Kategorie: / Foto

Bluesklep.pl Opinie Klientów

średnia ocen: 4.26
opinie o Bluesklep.pl
5 / 5 2019-03-21

Cała transakcja przebiegła bez problemów i w szybkim tempie. Przesyłka dotarła na miejsce po 4 dniach od złożenia zamówienia. Jednak, jedyny powód dla którego obniżam ocenę, to otrzymanie telefonu w innym kolorze niż zamawiałem (nawet potwierdzałem kolor w e-mailu). Ogólnie jestem zadowolony z usługi. Poniadto, możliwość śledzenia trasy przesyłki okazała się bardzo przydatna.

5 / 5 2019-03-15

Rewelacyjne miejsce do robienia zakupów. Nie ma żadnych trudności z kontaktowaniem się, przesyłka jest szybka, a towar dokładnie odpowiada opisowi. Jedyną szkodą jest fakt, że pochodzi z Niemiec, ale to właśnie powoduje tak niską cenę. Ogólnie wszystko jest w doskonałym porządku, gorąco polecam!

5 / 5 2019-03-15

Ten sklep jest wspaniały. Nie ma żadnych trudności z kontaktami, przesyłka jest szybka, a towar zgodny z opisem. Jedyna szkoda to fakt, że pochodzi z Niemiec, jednak właśnie dlatego jest taki niski w cenie. Wszystko jest w najlepszym porządku, gorąco polecam!

5 / 5 2019-03-13

Firma jak najbardziej w porządku, przesyłka zgodna z zamówieniem i na czas. Wszystkim potencjalnym kupującym polecam ten sklep.

0 / 5 2019-03-08

Wszystkie zakupy zostały dostarczone poprawnie, a zamówiony przedmiot jest w dobrym stanie. Jednak w sklepie, gdy go kupowałem, cena była inna niż ta, którą otrzymałem w wiadomości od sklepu. Chodziło o to, że dostawa miała być darmowa!

0 / 5 2019-03-08

Wszystko przyszło z dostawą i aparatem w dobrym stanie. Jednak w sklepie cena, za którą kupowałem, była inna niż ta, którą otrzymałem w wiadomości od sklepu. Chodziło o to, że dostawa miała być darmowa!

5 / 5 2019-03-06

Wcześniej miałem dobre doświadczenia z zakupami, ale teraz nie potraktowano mnie jako stałego klienta. Czekałem na towar przez trzy tygodnie, ale ostatecznie zrezygnowałem z zamówienia ze względu na frustracje. Nie będę już robił zakupów w tym sklepie, ponieważ nic dobrego mi się nie przydarzyło. Sprzedawca próbuje zrzucić winę na zaginięcie przesyłki, ale w rzeczywistości nie są w stanie dostarczyć zamówionego obiektywu. Słyszałem już o tym aż trzy razy i nie chcę słuchać tego więcej. To koniec i powtarzam, KONIEC.

0 / 5 2019-03-06

Ten sklep nie jest godny polecenia i lepiej unikać go. Zamówiłem telefon Nokia 5310 15.06 i dokonałem płatności. Otrzymałem potwierdzenie, że zamówienie zostanie zrealizowane, gdy towar będzie dostępny w sklepie. Niestety, nie było informacji na stronie internetowej sklepu, że nie ma towaru na stanie. Otrzymany 25.06 telefon okazał się nie działać, więc skontaktowałem się ze sklepem i poinformowałem o chęci zwrotu towaru. Pracownik zapewnił mnie, że to nie problem i zaoferował wymianę na nowy. Wysłałem telefon na swój koszt listem poleconym, ale przez długi czas nie otrzymałem żadnego potwierdzenia. Gdy dzwoniłem do sklepu, pracownicy byli niejednoznaczni i nie byli w stanie dostarczyć żadnych informacji dotyczących mojego zamówienia. Mimo, że minęło od tego czasu już kilka tygodni, to wciąż nie otrzymałem telefonu. Złożyłem wniosek o zwrot pieniędzy, ale zdaję sobie sprawę, że muszę trochę poczekać na rozpatrzenie mojej sprawy. W sumie, od momentu zamówienia (15.06) do dzisiaj (21.07) nie udało mi się otrzymać towaru. Nie rozumiem, jak ten sklep może nadal działać przy takiej sytuacji.

5 / 5 2019-02-20

Jestem w ogólności zadowolony z tego, jak zamówienie zostało zrealizowane. Chociaż nie było towaru dostępnego w sklepie, personel regularnie informował mnie o wszystkich decyzjach dotyczących oczekiwania. Sklep oferuje dobrą cenę - gorąco go polecam.

5 / 5 2019-02-20

Ogólnie jestem bardzo zadowolony z realizacji mojego zamówienia. Pomimo tego, że nie było towaru dostępnego w sklepie, obsługa na bieżąco mnie informowała o wszystkich decyzjach związanych z moim oczekiwaniem. Dodatkowo, cena była bardzo korzystna, dlatego gorąco polecam ten sklep.

2 / 5 2019-02-14

Nie radzę kupować w tym sklepie, ponieważ pomimo dokonania przedpłaty już od 9 dni czekam na zamówiony aparat, który wciąż nie dotarł. Obsługa klienta nie jest zbyt pomocna, wciąż obiecuje różne daty dostawy, ale nie wykonuje żadnych działań. Gdy pytam o aparat, spotykam się z wymówkami i słyszę różne terminy dostawy, które nigdy nie są dotrzymane. Ostatecznie, gdy zwróciłam uwagę na to, że aparat jest prezentem urodzinowym dla mojego dziecka, obiecano mi wysłanie go w piątek, ale niestety nie zostało to zrealizowane i teraz jest piątkowy wieczór, a mój dziecko nadal nie dostało prezentu. Uważam, że takie lekceważenie klienta jest nie do zaakceptowania, dlatego nie polecam tego sklepu. Pomimo tego, że często robię zakupy przez internet, nigdy nie spotkałam się z takim traktowaniem klienta.

5 / 5 2019-02-08

Fachowa i przyjazna obsługa, szybka wysyłka, polecam!

0 / 5 2019-01-31

Od kilku dni szukałem w sklepach aparatu Nikon D80 z obiektywem. Zdecydowałem się skorzystać z porównywarki i ustaliłem, że w Bluesklepie jest najtaniej. Wysłałem do nich maila z pytaniem o czas realizacji zamówienia i dostałem odpowiedź, że w ciągu 2-3 dni będzie gotowe. Rano weszłem na stronę i złożyłem zamówienie, ale po kilku godzinach otrzymałem maila, że towaru nie ma na stanie i nie wiedzą, kiedy będzie dostępny ani kiedy będzie mogli mi go wysłać. Bardzo się rozczarowałem, że próbują zatrzymać pieniądze klientów, obiecując niską cenę, a potem nie spełniając swoich obietnic. Powinni po prostu powiedzieć, gdy nie mają sprzętu na stanie.

5 / 5 2019-01-30

tranzakcja odbyła się bez przeszkód, towar dostarczony sprawnie. polecam

0 / 5 2019-01-25

Dziwaczne jest wystawianie do sprzedaży przedmiotów, których nie posiadamy. Długie oczekiwanie na telefon oraz inne nieprzyjemności wpływają negatywnie na moją opinię o sklepie, ale na plus należy zaliczyć dobre kontakty. Ogólnie rzecz biorąc, starają się dotrzymać zamówień.

0 / 5 2019-01-25

Dziwaczne jest wystawianie towaru na sprzedaż, którego nie posiadamy. Długi czas oczekiwania na telefon oraz inne formy rozrywki obniżają moją ocenę sklepu, jednak na plus zasługuje dobry kontakt. Mimo wszystko pracownicy starają się sprostać zamówieniom.

2 / 5 2019-01-25

Zamówiłem aparat cyfrowy 16 maja i otrzymałem informację, że zamówienie zostanie zrealizowane, gdy tylko sprzęt trafi do sklepu, więc dokonałem wpłaty na należność. 25 maja zadałem pytanie w sprawie mojego zamówienia, a w odpowiedzi 26 maja dowiedziałem się, że muszę poczekać do 29 maja. 29 maja zrezygnowałem z zamówienia i poprosiłem o zwrot pieniędzy, ale masowo napotykałem trudności. Ostatecznie przelałem mi pieniądze 10 czerwca, mimo że wcześniej twierdzili, że już dokonali wpłaty. Jestem bardzo niezadowolony z obsługi w tym sklepie i nie polecam go.

5 / 5 2019-01-23

Wczoraj otrzymałem obiektyw. Wszystko było OK. Obsługę klienta oceniam wysoko, bo nie było żadnych problemów.

5 / 5 2019-01-14

Produkt dobry,w fabrycznym opakowaniu.Menu w j. polskim + oprogramowanie. Jestem zadowolony z zakupu mimo długiego czasu realizacji (16 dni).

0 / 5 2019-01-10

Przesyłka dotarła punktualnie i wszystko zostało starannie zapakowane. Jednak, zauważono dwa drobne minusy. Telefon został sprowadzony z Anglii i ma angielski numer na pudełku oraz posiadał ładowarkę z angielską wtyczką i wymagało to zastosowania przejściówki, co w naszych warunkach jest nieco niewygodne, ale można z tym żyć. Poza tym, telefon był w doskonałym stanie, chociaż folie zabezpieczające były już zdjęte z ekranu i aparatu. Warto dodać, że gwarancja pochodzi od sklepu, a nie producenta.

5 / 5 2019-01-01

W sklepie oferują produkt, ale nie mają go w magazynie. Zadzwoniłem przed złożeniem zamówienia, aby dowiedzieć się o czasie realizacji i zostałem poinformowany, że jeśli wpłacę pieniądze, towar zostanie natychmiast wysłany z magazynu. Po dokonaniu płatności, otrzymałem e-mail stwierdzający, że towar nie jest dostępny i nie wiadomo, kiedy będzie. Poza tym, zwracanie pieniędzy trwało ponad dwa tygodnie, co wymagało mojego codziennego interweniowania. To było okropne doświadczenie, nie polecam.

0 / 5 2019-01-01

W piątek zamówiłem towar, ale poinformowano mnie, że nie ma go na stanie. Zastanawialiśmy się, co zrobić, ale zapewniono mnie, że na pewno będzie go w poniedziałek. Ostatecznie przelałem pieniądze i czekałem. Kiedy zadzwoniłem do sklepu w poniedziałek, okazało się, że towaru d80 nie było jeszcze na magazynie, ale mieli go spodziewać się we wtorek. Jednak, gdy zadzwoniłem we wtorek, d80 wciąż nie było dostępne i sklep zapewnił mnie, że jest szansa na przyjście towaru w czwartek. Niestety, d80 w czwartek nie dotarło, a nikt nie poinformował mnie o tym fakcie, musiałem sam dzwonić wiele razy (linia była zajęta). Nie jest jasne, dlaczego sklep nie wie, kiedy przyjdzie towar. To nie jest dobra praktyka, zwłaszcza że towar był dość kosztowny.

5 / 5 2019-01-01

Wszystko super, profesjonalna obsługa,towar dostalem za dwa dni na drugi koniec Polski:-)Polecam

2 / 5 2018-12-31

Sklep miał tylko jedną zaletę - niską cenę. Mimo obietnicy, że produkt będzie dostarczony w ciągu 5 dni, nie był dostępny na magazynie. Ostatecznie dotarł do mnie dopiero po 3 tygodniach. Kontakt z obsługą klienta był bardzo słaby - nie odpowiadali na moje e-maile, a podana infolinia okazała się nieaktywna, a inne telefony były często wyłączone. Bez wątpienia nie polecam tego sklepu.

5 / 5 2018-12-29

Profesjonalne podejście do klienta, szybko i bezproblemowo. POLECAM

2 / 5 2018-12-10

Nie mogę zdecydowanie polecić tego sklepu. Wysyłka trwała około tygodnia, a aparat, który zamówiłem, został dostarczony bez baterii. Pracownicy tam są kompletnie beznadziejni - jeden z nich zapomniał zapakować baterię, a drugi obiecał ją dostarczyć, ale potem wypierał się, że o tym zapomniał. Dodatkowo, nie było instrukcji obsługi aparatu w języku polskim. Skontaktowałem się z nimi wielokrotnie telefonicznie, ale nadal czekam na rozwiązanie problemu. To dopiero 2 miesiące od zakupu, więc zdecydowałem się jeszcze trochę poczekać.

3 / 5 2018-11-29

Sklep jest straszny. Rano zadzwoniłem i zapytałem, ile czasu potrwa realizacja zamówienia aparatu. Pani powiedziała, że jeśli zamówię teraz, to potrwa to 3 dni. Postanowiłem więc zamówić i przelałem pieniądze, ale potem dostałem maila informującego, że towaru nie ma. Teraz jestem bez aparatu i bez pieniędzy. Czekam na zwrot pieniędzy i zobaczymy, ile czasu im to zajmie. Zdecydowanie odradzam robienie zakupów w tym sklepie.

5 / 5 2018-11-22

Nie sugeruję korzystania z tego sklepu do dokonywania zakupów. Obsługa jest wyjątkowo powolna. Po uregulowaniu rachunku, musiałem oczekiwać aż 10 dni na wysyłkę. Dostarczony towar nie odpowiadał mojemu zamówieniu (był innego koloru), nie posiadał gwarancji i brakowało w nim polskiej instrukcji obsługi. Wszystkie próby kontaktu telefonicznego zakończyły się automatycznym zakończeniem połączenia.

0 / 5 2018-10-29

Opinia ta jest podobna do innych. 9 czerwca złożyłem zamówienie, ale otrzymałem informację, że towaru nie mają na stanie i będą go wysyłać na początku następnego tygodnia. Mimo początkowego okresu oczekiwania, po tygodniu nie dostałem żadnej aktualizacji od sprzedającego. Po telefonicznym kontakcie, miła pani powiedziała, że nie otrzymali jeszcze towaru, ale wyślą go, gdy tylko będą mieli go na stanie. Po ponownym kontakcie 26 czerwca usłyszałem to samo. Zdecydowałem się anulować zamówienie i poprosić o zwrot pieniędzy, na co pani odpowiedziała pozytywnie. Jednak po trzech dniach nie dostałem ani przelewu, ani jakichkolwiek informacji. Po kolejnej rozmowie telefonicznej, pani stwierdziła, że to księgowa jest odpowiedzialna za zwrot, a ta jest dostępna tylko raz w tygodniu. 3 lipca w końcu otrzymałem zwrot pieniędzy na moje konto. Nie polecam tego sklepu, ponieważ, mimo że zamówiłem towar prawie miesiąc wcześniej, wciąż go nie otrzymałem ani nie dostałem zwrotu pieniędzy.

0 / 5 2018-10-05

W sklepach o niższych cenach niż inni, obsługa jest jednak mniej profesjonalna. Po złożeniu zamówienia na aparat, torbę i kartę, musiałam czekać aż 2 tygodnie, a otrzymałam torbę innego modelu niż zamówiłam. Zwróciłam ją i teraz czekam już prawie miesiąc na poprawną. Mimo to, porównując z aukcją, zaoszczędziłam 400zł.

0 / 5 2018-09-25

Po raz pierwszy odwiedziłem BlueSklep i na pewno nie będzie to moja ostatnia wizyta. Sprzedawca dostarczył mi zamówiony towar dokładnie taki, jak oczekiwałem. Przy jego obecności rozpakowałem przesyłkę, a on z kolei dokładnie sprawdził i uruchomił produkt. Przeprowadziłem testy i jestem pewien, że nie kupiłem kota w worku. Otrzymałem również telefon potwierdzający dostępność towaru dwa dni przed planowanym odbiorem, zgodnie z wcześniejszą umową. Dla mnie firma ta to perfekcyjne miejsce zakupowe i dajmy nadzieję, że inni postępują tak samo jak ona, abyśmy mieli łatwiejsze i przyjemniejsze zakupy.

5 / 5 2018-09-06

Cały proces odbył się bez żadnych problemów. Nie mam żadnych negatywnych uwag co do świadczonej usługi. Sklep działa profesjonalnie. Na razie sprzęt spełnia wszystkie standardy. Gorąco polecam.

0 / 5 2018-09-01

Kiedy odwiedziłem stronę sklepu, produkt był dostępny. Skontaktowałem się z nimi w celu zakupu, a po dokonaniu płatności produkt nagle zniknął. Pomimo czekania na niego przez 2 tygodnie, na stronie sklepu cały czas był oznaczony jako dostępny. To skandal, ponieważ ten sklep wydaje się być tylko pośrednikiem między Chinami a klientami, a przesyłki trwają bardzo długo. Nikt nawet nie przeprosił za opóźnienie. W skrócie, obsługa nie nadąża za obecnymi czasami.

5 / 5 2018-08-30

Jestem zdecydowanie za sklepem. Dostawa jest bardzo szybka, a kontakt z klientem doskonały (szybkie reakcje na maile). Dodatkowo, ceny są rewelacyjne! Towar, który oferują, jest w pełni wartościowy.

5 / 5 2018-08-30

Z całym przekonaniem REKOMENDUJĘ ten sklep. Dostawa odbywa się niezwykle szybko, a komunikacja z klientem jest doskonała (otrzymuje się błyskawiczne odpowiedzi na wiadomości e-mail). Dodatkowo, ceny są rewelacyjne! Zakupiony towar jest w 100% zgodny z oczekiwaniami i pełnowartościowy.

5 / 5 2018-08-19

Wykonanie zamówienia trwało dłużej niż przewidywane 7 dni, ale finalnie towar dotarł bez problemów, zgodnie z opisem. Wyrównaniem za ten opóźniony termin otrzymałam bezpłatnie dodatkowy produkt od firmy. Ogólnie rzecz biorąc, jestem zadowolona.

5 / 5 2018-08-19

Wykonanie zamówienia trwało dłużej niż zaplanowane 7 dni, jednak ostatecznie dotarło ono zgodnie z opisem. W ramach rekompensaty za opóźnienie otrzymałam darmowy dodatek od firmy. Ogólnie rzecz biorąc, wszystko jest w porządku.

5 / 5 2018-08-13

Transakcja błyskawiczna!Jestem bardzo zadowolony z zakupów w tym sklepie.Sprzedawca solidny i rzetelny.

5 / 5 2018-08-12

Cena jest niezwykle atrakcyjna, a aparat jest wysokiej jakości i nowoczesny. Posiadam dwa egzemplarze - jeden do użytku służbowego, a drugi dla prywatnych potrzeb. To półprofesjonalne urządzenie fotograficzne, odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Szczerze polecam zakup.

5 / 5 2018-08-12

Cena jest naprawdę atrakcyjna, a aparat jest doskonały i nowoczesny. Posiadam dwa takie aparaty - jeden używam w pracy, a drugi jest przeznaczony do użytku prywatnego. Jest to cyfrowy aparat półprofesjonalny, idealny zarówno dla początkujących, jak i dla bardziej zaawansowanych fotografów. Gorąco polecam zakup tego modelu.

5 / 5 2018-08-03

Towar dotarł do mnie około trzech tygodni po złożeniu zamówienia. Oczywiście był odpowiednio zapakowany i zgodny z opisem. Za opóźnienie w dostawie otrzymałem gratis, który miał wartość ponad 10% mojego zakupu - jestem bardzo zadowolony z tego gestu. Ogólnie kontakt był bardzo dobry. Gdyby nie znaczne opóźnienie w dostawie, myślę, że dałbym wysoką ocenę.

5 / 5 2018-07-26

towar zgodny z wymaganiami, mila i szybka obsluga, wszystko przebiegalo profesjonalnie i bezproblemowo, goraco polecam!!

0 / 5 2018-07-25

29 maja złożyłem zamówienie na aparat (potwierdzono mi to mailem), jednak powiedziano mi, że towaru nie ma i zostanie wysłany, gdy tylko będzie dostępny. Wybrałem płatność przelewem i zdecydowałem się czekać na informację od sklepu, że produkt jest już dostępny, zanim przelałem pieniądze. Niestety, 19 czerwca dalej nie mieli towaru i nie byli w stanie powiedzieć, kiedy go otrzymam. Dlatego ostrzegam przed robieniem interesów z tym sklepem!

5 / 5 2018-07-21

Kupiłam aparacik taki jak w temacie. Jestem bardzo zadowolona zarówno z towaru jak i obsługi. :)

5 / 5 2018-07-12

Bardzo miła i fachowa obsługa. Polecam wszystkim.

0 / 5 2018-06-28

Kiedy zamówiłam aparat w tym sklepie, wiedziałam, że nie ma go na magazynie. Mimo to, poproszono mnie o wykonanie przelewu, który zrobiłam. Niestety, towar nie został dostarczony przez kolejne 2 tygodnie, więc złożyłam prośbę o zwrot przelewu. Odpowiedź była pozytywna i powiedziano mi, że pieniądze zostaną zwrócone. Jednak, mimo że złożyłam prośbę o zwrot 5 września, do dziś pieniądze nie zostały zwrócone. Martwię się, że ich nie odzyskam. Próbowałam się skontaktować z nimi, ale bezskutecznie. Czuje się mocno sfrustrowana sytuacją.

0 / 5 2018-06-13

Korzyści: - Cena jest niska - Można utrzymać dobre relacje z obsługą klienta - Posiada możliwość śledzenia paczki - Możesz kupić kartę pamięci 128MB zamiast oryginalnej karty Nokii 64MB - Produkt ma 24-miesięczną gwarancję - Wysyłka jest darmowa Wady: - Sklep wprowadzał klientów w błąd mówiąc, że towar jest dostępny kiedy w rzeczywistości tak nie było - Długo trzeba było czekać na zamówienie, aż 8 dni - Telefon pochodzi z Wysp, co nie było napisane w opisie produktu na stronie sklepu - Brak polskiej instrukcji do telefonu, co łamie prawo - Produkt nie jest objęty gwarancją u polskich dystrybutorów Sugeruję, żeby sklep udzielał dokładnych informacji dotyczących pochodzenia produktu oraz jego dostępności na magazynie. Dopóki producent tego nie zaczął robić, ja nie zamierzam już od niego nic kupować.

3 / 5 2018-06-12

Pomimo negatywnych ocen Bluesklepu, wybrałem ich jako miejsce zakupu aparatu, ponieważ cena była atrakcyjna. Niestety, moje doświadczenia z nimi były nieprzyjemne i trwały prawie miesiąc. Po złożeniu zamówienia, dowiedziałem się, że produkt jest na zamówienie i będę musiał poczekać na jego realizację, mimo że na stronie nie było takiej informacji. Po siedmiu dniach zdecydowałem się skontaktować z nimi telefonicznie, ale dostałem tylko odpowiedź, że zamówienie zostanie zrealizowane do końca przyszłego tygodnia. Po kolejnym tygodniu czekania, zdecydowałem się anulować moje zamówienie i poprosiłem o zwrot pieniędzy na konto bankowe. Jednak, obsługa sklepu potrzebowała kolejnego tygodnia, wielu telefonów i e-maili, aby dokonać przelewu. Według mnie, większość dobrych opinii na temat Bluesklepu pochodzi od klientów, którzy kupowali tylko drobne przedmioty. Kiedy chodzi o droższe towary, sklep zamawia je tylko za pieniądze przelane przez klienta. Nie polecam zakupów w tym sklepie, ponieważ ich ceny mogą być kuszące, ale ich jakość jest zawodna.

0 / 5 2018-06-08

Przez ponad 40 dni oczekiwałem na zrealizowanie zamówienia dotyczącego zakupu obiektywu z mocowaniem Canon, za który zapłaciłem z góry. Niestety, musiałem zrezygnować z niego, ponieważ sklep ciągle informował mnie o trudnościach z dostawą. Na szczęście, udało mi się zrealizować zamówienie w innym sklepie w ciągu zaledwie 48 godzin! Jestem wdzięczny za zwrot przedpłaty. Tego typu sytuacji nie spotkałem się w mojej ponad pięcioletniej praktyce robienia zakupów online.

0 / 5 2018-05-23

Po tym, jak dowiedziałem się, że telefon jest dostępny, przelałem pieniądze na konto sklepu. Niestety, po dwóch godzinach otrzymałem e-mail informujący, że produkt nie jest dostępny w magazynie. Po kontakcie telefonicznym, poinformowano mnie, że produkt zostanie wysłany do mnie i będzie dostępny od 15 maja do 26 maja 2008. W ciągu całego tego okresu wielokrotnie dzwoniłem, otrzymując różne informacje - raz mówiono mi, że produkt już jest, a raz że go jeszcze nie ma. Niestety, na końcu nikt nie powiedział mi, że brakuje oryginalnej gwarancji i że aparat został sprowadzony z państw Unii Europejskiej.

5 / 5 2018-05-10

Sklep mozna smialo polecic.Fachowa i mila obsluga,ktora informuje na biezaco co dzieje sie z zamawianym produktem.Dziekuje i polecam.

0 / 5 2018-05-09

Ta firma nie jest poważna i nie można na nią polegać. Zamówiłem aparat, dokonałem przelewu, a okazało się, że towar jest niedostępny. Teraz już od trzech tygodni czekam na zwrot pieniędzy.

0 / 5 2018-05-09

Ta firma jest nieodpowiedzialna, niepewna i prawdopodobnie nieuczciwa. Zamówiłem aparat, dokonałem przelewu, a okazało się, że towar jest niedostępny. Teraz już trzy tygodnie czekam na zwrot pieniędzy.

0 / 5 2018-05-04

Chciałbym ostrzec przed dokonywaniem zakupów w tych konkretnych sklepach. Osobiście miałem negatywne doświadczenie z odzyskaniem pieniędzy za zamówienie, które nie zostało zrealizowane. Minęło już ponad dwa tygodnie, a ja nadal nie otrzymałem zwrotu. Mimo zapewnień ze strony sklepów, że pieniądze zostaną przelane, okazało się, że to tylko oszustwo.

0 / 5 2018-05-04

Chciałabym przestrzec przed dokonywaniem zakupów w tych konkretnych sklepach. Od dwóch tygodni próbuję odzyskać pieniądze za zamówienie, które nie zostało zrealizowane. Mimo że obiecali mi, że pieniądze zostaną przelane, okazało się, że to tylko oszustwo.

0 / 5 2018-05-04

W sklepie chciałem kupić body oraz szkiełko za kwotę przekraczającą 3.500 zł. Jednakże, przez niemal miesiąc, otrzymywałem odpowiedzi telefoniczne w stylu "towar dotrze za trzy dni", co sugerowało, że sprzedawany sprzęt nie był dostępny w sklepie, mimo faktu, że był uważany za dostępny dla klienta. Po pewnym czasie, przestałem czekać i zrezygnowałem z dokonania transakcji. W korespondencji mailowej, otrzymywałem odpowiedzi, ale osoby, z którymi rozmawiałem, nie potrafili skonstruować złożonych zdań. Zawsze odpowiadali krótko i zwięźle, w stylu "tak". Jest mi nader żal, że taki sposób jest traktowany przez sprzedawców. Chciałem dokonać wielkiego zakupu, lecz w końcu ktoś inny zarobił na moim nabytku.

0 / 5 2018-05-01

Ten sklep jest absolutnie godny polecenia. Kontakt z obsługą jest rewelacyjny, obsługa klienta jest wzorowa, a przesyłka przychodzi ekspresowo. Jeśli wystąpi reklamacja z powodu uszkodzonego sprzętu, warto złożyć zamówienie ponownie, ponieważ w ciągu tygodnia otrzymałem nowy sprzęt jako pierwszy egzemplarz. Szczególnie warto wspomnieć, że sklep pokrył koszty odesłania uszkodzonego sprzętu. Pozdrawiam serdecznie.

3 / 5 2018-04-29

Niestety, sklep okazał się bardzo niewykwintny i nieprofesjonalny. W dniu 13.06.08 złożyłem zamówienie na aparat Canon 400D z obiektywem kitowym oraz wcześniej skontaktowałem się z pracownikami, by dowiedzieć się, kiedy otrzymam paczkę. Pani zapewniła mnie, że dostanę ją 18.06, a towar zostanie dostarczony do mnie 20.06. Jednakże, gdy skontaktowałem się drogą mailową 20.06, otrzymałem krótkie i błędne odpowiedzi, informujące, że aparat dotrze w środę. Po kolejnym telefonie do sklepu 23.06, Pani powiedziała mi, że nie ma na to wpływu, ponieważ jest zwykłą pracownicą. Pragnąłem mieć aparat przed planowanym wyjazdem za granicę, lecz niestety się to nie udało. Po powrocie skontaktowałem się jeszcze raz 30.06, a mężczyzna zaproponował mi Canona 450D z obiektywem ES 18-55 za cenę 2000 zł, twierdząc, że wcześniej wysłali mi e-maila. Nie było mnie w domu, gdyż nie otrzymałem tej wiadomości, ale pomimo tego zdecydowałem się na zaproponowane rozwiązanie. Lecz, mimo że się na to zgodziłem, mężczyzna nie potwierdził wysyłki towaru. Ostatecznie, zdecydowałem, że wolałbym otrzymać zwrot pieniędzy i wysłałem mejla w piątek. Kilka minut później odezwał się do mnie pracownik, przeprosił i poinformował, że paczka dotarła w czwartek i będzie u mnie w poniedziałek. Zaoferował mi także torbę na aparat jako rekompensatę za problemy. W końcu otrzymałem przesyłkę w poniedziałek, ale faktura zawierała błędne informacje na temat obiektywu, a torba nie posiadała paska na ramię. Instrukcja po polsku znajdowała się na płycie, ale brakowało instrukcji po angielsku. Mam nadzieję, że uda mi się sprzedać kartę CF, którą kupiłem do 400D i uniknąć dalszych strat finansowych. Podsumowując, zakupy były fatalne i gorąco odradzam ten sklep. W przyszłości na pewno nie skorzystam już z ich usług.

2018-04-08

Fachowa i miła obsługa, towar dostarczony na czas, zadnych zastrzezen do sklepu

0 / 5 2018-04-04

Zamówiłem towar 20.06. Skontaktowałem się z nimi telefonicznie i poinformowali mnie, że zamówienie będzie zrealizowane w środę 25.06. Ponownie do nich zadzwoniłem i powiedzieli mi, że towar dotrze w poniedziałek 30.06, a zakupiony sprzęt zostanie dostarczony. Mamy teraz 1.07 i nie otrzymałem żadnego potwierdzenia drogą mailową. Jestem bardzo rozczarowany tym sklepem.

5 / 5 2018-04-02

Zamówiony aparat dotarł po 48 godzinach, wszystko jest w porządku. Jednak zaskoczyło mnie to, że nie ma polskiej instrukcji obsługi - znajduje się tylko na płycie w formacie pdf. Dodatkowo, płytka nie była odpowiednio zabezpieczona w kopercie i prawie upadła na podłogę, co spowodowało liczne zadrapania. Jest mi szkoda, że w przypadku awarii gwarancja nie obowiązuje w naszym kraju, więc będę musiał wysłać aparat do Niemiec przez sklep, co jest dość kłopotliwe.

5 / 5 2018-03-31

Towar zgodny z opisem zadnych problemów towar dotarł na czas.Nic dodac nic ując POLECAM !

2018-03-26

Wszystko zgodne z opisem na stronie sklepu. Aparat doszedl po kilu dniach. Moge polecić sklep.

5 / 5 2018-03-22

Witajcie wszyscy! Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszych zakupów w tym sklepie. Wszystko poszło sprawnie i bezproblemowo, a przesyłka dotarła błyskawicznie - w ciągu 24 godzin od otrzymania e-maila potwierdzającego realizację zamówienia. Produkt jest zgodny z opisem i został profesjonalnie zapakowany. Sklep jest naprawdę świetny, a my polecamy go wszystkim z całego serca! Otrzymywaliśmy również bieżące informacje o każdej zmianie.

3 / 5 2018-03-15

Bardzo kiepski sklep. Odradzam zakupy w tym sklepie!!(nie dotrzymuje umowy,nie wysyła całego towaru i nie reaguje na prośby realizacji zamówienia)

5 / 5 2018-03-01

Wszystko odbyło się bardzo sprawnie i szybko. Po dwóch dniach otrzymałem przedmiot zgodny z moimi oczekiwaniami. Obsługa była całkowicie profesjonalna. Jedynym minusem było brak instrukcji w języku polskim, ale poza tym wszystko było w porządku. Gorąco polecam ten sklep wszystkim.

5 / 5 2018-03-01

Całość przeszła gładko i ekspresowo. Po 48 godzinach dostałem produkt, który spełnił moje oczekiwania. Obsługa była całkowicie profesjonalna. Jedyne tylko niedociągnięcie to brak instrukcji w języku polskim, ale poza tym wszystko było w porządku. Zdecydowanie polecam ten sklep każdemu.

2 / 5 2018-02-25

Złożyłem zamówienie na aparat 11 września i wpłaciłem pieniądze następnego dnia. Sklep obiecał wysyłkę w pierwszym tygodniu, ale termin był ciągle przekładany z powodu niezależnych od sklepu okoliczności. Poproszono mnie o numer konta, aby zwrócić pieniądze, ale niestety nie zostały one zwrócone. Sklep przeprosił mnie i obiecał rekompensatę 50zł. Pięćdziesiąt maili i telefonów później, pieniądze nie wróciły. Po rozmowie z szefem sklepu, zobowiązano się do rozwiązania sprawy 27 października. Jednakże otrzymałem potwierdzenie przelewu wraz z rekompensatą -1 grosza dopiero dzisiaj, 30 października. To doświadczenie bardzo mnie zaniepokoiło, więc nie polecam tego sklepu.

0 / 5 2018-02-12

Po więcej niż 14 dniach otrzymałem aparat, mimo że w tym czasie wykonałem wiele telefonów i wysłałem wiele maili. W zamian za opóźnienie otrzymałem gratisy - futerał i kartę pamięci o pojemności 1GB. Wszędzie słyszałem obietnice, że paczka zostanie wysłana w najbliższych dniach.

0 / 5 2018-02-12

Po długich dwóch tygodniach otrzymałem aparat, mimo że wcześniej wielokrotnie dzwoniłem i wysyłałem maile. W zamian za opóźnienia otrzymałem dodatkowe darmowe rzeczy - futerał i kartę pamięci o pojemności 1GB. Przez cały ten czas zawsze mówiono mi, że paczka zostanie wysłana niedługo.

5 / 5 2018-02-12

W dniu 14 kwietnia złożyłem zamówienie na towar, który według informacji otrzymanej drogą mailową miał zostać wysłany następnego dnia. Jednakże, mimo że minęło już 23 dni, nadal nie otrzymałem paczki, choć według sprzedawcy została ona wysłana pocztą. Po zapytaniu o status zamówienia, dostałem informację od sprzedawcy, że paczka została wysłana, ale ze względu na nieprzewidziane okoliczności, nie była w stanie dotrzeć do mnie wcześniej. Ostatecznie, przesyłka dotarła na moje ręce 30 kwietnia, jednakże zawartość była inna niż zamówiona - otrzymałem jedno opakowanie o pojemności 2000 i jedno o pojemności 800, zamiast dwóch opakowań o pojemności 2000. Ponadto, data wysłania na pieczątce wskazuje, że paczka została wysłana dopiero po interwencji z mojej strony. Kontakt ze sprzedawcą był ok, ale ogólna jakość obsługi pozostawia wiele do życzenia.

2 / 5 2018-01-26

Nie zalecam tego! Trzeba długo czekać na zamówiony towar! Miałam zamówić srebrny kolor, ale dostarczyli czarny bez mojej konsultacji! Przy zakupie w tym sklepie zawsze pytajcie, czy towar jest dostępny! Nie ma żadnych informacji przed zakupem ze strony sklepu :(

2 / 5 2018-01-26

Zdecydowanie nie mogę zalecić tego sklepu! Musiałem długo czekać na zamówiony towar, a do tego, pomimo wyraźnego wyboru srebrnego koloru, otrzymałem czarny bez wcześniejszej konsultacji ze mną! Przy zakupie w tej placówce zawsze upewnijcie się, czy towar jest dostępny! Co najgorsze, sklep nie dostarczył żadnych informacji przed zakupem na swojej stronie.

5 / 5 2018-01-17

Sprzedają towar, którego nie mają w magazynie - czekałem ok. tygodnia mimo, że powiedziano mi, że towar jest dostępny. Poza tym obsługa miła i fachowa.

5 / 5 2018-01-14

W sklepie przydałaby się informacja o dostępności towaru, samo zamówienie bez zastrzeżeń, towar 100% OK, pełne zadowolenie

0 / 5 2018-01-07

Jestem zawiedziony faktem, że musiałem długo czekać na zamówiony towar. Po złożeniu zamówienia 5 sierpnia i wielu telefonach z prośbami o informacje odnośnie daty dostawy (ostatnio informowano mnie, że towar ma być dostarczony 25 sierpnia), zdecydowałem się zrezygnować z zakupu w tym konkretnym sklepie.

5 / 5 2018-01-06

Chciałbym polecić Bluesklep, gdzie kupiłem canona powershota 720is. Przesyłka była bardzo szybka (zrealizowana w środę o 17:00, a w czwartek o 13:00 już była u mnie we Wrocławiu). Kontakt z obsługą był doskonały, chociaż czasami numer telefonu był zajęty. Jedyną uwagą jest brak instrukcji po polsku, która została dostarczona na ręcznie nagranej płytce. Na początku myślałem, że to może być jakaś niekompletna paczka, ale po wyjaśnieniach okazało się, że wszystko jest w porządku. Polecam!

5 / 5 2017-12-30

Zdecydowanie polecam ten produkt głównie z uwagi na atrakcyjne ceny. Szybko otrzymałem go po złożeniu zamówienia, kiedy tylko towar był dostępny. Jednak musiałem poczekać około tygodnia na sprowadzenie przedmiotu, ale było to godne oczekiwania. Pomimo tego, że instrukcja obsługi była w formie papierowej, nie była w języku polskim, jednak na płycie została nagrana polska wersja i dołączona do pakietu. Ponadto, mieliśmy dobry kontakt zarówno telefoniczny, jak i mailowy.

2017-12-07

Za wyjątkiem terminu oczekiwania na sprowadzenie towaru do sklepu - reszta transakcji i dostawy w najlepszym wydaniu

1 / 5 2017-11-19

Zamówiłem sprzęt 5 maja i otrzymałem potwierdzenie. Następnego dnia, 6 maja, moje zamówienie zostało oznaczone jako czekające na dostawę. Firma poinformowała mnie, że sprzęt zostanie wysłany, gdy tylko będzie dostępny i poproszono o wykonanie przelewu, jeśli to była forma płatności. Po próbie zapytania o przewidywany czas oczekiwania na dostawę 7 maja, nie otrzymałem odpowiedzi. Dopiero po moim zapytaniu telefonicznym 8 maja, dowiedziałem się, że sprzęt będzie dostępny 12 maja. Mimo mojego trudzenia się o zmianę adresu 14 maja i nie uzyskania na ten temat odpowiedzi, dostałem informację, że sprzęt będzie gotowy do wysyłki na koniec tygodnia po moim kolejnym zapytaniu. 15 maja ponownie się upewniłem, czy tak będzie. Niestety 19 maja dowiedziałem się, że dostawa nie odbędzie się i firma zaoferowała mi zwrot pieniędzy. Pomimo mojego ponownego zapytania 21 maja, nie uzyskałem odpowiedzi na temat zwrotu. Otrzymałem informację o dokonanym przelewie dopiero 26 maja. Kontakt z firmą był słaby i nie otrzymałem zamówionego sprzętu, co naraziło mnie na problemy w pracy.

5 / 5 2017-11-15

Zamówiłem zestaw z telefonem N73, który miał zawierać kartę pamięci, folię na ekran i oczywiście sam telefon. Jednak okazało się, że karty pamięci nie było w zestawie, co wydłużyło czas realizacji mojego zamówienia. Jednakże, sprzedawca natychmiast zwrócił mi pieniądze za brakujący produkt, co było dla mnie dobrą informacją. Komunikacja mailowa była ok, choć lepiej by było, gdyby sprzedawca podpisywał swoje maile. Polecam ten sklep, ale przed zamówieniem warto zadzwonić i upewnić się, czy dany produkt jest dostępny, aby uniknąć niepotrzebnego oczekiwania i późniejszych złych recenzji.

5 / 5 2017-10-19

transakcja bardzo szybko przeprowadzona. kontakt swietny. wszystko ok, poza dołączeniem instrukcji obsługi PL, ale to malutki minus przy Wielki Plusie.

0 / 5 2017-09-30

Zdecydowałem się na zakup ze względu na atrakcyjną cenę, ale okazało się, że czas oczekiwania wyniósł aż 32 dni robocze, podczas gdy miał być maksymalnie 5 dni roboczych. Sklep wielokrotnie zapewniał mnie, że towar zostanie wysłany na czas, jednak okazało się to nieprawdziwe. Pomimo że ceny w tym sklepie są jednymi z najniższych, nie zamierzam tam więcej kupować.

0 / 5 2017-09-27

Gdyby przed zakupem przeczytałem te opinie, prawdopodobnie bym nie zdecydował się na zakup aparatu od nich i mógłbym na tym stracić. Zamówiłem aparat wczoraj około południa i dzisiaj otrzymałem go około 16:10. Nie żałuję swojej decyzji.

0 / 5 2017-09-27

Jeżeli bym wcześniej przeczytał te opinie, to pewnie nie zdecydowałbym się na zakup aparatu od nich. Wtedy straciłbym na tej transakcji. Zamówiłem aparat wczoraj około południa i otrzymałem go dzisiaj o 16:10. Jednak nie żałuję swojej decyzji.

0 / 5 2017-09-18

Gorąco rekomenduję ten sklep. Wtorkową nocą zamówiłam aparat, a w czwartek rano już go miałam w swoich rękach. Towar jest zgodny z opisem i wszystko działa bardzo dobrze. Naprawdę polecam go innym.

0 / 5 2017-09-18

Gorąco zachęcam do skorzystania z tego sklepu. Kilka dni temu zamówiłam aparat w nocy we wtorek, a już rano w czwartek miałam go w swoich rękach. Produkt odpowiadał opisowi, wszystko było w bardzo dobrym stanie. Naprawdę polecam ten sklep.

5 / 5 2017-09-10

Dzięki umieszczonym w wiadomości linkom, otrzymujemy szybkie i efektywne informacje na temat aktualnego statusu wysyłki naszej paczki. Jestem bardzo zadowolony z zakupu aparatu Fuji FinePix S5700. Gorąco polecam ten sklep wszystkim!

5 / 5 2017-09-10

Szybko i skutecznie. Dzięki umieszczonym w mailu linkom śledzimy na bieżąco postęp przesyłki. Jestem bardzo zadowolony z zakupu aparatu Fuji FinePix S5700. Gorąco polecam ten sklep wszystkim !!!

1 / 5 2017-09-05

Jeszcze nie spotkałem tak nieuczciwego sklepu. Na moje zamówienie TV musiałem czekać ponad 2 miesiące, a kiedy w końcu go otrzymałem, okazało się, że jest to "refurbished", czyli naprawiony sprzęt, o czym wcześniej nie zostałem poinformowany. Na początku wyraźnie zaznaczyłem, że interesuje mnie tylko nowy sprzęt i zamierzałem złożyć skargę do prokuratury z zarzutem wyłudzenia pieniędzy. Sklep zwrócił mi pieniądze, ale ostrzegam innych przed podejściem Bluesklepu. Kupiłem ten sam model TV nowy, z gwarancją producenta (zamiast gwarancji sklepu), a jeszcze łatwiej i w znacznie niższej cenie. Dlatego radzę dwukrotnie się zastanowić przed zakupem w Bluesklepie, aby w przyszłości nie żałować.

0 / 5 2017-09-01

Próbowałem kupić u nich obiektyw firmy Sigma, ponieważ cena i ilość pozytywnych opinii mnie skusiły. Otrzymałem termin realizacji i przesłałem pieniądze. Jednakże, dzień przed upływem terminu, przesyłka nie została jeszcze wysłana, ale dostałem potwierdzenie, że zostanie wysłana następnego dnia. Po trzech dniach wciąż jej nie otrzymałem, więc zapytałem, ale nie otrzymałem odpowiedzi. Dopiero gdy zdecydowałem się na zwrot pieniędzy, zapytali mnie o mój numer konta. Takie praktyki nie powinny mieć miejsca, ponieważ uczciwość wymaga przyznania się do problemów i powiadomienia klienta.

0 / 5 2017-08-23

Po wielokrotnych telefonach dotyczących daty dostarczenia aparatu, Pan, który odbierał rozmowy telefoniczne, obiecał dorzucić do niego pokrowiec z powodu opóźnienia. Jednak nawet po trzech tygodniach aparat nie został dostarczony. Zadzwoniłem ponownie, aby zapytać, czy powinienem sam kupić pokrowiec, czy zostanie on dostarczony razem z aparatem. Pan powiedział, że zapomniał o tym, ale towar będzie u nas za trzy dni. Jednak mija już drugi miesiąc, a wciąż czekamy na jego dostawę.

5 / 5 2017-08-10

Pozytywne aspekty to dobry kontakt ze sprzedawcą, profesjonalna obsługa oraz zgodność towaru z opisem zamówienia. Przesyłka została dostarczona szybko, jednak w pudełku brakowało polskiej instrukcji obsługi i gwarancji producenta Fuji na Polskę. Według sprzedającego, gwarancja producenta jest udzielana przez sprzedawcę - w przypadku awarii należy skontaktować się z nim. Aparat posiada niemiecką gwarancję, co uniemożliwia naprawę w polskim serwisie. Dodatkowo, instrukcja także jest napisana po niemiecku zamiast po polsku (co jest wymagane prawnie, ponieważ towar sprzedawany jest na terenie Polski). Mimo to, sam aparat działał bez problemów, a obsługa była fachowa i sprawnie działająca. Polecam zakupy w tym sklepie.

5 / 5 2017-08-03

Chciałbym podzielić się moim entuzjazmem z nabycia sprzętu do fotografii w sklepie BLUESKLEP. Obsługa była na bardzo wysokim poziomie, nie miałem absolutnie żadnych kłopotów, a mimo tego, że kupiłem go przed Świętami, przesyłka była szybka. Szczerze polecam każdemu współpracę z tym sklepem.

5 / 5 2017-08-03

Chciałbym wyrazić swoją satysfakcję z zakupu sprzętu do fotografii w sklepie BLUESKLEP. Obsługa była bardzo profesjonalna, nie pojawiły się żadne problemy, a przesyłka dotarła szybko, pomimo tego że był to okres przedświąteczny. Szczerze polecam wszystkim współpracę z tym sklepem.

2 / 5 2017-07-29

Ta recenzja jest podobna do innych, które czytałem ostatnio na tej stronie. W skrócie, mój zakup online był bardzo kiepski. Wygląda na to, że w sklepie brakuje personelu, ponieważ nie dają sobie rady ze złożonymi zamówieniami. Pytanie o dostępność i czas dostawy aparatu wysłałem drogą mailową 30 maja, a odpowiedź otrzymałem, że mają aparat i dostawa zajmie maksymalnie 5 dni. Dwa dni później zadzwoniłem, aby zapytać o dostępność i termin dostawy, bo potrzebowałem aparatu na ważną uroczystość rodinną. Okazało się, że mieli aparat i miał zostać dostarczony do czwartku, a sprzęt miał być gotowy na piątek. Złożyłem zamówienie, ale dostałem odpowiedź, że przetworzą je, gdy produkt zostanie dostarczony. Jeśli wybrałem płatność przelewem, musiałem dokonać wpłaty. W środę zadzwoniłem, aby dowiedzieć się, czy zamówienie zostało zrealizowane, na co odpowiedzieli mi, że aparat zostanie wysłany najpóźniej w czwartek. Niestety, towar nie został dostarczony w piątek, mimo obietnic. Zapytałem o termin dostawy, ale usłyszałem jedynie, że postarają się dowieźć go w piątek, co jednak również się nie udało. Ostatecznie przesyłkę otrzymałem 16 czerwca (po 15 dniach), ale bez torby, którą również zamówiłem. Sklep przeprosił i obiecał, że torba zostanie natychmiast wysłana. Jednak dopiero po dwóch moich mailach z wezwaniem do przyspieszenia dostawy, torba nadeszła 25 czerwca (24 dni po zamówieniu). Odpowiedzi na moje maile były krótkie, ale rozmowy telefoniczne z pracownikami sklepu były miłe. Niestety, okazało się, że nie wiedzą, co dzieje się w ich własnym sklepie. Warto zauważyć, że aparat Canon EOS 400D KIT + 18-55 mm - z darmową dostawą - jest dostępny wyłącznie przy płatności na konto, w przeciwnym razie kosztuje 35 złotych. Ogólnie rzecz biorąc, nigdy więcej nie kupię tutaj. Wolę dopłacić 40 złotych i otrzymać towar w ciągu 3 dni, niż czekać prawie 4 tygodnie. Nie polecam tego sklepu. Ocena: bardzo negatywna.

0 / 5 2017-07-22

Jestem bardzo zmartwiona. Otrzymałam aparat o wartości 5.06 i zrobiłam nim kilka zdjęć. Następnego dnia, chcąc sfotografować moje niemowlę, okazało się, że monitor LCD nie działa i nie da się zrobić zdjęć tym aparatem. Czekam na sugestie, co zrobić w tej sytuacji. Moje dziecko rośnie, a ja nie mogę uwiecznić jego rozwoju. Ważne jest, że aparat nie został uszkodzony przez złożone przez użytkownika błędy. Znam się na korzystaniu z aparatów cyfrowych, ponieważ nie jest to mój pierwszy aparat.

0 / 5 2017-07-19

Niepowodzenie - zamówiłem towar 4 sierpnia i zapłaciłem za niego 5 sierpnia (aparat cyfrowy oraz karta pamięci). Otrzymałem przesyłkę 21 sierpnia, jednakże w paczce były tylko aparat, a karty pamięci do dzisiaj nie dotarły (co oznacza, że minęło już ponad 3 tygodnie). To był mój pierwszy i zarazem ostatni raz, gdy zamówiłem tam coś.

5 / 5 2017-07-18

To było naprawdę świetne doświadczenie zakupowe. Komunikacja była szybka i skontaktowanie się z obsługą okazało się łatwe. Mimo że otrzymałem tylko niewielką zniżkę, to zawsze miło jest odzyskać trochę pieniędzy. Na początku usłyszałem, że będę musiał czekać tydzień na dostawę, ale okazało się, że towar został dostarczony już następnego dnia. Jestem naprawdę zadowolony z mojego zakupu w tym sklepie.

5 / 5 2017-06-25

Jestem ogromnie usatysfakcjonowany. Kurier dostarczył sprzęt do mnie w ciągu 24 godzin. Choć pudełko było nieco zdeptane, to sprzęt pozostał nietknięty. Wszystko odbyło się szybko i bezproblemowo. Początkowo niepokoił mnie pierwszy email, sugerujący brak danego modelu na magazynie, ale na szczęście okazało się, że to było tylko szczęśliwe zrządzenie losu. Zdecydowanie polecam.

2 / 5 2017-06-17

W sklepie sprzedają rzeczy, których nie ma fizycznie na swoim stanie magazynowym. Na zakupiony towar musiałem czekać miesiąc, a gdybym się nie domagał zwrotu pieniędzy, prawdopodobnie do dzisiaj nie miałbym aparatu w domu. Nie polecam tego sklepu, ponieważ kontakt z klientem jest beznadziejny i trzeba samodzielnie pytać o takie informacje jak termin dostawy, itp.

0 / 5 2017-05-30

Numer mojego zamówienia to 2687, a chciałem zakupić aparat Canon PowerShot A720IS, który miał być dostarczony za darmo. Zadzwoniłem, aby się o tym dowiedzieć i powiedziano mi, że będę musiał poczekać 3 dni. Jednak teraz minęło już 2 tygodnie, a termin jest ciągle przekładany z dnia na dzień. Zdecydowałem się anulować moje zamówienie, a teraz z powodu braku czasu jestem zmuszony kupić ten aparat w sklepie stacjonarnym.

2017-05-03

jakiś czas temu kupowałem w tym sklepie tel. kom. zamówiłem -otrzymałem po 48 h (płatne przy odbiorze )bo tak najlepiej z rączki do rączki

5 / 5 2017-04-15

Wszystko zostało wykonane w sposób bardzo profesjonalny. Odbierałem aparat osobiście. Moja podróż była nieco niekomfortowa, ale to jest detal, który nie ma dużego znaczenia. Obsługa była szybka i fachowa. Jestem bardzo zadowolony z efektów. Przede wszystkim, usługa była dostępna w niskiej cenie.

5 / 5 2017-04-15

Wszystko zostało wykonane w sposób bardzo profesjonalny. Odbiór aparatu odbył się osobiście. Dojazd był nieco nieudany, ale to nie miało większego znaczenia. Usługa została wykonana szybko i w sposób fachowy. Jestem naprawdę zadowolony, a przede wszystkim cieszę się z przystępnej ceny!

3 / 5 2017-04-05

Jest to kompletna katastrofa, przez cały miesiąc przechowywali pieniądze. Rozumiem, że czasami trzeba poczekać na zamówienie, ale kłamstwo o wysłaniu towaru oraz wydanie fałszywego numeru przewozowego to przekroczenie granicy. Co więcej, opowieści o uszkodzonej przesyłce są po prostu żałosne. Stanowczo odradzam ten sklep. Pracownicy są niekompetentni i nieudolni, choć na szczęście szybko zwrócili pieniądze.

1 / 5 2017-04-03

Drogi potencjalny kliencie Bluesklepu! Istnieje możliwość, że otrzymasz delikatny produkt zapakowany w foliowy worek, który ma wartość. Pudełka, w których produkt jest transportowany, mogą zostać uszkodzone, przez co produkt może być niekompletny. Osobiście otrzymałem aparat bez polskiej instrukcji obsługi oraz z europejską gwarancją po niemiecku i japońską gwarancją na obiektyw, lecz brakowało mi dowodu zakupu w postaci paragonu. Dodatkowo, aparat miał głęboką rysę na obudowie lampy, jednak sklep twierdził, że nie było jej podczas pakowania i transportu, a firma wysyłkowa jest winna zaistniałej sytuacji. Na dzień dzisiejszy są dostępne karty gwarancyjne, ale ciągle brak paragonów. W końcu dostałem fakturę i instrukcję, ale tylko usłyszałem "przepraszam" i dostałem torbę na aparat, której jakość i wygląd były niezbyt zadowalające. Dodatkowo, zostawił mnie zaniepokojonym fakt, że zostałem ostrzeżony, że otrzymam zapłatę za torbę i przesyłkę, jeśli wystawię negatywną opinię. Zakup mniejszej ilości nie oznacza, że musimy zmagać się z licznymi problemami i nieprzyjemnościami. Jeśli miałbym możliwość zakupu sprzętu w bardziej profesjonalnym sklepie, byłbym gotów nawet zapłacić więcej. Przed podjęciem decyzji o zakupie zastanów się dobrze nad tym, ponieważ sposób, w jaki traktujemy klienta, świadczy o naszej profesjonalności. Personel Bluesklepu zawiedli moje oczekiwania i nie będę już tam robił zakupów!

Rzetelne opinie o Bluesklep.pl

Bluesklep.pl

Siedziba
PRUSZCZ GDANSKI

WWW
http://www.bluesklep.pl

Email
-

Telefon
0-801 003 148

Komórka
-

Infolinia
-

Logowanie