Kategorie: / Książki / Militaria / Odzież i Obuwie / Zegarki i biżuteria / Sport

8a.pl

4.02/5.00 - ilość ocen: 63
5 / 5 2017-06-15

Szybka i profesjonalna obsługa a co najważniejsze błyskawiczny zwrot pieniędzy po odstąpieniu od umowy

2017-06-14

Sklep odrzucił reklamację butów North Face GTX. Buty rozpadły się zanim minął rok ich użytkowania, a dokładnie odkleiła się podeszwa w obu butach. Sklep wytłumaczył to uszkodzeniem mechanicznym.

5 / 5 2017-05-07

Ciekawa oferta,przystępne ceny polecam!!!

2017-04-28

Małe zamieszanie informacyjne z powodu wprowadzanego nowego modelu plecaka, niemniej towar na stronie internetowej zgodny z opisem, dobra cena. Generalnie w porządku.

2 / 5 2017-04-21

Zdecydowanie NIE polecam! Kupiłam u nich buty North Face z membrana Gore-tex, które.... rozkleiły się po pierwszym wyjściu w góry, wcale nie ekstremalnym. I co zaproponował sklep? Że je sklei!!! Zarzucili mnie korespondencja z cytatami z prawa konsumenckiego, więc musiałam się zgodzić. Ale kupując buty z kilkaset złotych u dystrybutora specjalistycznej odzieży nie spodziewałam się takiej żenady. Serdecznie ODRADZAM!

2017-04-20

Kupiłem buty Salewa Rapace GTX. Gdy przesyłka dotarła do mnie, okazało się, że jeden nit w prawym bucie był pęknięty. Postanowiłem wymienić je, na nową parę. Po kilku dniach dostałem nową parę butów.

3 / 5 2017-04-04

Zdecydowanie odradzam, obsługa chamska i bezczelna, myślą że jak są największym i najtańszym tego typu sklepem w Polsce to wszystko im wolno. Dopóki kontakt był tylko internetowy, wszystko było dobrze. Ale po ostatniej osobistej wizycie w sklepie na pewno nic u nich już nie kupię. Jak wyrośnie im jakaś poważna konkurencja to może zaczną traktować klienta tak jak powinni. A na chwilę obecną - ŻENADA.

2017-03-29

Towaru nie otrzymałem, ponieważ sklep go nie posiadał. Najpierw dwukrotnie obiecywano mi, że zamówienie przekazano na magazyn i zaraz zostanie wysłane, aż poinformowali mnie mailowo, że towaru brak i natychmiast zwracają pieniądze. Dziś jest czwarty dzień oczekiwania na środki na koncie

5 / 5 2017-03-28

Wielokrotnie robiłem zakupy w tym sklepie i byłem zadowolony, aż do dzisiaj kiedy to otrzymałem odpowiedź na złożoną reklamację obuwia. W butach Zamberlan pojawiły się przetarcia w zgięciu palców po 6 miesiącach użytkowania - reklamacja została odrzucona przez sklep z powodu zbyt intensywnej eksploatacji (w butach Aku podobna konstrukcja przetarła się po ponad dwóch latach więc ciężko uwierzyć w "materiały najwyższej jakości" i "zbyt intensywną eksploatację", nawet podeszwa wygląda "świeżo" - jak w półrocznych butach) Machnąłbym ręką i po prostu nigdy więcej nie kupił butów tej firmy, gdyby nie skandaliczne insynuacje zawarte w odpowiedzi na reklamację. Gdy tylko zauważyłem uszkodzenia, skontaktowałem się z 8a, ustaliłem sposób złożenia reklamacji, przygotowałem buty do wysłania i po kilku dniach wysłałem. Bez żadnego telefonu, maila, czegokolwiek, wracają sobie buty z pismem na całą stronę A4 gdzie anonimowy autor nie tylko stwierdza że buty "zajeździłem" ale również zarzuca mi kłamstwo w sprawie terminu wykrycia wady, twierdząc jakobym łaził z dziurami i tym doprowadził do ich powiększenia. Jak widzę dziurę to zgłaszam reklamację, nie wiem w jaki sposób mógłbym wykryć przetarcia wcześniej. Mam po każdej wędrówce oglądać but pod mikroskopem? Wygląda to na standardową procedurę odrzucania reklamacji poprzez zrzucenie winy na klienta. I za to ostatnie, za bezczelne (do tego kategoryczne) stwierdzenie że ociągałem się z reklamacją pogarszając stan reklamowanego towaru oceniam sklep bardzo nisko. Najwyraźniej mocna pozycja na rynku zaćmiewa niektórym oczy. Karą ten komentarz i utrata klienta.

2017-03-26

Jestem całkowicie rozczarowany sklepem 8a. Zakupiłem u nich obuwie. Po 3 dniach wysłałem zapytanie jak wygląda realizacja zamówienia. Dostałem odpowiedź, że jest w trakcie oczekiwania na realizację. Kolejne 3 dni później otrzymuję odpowiedź, że jednak butów nie mają, że zrealizują zwrot gotówki. W tym czasie utraciłem możliwość zakupu wybranego rozmiaru w innym sklepi. W rozmowie telefonicznej usłyszałem: "przepraszamy tak czasem bywa" Proponuję, aby sklep przywiązywał większą wagę do aktualizacji swojej oferty!!!!

8a.pl

Siedziba
Gliwice

WWW
http://www.8a.pl

Email
[email protected]

Telefon
32 332 44 88

Komórka
-

Infolinia
-

Logowanie