Kategorie: / Pozostałe

e-naczynia.pl Opinie Klientów

średnia ocen: 3.70
opinie o e-naczynia.pl
5 / 5 2019-01-07

Reklamacja jest bardzo niezadowalająca, ponieważ po zwrocie produktu nie jest on odbierany, co sprawia, że paczka powraca do klienta, a koszt transportu obustronny wynosi około 25PLN. Ponadto, ponowne wysłanie produktu kosztuje 15 PLN. Pracownicy sklepu dowiadują się o odbiorze paczki dopiero po kontakcie telefonicznym, ale wciąż jest trudno uzyskać informacje. Oczekiwanie na odpowiedź w sprawie reklamacji jest bardzo długie, a po kolejnej próbie kontaktu z obsługą klienta rozmawia się z tym samym pracownikiem. Mimo tego, że procedura reklamacji jest zgodna z regulaminem, nie został sporządzony protokół reklamacji. Sklep tłumaczy szkody w towarze działaniem dzieci. Z powodu takiego podejścia do klienta, nie polecam dokonywania zakupów w tym sklepie. Przed zakupem koniecznie przeczytaj regulamin na stronie internetowej e-naczynia.pl.

5 / 5 2018-10-27

Czajnika Berghoff został szybko dostarczony. Otrzymałem świetną i natychmiastową odpowiedź dotyczącą mojego zamówienia. Produkt jest zgodny z opisem. Cena była atrakcyjna. Mogę potwierdzić, że mój zakup w sklepie był udany.

5 / 5 2018-10-27

Czajnik Berghoff został dostarczony bardzo szybko. Otrzymałem świetną i szybką informację dotyczącą mojego zamówienia. Towar jest zgodny z opisem i ma atrakcyjną cenę. Ogólnie zakup w tym sklepie był udany w moim przypadku.

2 / 5 2018-07-04

Doświadczyłam sytuacji, w której napotkałam ignorancję, brak profesjonalizmu oraz utrudnienia w komunikacji podczas próby zwrotu jednego z produktów z mojego zamówienia. Moje emaile pozostały bez odpowiedzi, a połączenia telefoniczne były przerywane. Obsługa była fatalna, dlatego nie polecam ich usług.

2 / 5 2018-07-04

Doświadczyłam braku troski, niedbałości w wykonywaniu obowiązków oraz trudności w nawiązaniu kontaktu, gdy próbowałam zwrócić jeden z produktów z mojego zamówienia. Moje maile nie były odsyłane, a telefony nagle się rozłączały. Obsługa była fatalna. Nie polecam.

2 / 5 2018-05-02

W dniu 7 września złożyłam zamówienie na artykuły w sklepie. Chociaż wszystkie produkty były dostępne, przed wysyłką poinformowano mnie, że nie zostaną dostarczone niektóre z nich. Ponadto nie otrzymałam dowodu zakupu. Mimo upływu ponad trzech tygodni nie otrzymałam ani dowodu ani zwrotu za brakujące towary. Zaproponowałam, żeby przysłali mi brakujące produkty w zamian za nadpłacone pieniądze, ale nie otrzymałam odpowiedzi. Obsługa sklepu była beznadziejna i nie polecam go. Mimo iż minęło już prawie miesiąc, w dniu 16 października otrzymałam zwrot pieniędzy i korkociąg jako upominek, ale nadal byłam rozczarowana.

0 / 5 2017-12-21

Przesłałem pieniądze na konto, ale nie otrzymałem ani widomości, ani informacji o zamówionym towarze! Strasznie mnie to denerwuje! Na szczęście istnieją jeszcze instytucje prawne! Radzę zrezygnować z robienia zakupów w tym sklepie.

0 / 5 2017-12-21

Wysłałem pieniądze na konto, ale nie otrzymałem żadnego towaru i nie ma ani śladu ani dźwięku! To mnie bardzo zdenerwowało! Ale na szczęście istnieją jeszcze prawne instytucje! Polecam sobie odpuścić zakupy w tym sklepie.

5 / 5 2017-08-20

Szybko i sprawnie. Czego więcej chcieć od sklepu. Bardzo sprawny kontakt. Polecam wahającym się.

5 / 5 2017-07-07

Obsługa klienta była bardzo profesjonalna. Niestety, w paczce, która została dostarczona do mnie, jeden z zamówionych szklanych przedmiotów był potłuczony. Wygląda na to, że paczka nie była odpowiednio zabezpieczona podczas transportu. Jednak dwa dni po zgłoszeniu reklamacji, otrzymałam nową paczkę z nienaruszonym szklanym naczyniem. Nie musiałam podejmować dodatkowych działań, takich jak wykonywanie telefonów czy dyskusje. Szczerze polecam tę firmę.

3 / 5 2017-04-06

Sklep oferował produkty, których tak naprawdę nie miał, więc finalnie nie doszło do zakupu. Dodatkowo, pracownicy sklepu byli bardzo nieuprzejmi. Ogólnie rzecz biorąc, ten sklep jest bardzo kiepski i zdecydowanie nie polecam robienia w nim zakupów.

3 / 5 2017-04-06

Sklep zaprezentował produkty, których tak naprawdę nie miał na stanie, co spowodowało, że transakcja nie została zrealizowana. Ponadto, personel sklepu zachowywał się niegrzecznie i bez szacunku. Sklep jest bardzo niskiej jakości i zdecydowanie odradzam tam zakupy.

Rzetelne opinie o e-naczynia.pl

e-naczynia.pl

Siedziba
Legionowo

WWW
http://e-naczynia.pl

Email
[email protected]

Telefon
509 958 944

Komórka
-

Infolinia
-

Logowanie