Kategorie: / Dom

Designer.ski Opinie Klientów

średnia ocen: 2.77
opinie o Designer.ski
3 / 5 2019-03-25

Nie polecam kupowania produktów w tym sklepie. Strona internetowa zachęca do dokonywania zakupów w interesującej ofercie, ale moje doświadczenie było bardzo negatywne. Zamówiłem szafkę RTV w październiku i oczekiwałem na dostawę w ciągu tygodnia, ale po dokonaniu płatności nie było możliwości skontaktowania się z kurierem. Po miesiącu zrezygnowałem z zakupu i nie otrzymałem zwrotu pieniędzy, pomimo próby kontaktu przez telefon i e-mail. Odkryłem, że gabinet stomatologiczny obok sklepu miał podobne problemy z niedostępnością właścicielki. Ostatecznie złożyłem doniesienie na policję i wkrótce złożę pozew do sądu.

5 / 5 2019-03-25

super designerskie produkty w nieprzesadzonych cenach. Polecam sklep

2019-03-15

Wszystko w najlepszym porządku.

5 / 5 2019-03-13

Byłam lekko zdziwiona, widząc negatywne opinie, ponieważ moja transakcja przebiegła dość sprawnie. Chociaż towar dotarł z lekkim opóźnieniem, otrzymałam wcześniej wiadomość mailową informującą o tym, więc wybaczam. Zamówienie było starannie spakowane, bezpieczne, nie widziałam żadnych widocznych uszkodzeń, a pracownicy nawet pomogli mi wnosić fotel na górę. Hokery wyglądają świetnie. Ogólnie jestem zadowolona z tego doświadczenia.

5 / 5 2019-03-01

Postanowiłam napisać pochlebną recenzję, ale zaskoczyły mnie komentarze. Osobiście nie miałam problemów z komunikacją ze sklepem, chociaż muszę przyznać, że kontakt był tylko drogą mailową, a odpowiedź przyszła dopiero następnego dnia. Zamówiony stolik, który został zamówiony pod koniec czerwca, dotarł do mnie w nieco ponad tydzień. Ogólnie rzecz biorąc, polecam ten sklep, a sam stolik jest naprawdę uroczy ;)

0 / 5 2019-02-26

Dnia 31 października 2017 złożyłam zamówienie na lampę wiklinową i wcześniej zapłaciłam za nią. Minęło już 3 miesiące, a wciąż nie otrzymałam zamówionego towaru. Nie otrzymałam również żadnej odpowiedzi na moje liczne maile. Pragnę ostrzec wszystkich przed zakupywaniem w tym miejscu – NIE POLECAM!

0 / 5 2019-02-26

W dniu trzydziestego pierwszego października 2017 zdecydowałam się zamówić lampę wykonaną z wikliny, a także dokonałam przedpłaty. Mija już trzy miesiące, a wciąż nie otrzymałam zamówionego towaru. Nie otrzymałam również żadnej odpowiedzi na moje liczne wiadomości e-mail. Chciałabym zatem przestrzec innych przed zakupami w tym miejscu - NIE POLECAM!!

0 / 5 2019-02-26

Nic nie stoi na przeszkodzie, zamówienie zostało opóźnione o dwa dni, ale biorąc pod uwagę oczekiwanie przez sześć tygodni i to, że jest to okres przedświąteczny, nie mam powodów do narzekań. Meble zostały solidnie zapakowane i wyglądają tak samo, jak na zdjęciu, jeśli nie lepiej. Mają dobrej jakości, a ceny są podobne jak w innych miejscach.

0 / 5 2019-02-26

Wszystko jest w porządku, choć zamówienie jest opóźnione o dwa dni, to biorąc pod uwagę oczekiwanie przez 6 tygodni i okres przedświąteczny, nie jestem niezadowolony. Meble są solidnie zapakowane i wyglądają tak samo, jak na zdjęciu, jeśli nie lepiej. Mają dobrą jakość, a ceny są porównywalne do innych miejsc.

5 / 5 2019-02-26

Zakupy zrobione online, a odebrane w showroomie na Stalowej. Polecam.

0 / 5 2019-02-17

Kupiłem dwie lampy, ale niestety obie mają wady fabryczne. Próbowałem skontaktować się ze sklepem, ale niestety nie udało mi się, ponieważ podany numer telefonu jest nieprawidłowy, a strona internetowa została zamknięta.

0 / 5 2019-02-17

Kupiłem dwa oświetlenia. Niestety, oba mają wady fabryczne. Próbowałem skontaktować się ze sklepem, ale niestety nie udało mi się. Podany numer telefonu okazał się nieprawidłowy, a strona internetowa została zamknięta. To bardzo frustrujące.

2019-02-13

Bardzo dobra jakość produktów i świetny kontakt

1 / 5 2019-02-07

Zamówiłem hokery za ponad 1600 złotych 25.11, ale do teraz nie otrzymałem ani produktów, ani zwrotu pieniędzy. Pani Angelika, z którą byłem w kontakcie, przestała odpowiadać na moje wiadomości, a strona internetowa, z której dokonałem zamówienia, została już wyłączona. Jedyną opcją, jaka mi pozostaje, to zgłoszenie tej sprawy na policję.

1 / 5 2019-02-07

Zamówiłem hokery za ponad 1600 złotych 25 listopada, ale do dzisiaj ich nie otrzymałem ani nie otrzymałem zwrotu pieniędzy. Nie mogę skontaktować się z panią Angeliką, telefon jest nieaktywny, a strona internetowa już nie działa. Nie mam innego wyboru niż zgłosić sprawę na policję.

2 / 5 2019-02-07

Witaj. W dniu 17.11.2017r. złożyłam zamówienie na lampę wraz z żarówkami. Sklep internetowy informował, że lampa jest dostępna w magazynie, jednak później otrzymałam maila mówiącego, że nie udało się skompletować zamówienia i realizacja zostanie przesunięta na dzień 29.11.2017r. Próbowałam uzyskać kontakt z sklepem drogą mailową, ale otrzymałam tylko jedną odpowiedź, że właściciel jest na pomiarach i odpowie wieczorem. Nie otrzymałam już jednak żadnej informacji. Teraz jest 9.01.2018r. i moje zamówienie nie zostało jeszcze zrealizowane, ani również nie otrzymałam zwrotu pieniędzy. Nie polecam tego sklepu i jeśli nie zostanie to wyjaśnione w tym tygodniu, zgłoszę sprawę na policję.

3 / 5 2019-01-17

Miałem już złe doświadczenia z zakupami online, więc byłem ostrożny. Zastanowiłem się, czy warto kupić cenny towar w sklepie z negatywnymi opiniami i możliwością oszustwa. Sklep wydawał się przyjazny, ale nie odpowiadał na moje zgłoszenia. Po terminie nie dostałem zamówienia, a kontakt był niemożliwy. Nie wiem, czy to oszuści, ale nie ryzykowałbym ponownie. Na szczęście znalazłem tanie meble w IKEA i zaoszczędziłem 1000 zł. Nie polecam zakupów w tym sklepie i zawsze warto wpłacać pieniądze na konto tylko wtedy, gdy jest się pewnym sprzedawcy. ;)

1 / 5 2019-01-15

Sklep wraz z właścicielką powinien zostać zamknięty z powodu oszustwa. Zamówiłam towar i wpłaciłam pieniądze 25.07.2017, a miał on być u mnie dwa dni później, ponieważ był dostępny w sklepie. Niestety, nie otrzymałam żadnej odpowiedzi na telefony i maile. 08.08.2017 postanowiłam anulować zamówienie i otrzymałam maila z dyspozycją anulacji po wielu nieporozumieniach. Mimo to nie udało mi się nawiązać kontaktu z właścicielką i nie otrzymałam zwrotu pieniędzy. Zdecydowałam się zgłosić tę sprawę policji.

1 / 5 2019-01-10

Dzień dobry, złożyłem zamówienie 30 maja 2017 roku, ale do tej pory nie otrzymałem żadnych informacji ani kontaktu od sprzedawcy. Próbuje się z nimi skontaktować telefonicznie, ale już nie odbierają, a nawet zdają się mieć wyłączone telefony. Na wiadomości również nie odpowiadają. To jest straszna sytuacja i uważam, że powinniśmy zgłosić ten problem na policję.

1 / 5 2019-01-10

Dzień dobry, zamówiłem produkty 30 maja 2017 roku i od tego czasu nie ma żadnej reakcji ani kontaktu. Nie odbierają telefonów, a nawet wyłączają je. Na wiadomości również nie odpowiadają. To jest tragiczna sytuacja i uważam, że powinniśmy zgłosić ten problem na policję.

2019-01-08

Transakja przebiegła pomyślnie, zakupiłam lampę, nie mam zasptrzeżeń

5 / 5 2018-12-24

Transakcja przebiegla pomyślnie,polecam

1 / 5 2018-12-19

Od dwóch tygodni nie mam informacji na temat dostawy produktu, mimo że został on oferowany na stronie internetowej z obietnicą realizacji w ciągu trzech dni. Firma nie odpowiada na moje e-maile, a telefony nie działają, ponieważ nie ma takiego numeru. Ponieważ widzę, że odpowiada Pan(i) na pytania klientów w miejscu tym, chciał(by)m dowiedzieć się, czy moja prośba o anulowanie zamówienia została już przyjęta, czy też powinienem złożyć skargę na policję. Firma ta jest nieodpowiedzialna. Nie wiem, jak ta sytuacja się zakończy.

1 / 5 2018-12-18

Wystąpił poważny problem. Złożono zamówienie 2 listopada 2017 roku i od tego czasu brak jakiejkolwiek komunikacji ze sprzedającym. W ostatniej wiadomości e-mail z grudnia sprzedający poinformował, że towar został wysłany... Sprawa została zgłoszona na policję.

3 / 5 2018-12-06

Na pierwszy rzut oka sklep internetowy designer.ski wydaje się dobrze prowadzony - ma bogatą i estetycznie przedstawioną ofertę, a ceny są konkurencyjne. Jednakże, rzeczywistość jest zupełnie inna - droga przesyłka została spakowana amatorsko, bez należytej staranności, co jest szczególnie istotne w przypadku delikatnych towarów, podany do zamówienia telefon jest nieosiągalny, a na wysłane e-maile nikt nie odpowiada. Otrzymany towar okazał się posiadać wadę fabryczną i choć nie można winić sklepu za to, ustawowa rękojmia zobowiązuje sprzedawcę do usunięcia wady. W związku z powyższymi okolicznościami zdecydowanie nie polecam dokonywania zakupów w tym sklepie, zwłaszcza z powodu braku możliwości nawiązania kontaktu.

2 / 5 2018-11-29

Nie mogę polecić. Złożyłem zamówienie i opłaciłem je na początku czerwca, ale do dzisiaj nie otrzymałem towaru. Nie mogę się skontaktować telefonicznie, a na moje e-maile nie odpowiadają. Jestem ofiarą oszustwa.

1 / 5 2018-11-16

To jest ogromne oszustwo! Zamówiłem fotel na początku kwietnia, wysłałem pieniądze, ale do tej pory nie mam żadnych informacji! Gdy skontaktowałem się jako nowy klient zainteresowany zakupem sofy, otrzymałem odpowiedź, że mogę złożyć zamówienie. Jednak gdy zapytałem o moje niedoszłe zamówienie, nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Zgłoszę tę sprawę na policję! Nie polecam, to złodzieje!

1 / 5 2018-11-15

Osoby, które kradną, nie dostarczyły zamówionego towaru, nie odbierają telefonów ani nie odpisują na maile. ANGELIKA OLEK ma zalożone trzy konta bankowe oraz konto na Facebooku, które służą do oszustw, a jej pokaz "room show" tak naprawdę nie istnieje. Sprawa została zgłoszona na policję.

1 / 5 2018-11-15

Osoby, które działają jako złodzieje, nie dostarczyły zamówionego towaru, nie odbierają telefonów i nie odpowiadają na maile. Angelika Olek posiada trzy konta bankowe, a jej konto na Facebooku zostało wykreowane. Również jej pokaz wirtualny nie istnieje. Ta sprawa została zgłoszona na policję.

2018-11-10

Jak oceniam? Bardzo dobrze. O 2-dniowym opóźnieniu wysyłki zostałam poinformowana mailem, lampa dotarła i jest to satysfakcjonujący zakup.

5 / 5 2018-11-09

Sklep godny zaufania. Polecam.

3 / 5 2018-11-01

Z przykrością muszę stwierdzić, że cała transakcja okazała się oszustwem. Postanowiłam zamówić sofę, z terminem dostawy na 14 listopada 2017 roku. Jednakże, zaczęłam napotykać problemy już przy próbie nawiązania kontaktu - mailowy kontakt był niewielki, a numer telefonu podany na stronie internetowej sklepu okazał się nieistniejący. Z tego powodu, proszę uważać na bardzo przyjacielską korespondencję mailową, gdy już uda się otrzymać odpowiedź. Chociaż zgodziłam się na późniejszy termin dostawy, towar nigdy nie został dostarczony, a ja straciłam moje pieniądze. Zamierzam zgłosić ten incydent do Rzecznika Konsumentów, a patrząc na ilość negatywnych opinii, podejrzewam, że nie będę jedyną osobą, która tak postąpi. Serdecznie odradzam zakupy w tym sklepie!

5 / 5 2018-10-28

transkacja szybka, meble zgodne z opisem, polecam i na pewno wrócę

1 / 5 2018-10-20

Zamówienie numer 1116 dotyczy biurka, które posiada wadę, a reklamacja nie została jeszcze rozpatrzona po upływie ponad miesiąca. Zauważam, że pracownicy sklepu designer.ski bardzo się starają i odpowiadają na większość opinii klientów w internecie. Jednakże, jestem rozczarowany, że ich działania wydają się jedynie próbą zniwelowania negatywnego wizerunku, który pojawia się w licznych komentarzach niezadowolonych klientów. Chciałbym zwrócić się do potencjalnych nabywców z prośbą, aby nie dali się zwieść pozytywnym opiniami, ponieważ dopiero w momencie zaistnienia problemu z zamówionym produktem, przekonają się, jak niegodziwy jest sklep, z którym mają do czynienia. W odpowiedzi na moją skargę, najprawdopodobniej usłyszę, że wszystko jest pod kontrolą i że problem został już rozwiązany.

5 / 5 2018-10-19

Polecam!

1 / 5 2018-10-19

Przestrzegam przed tym sklepem bo to jedno wielkie oszustwo ! pieniadze wplacone a mebli nie mam od 3 miesiecy ! Oszusci!

1 / 5 2018-10-14

Dnia 4 stycznia zamówiłam lamy w sklepie, jednak do tej pory nie otrzymałam ani przesyłki, ani zwrotu pieniędzy w wysokości 1400 złotych!! Strona internetowa designer.ski jest niedostępna i nie można się z nimi skontaktować poprzez e-mail... Zdecydowanie skieruję tę sprawę na policję!!!

1 / 5 2018-10-02

Nigdy wcześniej nie spotkaliśmy się z takim bezczelnym podejściem. Zamówiliśmy produkty, zapłaciliśmy i od kilku miesięcy nie ma od nich żadnych wieści. Osoby obsługujące powinny nauczyć się podstawowych zasad kultury. Rozumiem, że mogą zdarzyć się problemy i sytuacje losowe, ale całkowite zignorowanie klienta jest prawdziwym przejawem chamstwa, braku kultury i zwyczajnego oszustwa. To jest skandaliczne. Sprawa zostanie zgłoszona na policję.

2018-09-27

Obsługa klienta jest beznadziejna. Terminy są nie do zaakceptowania. Ogólnie bardzo słabiutki sklep.

3 / 5 2018-09-25

Ta sprawa powinna zostać zgłoszona do policji i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Złożyłem zamówienie i je opłaciłem przed miesiącem, ale nie mam żadnych informacji na temat mojego zamówienia. Numery telefonów podane na stronie internetowej i na Facebooku nie są aktywne. Moje maile i próby kontaktu poprzez formularz na stronie są ignorowane. Całkowicie odradzam tę firmę - to oszuści i złodzieje. To strata pieniędzy, nerwów i czasu.

1 / 5 2018-09-18

25 września 2017 roku złożyłem zamówienie na sofę i zapłaciłem za nią. Mimo wielu prób kontaktu, nie udawało mi się skontaktować z sprzedawcą - telefon nie był odbierany, a na e-maila dostałem tylko jedną odpowiedź. W grudniu zamówienie zostało anulowane, jednak do dzisiaj nie odzyskałem swoich pieniędzy. Wpłaciłem 2239 złotych i zdecydowałem się zgłosić tę sprawę na policję.

1 / 5 2018-09-13

Złożyłam zamówienie na początku sierpnia i do dzisiaj nie otrzymałam przesyłki. Pomimo wielokrotnych prób kontaktu mailowego i telefonicznego, nie otrzymałam żadnej odpowiedzi. Skoro nie ma innego wyjścia, zostaje mi tylko zgłosić tę sprawę na policję.

2 / 5 2018-08-29

Zostałam poproszona o zmodyfikowanie mojej opinii, ale niestety wciąż jest negatywna, nie polecam kupowania w tym sklepie. W dniu 7 maja przelałam pełną kwotę 2500 złotych za kanapę na konto sklepu. Miała ona być dostarczona 4 czerwca, jednak 9 czerwca musiałam napisać do sklepu, by zapytać o dostawę. Po dwóch dniach dostałam odpowiedź, że kanapa zostanie dostarczona pod koniec czerwca. 28 czerwca otrzymałam informację, że kanapa właśnie została wysłana. Od tamtej pory nie uzyskałam żadnego kontaktu ze sklepem, telefon był nieodpowiedzią, a na moje maile nikt nie odpowiadał. 10 lipca napisałam kolejne maile i próbowałam zadzwonić, w końcu ktoś odebrał i powiedział, że zamówienie zostało anulowane. Pod koniec lipca otrzymałam zwrot pieniędzy. Straciłam ponad dwa miesiące, sklep nie odpowiadał na moje pytania, a informacje o moim zamówieniu uzyskiwałam tylko po mojej interwencji. Nie polecam.

1 / 5 2018-08-27

Brak kontaktu ze strony sklepu.

5 / 5 2018-08-12

Jestem w pełni zadowolona. Bardzo szybka wysyłka i konkurencyjne ceny. Do tego niski koszt dostawy.

2018-07-18

Niezawodny sklep do zadań specjalnych ;) dzięki jeszcze raz za doradztwo

1 / 5 2018-07-04

Zamówienie o numerze 1116 dotyczy biurka z wadą, które nie zostało jeszcze rozpatrzonej reklamacji od ponad miesiąca. Observuję, że pracownicy sklepu designer.ski starają się odpowiadać na większość opinii klientów w internecie, jednakże martwi mnie fakt, że robią to jedynie dla wizerunku, próbując zatuszować negatywne opinie niezadowolonych klientów. Moim apelem skierowanym do potencjalnych klientów jest, aby nie dali się zwieść licznym pozytywnym opiniami, gdyż dopiero wtedy, gdy napotkają problem z zamówionym produktem, ujawni się nierzetelność sklepu. Niezależnie od mojego meldunku, otrzymałem kolejną uprzejmą odpowiedź, że moja sprawa jest na dobrym torze i jest już rozwiązana. (sic!)

5 / 5 2018-06-17

n ie polecam!

0 / 5 2018-06-07

W dniu 17 października złożyłam zamówienie oraz dokonałam jego opłaty. Na stronie internetowej sklepu widniała informacja, że produkt jest dostępny i będzie dostarczony w ciągu 2-3 dni roboczych. Niestety, nie otrzymałam przesyłki, a sklep nie skontaktował się ze mną w żaden sposób. Próbowałam skontaktować się telefonicznie, ale numer był nieaktywny. Po wielu komentarzach na stronie sklepu na Facebooku otrzymałam odpowiedź, że zamówienie jest opóźnione i zostanie zrealizowane 10 listopada. Mimo wielu wysłanych maili oraz oświadczenia o odstąpieniu od umowy, do dzisiaj nie otrzymałam zwrotu pieniędzy ani nie skontaktowano się ze mną w inny sposób. Bardzo zależy mi na zakupach internetowych, ale ten przypadek powoduje, że będę omijała ten sklep szerokim łukiem.

2018-06-04

Jesteśmy zadowoleni z przebiegu zamówienia.

1 / 5 2018-05-31

Witam, złożyłem zamówienie 30 maja 2017 roku i od tego czasu nie ma żadnego kontaktu. Nie odbierają telefonów, a nawet mają wyłączony telefon. Na moje wiadomości nie odpowiadają. To jest tragedia i powinno się zgłosić tę sprawę na policję.

1 / 5 2018-05-31

Dzień dobry, złożyłem zamówienie 30 maja 2017 roku i do teraz nie otrzymałem żadnej odpowiedzi ani kontaktu. Nie odbierają telefonów, a wiadomości pozostają bez odpowiedzi. To jest naprawdę tragiczna sytuacja i uważam, że powinienem zgłosić tę sprawę na policję.

0 / 5 2018-05-31

Nie polecam sklepu, ponieważ nie jest godny zaufania. Mimo że dostawa sofy się spóźniła o 1 miesiąc, to po upływie 11 miesięcy jest już do wyrzucenia, ponieważ materiał popierdział się i pojawiły się na nim dziury. Sklep nie odpowiada na telefony, a numery telefonów są nieaktualne. Jest to bardzo zła sytuacja, ponieważ kanapa kosztowała aż 4800 złotych. Pni Olek, właściciel sklepu, nie potrafi zadbać o klientów, co jest wielką szkodą, ponieważ osobiście darzyliśmy go sympatią, ale nie ponosi on żadnej odpowiedzialności.

2018-05-31

Bez zarzutu.

2 / 5 2018-05-26

Nie miałem żadnego kontaktu ze sklepem. Przed miesiącem złożyłem zamówienie na produkt, który był dostępny na ich stronie internetowej, ale mimo opłacenia zamówienia, nie otrzymałem go do tej pory. Kiedy udało mi się skontaktować z nimi telefonicznie, pracownica, która odebrała, obiecała oddzwonić, ale to się nie stało. Nie odpowiadają na moje e-maile, a numery telefonów, na które dzwoniłem, zostały wyłączone. Co więcej, usuwają negatywne komentarze na swojej stronie na Facebooku. Nie polecam tego sklepu i zdecydowałem się zgłosić sprawę do rzecznika praw konsumenta i policji.

2018-05-21

Wszystko załatwione i dostarczone bardzo sprawnie. Towar zgodny z opisem, zapakowany w bezpieczny sposób.

0 / 5 2018-05-18

Bardzo się rozczarowałam, że nie zapoznałam się z opiniami na temat tego sklepu przed złożeniem zamówienia. Od ponad dwóch miesięcy nie mam żadnego kontaktu z nimi. Nie mam pojęcia, jak odzyskać swoje pieniądze. Cały czas sklep wypowiada kolejne wymówki na Facebooku. Złe komentarze są usuwane.

0 / 5 2018-05-18

Jestem bardzo rozczarowana tym, że nie zapoznałam się z opiniami o sklepie przed złożeniem zamówienia. Od ponad dwóch miesięcy nie mogę nawiązać kontaktu ze sklepem. Nie mam pojęcia, jak odzyskać swoje pieniądze. Sklep na Facebooku stale się wymądrza i tworzy nowe wymówki. Usuwa również negatywne komentarze.

3 / 5 2018-05-14

Nie polecam tego sklepu ze względu na oszustwo i wyłudzanie pieniędzy. Zamówiony i opłacony towar miał zostać dostarczony w ciągu 14 dni od daty zamówienia, ale po około 20 dniach zaczęłam prosić o informacje dotyczące zamówienia. Otrzymałam kilka maili informujących mnie o kompletowaniu zamówienia, ale po złożeniu rezygnacji zawsze brak reakcji. Telefony podane przy zamówieniu zostały wyłączone, a ja wciąż nie otrzymałam ani towaru, ani zwrotu pieniędzy. Mam zamiar zgłosić tę sprawę na policję.

2018-05-13

Złodzieje! Zabrali mi pieniadze i nie przesłali towaru!

5 / 5 2018-05-06

Polecam

5 / 5 2018-04-30

W sklepie nabyłem lampę o nazwie Brass Clear, wykonaną z miedzi. Po trzech dniach od dokonania płatności, kurier dostarczył ją do mojego domu. Ogólnie jestem zadowolony zarówno z czasu realizacji zamówienia, ceny jak i obsługi klienta.

3 / 5 2018-04-10

Nie polecam dokonywania żadnych zakupów. Produkt opóźnia się o cały miesiąc, a brak jakichkolwiek informacji zwrotnych czy rekompensacyjnych. Przy próbie skontaktowania się telefonicznie, otrzymuje się jedynie pocztę głosową. Obsługa Klienta na niskim poziomie - jest żenująca.

3 / 5 2018-04-10

Nie polecam dokonywania jakichkolwiek zakupów. Towar jest opóźniony o miesiąc i brak jakiejkolwiek informacji zwrotnej lub rekompensaty. Przy próbie skontaktowania się telefonicznie, odbiera tylko automatyczna poczta głosowa. Obsługa klienta jest bardzo żenująca.

2018-04-02

Zamówiony fotel otrzymałem, wszystko się zgadza

2 / 5 2018-03-30

Zamówiliśmy lampę, ale niestety została dostarczona do nas w uszkodzonym stanie. Wygląda na to, że uszkodzenia powstały w wyniku niewłaściwego zapakowania przez sprzedawcę, chociaż pudełko wyglądało na nienaruszone. Zawiadomiliśmy sklep o tym fakcie 27 października 2017 roku i zostaliśmy zapewnieni, że nowa lampa będzie wysłana do nas w poniedziałek 30 października 2017 roku. Niestety, mimo otrzymania takiego zapewnienia, nowa lampa nigdy nie została nam dostarczona, a nasze prośby o zwrot pieniędzy są lekceważone. Od momentu, gdy złożyliśmy reklamację, minął prawie miesiąc, a sklep nie podjął żadnych działań w tej sprawie. Nie polecamy tego sklepu!

2018-03-22

Nie mam absolutnie żadnych zastrzeżeń.

0 / 5 2018-03-15

W grudniu zdecydowałam się kupić stolik w sklepie, opłaciłam go, ale do dzisiaj nie dostałam przesyłki. W styczniu otrzymałam wiadomość e-mail z informacją o opóźnieniu realizacji zamówienia i poproszono mnie o cierpliwe oczekiwanie. Od tamtego dnia strona internetowa sklepu przestała działać, linki przestały być aktywne, a moje późniejsze próby kontaktu nie przyniosły skutku. W końcu planuję złożyć skargę do właściwych organów.

2018-03-02

Bez większych uwag, chociaż moglibyście odpisywać szybciej na maile

5 / 5 2018-02-22

Od dwóch tygodni czekam na przesyłkę, ale firma kurierska nie ma żadnych informacji poza numerem przesyłki. Nie mogę skontaktować się ze sklepem, a wczoraj zdecydowałem się złożyć wypowiedzenie umowy. W sumie, najbardziej satysfakcjonuje mnie, że wybrałem opcję za pobraniem.

5 / 5 2018-02-17

Wcześniej zapłaciłem za zamówienie. Niestety, cała przesyłka nie dotarła. Sklep zapewniał mnie, że wszystko jest w porządku i że dostawca nie miał towaru na stanie, ale dotrze do mnie w styczniu. Niestety, nie uzyskałem żadnej odpowiedzi na moje telefony i wiadomości. Pani Olek, która prowadzi sklep, jest mi winna 142 złote. Chciałem dać temu sklepowi szansę, mimo niepochlebnych opinii. Niestety, padłem ofiarą oszustwa. Nie ma innego słowa na to. Teraz czekam na kontakt i zwrot moich pieniędzy.

0 / 5 2018-02-14

Też spotkałem się z podobną sytuacją - zapłaciłem zaliczkę za kanapę, ale nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Proszę o kontakt osoby, której udało się znaleźć panią Angelikę. Mój adres email to [email protected].

0 / 5 2018-02-14

Także spotkałem się z podobną sytuacją - po złożeniu zaliczki za kanapę, nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Proszę o kontakt osób, które udało się namierzyć tę panią Angelikę. Mój adres e-mail to [email protected].

0 / 5 2018-02-06

Zamówienie oczekuje na realizację od ponad 2 miesięcy. Komunikacja ze sklepem jest bardzo słaba. Po upływie podanego terminu, sklep poinformował mnie drogą mailową, że towar jest niedostępny i będzie dostępny dopiero w styczniu 2018 roku. Nie otrzymałem odpowiedzi na moją prośbę o zwrot pieniędzy. Zalecam ostrożność przy dokonywaniu płatności w tym sklepie. Przed przelaniem pieniędzy dobrze się zastanówcie.

0 / 5 2018-01-29

Również miałem podobne doświadczenie - po wpłaceniu zaliczki za kanapę, nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Proszę o kontakt osoby, której udało się ustalić, gdzie można znaleźć tę panią Angelikę. Mój adres email to [email protected].

0 / 5 2018-01-29

Ja również spotkałem się z taką sytuacją - po wpłaceniu zaliczki za kanapę, nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Proszę o kontakt od osób, które udało się ustalić tożsamość tej pani Angeliki. Mój adres e-mail to [email protected].

2018-01-22

Takich ludzi trzeba likwidować!!!

5 / 5 2018-01-19

Zamówiłem fotel dwa i otrzymałem go trochę po zaplanowanym terminie, ale sklep poinformował mnie, że data dostawy była jedynie orientacyjna, więc nie mam żadnych zastrzeżeń. Meble są przepiękne i bardzo zadowalającej jakości, zdecydowanie je polecam.

2018-01-17

Błyskawiczna realizacja mojego zamówienia. Kontakt telefoniczny ze sklepem na wysokim poziomie. 100% pozytyw!!

3 / 5 2018-01-09

Przez 3,5 miesiąca czekałem na moje zamówienie, za które zapłaciłem ponad 1300 złotych z góry. Sklep zapewniał mnie, że zamówienie zostanie zrealizowane w ciągu tygodnia, jednakże to się nie wydarzyło. Sklep nie odpisywał na moje wiadomości e-mailowe, a listów poleconych nie odbierał. Chciałem zwrócić pieniądze, ale niestety nie miałem z kim się skontaktować. Gotowa paczka, którą otrzymałem, była niekompletna - jedna z pozycji z zamówienia brakowała. Ze względu na brak kontaktu ze sklepem, nie jestem w stanie dowiedzieć się, w jaki sposób to sklep zamierza to zrekompensować. Kiedy udało mi się nawiązać kontakt na inforlinii, zostałem poinformowany, że linia telefoniczna zostanie zlikwidowana i sklep przechodzi na komunikator, który będzie obsługiwał większą liczbę klientów. Jednakże strona internetowa nie została zaktualizowana, a czat online nie działa. Próbowałem także skontaktować się ze sklepem na jego lokalizacji, ale zawsze był zamknięty. Sklep nie jest godny polecenia - radzę unikać go. Dodatkowo, pani w sklepie wiedziała, że moja ekipa remontowa ma pilną potrzebę zamówionych materiałów, ale wciąż nie miała z tym nic wspólnego. W mojej opinii, nie ma nic dobrego do powiedzenia o tym sklepie i ich obsłudze - unikajcie tego miejsca!

5 / 5 2018-01-05

Nie powinnam była zrobić zakupów w tym sklepie, co jest nieszczęściem i porażką dla mnie. Żałuję, że nie przeczytałam opinii od innych klientów przed złożeniem zamówienia. Mam nadzieję, że moja opinia oraz opinie innych osób powstrzymają innych od robienia zakupów w tym podejrzanym sklepie. Istnieje wiele innych sklepów na rynku, które są godne zaufania. Ten sklep nie odpowiadał na moje próby kontaktu mailowego i telefonicznego. Złożyłam zamówienie 23 października 2017 roku i otrzymałam uszkodzony stolik. Musiałam go odesłać na własny koszt (numer zwrotu 40). Mimo to, do dziś (5 grudnia) nie otrzymałam zwrotu pieniędzy. Zastanawiam się, ilu więcej klientów wyrazi niezadowolenie i złoży skargi na tego sklepu. Ja nie zamierzam odpuścić i zgłoszę to na policję, ponieważ to czysta kradzież i oszustwo!

5 / 5 2018-01-04

Polecam!

5 / 5 2017-12-20

Oferujemy profesjonalną obsługę bez konieczności kontaktu fizycznego. Zamówiony towar jest dostarczany w deklarowanym terminie, a na wszelkie dodatkowe pytania udzielamy natychmiastowej odpowiedzi za pośrednictwem czatu. Jakość mebli, które oferujemy, jest wysoka.

5 / 5 2017-12-20

Oferujemy profesjonalną obsługę bez dotyku. Zamówione przedmioty są dostarczane w wyznaczonym terminie, a wszystkie dodatkowe pytania są natychmiastowo odpowiadane na czacie. Meble, które dostarczamy, są wysokiej jakości.

0 / 5 2017-12-20

Nie warto ufać temu sklepowi. Pomijając opóźnienie w dostawie kanapy, która ostatecznie dotarła po 11 miesiącach, materiał popruł się i pojawiły się dziury, co oznacza, że produkt jest bezużyteczny. Sklep jest nieosiągalny, nie odpowiadają na telefony, a nawet zmienili numery, co utrudnia kontakt z nimi. To naprawdę szkoda, że Pani/Olek, którym osobiście darzyliśmy sympatią, nie dba o swoich klientów. Brak jakiejkolwiek odpowiedzialności ze strony sklepu.

2 / 5 2017-12-15

Cześć, Zamówiłam lampę wraz z żarówkami 17 listopada 2017 roku. Według strony internetowej sklepu, lampa była dostępna w magazynie, ale później dostałam e-maila mówiącego, że nie udało się zrealizować mojego zamówienia i zostanie zrealizowany 29 listopada 2017 roku. Próbowałam skontaktować się ze sklepem przez e-mail, ale otrzymałam tylko jedną odpowiedź, że pracownik jest na pomiarach i odpowie wieczorem. Niestety nie skontaktowano się ze mną już później. Obecnie, tj. 9 stycznia 2018 nie otrzymałam ani zamówienia, ani zwrotu pieniędzy. Nie polecam tego sklepu i jeśli moja sprawa nie zostanie rozwiązana w ciągu tygodnia, zgłoszę ją na policję.

5 / 5 2017-12-05

super designerskie produkty w nieprzesadzonych cenach. Polecam sklep

5 / 5 2017-11-27

Obsługa sklepu z szeroką wiedzą. Ceny mnie zadowoliły. Czas realizacji był krótki, a informacje o wysyłce dostałam na maila. Polecam

1 / 5 2017-11-27

Sklep widmo. Zamówione towary nie doszły. Brak kontatku. Telefony głuche. Trzymajcie sie z daleka. Sprawa oddana na policje.

2017-11-24

dziękuję za udane zakupy

5 / 5 2017-11-13

Fachowa porada w sprawie interesującego mnie przedmiotu. 100% profesjonalizmu, polecam

5 / 5 2017-11-01

Polecam z całą odpowiedzialnością ten sklep.

1 / 5 2017-10-31

Dzień dobry, chciałem zgłosić, że złożyłem zamówienie 30 maja 2017 roku i od tego czasu nie otrzymałem żadnych informacji ani kontaktu. Nie odbierają telefonu, a numer wydaje się być wyłączony. Nie odpowiadają również na wiadomości, co jest bardzo niepokojące. Myślę, że to już jest poważna sytuacja i powinienem zgłosić to na policję.

1 / 5 2017-10-31

Witam, złożyłem zamówienie 30 maja 2017 roku i do teraz nie ma żadnego kontaktu ani odpowiedzi. Nie odbierają telefonów, a nawet telefon jest już wyłączony. Na wiadomości również nie reagują. To tragedia, musisz zgłosić tę sprawę na policję.

5 / 5 2017-10-29

Szybko i konkretnie

2017-10-29

Bez zastrzeżeń

2017-10-19

Transakja przebiegła pomyślnie, zakupiłam lampę, nie mam zasptrzeżeń

2 / 5 2017-10-17

Jest mi przykro, że muszę się zgodzić z moim poprzednikiem - nie polecam! W kwietniu zakupiłam produkt, który nigdy nie dotarł, więc zrezygnowałam z zamówienia. Moja rezygnacja została potwierdzona, a informacja o zwrocie została przesłana e-mailem. Jednakże, do dzisiaj nie otrzymałam zwrotu pieniędzy. Nie mogę nawiązać z nimi kontaktu - nie odbierają telefonów, nie odpowiadają na maile. Dzisiaj zgłosiłam ich działalność do inspekcji handlowej i rzecznika praw konsumenta. To oszustwo! Nie polecam! Pozytywne komentarze na ich temat są podejrzane.

2017-10-17

bezproblemowe zamówienie

2017-10-14

Wszystko w terminie, produkty dobrej jakości zgodne z opisem

1 / 5 2017-09-30

Zero kontaktu zero zero wszystkiego

2017-09-29

OK! Nie było problemów z dostawą czy opóźnień, a mebelek śliczny.

1 / 5 2017-09-22

Przyczyną nieszczęścia nie była słaba obsługa klienta, lecz zamówienie, które zostało złożone ponad miesiąc temu i opłacone tego samego dnia. Mimo upływu czasu, nie otrzymałam ani fotela, ani zwrotu pieniędzy. Kiedy udawało mi się dotrzeć do sklepu, słyszałam tylko wymówki, takie jak uszkodzony fotel, choroba pracownika lub problemy z pocztą. Sklep nie informował mnie o opóźnieniach, co było frustrujące. W końcu fotel został wysłany bez FV i dekoracji, jak zaplanowano. Sklep designer.ski okazał się nieprofesjonalny i ignorujący klientów. Być może właścicielka sklepu nie chce utrzymywać kontaktu z klientami i przekazuje nieprawdziwe informacje. Polecam ten sklep dla osób, które mają dużo czasu, pieniędzy i cierpliwości, ale unikam go dla tych, którzy preferują szybkie i łatwe zakupy.

3 / 5 2017-09-18

Nie polecam w żadnym wypadku dokonywania zakupów w tym sklepie. Zdecydowanie nie ma jakiegokolwiek kontaktu, a produktu nie otrzymałem nawet po upływie ponad pięciu tygodni od złożenia zamówienia. Nie otrzymałem żadnej odpowiedzi na wysłane maile, na stronie nie ma podanego numeru telefonu, a także nie ma możliwości napisania do nich na Facebooku.

3 / 5 2017-09-18

Stanowczo nie polecam robienia zakupów w tym sklepie. Nie ma żadnego kontaktu z obsługą, produktu nie ma pomimo upływu ponad pięciu tygodni od złożenia zamówienia. Nie otrzymuję odpowiedzi na wysłane maile, na stronie nie podano żadnego numeru telefonu, a na Facebooku nie ma możliwości napisania wiadomości do strony.

1 / 5 2017-09-05

Witam. Zauważyłem, że na portalu społecznościowym usuwacie negatywne komentarze, ciągle kusząc ludzi do zakupu produktów, których w rzeczywistości nie otrzymują oraz wymagając przedpłat pieniężnych. Nie udaje mi się dodzwonić do Was ani skontaktować drogą mailową, więc chciałbym prosić o odpowiedź tutaj. Gdy odzyskacie pieniądze za narożnik, który NIE PRZYSZEDŁ do mnie do dzisiaj, zostawę zadowolony. Wysłałem formularz zwrotu ponad miesiąc temu, ale do tej pory nie ma od Was kontaktu. Musiałem zgłosić to na policję, ale jestem gotowy wycofać skargę, jeśli otrzymam zwrot pieniędzy.

2 / 5 2017-09-05

Wszystkich, którzy chcą poznać opinię o tym sklepie internetowym, serdecznie witam! Jednoznacznie odradzam! W zeszłym roku we wrześniu złożyłam zamówienie i przedpłaciłam na przesyłkę, ale do dziś nie otrzymałam swojego zamówienia. Próby kontaktu telefonicznego i mailowego były bezowocne, a osoby na czacie przerywały rozmowę, gdy podawałam numer zamówienia. Na stronie internetowej deklarują dostawę w ciągu 9 dni, ale to wprowadza w błąd klientów. Nie ma opcji zmiany zamówienia ani odzyskania pieniędzy. Na szczęście strona teraz nie działa, ale ja muszę oddać sprawę na policję. Ostrzegam przed tą firmą - nie polecam!

3 / 5 2017-07-09

Ten sklep jest kompletną porażką. Brak jakiejkolwiek komunikacji. Musiałem czekać dwa tygodnie na fotel, który miał być dostarczony w ciągu trzech dni. Nie polecam zakupów w tym miejscu.

2 / 5 2017-06-16

Bardzo odradzam. Niestety, nie sprawdziłam opinii o sklepie przed złożeniem zamówienia. Kupiłam 2 lampy i niestety zapłaciłam z góry. Jednak teraz jest całkowita cisza... Nie dostałam lamp ani zwrotu pieniędzy. Nikt nie odpowiada na moje e-maile, a telefon jest wyłączony.

2 / 5 2017-06-16

Zdecydowanie nie polecam tego sklepu. Niestety, nie zrobiłam wcześniej researchu i nie przeczytałam opinii o nim przed złożeniem zamówienia. Zamówiłam 2 lampy i niestety musiałam zapłacić z góry. Od tego momentu panuje całkowita cisza... Nie otrzymałam lamp ani odzewu ze strony sklepu. Na żadną z moich wiadomości mailowych nikt nie odpowiada, a telefon jest cały czas wyłączony. Dodatkowo utraciłam swoje pieniądze.

2 / 5 2017-06-12

Zostałam przywitana, a następnie 17 listopada 2017 roku zamówiłam lampę z żarówkami. Na stronie internetowej sklepu widnieje informacja, że lampa była dostępna w magazynie (aktualnie jest ona oznaczona jako "na zamówienie"). Niemniej jednak, po pewnym czasie dostałam wiadomość e-mail, że niemożliwe jest sfinalizowanie mojego zamówienia i że zostanie ono zrealizowane dopiero 29 listopada 2017 roku. W ciągu kilku kolejnych maili próbowałam skontaktować się ze sklepem, ale dostałam tylko jedną odpowiedź, w której napisano, że sprzedawca jest na pomiarach i odpowie wieczorem. Nikt już ze mną się nie skontaktował. Teraz mamy 9 stycznia 2018 roku i moje zamówienie nie zostało jeszcze zrealizowane, ani nie otrzymałam zwrotu pieniędzy. Zdecydowanie nie polecam tego sklepu i jeśli sytuacja nie zostanie wyjaśniona w tym tygodniu, zgłoszę ją na policję.

5 / 5 2017-05-26

ok w miarę szybko

1 / 5 2017-05-22

Zamówiłem hokery na kwotę powyżej 1600 złotych 25 listopada, ale do teraz nie otrzymałem ani hokerów, ani zwrotu pieniędzy. Nie mogę skontaktować się z panią Angeliką, telefon nie odpowiada, a strona internetowa jest już nieaktywna. Nie mam innego wyjścia, jak zgłosić tę sprawę na policję.

1 / 5 2017-05-22

25 listopada zamówiłem hokery o wartości powyżej 1600 zł. Niestety, do dnia dzisiejszego nie otrzymałem ani zamówionych przedmiotów, ani zwrotu pieniędzy. Próbowałem skontaktować się z panią Angeliką, lecz telefon milczy, a strona internetowa nie działa. Wydaje się, że nie pozostaje mi nic innego, jak zgłosić tę sprawę na policję.

1 / 5 2017-05-10

Nie rozumiem skąd pochodzą złe opinie o tym sklepie. Wygląda na to, że mieli problem w okresie świątecznym, ale ja osobiście doświadczyłam pierwszy raz obsługi, która miała tak dużą wiedzę na temat sprzedawanych produktów. Kontakt z nimi był profesjonalny, a realizacja zamówienia błyskawiczna. Chciałabym podziękować. Hanna

1 / 5 2017-05-10

Nie rozumiem, skąd pochodzą te negatywne opinie na temat tego sklepu. Wygląda na to, że w czasie świątecznym mieli pewne problemy, ale ja po raz pierwszy spotkałam się z tak dobrze poinformowaną obsługą, która wie dużo o sprzedawanych produktach. Mieliśmy fachową komunikację i zamówienie zostało zrealizowane bardzo szybko. Bardzo dziękuję. - Hanna

5 / 5 2017-05-07

Kupiłem fotel, 2 krzesła i lampę na początku stycznia. Podczas składania zamówienia dowiedziałem się, że otrzymanie ich może zająć około 6-8 tygodni, ponieważ fotel jest spersonalizowany według moich wymagań. Zamówienie dotarło przedwczoraj, więc nie ma żadnego problemu. Wszystko było starannie zapakowane, jakość jest naprawdę dobra - nie mam żadnych zastrzeżeń.

5 / 5 2017-05-07

Sklep, z którego zamówiłem 3 hokery pod koniec czerwca/lipca, okazał się oszukańczy. Chociaż towar otrzymałem szybko, złe wymiary spowodowały, że napisałem maila z prośbą o zwrot i otrzymałem odpowiedź, że to żaden problem, ale musze odesłać towar. Gdy to zrobiłem, sklep zniknął i nie odesłali mi pieniędzy ani nie odpowiadają na moje wiele maili. W związku z tym zgłoszę sprawę na policję i absolutnie nie polecam tam zamawiania.

1 / 5 2017-05-06

Zamówienie złożone w maju nie zostało w pełni zrealizowane, gdyż dostarczono jedynie tańszy produkt z dużym opóźnieniem, niż deklarowano. Drugi zamówiony i zapłacony mebel - stół - nie może być dostarczony, ponieważ niemiecki producent wycofał go z oferty wiele miesięcy temu, a sklep nigdy nawet nie złożył do niego zapytania. Sprawa wydaje się być próbą oszustwa i kradzieży, a właścicielka odmawia zwrotu ponad 2500 złotych. Wobec braku kontaktu telefonicznego i mailowego oraz skandalicznej obsługi klienta, należy omijać ten sklep szerokim łukiem. Sprawa została już skierowana na drogę sądową.

0 / 5 2017-04-16

Klient napotyka wielkie trudności w nawiązaniu kontaktu ze sklepem, co jest bardzo skuteczne. W ciągu ostatniego miesiąca numer telefoniczny został zmieniony dwukrotnie, pojawiają się również podejrzane rozmowy czatowe, ale teraz nie ma już z tego żadnego śladu. Zamówiłam sofa, na której mi bardzo zależało, jednakże firma wydaje się nie zależeć na klientach. To jest bardzo przykre. Dwa razy zostałam oszukana, a teraz nie mam nawet sposobności skontaktować się z nimi, aby dowiedzieć się, co dalej.

2017-04-03

Naciągacze!!

Rzetelne opinie o Designer.ski

Designer.ski

Siedziba
Warszawa

WWW
http://designer.ski

Email
[email protected]

Telefon
-

Komórka
-

Infolinia
-

Logowanie