania sprawy na policję .

5 / 5 2018-07-03

Serdecznie polecam. Ceny umiarkowane, obsługa fachowa i cierpliwa przy omawianiu sprzetu. Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Otrzymałem dokładnie to co chciałem kupić. Serdecznie pozdrawiam tego Pana który rozmawiał ze mną i wykazał tyle cierpliwości. Kupiłem JVC GZ-MC500.

5 / 5 2018-07-02

Polecam zarówno sklep jak i obsługę. Sama transakcja przebiegła szybko i sprawnie bez najmniejszych problemów. Byłam informowany o losach zamówienia na każdym z etapów jego realizacji co było dla mnie swego rodzaju upewnienia się w słuszności wyboru. Dostawa zgodna z terminem

5 / 5 2018-06-30

Zdecydowanie polecam zakupy w sklepie Qblack.pl Od jakiegoś czasu poszukiwałam dobrego sklepu ze sprzętem fotograficznym, który mogłabym podarować swojej chrześniaczce na I Komunię Św. Trafiłam na Qblack i miłe się rozczarowałam. Profesjonalna obsługa, rzetelne porady. Zaskoczył mnie czas reakcji na moje maile. Na przesyłkę czekałam niecałe 48h. Aparat dotarł w rewelacyjnym stanie. Gorąco polecam!!

5 / 5 2018-06-08

Świetna współpraca, polecam szczególnie dział "Strefa wyprzedaży!". Nieczęsto zdarza mi się kogoś polecać, tutaj robię to bez zastanowienia!

1 / 5 2018-06-06

UWAGA!! Mnogość maili i telefonów kontaktowych na stronie www.qblack.pl to pozory i obsługuje je jedna osoba. Historia zamówienia: Zamówienie na projektor Epson złożone i opłacone w dniu 28 marca 2013, wartość 3847zł. Po zapytaniu czy projektor został już wysłany - odp z dnia 3 kwietnia: "Zamówienie zostało przekazane do realizacji." Na kolejne pytania o dostawę projektora otrzymywaliśmy następujące odpowiedzi: "Dostawa będzie realizowana w tym tygodniu"; "Z wysyłek wynika, ze w środę będzie na miejscu"; "Niestety dystrybutor nie nadał jeszcze paczki. Mają opóźnienie z tym modelem. Z uwagi na termin proponuję jeszcze 5% upustu"; "Dziś po 15:30 ma być termin powinno być to w tym tygodniu ale potwierdzimy jak będzie ta informacja u nas"; "Jest termin ale 22 kwiecień".. ..i tak w dniu 24 kwietnia zamówienie anulowaliśmy i wezwaliśmy do zwrotu wpłaconych pieniędzy. 4 maja sprawa zgłoszona na Policji Do dnia dzisiejszego zwrot pieniędzy nie nastąpił (po wielkich bojach otrzymaliśmy faktury korygujące, które podpisaliśmy i odesłaliśmy i które sklep otrzymał w dniu 23 maja). W dniu 3 czerwca wszczęte zostało dochodzenie o dokonaniu przestępstwa przez Corvus - Internet enterprise(www.qblack.pl). Rozpoczęliśmy także procedurę złożenia pozwu w sądzie.. Nie jesteśmy pierwszymi firmami/osobami, które są ofiarą sklepu ! www.qblack.pl Corvus - Internet enterprise jest ZAKAŁĄ POLSKIEJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI i nikt z tym sklep nie powinien robić interesów!! adnotacja z 19.12.2013: Pieniądze za niedostarczony projektor, wciąż nie oddane. Zamówienie z końca marca 2013. NIE ZAMAWIAJCIE Z TEGO SKLEPU JUŻ NIC! Właściciel właśnie ogłosił na forum, że wyjeżdża z kraju!! Oczywiście Bogusław T. ma w nosie, że jest dłużny ludziom pieniądze.. Organizujemy akcje zbiorowego pozwu! (nie mogę wpisywać adresów stron internetowych, więc wpiszcie w wyszukiwarkę "qblack opinie" a na pewno znajdziecie stosowne info na forum związanym z benchmark) Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście - zgłaszajcie sprawy na Policję i informujcie na komendach, że nie jesteście jedynymi poszkodowanymi!

5 / 5 2018-06-01

Zakupy w tym sklepie to prawdziwa przyjemność! Towar dotarł szybko i z wszystkimi akcesoriami ze sprzętu jestem naprawdę zadowolona! Długo szukałam na polskim rynku laptopów Sony VAIO a ta firma oferuję je wszystkie za bardzio rozsądną cenę! Kontakt rzeczowy i profesionalny! Pozdrawiam wszystkich z firmy Corvus! Aśka.

5 / 5 2018-05-25

Dobrze zapakowany i szybko dostarczony sprzęt. Cena znakomita ale to tylko dzięki mnie i umiejetności targowania hehe. Ogólnie polecam.

5 / 5 2018-05-05

Wszystko okey. Dostawa zgodna z opisem, towar doszed cay i nieuszkodzony. Polecam.

2018-05-05

Minie zaraz rok od zamówienia ,podpisania faktury korygującej. Właściciel beszczelnie zwodzi,obiecuje i nie oddaje pieniędzy.

2018-05-02

towar mają "od ręki". prosili o wpłatę na konto i wyznaczyli pierwszy termin dostawy. ani drukarki - ani zwrotu kasy do tej pory!!! od trzech miesięcy.... UWAGA!!!

1 / 5 2018-04-24

Sklep w dalszym ciągu działa na zwłokę. Umowa została wypowiedziana ale zabieg ten był tylko po to, żeby negatywna opinia zniknęła z forum. W dalszym ciągu nie odzyskaliśmy pieniędzy, nie otrzymaliśmy zamówionej ładowarki. Mijają właśnie 3 miesiące od zapłacenia za fakturę proforma. Uprzedzam pytanie sklepu, który za każdym razem od nowa (zdziwiony) pyta o numer zamówienia, że nasze zamówienie nie otrzymało numeru, ponieważ było składane drogą mailową. Wypowiedzenie umowy zostało wysłane na maila sklepu w zeszłym tygodniu ale już w czerwcu takie wypowiedzenie wysłaliśmy listem poleconym, nic to nie dało. Czy sklep Qblack zwróci nam nasze pieniądze?

2018-04-20

Mogę tylko powtórzyć ostatnią opinię: 4 grudnia zawarłam ze sklepem umowę, dostałam fakturę Pro-forma i od razu przelałam pieniądze. Komputer miał być w czasie 3-4 dni, po wielokrotnym przesuwaniu terminu połączonym z zapewnianiem, że na 100% dostanę zamówiony model, ostatecznie 8 stycznia Sprezdawca poinformował mnie, że nic z tego. Na żądanie natychnmiastowego zwrotu pieniędzy za towar, który nigdy nie został wysłany udziela drugi tydzień wymijających odpowiedzi. Albo też nie udziela żadnych... Szkoda czasu i nerwów na ten sklep!!!!

5 / 5 2018-04-15

Jestem zadowolona z obsługi i zakupionego produktu. Otrzymałam odpowiedzi na wszystkie nurtujące mnie pytania i to w krótkim czasie, a towar odebrałam już na następny dzień.

5 / 5 2018-04-10

Najadłam się strachu, ale towar zamówiony tuż przed świętami, dziś już mam w domu, właściciel odpowiadał na maile i jestem zadowolona

2018-04-09

Ogromnie polecam oferte tego sklepu. Pełna satysfakcja.

5 / 5 2018-03-25

Długi czas nie robiłem u Nich zakupów. Jako, że mają dobrą ofertę na MS Surface postanowiłem odnowić kontakt. Sam komputer cudowny, długo ogladałem go w MM. Cena do negocjacji i sporo dodatków. Termin dostawy do przeżycia dobrze, że poprawili się z informacją dla klienta. Sama dostawa bez zastrzezeń. Polecam.

5 / 5 2018-02-19

OK. Polecam. Troche droka paczka pobraniowa ale towar ładnie zapakowany.

3 / 5 2018-02-18

Poniżej krytyki na każdym kroku!!! Odradzam jakikolwiek kontakt z tym sprzedawcą. Laptop Vaio zamówiony pod koniec listopada. Najpierw obiecanie, że wyszedł, zaraz zostanie wysłane potwierdzenie i nr przesyłki. Potem, że towar wyjdzie jutro, powtarzane przez kilka kolejnych dni. Potem opóźnienie, ale na pewno w przyszłym tygodniu. Po propozycji anulowania zamówienia i anulowania, od końca grudnia sprzedawca nie zwracał pieniędzy zapewniając, że wyszły. Odzyskałem na razie 20% z kilku tysięcy i sprawa nadal się ciągnie. Na daną chwilę uprzedzam o nieuczciwości sprzedawcy, ten sam towar można znaleźć u innych, nieposiadających negatywnych komentarzy, co radzę zrobić. Będę też komentował dalej. Historia identycznie tragicznej współpracy z Qblack opisana przeze mnie jest opisywana i tu i na innych portalach wielokrotnie, więc nie jest jednorazowym przypadkiem, żałuję, że nie przeczytałem tych opinii wcześniej.

2018-02-13

Jestem szczerze zachwycony tak miłą i konkretną obsługą.Kamerę CANON XM2 otrzymałem taką jak zamawiałem,mimo obaw niektórych kupujących,że trzeba wpłacić tak wysoką zaliczkę.RADA proszę się nie obawiać tego sklepu-zakup 100%.POZDRAWIAM!!!

5 / 5 2018-02-11

OK. Ogólnie bez zastrzeżeń. Paczka przyszła szybko i sprawnie z dostawa. Cena atrakcyjna.

2 / 5 2018-02-08

Zdecydowanie nie polecam i odradzam sklep Qblack! Nie informują klienta o stanie zamówienia. Nie odpisują na maile. Udzielają fałszywych informacji i zwodzą klienta zapewniając, że towar został wysłany lub będzie wysłany w ciągu kilku dni. Po ponad dwóch miesiącach oczekiwania dopiero mail z żądaniem zwrotu pieniędzy na konto i zawiadomieniem o zgłoszeniu sprawy na policję oraz w UOKiK poskutkował natychmiastową reakcją. Według mnie sklep liczy, że niektórzy klienci machną ręką i nie będą się upominali o swoje zamówienie. Wówczas zarabiają 100% wartości produktu, którego nie muszą wysyłać.

5 / 5 2018-02-07

Bardzo polecam ten sklep. Tani i bez badziewia. Paczka przyszła szybko.

2018-01-16

Zamówienie złożyłem 19 marca (zam. nr 14770). Potwierdziłem. 20 marca poszedł przelew. Informacji brak, lodówki brak. Po kolejnych mailach 27 marca (czwartek)dostaję informację że te modele są "dostawach w poniedziałęk lub we wtorek czy realizować w tym terminie". Potwierdzam. Poniedziałek mija wtorek mija, lodówki jak nie było tak nie ma. 2 kwietnia wysłałem maila z żądaniem, że skoro nie potrafią zrealizować zamówienia to nich zwrócą pieniądze. I tu zdarzył się cud, po wysłaniu maila zadzwoniłem i ktoś odebrał. Wytłumaczyłem o co chodzi, ma sprawdzić co z zamówieniem. Mimo iż minęło 2 tygodnie od zamówienia 24 godziny zabrało ustalenie kiedy będzie dostawa - w następnym tygodniu poniedziałek (7 kwietnia) . I co ? I nic. . 8 kwietnia przesłałem nr. konta na, który należy przelać pieniądze. 11 kwietnia sklep informuj mnie że przelew będzie do 18 kwietnia. I co? I nic. Jest 23 kwietnia od zamówienia minął miesiąc a ponad 2 tygodnie od jego anulowania I co ? I nic. Podsumowując jest to sklep dla ludzi o silnych nerwach i na pewno, co wynika z mojego doświadczenia nie należy przelewać im pieniędzy przed realizacją zamówienia

5 / 5 2018-01-14

Czas dostawy minimalny, kontakt ze sklepem super. Paczka dobrze zabezpieczona przed uszkodzeniami.Sklep godny polecenia, dobre ceny i fachowe doradztwo. Zamówienie zrealizowane wzorowo. Polecam!!

2017-12-28

Czuję się oszukany - pieniądze z mojej strony zostały wpłacone na konto. Od ponad 2 tyg ze strony sklepu żadnego kontaktu emailowego czy telefonicznego. Porażka. Nr zamówienia 12136.

2017-12-11

Doskonale zapakowana paczka, a pisze o tym bo towar bardzo podatny na uszkodzenia. Pozostała czesć standard, dobrze.

2017-12-03

Koszmar - przestrzegam wszystkich internautów przed tym sklepem. Broń Boże nie kupujcie w nim niczego! W październiku 2012 złożyłem pozew przeciwko właścicielowi Qblack w sądzie w Rzeszowie. Sprawa nie znalazła swojego finału do dziś (marzec 2013). Sąd łaskawie przełożył papierki z biurka na biurko i nie podjął żadnych czynności. Właściciel dobrze wie o paranoi i urzędniczym bagienku polskiego sądownictwa i ma wszystko gdzieś... Jest mi winien 4000 zł. Wątpię w możliwość odzyskania tych pieniędzy. Mogę jedynie przestrzec przed nieuczciwym sklepem Qblack, jego właścicielem i biurokracją rzeszowskiego sądu. Trzymać się jak najdalej od tego bagienka!

3 / 5 2017-11-28

OMIJAJCIE SZEROKIM ŁUKIEM ! 10 grudnia - telefon do sklepu w celu potwierdzenia dostępności towaru - sprzedawca potwierdza (pierwsze kłamstwo) więc zamawiam i przelewam pieniądze 18 grudnia - po wielu próbach telefon do sklepu, dlaczego nie ma jeszcze przesyłki ? dowiaduję się, że telefon dopiero dotarł ale następnego dnia zostanie wysłany kurierem (kolejne kłamstwo) 21 grudnia - deadline, towaru nie ma, cały dzień próby dodzwonienia się - bez skutku, email - bez odpowiedzi. Tym sposobem zamówiony telefon, który miał być przentem świątecznym nie dociera. 27 grudnia - udana próba dodzwonienia się. Pytam o co chodzi. Pan odpowiada mailem, że niestety telefonu nie ma i że będzie dopiero w styczniu. Pada pytanie czy czekam czy chcę zwrot pieniędzy. Oczywiście żądam zwrotu. 13 stycznia (!) - po WIELOKROTNYCH próbach dodzwonienia się do sklepu (co jest prawie niewykonalne) postanawiam napisać maila. Piszę, że zgłaszam sprawę na policję gdyż wyczerpały się inne opcje. 14 stycznia - następnego dnia dostaję odpowiedź mailem, że otrzymam zwrot. Tego samego dnia pieniądze mam już na koncie. Ten sklep to cyrk. Odradzam z całego serca. Kontakt to fikcja a kłamstwa to norma. Czytałem inne negatywne opinie na opineo o tym sklepie. Prawie wszystkie to kopia mojego przypadku. Pod tym opiniami pojawia się riposta sklepu. Pod moją też pewnie się pojawi. Nie spodziewam się jednak słowa przepraszam. Możecie spokojnie przyjąć do wiadomości, że jeżeli sklep będzie się wybielał to tylko kolejne kłamstwo gdyż w QBlack kłamstwa to standard. Pozdrawiam i odradzam.

2017-11-18

Rok czasu się sprawa ciągnie. Teraz jest u komornika. NIE KUPOWAĆ nic u tego człowieka!!!!

2017-11-11

5 maja zakupiłem budzik braun i wykonałem przelew. Minęły 4 dni cisza. Wysłałem maila z zapytaniem co z transakcją, cisza. Po następnych 10 dniach zadzwoniłem, udało mi się cudem, bo tam w ogóle nie można się dodzwonić i zażądałem unieważnienia transakcji i przesłania przelewu zwrotnego na moje konto. Do dzisiaj brak. Sklep ma to w nosie i nic sobie nie robi z podejmowanych przeze mnie kroków administracyjno-prawnych. Kwota jest niewielka, bo tylko 115 zł, ale postanowiłem dla zasady nie odpuszczać i nie odpuszczę. Jutro mija 30 dni ustawowych na zwrot pieniędzy i udaje się najpierw do rzecznika praw konsumenta ze wszystkimi dowodami (maile, potwierdzenie przelewu, nagraną rozmowę). O sytuacji postaram się informować na forum. Mój błąd był taki, że nie przeczytałem najpierw opinii o tym sklepie, który skądinąd, ma wypasiona stronę internetową i to może być pułapką dla potencjalnych klientów.. . .

5 / 5 2017-11-02

Zakupilem jakis czas temu dla synka wlasnie PS3 (konsole). Do konsoli dodawana jeszcze byla jakas gra sportowa - wiec trafilem na promocje. Synek byl zachwycony. Nie mam nic do zarzucenia jesli chodzi o obsluge, przesylke, czy czas realizacji zlecenia. Dobry kontakt ze sprzedawcami, z kurierem - dla mnie wszystko ok.

2017-11-01

Potwierdziłam zamówienie 17.10.2013 r. które zostało również opłacone, aczkolwiek do dnia dzisiejszego nie zostało zrealizowane.Czekam z rozwiązaniem sprawy do jutra i wysyłam oficjalne pismo od prawnika naszej firmy. Kontakt z dostawcą zerowy.

2017-10-31

Widzę, że trochę się tu spóźniłem ;-) Gdybym był bardziej ostrożny nie "zakupiłbym" towaru 20 lutego 2013 i nie czekałbym jak głupi 3 tygodnie bez nadziei na towar lub pieniądze. Ponieważ jednak staram się nie załamywać i szukać pozytywnych stron każdej sytuacji - cieszę się, że chłopaki z qblack wzbogacili się na mnie tylko na kwotę 190zł a nie jak u innych grube tysiące. Pozostaję w nadziei na utarcie im nosków a może nawet wsadzenie do miejsca odosobnienia żeby mieli czas na refleksję? Tyle że to też za nasze pieniądze :-( Zastanawiam się czy nie byłoby łatwiej i skuteczniej zrobić jakiegoś pozwu zbiorowego...

1 / 5 2017-10-22

Kilka dni niepewności spowodowanych brakiem towaru,anulowaniem zamówienia oraz oczekiwaniem na przelew, a przede wszystkim negatywne opinie o sklepie spowodowały u mnie ogromny strach związany z odzyskaniem pieniędzy. PIENIĄDZE ZOSTAŁY ZWRÓCONE NA MOJE KONTO PO 9 DNIACH, OTRZYMAŁAM TAKŻE MAILA Z PRZEPROSINAMI, a w międzyczasie udawało mi się utrzymywać kontakt mailowy oraz telefoniczny. piszę ku pokrzepieniu osób , które są w podobnej sytuacji,poniekąd także, aby odrobinę zrehabilitować Qblack,trzymam kciuki za pomyślne finały wszystkich spraw!

2 / 5 2017-10-20

Nie polecam sklepu qblack.pl. Zamówienie nr 12112 za pobraniem złożone dnia 21.02.2013 r. do dnia dzisiejszego nie zostało zrealizowane, mimo iż produkt na stronie internetowej sklepu ma status dostępny. Kontakt z pracownikami jest praktycznie zerowy. Nie odpowiadają oni na e-maile, (w moim przypadku odpowiedzieli jeden raz dnia 26.02.2013 r. podając nieprawdziwą informację- od tamtej pory, mimo wysyłanych z mojej strony maili, od strony sklepu panuje cisza). Numery telefonów zamieszczone na stronie sklepu znajdują się tam tylko dla pozoru, w rzeczywistości nikt ich nie odbiera. Sklep z własnej inicjatywy również nie informuje klienta, czy powinien on czekać na zamówiony towar czy też zostanie on wysłany z opóźnieniem. Przyznam, że zamawiając towar zależało mi na czasie, ponieważ potrzebowałem i potrzebuję go do pracy. Ponieważ towar ma status dostępny i została zaznaczona opcja wysyłka kurierem powinien on był dotrzeć do mnie w tym tygodniu- tak się jednak nie stało. Jeżeli zależy wam na czasie, kontakcie ze sklepem i otrzymywaniem informacji czy wasze zamówienie będzie zrealizowane to nie wybierajcie sklepu qblack.pl. Czasem chyba lepiej dopłacić te kilka zł a w zamian otrzymać pewność realizacji waszego zlecenia bez potrzeby bezskutecznego dopraszania się o zamówiony towar.

1 / 5 2017-10-20

Brak kontaktu jakiegokolwiek. Udają że jest wszystko w porządku tylko kupujący popełnia błędy. Towar zamówiony w sierpniu 2013, pieniądze udało się odzyskać po wizycie w komendzie policji w marcu 2014. W e-mailu dostałem info, że nie ma towaru już w produkcji i nie mogą go wysłać, ale kasy też nie odesłali. Na stronie towar był jeszcze dostępny przez dłuższy czas. Wysłałem pismo o odstąpieniu od umowy we wrześniu i dopiero po interwencji policji odesłali pieniądze.

2017-10-14

Zamówiony w styczniu towar i zapłacony tego samego dnia do dzisiaj do mnie nie dotarł. Firma, po 2ch miesiącach i kilkunastu mailach ode mnie oraz dziesiątkach nigdy nie odebranych telefonów, składa obietnice, że wyśle towar, ale towaru nie wysyła. Po kolejnych długich tygodniach milczenia ze strony firmy Qblack, przystaje ona z aprobatą na moje żądanie anulowania nigdy nie zrealizowanego zamówienia i obiecuje zwrot pieniędzy na konto, ale przelewu nie dokonuje. I tak już czwarty miesiąc... Nie kupujcie Państwo w tym sklepie, serwują klientom nerwy, stratę czasu i przede wszystkim pieniędzy.

2017-10-05

Dobrze, dobrze i tak trzymac. Towar odebrałem osobiście po potwierdzeniu.

3 / 5 2017-09-14

UNIKAJĄC KONTAKTÓW ZE SKLEPEM www.qblack.pl, WYKAŻESZ SIĘ ROZSĄDKIEM I TROSKĄ O SWOJE PIENIĄDZE, ZDROWIE, NERWY I CZAS. Jeżeli przyzwyczaiłeś się już i odpowiada Ci schemat: „poszukuję produkt – znajduję sklep z produktem - sprawdzam dostępność i opinie na jego temat – zamawiam towar - otrzymuję towar” - NIE RÓB ZAKUPÓW W SKLEPIE www.qblack.pl. Sklep ten, jest KOMPLETNIE NIEWIARYGODNY i działa PONIŻEJ WSZELKICH STANDARDÓW: 1) nie posiada sprzętu, który na stronie ma status „dostępny”, zatem czekasz w nieskończoność 2) jeśli masz dość czekania i anulujesz transakcję, nie zwraca pieniędzy 3) nie odbiera telefonów (billingi do wglądu), nie odpisuje na maile (do wglądu), zatem nie wiesz kompletnie co się dzieje, na jakim etapie jest twoje zamówienie, a przede wszystkim dlaczego wciąż jest niezrealizowane, bądź też czemu qblack.pl nadal nie zwrócił Ci otrzymanych pieniędzy za towar, na który nie chcesz już dłużej czekać. 4) Jeżeli jesteś w czepku urodzony i jakimś cudownym zrządzeniem losu, bądź niedopatrzeniem ze strony www.qblack.pl uda Ci się skontaktować z nimi- uzyskane informacje okażą się niewiarygodne, a reprezentujący sklep kompletnie niepoważny podając wyssane z palca daty, czy mające mieć miejsce zdarzenia, np. na temat wysyłki. Na naszym przykładzie (zamówienie 11906): 11.12.12’- zamówienie projektora Optoma (status na stronie: „dostępny”), przelew, 11.12.12’- mail z pytaniem o zawartość zestawu i odpowiedź zapewniająca o jego kompletności 11-14.12.12’ – co najmniej 11 bezowocnych prób kontaktu telefonicznego (5 numerów telefonicznych podanych na stronie, w tym 2 komórki) 14.12.12’- mail z prośbą o przesłanie numeru przesyłki zamówionego sprzętu 14.12.12’- mail od Qblack.pl o przeprowadzanym właśnie remanencie i wysyłce paczki w poniedziałek, tj. za 3 dni (+ w załączniku: PDF faktury) 14.12.12’- mail z prośbą o skan faktury, Brak odpowiedzi 18.12.12’- mail z prośbą o numer przesyłki, Brak odpowiedzi 18-20.12.12’ – kolejne bezowocne próby kontaktu telefonicznego, Brak odpowiedzi 20.12.12’- mail z prośbą o jednoznaczne wskazanie danych wysyłki, Brak odpowiedzi 22.12.12’- mail z „Wezwaniem do wykonania zobowiązania” ze wskazaniem nieprzekraczalnego 7-dniowego terminu wydania towaru, 27.12.12’- mail od Qblack.pl z informacją: „Model ten jest dostepny na zamówienie jest w dostawie lecz nie dotrze przed nowym rokiem. Czy realzowac zamówienie czy dokonac korekty?” 28.12.12’- mail z „Wezwaniem do zwrotu zapłaconej ceny” w ciągu 7 dni, tj. do 04.01.2013’, Brak odpowiedzi 09.01.13’- mail z „Przedsądowym wezwaniem do zwrotu ceny” do dnia 11.01.13’ Brak odpowiedzi, brak zwrotu 14.01.13' mail z qblack.pl z pytaniem, czy została odesłana korekta (!?)... której NIE PRZESŁALI!!! Pieniądze wciąż oczywiście nie zwrócone. Dam znać, jak, a przede wszystkim kiedy sprawa zostanie rozwiązana. Na dzień dzisiejszy SZCZERZE ODRADZAM współpracę z www.Qblack.pl. W dzisiejszych czasach, przy obecnych możliwościach wyboru i ogromie konkurencji można sobie spokojnie zaoszczędzić: - nerwów (wyobraź sobie jakie to irytujące, gdy próbujesz się skontaktować z kimś, kto otrzymał twoje- niemałe pieniądze i ewidentnie unika teraz kontaktu, a nawet jeśli ten dojdzie do skutku, to będziesz zwodzony), - czasu (chodzi o twoje pieniądze, więc piszesz maile, tracisz czas na próby skontaktowania się, zajmują Cię ustalenia z prawnikami, którzy też poświęcają swój czas (i twoje pieniądze) na przygotowanie sprawy) - pieniędzy (tych, które zarobiłeś, a nie masz na koncie, bo pracują właśnie na koncie firmy). Sugeruję Ci także- przyjrzyj się krytycznie „zawartości” opinii pozytywnych i negatywnych tego sklepu- one też dadzą Ci spore wyobrażenie o www.qblack.pl. UNIKAJ WWW.QBLACK.PL

5 / 5 2017-09-08

PROFESJONALNA OBSLUGA I POWAZNE PODEJCIE DO KLIENTA. POLECAM.

1 / 5 2017-08-25

Jak na razie negatyw na całej linii. Odnośnie przesyłki nr 14714 z dnia 2014-03-16. Kontaktu zero. Ani nie odpisuje na maile, ani nie odbiera telefonów. Przesyłki na razie nie otrzymałem i po wcześniejszych wpisach widzę, że będzie ciężko uzyskać przesyłkę lub pieniądze. Trzeba będzie się zwrócić do odpowiednich instancji.

2017-08-14

Zamówienie złożone 23 sierpnia, opłacone tego samego dnia. Do dzisiaj nie otrzymałem przesyłki, nie odpisali na maila i nie odbierają telefonu.

2017-08-02

Obsługa kompetentna, w tempie ekspresowym dostarcza zamówione produkty.Można dokonać zakup z opcją dodatkowej gwarancji na określony okres. Sklep zasługuje na zainteresowanie - tym bardziej, że ma szeroką ofertę.

1 / 5 2017-07-29

Witam, W ŻADNYM WYPADKU NIE KUPUJCIE W TYM SKLEPIE CHYBA ŻE ZA POBRANIEM TYLKO I WYŁĄCZNIE TAKA FORMA! TOWARU BRAK, CAŁY PAN BOGUSŁAW T. NIE ZWRACA PIENIĘDZY, ZERO KONTAKTU, ZANIM KUPICIE PRZEMYŚLCIE I POCZYTAJCIE WSZYSTKIE OPINIE NIE TYLKO TUTAJ!

5 / 5 2017-07-21

Zakupiłem składany komputer, czeci dostałem szybka. Jedyne co mogą zmienic to kuriera! W moim przypadku musiałem jechać sam po przesyłke bo kurier powiedział przez telefom, że juz u mnie był i nie może w tym samym dniu mi ponownie dostarczyć.

2017-06-28

Na prawdę sklep godny polecenia ! Początkowo trochę się obawiałem, gdyż rzadko robię zakupy przez internet, jednak niesłusznie, sklep na prawdę bardzo mile mnie zaskoczył i jestem pewny, że nie zrobiłem tu zakupów po raz ostatni :)

2017-06-25

Niestety, muszę przyłączyć się do wszystkich nrgatywnych opinii o internetowym sklepie qblack. Ja także postanowiłem kupić tam artykuł, który był tańszy niż gdzie indziej. Wpłaciłem, a jakże, pieniądze (PayByNet) i czekałem ... tydzień. Po interwencji mailowej dowiedziałem się, że juz nastęonego dnia będzie wysyłka. Po kolejnym tygodniu i wielokrotnych próbach kontaktu ustaliliśmy, że towaru jakby nie ma i nastąpi zwrot pieniędzy. No i zabawa trwa do dzisiaj, maile pozostają bez odpowiedzi, telefony nie są odbierane, czyli standard qblack. Moje zlecenie 12122 zostało złożone 25.02.2013. Już nie intereduje mnie kontakt ze sklepem... Jednak mówię wyraźnie: OMIJAJCIE TEN SKLEP SZEROKIM ŁUKIEM.

5 / 5 2017-06-19

A ja zdecydowałem sie na zakup ipada2. Po zamówieniu dopiero czytałem opinie. Patrzac na niektóre z nich troche sie przestraszyłęm, ale wszystko poszło gładko, dobry kontakt, szybka realizacja i sprzet działa jak powinien. Osobiście polecam.

5 / 5 2017-06-17

Szanowni Czytelnicy Chciałbym uczciwie poinformować, że sklep www.qblack.pl zwrócił mi moje pieniądze!!! Upłynęły zaledwie (?!): 65 dni od daty złożenia zamówienia, 54 dni od przesłania Wezwania do wykonania zobowiązania, 49 dni od przesłania Wezwania do zwrotu ceny, 36 dni od przesłania Przedsądowego wezwania do zwrotu ceny, 21 dni od nadania listem poleconym korekty faktury, 8 dni od zgłoszenia na policji próby wyłudzenia Nie podejmuję się oceniać, czy to długo, czy krótko, ponieważ nie posiadam podobnych doświadczeń z żadnym innym sklepem internetowym. Sprawę komplikuje dodatkowo fakt, że czas (prawdopodobnie) jest pojęciem względnym. Dlatego daję to pod rozwagę i zostawiam ocenie Czytelników- potencjalnych Kupujących w sklepie www.qblack.pl Polecam też uwadze, gdyby ktoś chciał skorzystać z moich doświadczeń w kontaktach z qblack- które z powyższych działań było najskuteczniejsze i przyniosło najszybszy oczekiwany przeze mnie efekt- zwrot gotówki.

1 / 5 2017-06-12

10.10.2013 przelałem im ponad 850 zł. Jak na razie cisza. Na stronie nawet nie odnotowali przelewu. Jeśli ktoś z Państwa również został tak potraktowany (bo na to wszystko wskazuje - zero kontaktu, nie odbierają telefonów lub nie ma numeru) proszę o kontakt.

5 / 5 2017-06-02

Wg mnie sklep jest naprawde ok. Zakupilam u nich juz chyba 2 czy 3 rzeczy i nie mialam z nimi zadnych problemow. Nie mam do czego sie przyczepic, a czepialska - jestem, oj jestem:)))

2017-05-26

nie wolno kupować w tym sklepie zamówienie anulowałam prawie miesiąc temu pieniądze do dziś nie wróciły nie należy kupować zamierzam wystąpić do sądu i do innych organów przestrzegam mam nadzieję że się facet zreflektuje numer zamówienia: 14788 > data zamówienia: 2014-03-24 data anulacji zamówienia 3 kwietnia 2014 > koszt przesyłki: 15.00zł > wartość zamówienia (do zapłaty): 1 335.40zł

2017-05-25

To co jest wypisywane na temat tego sklepu internetowego na wszelkich "forach" jest przerażające ...jestem skromnym ( na razie dwutygodniowym ) "oczekującym" na realizację zamówienie bez jakiegokolwiek kontaktu ze sklepem i obawiam się że zaraz będę kolejnym poszkodowanym w tej zabawia. Czy nie mocnych na ten sklep i właściciela ?..W czasach kiedy internet w wspomaga w obalaniu dyktatorów nie można wspólnym działaniem doprowadzić do zamknięcia tego sklepu aby kolejki nie wpadali na minę ? Czy zna ktoś stronę albo adres gdzie można zgłosić się do poszkodowanych ?

5 / 5 2017-05-21

Zakupilam w sklepie Qblack.pl oczywiscie przez internet, czytnik e-bookow. Jako, iz bylam dosc zielona w tej sprawie, cos tam poczytalam na forach i tyle, to pomeczylam sprzedawcow - pomogli i to bardzo. Oby wiecej takich miejsc obslugi. Ja jestem zadowolona.

1 / 5 2017-05-08

OMIJAJCIE TEN SKLEP Z DALEKA a jeśli już wpadliście to idźcie na policję, ja trafiłem na spoko misiaczków i już po kilkunastu dniach od złożenia zawiadomienia o oszustwie miałem kasę na koncie, chociaż wszystko się wałkowało 3 miesiące. Jeszcze jedno, idźcie także do miejskiego rzecznika praw konsumenta, oni jakby co to pomogą z ewentualną sprawą w sądzie

5 / 5 2017-05-02

Zamówiony laptop odebrałam na miejscu w wyznaczonym terminie. Sam produkt dokładnie taki jaki zamówiłam. Polecam

2017-04-18

No i minęły cztery miesiące jak staram sie odzyskać zwrot ponad 10 000 zł za niezrealizowaną dostawę zamówionego produktu. Patrząc na inne krytyczne opinie o sklepie można zauważyć, że sposób działania właściciela sklepu jest podobny, Sporadyczne odpowiedzi na maile, nieodbieranie telefonów. Jeżeli już nawiąże się kontakt ze sklepem otrzymujemy informacje które jak się potem okazuje jest gry na się zwłokę Sklep jest niewiarygodny a kupno w nim obarczony dużym ryzykiem pozostania zarówno bez zamówionego towaru jak i bez wpłaconych pieniędzy Jeżeli już koniecznie musisz kupić w tym „sklepie” płać za towar przy odbiorze.

5 / 5 2017-04-18

Moja opinia na temat sklepu jest jak najbardziej pozytywna. Nie ma problemu zarówno z przesyłką,która jest szybka i bezpiecznie zapakowana,jak i samym kontaktem ze sklepem,niemal zawsze do dyspozycji. dziwią mnie te negatywy,ja spotykam się w wielu przypadkach z pozytywnymi opiniami,tym bardziej że firma po prostu na to zasługuje. Jest rzetelna i mogę ją polecić każdemu.

2017-04-16

monitor w swietnym stanie, ani jednego wypalonego pixela, zamowiony w poniedzialek wieczorem przyszedl w czwartek popoludniu, kontakt mailowy prawie natychmiastowy ...tanio i solidnie POLECAM

2017-03-30

Dwa miesiącie mineły a towaru jak nie ma tak nie ma. Miesiąc temu udało mi się dodzwonić - powiedzieli, że za tydzień będzie. Sciema i tyle.

2017-03-26

Zamówienie złożyłam 18.03.2014, od razu też zapłaciłam. Do tej pory towar do mnie nie dotarł. Dzwoniłam (w ciągu dwóch tygodni tylko trzy razy udało mi się dodzwonić), pisałam maile, ale odpowiedzi do tej pory nie mam. Podczas rozmów dostałam obietnice, że sklep się zamówieniem zajmie, sprawdzi itp, ale nic poza tym się skończyło. Dzisiaj poprosiłam o zwrot pieniędzy, bo potrzebuję już piekarnika do montażu, więc będę musiała go kupić gdzieś indziej.

Rzetelne opinie o Corvus.com.pl

Corvus.com.pl

Siedziba
-

WWW
http://www.corvus.com.pl

Email
-

Telefon
-

Komórka
-

Infolinia
-

Logowanie