Kategorie: / Komputery / Foto / RTV / Telefony / Dla Dzieci

Proline.pl

4.26/5.00 - ilość ocen: 120
5 / 5 2019-03-20

dziękuję Panu Krzysztofowi Wach za bardzo fachowe porady i pomoc w wyborze produktów. miałam czas tylko w sobotę i nie dodzwoniłam się na infolinię. dlatego zdecydowałam się zadzwonić do biura w Lesznie i Pan Krzysztof rewelacyjnie i cierpliwie doradzał mi w wyborze sprzętu komputerowego (od routera dwupasmowego po dyski backupujące itd.) - i to mimo że zakupy ze względu na odległość zrobiłam w sklepie internetowym. dziękuję, lubię tak pracować. zobaczymy jak będzie z dostawą i samym sprzętem live , ale jakoś jestem spokojna, że też ok.

3 / 5 2019-03-18

Wszystkich zadowolonych z obsługi tego sklepu zapytam co by zrobili gdyby brakowało w paczce tego co zamówili i zapłacili? Bardzo też się zdziwiłem, że można tak lekko spławić stałego, wieloletniego klienta. W mojej paczce otrzymanej od kuriera brakowało pamięci RAM. Byłem przekonany, że to formalność. Reklamacja i dostaję przesyłkę z brakującą pamięcią RAM i przeprosinami. NIC z TEGO!!!! . TA FIRMA MA INNE STANDARDY. Reklamacja odrzucona, bo podobno mają film z monitoringu jak magazynier wkłada tą pamięć do mojej paczki. KTOŚ MNIE OKRADŁ A PROLINE MA TO W NOSIE.. Nigdy nie spotkałem się z taką postawą sklepu wobec klienta. W ich oczach jestem chyba złodziejem? dlatego odradzam zdecydowanie zakupy w w/w sklepie internetowym.

5 / 5 2019-03-08

W sklepie online zakupiony zasilacz ktory okazal sie trafiony i chodzil 1h. Zgloszone odrazu, szybka odpowiedz ze strony sklepu zamowiony kurier na koszt Proline i bardzo szybki zwrot funduszy na wskazany numer konta bankowego. Sklep POLECAM.

5 / 5 2019-03-03

Błyskawiczna realizacja zamówienia i elastyczne podejście :-) Jestem bardzo zadowolony ze swojego doświadczenia z zakupów w tej firmie. Poprzez cały czas obsługi zamówienia moglem liczyć na pomoc pracowników. Przesyłka została wysłana bardzo szybko pomimo dużej liczby produktów. Nawet kiedy okazało się, że wartość zamówienia przekracza maksymalną kwotę akceptowaną przez firmę kurierską, udało się rozdzielić zamówienie na dwa osobne! ^_^

5 / 5 2019-02-27

Zamawiałem Xiaomi Redmi 4X, sklep wysłał paczkę tego samego dnia. Telefon fabrycznie zapakowany. Wszystko Ok. Polecam.

3 / 5 2019-02-13

Odradzam zakupy w tym sklepie, ostatni raz cokolwiek u nich kupiłem. Po otrzymaniu pieniędzy za towar sklep ma kupującego głęboko w poważaniu. Słuchawki które wysłałem na gwarancji 3-ci miesiąc znajdują się u producenta, a sklep przez miesiąc dowiaduję się co się dzieje z towarem i się dowiedzieć nie może. Co najlepsze jeden z pracowników w serwisie obiecuje wysyłkę nowego towaru z magazynu jeszcze w ten sam dzień co dzwonie. Co się okazuje po paru dniach otrzymuję informację, że słuchawki się znajdują u producenta i jak tylko zostaną naprawione zostaną do mnie odesłane, czyli w toku rozumowania sklepu mam czekać kolejne trzy miesiące na naprawę słuchawek bo się sklep w ogóle nie interesuje sprzętem klientów. Czekam jeszcze 2 tygodnie na towar i zgłaszam sprawę do odpowiednich organów.

2019-02-11

Tydzień temu kupiłem w sklepie płytę główną ASUS B150 Gaming i procesor Intel I5 6600. W innym sklepie kupiłem pamięci RAM HyperX 2x8 GB 2133 MHz oraz zasilacz i dysk. Po zainstalowaniu wszystkich podzespołów (starannie i ostrożnie) włączyłem komputer. Ten działał kilka sekund i wyłączył się. Tak było jeszcze dwa razy, po czym stwierdziłem, że mam problem. Spojrzałem na płytę główną i diagnostykę - podczas rozruchu dioda zaświeciła się w pozycji "cpu", zgasła i przeszła na pozycję "dram", zgasła i miała przejść na VGA, ale tak się nie stało i komputer się wyłączył. Myślałem, że może coś jest z kartą, więc ją wyjąłem, ale to nic nie dało, więc wszystko wskazywało na pamięć RAM. Ta była włożona prawidłowo (slot A2 i B2). Pamięci odesłałem, kupiłem inne z listy ASUS QVL o taktowaniu 2133 (4x4 GB firmy Corsair). Niestety ten sam problem dalej występował, a ja traciłem czas i nerwy. Postanowiłem odesłać płytę do sklepu nie podając przyczyny zwrotu (jeśli coś kupuję, to ma być to sprawne), kupiłem w nim inną płytę, tym razem firmy MSI 170A M3 i czekałem na wiadomość odnośnie płyty ASUS. Po 2 dniach zadzwonił do mnie pracownik serwisu i powiedział, że płyty przyjąć nie może na zwrot, bo ta ma wykrzywione piny tam, gdzie wkłada się procesor. Jest to uszkodzenie mechaniczne, więc płyta nie może być nawet odesłana do producenta na gwarancję. Nie mogłem uwierzyć w to co słyszę, a moje tłumaczenia nic nie dały - to ja ją uszkodziłem i koniec. Napisałem maila do pomocy sklepu odnośnie sytuacji z płytą, otrzymałem odpowiedź od kierownika serwisu, że podtrzymuje decyzję pracownika, a piny mogę naprawić sam zanosząc płytę do jubilera. Poprosiłem o kontakt z przełożonym, ale i ten podtrzymał decyzję serwisu. Zero zrozumienia, chęci pomocy w wyjaśnieniu sytuacji - według filozofii sklepu jeśli coś kupujesz, to jest to na 100% sprawne, a wszelkie wady fizyczne/fabryczne to już twoja wina. Tak więc zostałem z niesprawną płytą za 489 zł, która być może ma także wadliwy BIOS, zarzucono mi uszkodzenie pinów, z czym się rzecz jasna nie zgadzam, bo musiałbym być idiotą, by takie coś zrobić (nawet nie wiem czym można je wygiąć, bo jeśli procesorem, to ten by pewnie ucierpiał i nie działał na mojej obecnej płycie). Serwis nie zaoferował żadnej pomocy w wyjaśnieniu sytuacji i zwalił wszystko na mnie. Pozostaje mi tylko zgłoszenie tego do Rzecznika Praw Konsumenta i kontakt z firmą ASUS, choć czuję, że na niewiele się to zda. Przestrzegam zatem przed zakupami w tym sklepie; ja na pewno już nic tam nie kupię. Firma Proline.pl jak i ASUS straciły moje zaufanie.

2 / 5 2019-02-03

Beznadziejny sklep sprzedają używany towar jako nowy. W otwartych spiętych zszywkami opakowaniach. Absolutnie nie polecam kontakt bardzo słaby obsługa arogancka.

2 / 5 2019-02-03

nie polecam, pracują tam osoby z inteligencja małp

3 / 5 2019-01-28

Odradzam. Sytuacja następująca. Moje 1 zamówienie - tydzień oczekiwania i zero kontaktu ze strony sklepu czy towar dotarł czy nie... Mimo że termin dostawy wyznaczył. 2 zamówienie - potwierdzone że towar gotowy do odbioru w Katowicach (mailowo i telefonicznie) - na miejscu w oddziale Katowice - towaru brak. Totalna kpina i bajzel

Proline.pl

Siedziba
-

WWW
http://www.proline.pl

Email
-

Telefon
-

Komórka
-

Infolinia
-

Logowanie