Kategorie: / Pozostałe

Electronic-star.pl Opinie Klientów

średnia ocen: 2.80
opinie o Electronic-star.pl
1 / 5 2019-03-16

To prawdziwa tragedia. Produkt, który zamówiłem, dotarł do mnie po 7 dniach, ale niestety był uszkodzony. Po 14 dniach od wysłania zwrotu, otrzymałem potwierdzenie, że produkt dotarł do sklepu. Niestety, minęło już kolejnych 17 dni, a ja wciąż czekam na zwrot pieniędzy, na które czekam już całkiem długo - aż 35 dni. Co tu więcej można powiedzieć?

1 / 5 2019-03-16

To jest prawdziwa tragedia. Po oczekiwaniu 7 dni na dostarczenie zamówionego produktu, otrzymałem go uszkodzonego. Po odesłaniu go pocztą i czekaniu kolejne 14 dni, otrzymałem potwierdzenie, że produkt dotarł. Jednakże, minęło kolejne 17 dni zanim otrzymałem zwrot pieniędzy, na które czekam już 35 dni. Nie ma słów, aby opisać tę sytuację.

0 / 5 2019-01-06

W tym sklepie kupiłam robot kuchenny z funkcją mielenia mięsa, wydając na niego blisko 600zł z nadzieją na dobry sprzęt i solidną obsługę w razie problemów. Niestety, niedawno uległ awarii napęd mielarki. Po kontakcie z numerem serwisowym dowiedziałam się, że: 1. Gwarancja już minęła i nie mają możliwości naprawy sprzętu lub udzielenia wsparcia pogwarancyjnego przy dopłacie. 2. Nie chcieli mi udzielić informacji o serwisach oferujących naprawę. 3. Zasugerowali, abym sama poszukała w firmach zajmujących się naprawą sprzętów AGD. 4. Nie oferują sprzedaży ani części zamiennych. Zdecydowałam, że lepiej będzie kupić nowy sprzęt, ale już nigdy więcej nie odwiedzę sklepu Electronic Star. Blisko 600zł to dużo pieniędzy, a otrzymana obsługa nie spełniła moich oczekiwań. Nie polecam tego miejsca.

0 / 5 2018-12-20

Kupiłem produkt, ale po jego otrzymaniu okazało się, że nie spełniał moich oczekiwań, więc postanowiłem go zwrócić. Firma zapewniała, że zwrot będzie bezpłatny, jednak później okazało się, że firma przyjmuje wpłaty tylko na konto w polskim banku, ale refundacja realizowana jest z zagranicznego banku, dlatego musiałem ponieść koszty międzynarodowego przelewu, które wyniosły 10% wartości produktu. Zapytałem firmę, czy pokryją koszty przelewu, a oni odpowiedzieli twierdząco. Jednak gdybym nie zwrócił produktu, mogłem go sprzedać w Polsce lub podać konto w innym banku. Firma odmówiła mi wymiany produktu na inny i nie byłam w stanie porozmawiać z nikim. Teraz, chcąc kupić inny produkt, poprosiłem o zwrot mojego kosztu. Niestety, firma nie zgodziła się na to. Nie polecam tego sklepu, ponieważ opisy produktów były niepełne, a zwroty były kosztowne i nieprzyjemne.

5 / 5 2018-12-12

Wczoraj kilka razy pytałem o radę dotyczącą uszkodzonego urządzenia i gdzie go przekazać do naprawy lub wymiany na nowe. Otrzymałem odpowiedź, że muszę przeprowadzić różne badania, których nie dało się wykonać. Kiedy założyłem baterię, ekran szybko się rozładowywał i pojawiał się komunikat "Law batery". Przez cały czas nie dostałem sensownej odpowiedzi, a zamiast tego straszono mnie, że mogłem użyć urządzeń zakupionych gdzie indziej. Z początku myślałem, że obsługa jest dobra i będą służyć mi dobrze, ale teraz widzę, że rzeczywistość jest dużo gorsza.

5 / 5 2018-10-12

Bez żadnych trudności, dokonałem zakupu, spokojnie zapłaciłem kartą i otrzymałem zamówienie dwa dni później, również bez żadnych komplikacji. Każdy etap procesu zakupowego został potwierdzony za pomocą e-maila. Wszystko odbyło się zgodnie z oczekiwaniami. Szczerze polecam.

5 / 5 2018-10-12

Bez żadnych trudności dokonałem zakupu, bez żadnych problemów zapłaciłem kartą, i otrzymałem towar dwa dni później bez żadnych kłopotów. Każdy etap transakcji był potwierdzany za pomocą wiadomości e-mail. Wszystko przebiegło zgodnie z oczekiwaniami. Zdecydowanie polecam.

2 / 5 2018-07-06

Nie mogę polecić tego sklepu! Złożyłam zamówienie i zapłaciłam za towar, ale po tygodniu oczekiwania sklep poinformował mnie, że nie ma go na stanie. Zamówienie zostało anulowane. Od tygodnia czekam na zwrot pieniędzy od sklepu, ale nie potrafią nawet określić, kiedy to się stanie! Radzę trzymać się z daleka od tego sklepu jak tylko możliwe!

3 / 5 2018-06-10

Nabyłem poidełko dla ptaków, lecz produkt okazał się wadliwy – misa była pęknięta i miała dziury, co powodowało wyciek wody w ciągu kilkunastu minut. Mimo podjęcia kilkunastu prób kontaktu telefonicznego ze sklepem, nie udało mi się nawiązać połączenia – albo grała w nieskończoność muzyka, albo otrzymywałem komunikat o zajętości numeru, z prośbą o ponowną próbę później. Zdecydowanie nie polecam dokonywania zakupów w tej placówce.

5 / 5 2018-03-14

Przesyłka expresowa,towar zgodny z opisem(przyczepka do roweru duramaxx za pobraniem).Jjestem bardzo zadowolony i serdecznie polecam zakupy w Electronic.star

5 / 5 2018-03-06

Komunikacja z sklepem jest dobra, ale trudno dodzwonić się na infolinię. Jednakże, gdy płatność za produkt nie została jeszcze dokonana, wszystko wydaje się być idealne - "Dziękujemy, polecamy, pozdrawiamy itd.". Jednak, gdy produkt trzeba zwrócić, zaczyna się problemy - jak spóźnić się z zwróceniem i opóźnić zwrot pieniędzy. Od tego momentu jedynym sposobem na kontakt jest mailowy automat, który obiecuje odpowiedź w ciągu 24-48 godzin. W dzisiejszych czasach, kiedy internet działa błyskawicznie, dwudniowe opóźnienia są nie do przyjęcia. Nie polecam kupować w tym sklepie - lepiej zachować swoje pieniądze.

2 / 5 2018-02-04

Złożyłam zamówienie na produkt, zapłaciłam za niego i po pewnym czasie otrzymałam wiadomość e-mail, że moja przelew dotarł, ale system firmy nie był w stanie potwierdzić mojego zamówienia. Musiałam przesłać wypełniony formularz, a następnie w kolejnej wiadomości zażądali od mnie dowodu wpłaty. W rezultacie moja paczka dotarła z dużym opóźnieniem. Szczerze odradzam.

1 / 5 2018-01-01

Unikajcie tego po daleki omijajcie, To jest oszustwo w sam raz. Kupiłem sprzęt do gotowania sous vide, Nowa zgrzewarka, ale używany cyrkulator, Obskurny, tłusty, śmierdzący i zardzewiały. Telefon oczywiście ciągle zajęty. Zgłosiłem reklamację i teraz czekam na odpowiedź.

1 / 5 2018-01-01

Unikajcie tego oszustwa jak ognia! Nabyłem urządzenie do przygotowywania potraw sous vide - zgrzewarkę nową, ale z używanym cylkulatorem, który jest tłusty, śmierdzący i zardzewiały. Poza tym, telefon jest zawsze zajęty. Zgłosiłem reklamację i teraz czekam na odpowiedź.

2 / 5 2017-10-03

Nie polecam tego sklepu i sugeruję najpierw przeczytanie opinii o nim. Klienci zgłaszają, że przedsiębiorstwo działa sprawnie i przebiegle. Ja postanowiłam tam zakupić produkt, ponieważ miała opcję 'zapłaty przy odbiorze', ale już po dwóch dniach otrzymałam maila, że nie jest możliwe wysłanie towaru w ten sposób. Zaproponowali natomiast opłatę z góry, podając numer konta, lub rezygnację z zakupu. Zdecydowałam się na rezygnację, ponieważ nie chciałam borykać się później z reklamacjami, gdyby produkt był uszkodzony lub nie spełnił oczekiwań. W innych sklepach nie ma problemu z wysyłaniem dużych przedmiotów, ale w tym przypadku tak. Osoba odpowiadająca za korespondencję i telefony posiada zapewne ściśle nauczoną formułkę i nie może pomóc w zaistniałych problemach. Dlatego ostrożność jest wskazana, by nie stresować się później przy reklamacjach.

2 / 5 2017-07-27

Zwróciłam im dwa produkty, ale otrzymałam zwrot pieniędzy jedynie za jeden z nich. Po długim oczekiwaniu, musiałam składać reklamację w celu uzyskania zwrotu za drugą rzecz. W odpowiedzi otrzymałam sugestię, aby skontaktować się z kurierem, który odebrał ode mnie paczkę. Jest to dziwne, ponieważ paczka była zapakowana w taki sposób, że nie można było jej otworzyć bez uszkodzenia. Czy kurier ukradł moją rzecz? Bardzo nie polecam tego sklepu, ponieważ zamówione przez mnie produkty różniły się od zdjęć w internecie i wyglądały tandetnie. Zwrócenie tych rzeczy kosztowało mnie prawie 300 złotych oraz ponad 100 złotych kosztów zwrotu.

2 / 5 2017-06-24

Zdecydowanie nie polecam!!!Otrzymałem zupełnie inny produkt.Totalne oszustwo.Z pełną premedytacją traktują klienta 'per noga;

0 / 5 2017-04-02

Unikajcie tego sklepu w każdej możliwej odległości! Przed miesiącem złożyłam zamówienie na część końcową do robota kuchennego. Niestety, przesyłka została zagubiona w firmie kurierskiej. Na domiar złego, nie mogę liczyć na zwrot pieniędzy ani na wysyłkę kolejnej części, ponieważ zgodnie z procedurami sklepu, nie jest to możliwe. Niestety, kwota 120 zł jest zbyt niska, by dochodzić swoich roszczeń na drodze prawnej. Co gorsza, siedziba firmy znajduje się w Niemczech, co oznacza, że nie dbają oni o losy swoich klientów. Zdecydowanie nie polecam zakupów w tym pseudosklepie.

Rzetelne opinie o Electronic-star.pl

Electronic-star.pl

Siedziba
-

WWW
http://www.electronic-star.pl

Email
-

Telefon
-

Komórka
-

Infolinia
-

Logowanie