Kategorie: / Ogród

Domisad.pl

3.17/5.00 - ilość ocen: 107
1 / 5 2020-06-28

PRZESTRZEGAM PRZED ZAKUPAMI ! Kupiłem kilka gatunków sadzonek w tej firmie i to był mój wielki błąd... To, że czeka się kilka dni, to nic w porównaniu z tym, co dostałem. Truskawki, a właściwe kilka paczek zgniłych korzeni, wylądowały od razu w koszu, nawet nie było co sadzić. Winorośle miały po 5 cm, dwie nawet się przyjęły... Jedynie maliny na coś się nadawały, może z nich coś będzie. Kontakt ze sprzedającym też średni. Na @ co prawda odpowiedzieli po kilku dniach, ale zaczęło się odsyłanie..., To wyślij tu, to tam... Tak, czy siak nie polecam sklepu !

1 / 5 2020-06-18

Sadzonki róż beznadziejne jedna tylko się przyjęła jeżyna żadna

5 / 5 2020-06-13

Nie polecam. Sadzonki kiepskiej jakości - ledwie ukorzenione patyki. Czas realizacji to porażka. Brak zwrotu pieniędzy za brakującą sadzonkę. Wnioski nasuwają się same.

1 / 5 2020-06-11

Towar tragiczny obsługa tez naciąganie ma pieniądze

1 / 5 2020-06-04

Bardzo podejrzewam, że te pozytywne opinie piszą pracownicy sklepu Domisad. Tej wiosny, w krótkim okresie czasu zamawiałam sadzonki z wielu firm, więc mam porównanie ich jakości. To co dostałam z domisad, za kwoty jakie sobie za to liczyli, jest....cóż...przykład Powojniki. W marketach 20-30 zł, można wybrać z tego ładne. W ogrodnictwach 30 zł, zawsze ładne. W innych sklepach np. e-clamatis, czy clematisy.com.pl - piękne rośliny, 50-60 cm, na przewodnikach, pięknie się przyjęły i już kwitną. Za 25-29 zł. Szukałam konkretnych odmian więc niestety zamówiłam w domisad. sadzonka 21 zł. Najmniejsza ma 3 listki!!! i wysokość 7 cm. Co to wogóle jest za tę cenę? Chyba muszą sobie powetować koszty reklam internetowych. Poza tym - zostałam oszukana przy naliczaniu wartości zamówienia o ponad 100 zł. Zapłaciłam przez blik i dopiero następnego dnia sprawdziłam. Mail do obsługi...a tak, terefere to wina przelewów24. To nie była wina przelewów, mają bagi w swoim sklepie internetowym. Tak, proszą numer konta...wysyłam...27 maja...wczoraj się pytam, gdzie jest ta nienależnie pobrana kwota, bo napewno nie na moim koncie...odpowiedź - szef przelewa po 14 dniach. I zero zainteresowania, że coś nie tak ze stroną. Może to tak specjalnie, bo może ktoś nie sprawdzi naliczania? Nie polecam i będę tę opinię powtarzać na każdym możliwym forum. Reklamuję te mini roślinki, które nawet nie miały szans być dobrze zabezpieczone w transporcie - więc część po prostu wypadło z doniczek. Wątpię, czy "szef" uzna te reklamację i łaskawie po 14 dniach od 30 dni rozpatrywania reklamacji raczy mi zrobić przelew.

1 / 5 2020-05-31

Ja też, niestety, dałam się "nabrać" na piękne zdjęcia. Moja "przygoda" z tą pożal się boże firmą trwa od 2018 r. Kupiłam sadzonki truskawek, malinowe drzewko Kudrania i różę Osiria. Sadzonki marne, mizerne, mdłe. Truskawki, sądząc po korzeniach - stare, po 2 latach oczekiwania okazuje się, że nic z nich nie będzie. Kudrania - marna gałązka - znowu trzeba było poczekać co z tego wyrośnie. Niestety, po 2 latach wiem już, że to jest jakiś niezidentyfikowany krzak, bo nic się nie zgadza z opisem i nie ma widoku na zakwitnięcie. Co do róży, okazało się, że to nie ta, którą zamawiałam. Złożyłam reklamację - bardzo długo ( do końca października) czekałam na dostawę i znowu do wiosny, żeby sprawdzić jak zakwitnie. Znowu nie to. Kolejna reklamacja - znowu czekanie do końca października. Tej wiosny (choć zimy praktycznie nie było, a róże zawsze zabezpieczam) wszystkie zakupione w tej firmie róże umierały jedna po drugiej. Po wykopaniu okazuje się, że korzenie są martwe i zagrzybione więc praktycznie nie miały szans na przeżycie. NIE DAJCIE SIĘ OSZUKAĆ TEJ BEZNADZIEJNEJ PSEUDO FIRMIE!!! CZYTAJCIE OPINIE!!! Jest wiele porządnych firm ogrodniczych, w których zakupy to przyjemność. Ja kupiłam piękne, zdrowe, duże (już z pąkami i w donicach) sadzonki róż w Firmie SŁARO. W końcu są takie jak chciałam - jestem bardzo zadowolona i gorąco polecam.

5 / 5 2020-05-28

Zrobiłam spore zamówienie w tym sklepie.Przesyłka dotarła,lecz okazało się,że brakuje jednej róży i obiecanego prezentu w postaci clematisu blue.Złożyłam reklamację i odzew był natychmiastowy i pozytywnie rozpatrzono moją reklamację.Dzisiaj właśnie dotarła przesyłka z brakującymi roślinami :) .Dziękuję i z pewnością jak będę potrzebowała jeszcze kupić jakieś sadzonki to na pierwszym miejscu uwzględnię właśnie ten sklep :) .Z wyrazami szacunku pozdrawiam serdecznie :) .

1 / 5 2020-05-25

Zero kontaktu, pieniadze prawdopodobnie przepadły...OSTRZEGAM przed tym oszustwem!!. Pieniadze przyjeli, 08.05.2020. ale nie ma zamówienia do tej pory. !!!!

1 / 5 2020-05-24

Od razu mówię, że chodzi o Dom i Sad Świebodzin. Skandal. Ale fakty. Zamówienie złożone zdaje się 24 kwietnia. 28 kwietnia mail, że zamówienie przygotowane do przesyłki. I cisza. 12 maja zadzwoniłem, informacja, że zamówienie zostało wysłane (nie ma możliwości pomyłki przy numerze zamówienia). Ale jeszcze nie ma numeru nadania. Dwa dni później w czwartek dzwonię ponownie. Po numer nadania. Pani zdziwiona. Wysłane? W życiu. Jest cały czas na magazynie. Ona nie wie, skąd pomyłka. Dzwonię jeszcze raz tego samego dnia, na reklamację. Pani nie wie, skąd sytuacja, ale jutro na pewno będzie wysłane. Na pewno? Bo mogę kupić gdzie indziej to samo. Na pewno. W sobotę w nocy mail, że paczka została wysłana. Z numerem listu. Co z tego, skoro paczki nie ma. Szybkie ustalenie w DPD, że nikt kurierowi paczki nie wydał, a jedynie została zarejestrowana. No to w czwartek 21 maja ponowny kontakt. No nie wysłana, faktycznie. Ale drążę, bo Pani niepewna. Po 15 minutach okazuje się, że zamówienie nie będzie w ogóle zrealizowane, bo moich sadzonek......nie ma na stanie! Noż skandal i żenada! Zero przepraszam, czy coś. Unikać!!!

1 / 5 2020-05-23

Tragedia rośliny kontakt jeszcze gorszy. Uważajcie na nich

Domisad.pl

Siedziba
-

WWW
-

Email
-

Telefon
-

Komórka
-

Infolinia
-

Logowanie