Kategorie: / Komputery / Foto / RTV / Telefony / Dla Dzieci

Proline.pl Opinie Klientów

średnia ocen: 4.33
opinie o Proline.pl
5 / 5 2019-03-20

Dziękuję Panu Krzysztofowi Wach za fachowe rady i wsparcie przy wyborze produktów. Z racji braku wolnego czasu, postanowiłam skontaktować się z biurem w Lesznie i poprosić o pomoc w sobotę. Pan Krzysztof fantastycznie mi doradzał, pomagając wybrać sprzęt komputerowy, w tym router dwupasmowy i dyski backupujące. Szczególnie doceniam jego cierpliwość w pomocy, chociaż dokonałam zakupu w sklepie internetowym ze względu na odległość. Jestem zadowolona z takiej formy pracy. Zobaczymy, jak będzie z dostawą i wydajnością sprzętu, ale czuję się spokojna.

3 / 5 2019-03-18

Co by zrobili zadowoleni klienci tego sklepu, gdyby brakowało w paczce towaru, którego zamówili i zapłacili? Jestem zaskoczony, że tak łatwo można stracić zaufanie stałego klienta. Kiedy dostałem paczkę od kuriera, zauważyłem, że brakuje pamięci RAM, ale myślałem, że to tylko formalność i reklamacja załatwi sprawę. Jednak ta firma ma inne standardy obsługi klienta. Odrzucili moją reklamację, twierdząc, że mają wideo z monitoringu pokazujące, jak magazynier wkładał pamięć do mojej paczki. Wygląda na to, że sklep uważa mnie za złodzieja. Dlatego zdecydowanie odradzam robienie zakupów w tym sklepie internetowym.

5 / 5 2019-03-08

Zakupiony przez internet zasilacz w sklepie okazał się być trafionym wyborem i działał przez godzinę. Natychmiast zgłosiłem problem, sklep szybko odpowiedział i zorganizował wysłanie kuriera na koszt firmy Proline, a także szybko zwrócił pieniądze na moje wskazane konto bankowe. Gorąco polecam ten sklep.

5 / 5 2019-03-08

Kupiłem zasilacz w sklepie internetowym, który okazał się być trafiony i działał tylko przez jedną godzinę. Natychmiast zgłosiłem ten problem, a ze strony sklepu otrzymałem szybką odpowiedź. Zamówiono kuriera na koszt Proline, który odebrał zasilacz, a pieniądze zostały bardzo szybko zwrócone na wskazane konto bankowe. Bardzo polecam ten sklep.

5 / 5 2019-03-03

Szybkie realizowanie zamówień i oparty na elastyczności sposób działania :-) Mój zakup w tej firmie był dla mnie wielkim powodzeniem. Podczas całego procesu zamawiania miałem zawsze dobre wsparcie od pracowników. Wysyłka odbyła się ekspresowo, mimo że złożyłem zamówienie na dużą ilość produktów. Nawet gdy okazało się, że wartość zamówienia była większa niż maksymalna kwota, którą firma kurierska akceptuje, udało się podzielić zamówienie na dwa osobne! ^_^

5 / 5 2019-02-27

Zamawiałem Xiaomi Redmi 4X, sklep wysłał paczkę tego samego dnia. Telefon fabrycznie zapakowany. Wszystko Ok. Polecam.

3 / 5 2019-02-13

Nie polecam kupowania w tym sklepie, ponieważ moi ostatni zakup u nich był bardzo nieudany. Po przyjęciu pieniędzy za produkt, sklep przestał mieć jakiekolwiek zainteresowanie klientem. Słuchawki, które odesłałem na gwarancji w trzecim miesiącu, były przez miesiąc u producenta, a sklep nie był w stanie uzyskać informacji na temat ich naprawy. Jeden z pracowników w serwisie powiedział, że wyśle mi nowe słuchawki z magazynu jeszcze tego samego dnia, kiedy dzwoniłem. Jednak po kilku dniach otrzymałem informację, że słuchawki znajdują się nadal u producenta i będą wysłane do mnie po naprawie. To oznacza, że sklep nie jest zainteresowany sprzętem swoich klientów i zmusza ich do oczekiwania na naprawę produktów przez trzy miesiące. Czekając jeszcze dwa tygodnie na swoje zamówienie, zdecydowałem się zgłosić sprawę do odpowiednich organów.

0 / 5 2019-02-11

Tydzień temu zakupiłem w jednym sklepie płytę główną ASUS B150 Gaming oraz procesor Intel i5 6600 oraz w innym zasilacz, dysk i pamięci RAM HyperX 2x8 GB 2133 MHz. Po złożeniu komputera zauważyłem problemy - sprzęt wyłączał się po kilku sekundach działania, a dioda na płycie głównej zmieniała się z "cpu" na "dram", ale nie docierała do "VGA". Wymiana pamięci RAM na inne nie pomogła, a odsyłając płytę główną na reklamację, zostałem odrzucony przez serwis z powodu mechanicznego uszkodzenia. Sklep także nie chciał pomóc, a ja zostałem z uszkodzoną płytą i z utraconym zaufaniem do nich.

2 / 5 2019-02-03

Nie warto odwiedzać tego sklepu, ponieważ sprzedają w nim używane rzeczy jako nowe, które są umieszczone w opakowaniach z zszywkami. Obsługa jest bardzo niezdolna i arogancka, dlatego nie polecam nawiązywania kontaktu z nimi.

2 / 5 2019-02-03

nie polecam, pracują tam osoby z inteligencja małp

3 / 5 2019-01-28

Nie polecam tego sklepu. Przeżyłem sytuację, w której moje pierwsze zamówienie opóźniło się o tydzień, a sklep nie zapewnił żadnego kontaktu w sprawie dostawy. Pomimo wyznaczonego terminu, nie byłem pewny, czy towar zostanie dostarczony czy nie. W przypadku mojego drugiego zamówienia, otrzymałem potwierdzenie mailowe i telefoniczne, że towar jest gotowy do odbioru w Katowicach. Jednak, gdy dotarłem na miejsce w oddziale w Katowicach, okazało się, że nie ma żadnego towaru. To kompletna żenada i chaos.

2 / 5 2019-01-26

Zamówiłem trzy urządzenia UPS, w tym model eco 1000 LCD. Niestety, ten ostatni dotarł do mnie z uszkodzoną obudową. Mam już doświadczenie z zamawianiem innych produktów w różnych sklepach, gdzie też zdarzały się przypadki uszkodzeń. Zwykle jednak już po 1 lub 2 dniach kurier dostarczał nowy sprzęt i zabierał stary. W przypadku Proline wydaje się, że stosowane są jakieś afrykańskie standardy, ponieważ kiedy kurier namierzył moje zamówienie, zdemolowane z jego przyczyny, to od razu stało się to moim problemem jako klienta. Na pewno nie polecam tej firmy!

0 / 5 2019-01-26

Niestety, ludzie mają bardzo złe zdanie o serwisie sklepu Proline w Wrocławiu. Po dwóch lub nawet trzech tygodniach nie ma informacji o tym, co dzieje się z naprawianym produktem. Telefony w serwisie są tam jedynie na pokaz lub pracownicy zapomnieli, jak się odbiera telefon, gdy ktoś dzwoni (ponieważ można do nich zadzwonić tylko raz lub dwa i należy dzwonić co godzinę przez dwa dni). Nie polecam tam robić zakupów i proponuję szukać sklepu konkurencyjnego.

5 / 5 2019-01-16

Zamówione słuchawki nadeszły w bardzo dobrym stanie, nie uległy żadnym uszkodzeniom. Firma GLS dostarczyła mi je w ciągu zaledwie dwóch godzin od złożenia zamówienia. Były one profesjonalnie zapakowane, dzięki czemu nie było ryzyka uszkodzenia w trakcie transportu. Ogólnie rzecz biorąc, jestem bardzo zadowolony z mojego doświadczenia i zdecydowanie polecam tę firmę.

5 / 5 2019-01-16

Wszystko jest w porządku, zamówione słuchawki są w dobrym stanie i zostały wysłane przez firmę GLS mniej niż dwie godziny po złożeniu zamówienia. Były starannie zapakowane, aby nic nie uległo uszkodzeniu. Ogólnie wszystko jest na plus, polecam!

5 / 5 2019-01-09

Super! Jestem zadowolony z obsługi i oferty. Polecam ten sklep komputerowy. Mają bardzo fajne ceny i szybką wysyłkę.

5 / 5 2019-01-07

Po wielu rozczarowujących doświadczeniach z zakupami w sklepach Morele i xkom, które sprzedawały produkty, których nie miały na stanie, cieszę się, że mogę teraz polecić sklep Proline. Ich tempo realizacji zamówień jest niesamowicie szybkie, ceny są niskie, a obsługa klienta jest świetna. Gdy mój nowy GTX 1060 odmówił posłuszeństwa, sklep natychmiast wymienił go na nową kartę bez żadnych problemów.

1 / 5 2019-01-06

Najlepiej unikać tego miejsca. Tutaj nie można dokonywać zakupów. Czekasz na paczkę przez cały tydzień, nie ma żadnego kontaktu. Nie dostajesz ani paczki, ani zwrotu pieniędzy. Po tygodniu dostajesz maila, że nie chcesz już zamówienia, bo już je gdzieś indziej kupiłeś, pomimo że nie przeczytali Twoich wiadomości. Oczekujesz zwrotu pieniędzy od 20 dni. To jest totalna porażka.

5 / 5 2019-01-04

Opowiedziano mi w sposób negatywny, że sklep poinformował mnie o błędnie naliczonej cenie produktu, który zakupiłem. Otrzymałem tę informację poprzez automatyczny email, a w międzyczasie regulamin został zmieniony trzy razy. Sklep naruszył jednostronnie umowę kupna-sprzedaży, pomimo istniejącego regulaminu. Nie otrzymałem odpowiedzi na moje maile.

2 / 5 2018-12-26

Jeśli chodzi o ceny, są one dobre, jednak obsługa klienta w tym miejscu jest znikoma. Otrzymałem produkt, który był nieprawidłowo skompletowany i skontaktowałem się ze sklepem w tej sprawie. Niestety, nie otrzymałem żadnej odpowiedzi od dwóch miesięcy. Musiałem sam załatwić sprawę bezpośrednio u producenta. Nie polecam tego miejsca.

5 / 5 2018-12-19

Wszystko OK, polecam.

2 / 5 2018-12-12

Nie jestem zdecydowanie przekonany do tego sklepu. Złożyłem zamówienie na 2 karty graficzne, ale okazało się, że w rzeczywistości był tylko jeden. Aby być szybciej, zdecydowałem się na zapłatę przez Dotpay. Niestety, musiałem czekać 3 dni na zwrot pieniędzy za drugą kartę, ponieważ było to uzależnione od Dotpay. W innych sklepach, zazwyczaj, pieniądze są zwracane na konto w ciągu 1 dnia roboczego. Co więcej, dostałem tylko kwotę odpowiadającą drugiej karcie, którą nie mieli w magazynie, ale bez 1% prowizji, którą doliczyli za płatność przez Dotpay.

1 / 5 2018-12-12

Miałem do tej pory zawsze pozytywne doświadczenia z firmą Proline i polecałem ich sklep znajomym. Kupowałem tam wiele części, takich jak pendrive'y, dyski twarde, laptopy oraz komputery stacjonarne. Jednak, moje zdanie zmieniło się, gdy musiałem skorzystać z serwisu poza gwarancyjnego. Był to mój laptop zakupiony w Proline w 2012 roku. Po ponad siedmiu tygodniach serwisu, laptop wrócił z urwanym zawiasem oraz innym zasilaczem niż mój oryginalny. Po interwencji telefonicznej, dowiedziałem się, że popełniono pomyłkę i mój zasilacz jest u nich. Niestety, gdy jechałem do serwisu, dostarczono mi znowu nie swój zasilacz, który nie działał. Zgłosiłem już tę sprawę na centrali i czekam na rozwiązanie. Muszę niestety stwierdzić, że mam negatywną opinię na temat firmy Proline.

0 / 5 2018-12-08

Zamówiłem produkt, ale niestety zostało ono anulowane z powodu opóźnienia w dostawie. Otrzymałem zapewnienie, że cena nie ulegnie zmianie po zrealizowaniu dostawy, jednak okazało się, że cena wzrosła z 115 PLN do 190 PLN. Sklep nie złożył nawet przeprosin za wprowadzanie mnie w błąd.

0 / 5 2018-12-08

Złożyłem zamówienie, ale niestety zostało ono anulowane z powodu opóźnienia w dostawie. Obiecano mi, że cena nie ulegnie zmianie po dostawie, ale niestety wzrosła ona z 115 PLN do 190 PLN. Sklep nawet nie przeprosił za wprowadzenie mnie w błąd.

5 / 5 2018-12-07

OK, polecam. Bardzo szybka wysyłka, towar zgodny z moim zamówieniem. Dysk chula aż miło a karta nareszczie pozwala na granie z the divisoin na maxa!

2018-12-06

Wszystko okay. Bardzo miła i fachowa obsługa w sklepie Proline - oddział w Lesznie. Cena też najlepsza na polskim rynku. Wracam często.

2 / 5 2018-12-04

Zamówiłem u nich kartę graficzną RTX 2070 od MSI i zastrzeżyłem sobie online możliwość odbioru osobistego w sklepie stacjonarnym Proline, aby móc skorzystać z prawa do 14-dniowego zwrotu towaru. Niestety, okazało się, że sklep zrobił wszystko, aby nie zaoferować mi tego prawa, ponieważ "kupiłem w sklepie". Dodatkowo, na stronie produktu i w sklepie zostało napisane, że otrzymam w zestawie grę Battlefield 5, jednak nie było podane, że muszę przesłać fakturę, aby otrzymać grę. Niestety, termin minął, a gra przepadła. Nie polecam tego sklepu, który nie jest rzetelny wobec klientów.

5 / 5 2018-11-30

Kupiona karta graficzna została dostarczona bardzo szybko, firma Inpost również wykazała się doskonałą obsługą, dostarczając paczkę następnego dnia roboczego. Wracając do firmy Proline, gorąco ją polecam ze względu na doskonały kontakt i profesjonalne podejście do sprzedaży.

5 / 5 2018-11-30

Karta graficzna, którą kupiłem, została dostarczona bardzo szybko. Firma InPost również świetnie się spisała, dostarczając paczkę już następnego dnia roboczego. Co do firmy Proline, gorąco ją polecam. Mają bardzo dobry kontakt z klientem i podejście do sprzedaży na najwyższym poziomie profesjonalizmu.

5 / 5 2018-11-29

Rekomenduję jako pierwsi w Polsce, którzy posiadali dostęp do telefonu Xiaomi Mi A1, i to w najniższej cenie. Dodatkowo, informacja o każdym etapie zamówienia była dostarczana na bieżąco przez sprzedawcę.

5 / 5 2018-11-27

Korzystam już po raz czwarty w tym roku z proline.pl i z każdym kolejnym zakupem coraz bardziej zyskuję sympatię do tego sklepu. Zamówienia są realizowane w ekspresowym tempie, komunikacja mailowa działa sprawnie, a serwis gwarancyjny jest świetny. Nawet zwrotu nieudanego zakupu nie traktują jako kłopotu. Gorąco polecam!

2 / 5 2018-11-23

Zdecydowanie odradzam ten sklep. Kiedy wchodzę na ich stronę i składam zamówienie, od razu płacę pieniądze, ale zamówienie nie pojawia się na ich koncie tego samego dnia. Centrala, z którą rozmawiam przez telefon, nie wie o tym problemie i odsyła mnie do kontaktu mailowego, gdzie również nikt się nie odzywa. Ostatecznie moje zamówienie zostało anulowane. Nigdy więcej nie zrobię zakupów w tym sklepie.

5 / 5 2018-11-20

Z całego serca polecam ten sklep ze względu na jego szybką obsługę zamówień, atrakcyjne ceny oraz szeroki wybór produktów, których nie można znaleźć w innych sklepach (osobiście dokonywałem zakupu nietypowego chłodzenia). Dodatkowo, nie ma tu żadnych natrętnych okienek reklamowych z niepotrzebnymi ubezpieczeniami czy dodatkowymi akcesoriami. Jeszcze raz gorąco polecam.

2018-11-20

Wysoka jakość sprzętu + błyskawiczna przesyłka.

2018-11-18

Jak najbardziej pozytywna.

5 / 5 2018-11-16

Witam, sklep zrealizował zamówienie szybko i bez problemów. Jestem zadowolona z Mi Boxa kupionego w tym sklepie. Pozdrawiam. Bożena

5 / 5 2018-11-05

Najlepszy sklep komputerowy we Wrocławiu! Profesjonalna obsługa i doradztwo. Polecam!

5 / 5 2018-11-03

Szybko i bezproblemowo

2 / 5 2018-10-16

Przez długi czas korzystałem z usług tego sklepu i zawsze byłem zadowolony z wykonywanej przez nich pracy. Niestety, pewnego dnia zostawiłem tam około 30 tysięcy złotych za zakup procesora, płyty głównej i chłodzenia. Przy wyborze procesora, została mi zaproponowana Intel Core i5-8600K za 1149 złotych, jednak przy zamówieniu okazało się, że już jej nie ma. Oczywiście, że z pewnych powodów - teraz kosztuje 1450 złotych. W zamian zaproponowano mi Intel Core i7-8700K za 2000 złotych, podczas gdy jego rzeczywista cena powinna wynosić maksymalnie 1600-1700 złotych. Jestem rozczarowany, że po tak długim czasie, biznes i pieniądze są najważniejsze. Z szacunkiem nie polecam tego sklepu nikomu, nigdzie.

5 / 5 2018-09-11

Jestem zadowolony z zakupu, ale niestety już od ponad 4 lat czekam na zwrot pieniędzy po transakcji. Oczywiście obliczę ustawowe odsetki, które na dzień dzisiejszy wynoszą ponad 100zł. To naprawdę frustrujące, że niektórzy ludzie w biznesie postępują nieuczciwie.

5 / 5 2018-09-11

Zakup był w porządku, niestety po zwróceniu produktu czekam na zwrot pieniędzy od dłuższego czasu, już ponad 4 lata. Oczywiście będę żądać, aby zostały mi wypłacone ustawowe odsetki, które na dzisiejszy dzień wynoszą ponad 100 zł. To naprawdę smutne, że niektórzy przedsiębiorcy postępują w taki sposób, można ich nawet nazwać złodziejami.

5 / 5 2018-09-11

Dostałem przesyłkę szybko i bez problemów. Sprzęt działa bez zarzutu. Polecam.

5 / 5 2018-09-07

Udałem się do sklepu i zamówiłem trzy podkładki pod mysz na zamówienie pobraniowe. Gdy przesyłka dotarła, okazało się, że przybyły tylko dwie zamiast trzech, mimo że zapłaciłem za pełną ilość. Natychmiast skontaktowałem się z obsługą sklepu, a osoba, która odebrała telefon, potwierdziła tę pomyłkę. Na szczęście, trzecia podkładka została dostarczona następnego dnia. Obsługa była bardzo pomocna i profesjonalna. Gorąco polecam.

5 / 5 2018-09-07

Właśnie otrzymałem paczkę, wszystko błyskawicznie, dostawa na drugi dzień, towar pierwsza klasa i najniższa cena na rynku, polecam

5 / 5 2018-09-01

Wszystko w porządku, polecam!

0 / 5 2018-08-30

Jestem stałym klientem tego sklepu od dawna i wciąż doceniam fantastyczną obsługę, szeroki wybór produktów i atrakcyjne ceny. Zamówienia są realizowane bardzo szybko, czasami nawet tego samego dnia. Wiele razy porównuję ceny z innymi sklepami i zazwyczaj są one najniższe. Obsługa jest miła i kompetentna. Mam nadzieję, że ten sklep przetrwa jeszcze długo, ponieważ zawsze warto do niego zajrzeć. Zdecydowanie polecam!

5 / 5 2018-08-29

W poniedziałek o godzinie trzynastej złożyłem zamówienie na towar, a następnego dnia około dziesiątej rano otrzymałem paczkę. Przesyłka była starannie zapakowana i dostarczona w ekspresowym tempie. Polecam ją wszystkim.

5 / 5 2018-08-29

Towar został złożony zamówienie w poniedziałek o godzinie 13, a następnego dnia otrzymałem paczkę około godziny 10. Przesyłka była starannie zapakowana i wysłana szybko. Gorąco polecam to wszystkim.

5 / 5 2018-08-13

Bardzo szybka transakcja zgodna z moimi oczekiwaniami

2018-08-10

Po raz kolejny udane zakupy

2018-08-03

Sklep jest mi winien 10zł według prawa przy zwrocie przedmiotu powinien oddać cała kwotę która mu zapłaciłem.

0 / 5 2018-07-31

Komunikacja z tą firmą jest tragiczna i wyjątkowo nieudolna. Trzeba mieć nadzieję, że Wasze zamówienia będą kompletnie i nietknięte, ponieważ jeszcze nie doczekacie się odpowiedzi na reklamację. Po tej negatywnej sytuacji zdecydowanie nie zamierzam już więcej dokonywać zakupów w tej konkretnej placówce.

0 / 5 2018-07-31

Mało co jest tak żałosne i porażające jak komunikacja z tą firmą. Trzeba pragnąć, aby Wasze zamówienia były kompleksowe i pozbawione jakichkolwiek braków lub uszkodzeń, ponieważ nawet zgłoszenie reklamacji nie otrzyma odpowiedzi. Nie wpadnę w pułapkę i nigdy więcej nie dokonam zakupów w tym sklepie.

5 / 5 2018-07-14

Wszystk ok. Opaska Mi Band 3 smiga jak zloto i tansza o kilkadziesiat zlotych od konkurencji. Polecam

5 / 5 2018-07-13

Wszystko ok. Tak jak lubie, tanio szybko i bez pierdzielenia.

3 / 5 2018-07-12

Bez wątpienia nie polecam tego serwisu, który odrzuca wady fabryczne, usuwając je jako uszkodzenia spowodowane przez użytkownika (co jest znane w przypadku problemu z żółtymi plamami w telefonach Xiaomi). Telefon był używany tylko przez dwa miesiące. Warto zauważyć, że telefony Xiaomi dostępne w tym serwisie nie są pochodzące z oficjalnej polskiej dystrybucji!

3 / 5 2018-07-12

Zdecydowanie nie polecam tego serwisu, ponieważ odrzucają wady fabryczne telefonu jako wady spowodowane przez użytkownika (jak na przykład znany problem z żółtymi plamami w telefonach Xiaomi). Dodatkowo, telefon był używany jedynie przez dwa miesiące. Warto również zauważyć, że telefony Xiaomi sprzedawane przez ten serwis nie są oficjalnie dystrybuowane w Polsce.

5 / 5 2018-07-06

Jestem zadowolony z moich zakupów w tym sklepie, ponieważ nigdy nie miałem żadnych problemów. Przeczytałem jednak negatywne komentarze i zastanawiam się, czy ludzie piszą je tylko po to, aby zniechęcić przyszłych klientów, którzy mogliby trafić na wadliwy produkt. Sam miałem kiedyś problemy z zasilaczem, ale zdałem sobie sprawę, że producent mógł dostarczyć uszkodzony towar lub został on uszkodzony w transporcie. Od tamtej pory zawsze sprawdzam towar przy kurierze, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień. Ludzie powinni okazać trochę wyrozumiałości i pomagać sobie nawzajem.

2018-06-30

Kupiłem w sklepie laptopa Toshiba po 3dniach padł. Zażądałem od sklepu zwrotu pieniędzy, oddali bez ale. Wielki ukłon w stronę sklepu Proline.

0 / 5 2018-06-26

Nie polecam nawigowania na stronie Proline, ponieważ stosują oszukańcze praktyki i nie dają żadnych gwarancji. Sprzedają zepsute urządzenia, trzymają w serwisie przez miesiąc i ostatecznie twierdzą, że to klient zniszczył sprzęt. Ponadto, mają w regulaminie punkt, który pozwala im na wydłużenie okresu sprawdzenia sprzętu w serwisie o kolejne 30 dni, bez podania przyczyny. Czekam już ponad 2 miesiące na informacje z serwisu, a pracownicy są niekompetentni, aroganccy i agresywni. Wszystko to sprawia, że ODRADZAM wszystkie zakupy na tej stronie. Proline to oszuści i kombinatorzy.

5 / 5 2018-06-21

Szybka i bezproblemowa dostawa, strona działała szybko a obsluga szybko odpowiada na pytania.

2 / 5 2018-06-11

Nie polecam Proline ze względu na negatywne doświadczenia, szczególnie odnosząc się do opinii Adriana, ponieważ sytuacja ta jest mi bardzo bliska. Jeśli masz problem z serwisem i naprawą telefonu Xiaomi, sugeruję skontaktować się z firmą ED System, która jest gwarantem. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, zapraszam do kontaktu pod adresem [email protected].

5 / 5 2018-06-09

Pro Line okazał się wielkim oszustem. Kupiłem tam telefon, który miał być dystrybuowany w Polsce, jednak okazało się, że pochodzi z krajów arabskich. Po niecałym roku użytkowania urządzenie przestało działać, więc skorzystałem z gwarancji i wysłałem je do serwisu Pro Line. Obsługa okazała się bardzo niemiła i niekompetentna, w przeciwieństwie do sprzedawców, którzy byli bardzo mili. Po naprawie sklep odrzucił reklamację i zażądał ode mnie 800 zł za ewentualną naprawę, twierdząc, że telefon został zamoczony, mimo że bardzo dbałem o niego. Poprosiłem wtedy o zwrot telefonu, ale Pro Line poprosił mnie o opłacenie przesyłki, co jest żenujące dla sklepu o tak dobrej reputacji. Ostrzegam przed kupowaniem w Pro Line - to oszuści.

2018-05-26

Bardzo dobry sklep!

5 / 5 2018-05-19

Nigdy nie spotkałem się z taką firmą wcześniej. Kiedyś było wszystko w porządku, ale po ostatniej sytuacji zaczynam wątpić, czy jeszcze tam coś kupię. Gry ping pong w paczkach już mnie nie interesują. Zakupiłem u nich twardy dysk HDD. Pierwszy dotarł i... był uszkodzony (głowica nie działa, powodując cykanie i zwiechy systemu). Wymienili go na drugi, który miał nową wadę (głowica zaczęła ocierać się o talerz). Jedynym pozytywnym aspektem była szybka realizacja zamówienia.

2018-05-19

Jak najbardziej w porządku.

0 / 5 2018-05-18

W sklepie we Wrocławiu zakupiłem połowę komputera od nich. Jestem naprawdę zadowolony, ponieważ wydaje mi się, że to jedyny sklep w tym mieście, w którym można natychmiastowo nabyć wysokiej jakości podzespoły do komputera. W innych marketach dostępne są tylko gotowe zestawy lub przestarzałe produkty, a konkurencja ogranicza się do punktów odbioru, które nazywają sklepami.

2018-05-17

Komputer został dostarczony na następny dzień. Zapakowany tak, że czołg mógł przejechać po paczce. Dobra komunikacja o statusie zamówienia.

2018-05-17

Uwaga na ten sklep. W Kaliszu sprzedano mi uszkodzoną nagrywarkę. Kiedy próbowałem ją wymienić wyśmiali mnie i powiedzieli, że to ja ją uszkodziłem.

2018-05-12

Mimo zapłaty sklep nie wysłał towaru. Zablokowali mi pieniądze na przeszło tydzień.

2 / 5 2018-05-09

Nie radzę używać usługi "rebaillingu". Przez rok oddawałem swojego laptopa na gwarancję pięć razy. Po tym czasie zaoferowano mi zwrot kosztów, ale odrzuciłem ofertę, gdyż otrzymałem tylko 1/4 pieniędzy. Mój laptop został odebrany w dobrym stanie, ale po 30 minutach pracy wyłączał się. Teraz mam niesprawny laptop (bez reakcji) i nie mam pieniędzy. Kontakt mailowy jest zdecydowanie niezadowalający. Czy naprawdę "Pro"Line to firma profesjonalna?

2 / 5 2018-04-25

Pod koniec listopada 2015 roku zamówiłem zestaw komputerowy jako prezent świąteczny dla członka rodziny. Zdecydowałem się na płatność ratalną w Santanderze i złożyłem zamówienie z odpowiednim wyprzedzeniem. Po tygodniu skontaktowałem się z firmą, aby zapytać o status mojego zamówienia, ale dowiedziałem się od pracownika, że moje podanie zostało odrzucone z powodu błędu i musiało zostać anulowane. Nikt jednak nie poinformował mnie o tym fakcie. Złożyłem więc ponownie wniosek i otrzymałem potwierdzenie mailowe, jednak po kolejnym tygodniu dzwonienia dowiedziałem się, że moje zamówienie wciąż nie zostało zrealizowane, mimo że otrzymałem maila informującego o przekazaniu paczki kurierowi. Okazało się, że ten mail był fałszywy i nie odzwierciedlał rzeczywistości. Cała sytuacja była dla mnie bardzo stresująca, ponieważ zbliżały się święta, a nie otrzymałem żadnej pomocy czy wyjaśnienia od firmy. Ostatecznie musiałem skontaktować się z kierownikiem magazynu, który obiecał, że sprzęt dotrze na 23 grudnia. Na szczęście tak też się stało. Jedyną osobą, która okazała się odpowiedzialna i rzetelna była właśnie ta osoba. Ogólnie rzecz biorąc, nie polecam tej firmy i dzwonienie do niej okazało się prawdziwym koszmarem.

2 / 5 2018-04-23

Nie polecam kupowania w tym sklepie, ponieważ otrzymałam telefon z Polskiej dystrybucji, który, okazało się później, został kupiony przez sklep na AliExpress. Co więcej, udzielana przez nich gwarancja okazała się fikcyjna, gdyż w ciągu trzech miesięcy telefon przestał działać. Okazało się, że telefon nie miał gwarancji producenta, a sklep przetrzymał go od miesiąca, nie naprawiając go, ani nie zwracając pieniędzy, mimo mojego żądania. Ponadto, ich infolinia okazała się fikcją i zbywali mnie, gdy próbowałam rozwiązać problem. Mimo, że oszczędziłam 50zł, teraz mam duży problem. Więc radzę unikać tego sklepu.

5 / 5 2018-04-22

Wszystko ok

0 / 5 2018-04-17

Ostrzegam przed sklepem Proline z Mirkowa, aby uniknąć podobnej sytuacji jak moja. Kupiłem tam laptop Lenovo E460+ za 3080zł w listopadzie 2017 roku, z dodatkowym dyskiem SSD i rozszerzonym RAM. Od samego początku miał problemy z zawieszaniem się, więc zwróciłem się o pomoc do pracownika Proline o imieniu Sebastian Ponikowski. Ostatecznie sklep odmówił przeprowadzenia naprawy i kazał skontaktować się bezpośrednio z serwisem Lenovo Polska. Jednak tam otrzymałem odpowiedź, że gwarancja nie obowiązuje, ponieważ zmieniłem oryginalną konfigurację urządzenia. W czerwcu 2018 laptop całkowicie przestał działać (pojawiał się Blue-Screen). Według mnie Proline sprzedaje wadliwe produkty, a pracownicy sklepu to oszuści.

5 / 5 2018-04-17

Błyskawiczna wysyłka, super ceny! Telefon doskonale zabezpieczony na czas transportu. Bardzo sprawna obsługa.

5 / 5 2018-04-12

Wszystko super polecam. Laptop świetnie zapakowany, szybka wysyłka towaru.

5 / 5 2018-04-02

Kupilem telefon Xiaomi w sklepie Proline. Działa bez zarzutu i jestem z niego zadowolony Przesyłka dotarła szybko, obsługa bezproblemowa. Pozdrawiam.

5 / 5 2018-03-30

Kolejne świetnie obsłużone zamówienie, polecam proline.pl

5 / 5 2018-03-30

Wszystko było ok, sklep zrealizował zamówienie szybko i bez problemu.

5 / 5 2018-03-26

Super! Szybko, tanio i sprawnie :-)

5 / 5 2018-03-25

Wszystko OK.

0 / 5 2018-03-24

Pracownicy byli miło nastawieni, ale nie byli pomocni. Kiedy chciałem wymienić moją zakupioną przetwornicę napięcia na inny model, Pan Marcin Chrobak (osoba zarządzająca) powiedział mi, że nie było takiej możliwości. Firma jest beznadziejna, nie troszczy się o klienta - to jest moje podsumowanie tej firmy.

5 / 5 2018-03-22

Bardzo szybka realizacja, Pan z infolinii polecił mi dokładnie to co potrzebowałem.

2018-03-17

Sklep niepoważny. Zamówiłem kartę grafiki, od 4 nie wysłana, pieniądze dostali od razu i od tego momentu cisza. Ani towaru, ani kasy nie mam.

5 / 5 2018-03-15

Ok, polecam zakupy w proline.

1 / 5 2018-03-07

Decydując się na zakup w danym sklepie, przestudiowałem kilka negatywnych opinii na temat gwarancji na telefony Xiaomi. Te informacje sprawiły, że postanowiłem zrezygnować z dokonywania transakcji w tym konkretnym miejscu. W opisie produktów Xiaomi, sklep informuje o "Dystrybucji Polska", jednakże jest to informacja nieprawdziwa. Gdyby rzeczywiście istniała dystrybucja na terenie Polski, to podlegałaby ona gwarancji od producenta, jednakże w tym przypadku obowiązuje jedynie gwarancja od sprzedawcy, co praktycznie oznacza, że gwarancja jest nieważna. Jest to nic innego jak zwykłe oszustwo.

3 / 5 2018-02-28

Niestety, chociaż sklep sam w sobie jest całkiem dobry dzięki swoim przystępnym cenom, osoby na czele zarządzającej kompletnie nie posiadają umiejętności podejścia do klienta ani nie zachowują odpowiedniej kultury osobistej. Zdecydowanie polecam dla nich szkolenia z komunikacji. Kierownik serwisu w Mirkowie, Marek Maniura (bo o nim tutaj mowa), to niestety mruk i bufon, który nie potrafi sprostać wymaganiom klienta. To jest naprawdę przykre i szkodzi wizerunkowi firmy, która już długo działa na rynku. Przez wiele lat kupowałam towary w Proline, jednak od teraz zacznę korzystać z konkurencyjnych ofert. Nie polecam zakupów w tej firmie, ponieważ okazuje się, że dopóki nie ma się żadnych problemów, wszystko wydaje się w porządku. Jednak kiedy pojawiają się jakieś kwestie, zostajemy odesłani w próżni i pozostawieni sami sobie. Zegnaj Proline!

3 / 5 2018-02-28

Sklep oferujący towary w atrakcyjnych cenach, dostępne przez całą dobę i potwierdzający ich dostępność nawet telefonicznie, niestety okazał się źródłem negatywnych doświadczeń dla klientów. Złożone zamówienia były anulowane, po otrzymaniu potwierdzenia. Dlatego też, radzi się unikać zakupów w tym sklepie. Dostępność produktów i stan magazynowy to jedynie pozory, informacje na stronie są nieaktualne, a klient traktowany jest jak natręt. Z osiągnięciem w poprawie obsługi klienta względem innych sklepów, pojawiające się problemy zwykle okazują się położeniem solidnej rekompensaty, w formie bonusów lub niespodzianek. Jednak w tym sklepie nie widoczna jest żadna forma rekompensaty i po prostu brak poważnego podejścia do klienta.

5 / 5 2018-02-26

bardzo dobra obsługa , szybko zrealizowane zamówienie i szybki serwis

5 / 5 2018-02-24

Mega szybko i full profeska, OK!

5 / 5 2018-02-23

Polecam! Udane zakupy.

5 / 5 2018-02-18

Wszystko OK, błyskawiczna wysyłka, dobry kontakt z obsługą. Zamówienie na laptopa złożone w poniedziałek o 11 rano, dotarło we wtorek o 15tej. Polecam.

2 / 5 2018-02-10

Moim zdaniem ten sklep warto ominąć szerokim łukiem. Otrzymałem telefon, który był świetnie zapakowany i ofoliowany, jednak na ekranie był widoczny pęknięcie na górnej części przez całą szerokość. Poinformowałem sklep o problemie wieczorem w dniu dostawy, ale po reklamacji zostaliśmy poinformowani, że protokół szkody nie został spisany, więc reklamacja została odrzucona. Sklep nie okazał żadnej dobrej woli w rozwiązaniu problemu.

5 / 5 2018-02-09

Pozytywnie. Paczka nadana sprawnie i szybko. Wszystko się zgadzało.

5 / 5 2018-02-09

Sklep Proline zrealizował zamówienie na myszke w zadowalajacym tempie. Jakość obsługi bardzo dobra. Polecam.

5 / 5 2018-02-03

Kupiłem Galaxy S8 w Proline po raz drugi i jestem zadowolony z szybkiej realizacji zamówienia. Zwabiła mnie niska cena, ale miałem obawy, że telefon może pochodzić ze zwrotów. Na szczęście dostałem nowy i zapakowany. Jedyne, co mi przeszkadza, to sygnały, że jest on z dystrybucji włoskiej - język włoski na początku oraz włoskie zakładki w przeglądarce. Niemniej jednak, nie różni się to od polskiej dystrybucji - sklep sprytnie zaznacza na stronie, że produkt pochodzi z dystrybucji europejskiej. Dla mnie najważniejsze w tym wszystkim jest niska cena.

5 / 5 2018-02-01

przysłany towar zgodny z opisem , szybka realizacja zamówienia , towar prawidłowo zabezpieczony przed uszkodzeniem.

2018-01-19

To mój drugi zakup w ProLine. Błyskawiczna wysyłka zamówienia. Towar świetnie zapakowany.

5 / 5 2018-01-18

Jestem zadowolony. Polecam.

2018-01-16

Najgorszy sklep w jakim kupowałem. Nie dotrzymują terminów, odpowiadają zdawkowo, informacje na stronie nie pokrywają się ze stanem faktycznym.

0 / 5 2017-12-28

Proszę uważać, gdy korzysta się ze strony Proline, ponieważ z mojego doświadczenia wynika, że po zamówieniu towaru i opłaceniu go, sklep może ręcznie zmienić status zamówienia na "oczekiwanie na potwierdzenie" i ostatecznie anulować zamówienie, twierdząc, że był błąd w cenach. Jest to niezgodne z ich regulaminem, który jasno określa, kiedy zamówienie zostaje potwierdzone. Sklep, który nie przestrzega swoich własnych zasad, nie zasługuje na zaufanie.

5 / 5 2017-12-28

Dobry sklep, szybka realizacja, polecam

5 / 5 2017-12-27

Wszystko ok, polecam. Telefon został wysłany tego samego dnia. Zapakowany bardzo dobrze. Dobra komunikacja na temat obsługi zamówienia.

5 / 5 2017-12-25

Zamawiałem telefon Xiaomi, błyskawiczna wysyłka (tego samego dnia). Bezproblemowy kontakt. Polecam!

0 / 5 2017-12-24

Bardzo gorąco rekomenduję ten sklep - zakupiłem od nich telefon marki Xiaomi i już następnego dnia otrzymałem go wraz z fakturą VAT. Po upływie tygodnia zauważyłem trzy uszkodzone piksele, ale sklep bez problemu wymienił telefon na nowy. Podkreślam, że jeszcze raz gorąco polecam!

0 / 5 2017-12-24

Chciałbym gorąco polecić ten sklep - zakupiłem tam telefon marki Xiaomi i już następnego dnia otrzymałem go wraz z fakturą VAT. Co więcej, gdy po tygodniu zauważyłem, że na ekranie pojawiły się trzy wadliwe piksele, udało mi się go wymienić na nowy egzemplarz. Bardzo się z tego powodu cieszę i ponownie polecam ten sklep innym.

5 / 5 2017-12-21

Sklep jak najbardziej OK

2017-12-08

Wszystko w najlepszym porządku :-) Sprawnie, miło tak jak ma być!

0 / 5 2017-12-05

Jestem lojalnym klientem ProLine od wielu lat. W tej kolejnej wizycie również wszystko było tak jak powinno być w innych sklepach. Obsługa była świetna, kurier GLS bardzo przyjazny, a ceny najbardziej konkurencyjne. Zachowajcie to tak dalej!

0 / 5 2017-12-05

Jestem lojalnym klientem ProLine od długiego czasu. W tej ostatniej wizycie również wszystko było tak, jak powinno być w innych sklepach. Obsługa była doskonała, kurier GLS był bardzo miły, a ceny były najlepsze. Bardzo dobrze, że utrzymują tak wysoki standard!

5 / 5 2017-12-03

Wszystko super! Polecam!

5 / 5 2017-11-29

Zazwyczaj nie wyrażam swojej opinii, ponieważ uważam to za marnowanie czasu, ale w tym przypadku chcę napisać, bo warto. Produkt, który zamówiłem w firmie proline, dotarł punktualnie. Kompetentny sprzedawca doradził mi odpowiedni model telefonu i jestem bardzo zadowolony z mojego wyboru. Korzystam z niego już od tygodnia i szczerze polecam ten sklep.

5 / 5 2017-11-29

Zazwyczaj nie zostawiam opinii, ponieważ uważam, że to strata czasu, ale tym razem postanawiam to zrobić, bo warto. Przesyłka z zamówionym produktem od firmy proline dotarła na czas. Kompetentny sprzedawca polecił mi odpowiedni model telefonu i jestem z niego bardzo zadowolona. Używam go już od tygodnia. Gorąco polecam ten sklep.

5 / 5 2017-11-23

WSZYSTKO OK

5 / 5 2017-11-13

Szybko i profesjonalnie. Super ceny.

0 / 5 2017-11-08

Ten sklep zasługuje na polecenie, bo przesyłka dotarła do mnie już następnego dnia. Była doskonale zapakowana w specjalne osłonki wypełnione powietrzem. Bałem się, że zamówiony telefon może ulec uszkodzeniu w transporcie, ale dzięki takiej ochronie mogę spokojnie spać. Pozdrawiam.

0 / 5 2017-11-08

Sklep, który polecam, szybko dostarczył mi zamówienie - przesyłka dotarła już następnego dnia. Była doskonale zapakowana w specjalne osłonki wypełnione powietrzem. Obawiałem się, że mój zamówiony telefon zostanie uszkodzony podczas transportu, ale dzięki takiej ochronie mogę spać spokojnie. Pozdrawiam.

5 / 5 2017-11-02

W Katowicach dokonałem zakupu wielofunkcyjnego urządzenia i zdecydowałem się na odbiór osobisty. Szybkość realizacji była bardzo dobra, ponieważ sprzęt był gotowy już następnego dnia po złożeniu zamówienia. Urządzenie spełniło moje oczekiwania i odpowiadało opisowi. Jednak niestety odbiór był bardzo nieprzyjemny. Osoba, która mnie obsługiwała, miała bardzo niegrzeczne zachowanie i nie traktowała mnie jako klienta. Dopiero po wykorzystaniu surowych słów udało mi się uzyskać potrzebne informacje.

5 / 5 2017-10-25

Zamowiona obudowa przyszla profesjonalnie zapakowana. Widac ze nie byla uzywana. Towar wyslany dwie godziny po zamowieniu i dotarl nastepnego dnia. Polecam

2017-10-24

Dobry i solidny sklep.

5 / 5 2017-10-23

Wszystko ok. Kiedyś zamawiałem całą jednostkę graficzną w tym sklepie teraz domawiam podzespoły. Polecam !!!

5 / 5 2017-10-22

Bardzo profesjonalne podejście do klienta i szybki czas wysyłki. Polecam!

0 / 5 2017-10-21

PRO LINE przyznał się do popełnienia błędu w związku z dokumentem sprzedaży. Zwróciłem telefon w nienaruszonym stanie, jednak, z powodu niemiłego zachowania pracowników BOK, otrzymałem dzisiaj informację, że obniżą sumę zwrotu o 100 zł. To fałszywe oskarżenie i wymówka. Na szczęście, przed spakowaniem, zrobiłem zdjęcia przedmiotu w obecności świadków i był w idealnym stanie. Ze względu na tę postawę i próbę oszustwa ze strony PRO LINE, sprawę przekażę do rzecznika praw konsumenta, gdyż telefon został zakupiony od osoby prywatnej.

2017-10-20

Błyskawiczna realizacja zamówienia i bardzo miła obsługa.

0 / 5 2017-10-11

Ten sklep jest naprawdę fantastyczny - oferuje świetną jakość produktów, ceny są bardzo atrakcyjne, a wybór jest naprawdę imponujący. Nawet jeśli czegoś akurat nie mają w ofercie, zawsze proponują zamiennik tej samej jakości lub nawet minimalnie lepszy.

2017-10-06

Zamówiłem gtx1060, zamówienie złożone w piątek, własnie odebrane. Bardzo sprawnie działajacy sklep.

3 / 5 2017-10-01

Opinia NEGATYWNA. Sklep dostarcza tydzień moje zamówienie. Nadal brak komputera. Sklep milczy na maile. Odradzam zakupy w e-sklepie.

5 / 5 2017-09-28

wszystko OK

2017-09-23

Sklep godny polecenia od wielu lat na rynku i do tego ceny najniższe lub znajdujące się w pierwszej trójce najniższych cen w Polsce

5 / 5 2017-09-08

Bardzo szybko i sprawnie. Byłem informowany na bieżąco. Polecam.

5 / 5 2017-09-05

Szybko sprawnie bardzo dobrze zabezpieczone do transportu

5 / 5 2017-09-04

Kolejny zakup w Pro i wszystko super! Mój ulubiony sklep. Zamówiony Huawei dotarł na następny dzień pancernie zapakowany.

5 / 5 2017-08-26

Fachowa szybka i uprzejma obsługa. Towar zgodny z zamówieniem. Wysyłka tego samego dnia.

1 / 5 2017-08-25

Firma Proline oszukuje swoich klientów, twierdząc że sprzedają telefony z polskiej dystrybucji, ale kiedy urządzenia się psują, nie są w stanie ich naprawić, gdyż nie mają odpowiedniej gwarancji. Jedna z ofiar napisała na maila do firmy Xiaomi, a ta odpowiedziała, że Proline nie jest oficjalnym sprzedawcą i problem powinien zostać rozwiązany z nimi bezpośrednio. To oznacza, że Proline wprowadza swoich klientów w błąd. Xiaomi Polska wydała taką opinię i nie należy dawać się oszukać.

5 / 5 2017-08-24

Ten sklep jest podobny do wielu innych, ale nigdy nie miałem z nim żadnych trudności, czy to przy dostawie towaru, czy przy odbiorze osobistym. Nawet w przypadku naprawy telefonu, wymienili uszkodzoną część za niewielką cenę. Gorąco go polecam.

5 / 5 2017-08-24

Ten sklep jest podobny do wielu innych, ale nigdy nie miałem żadnych problemów z nimi, czy to dotyczyło wysyłki towaru czy odbioru osobistego. Nawet w przypadku, gdy mój telefon uległ awarii, zostali wymienieni uszkodzone części bez większych kosztów. Szczerze polecam.

2017-08-24

Bardzo dobry sklep

0 / 5 2017-08-23

Po dwóch nieudanych próbach kontaktu, udało mi się nawiązać rozmowę z pracownikiem. Wymiana informacji odbyła się sprawnie, a zamówione produkty dotarły szybko - złożyłem zamówienie w środę o godzinie 16:00, a w piątek o 11:00 już miałem je u siebie. Napęd płyt był zgodny z opisem, ale reszta obudowy okazała się być inna niż na zdjęciach produktu w internecie - była szaro-czarna zamiast czarnej. Produkt był zapakowany w folię, a nie jak na zdjęciach w pudełko. Podejrzewam, że sklep już miał ten produkt na stanie. Pudełko z procesorem było powgniecione na rogach, mam jednak nadzieję, że zawartość nie ucierpiała. Wszystkie produkty były umieszczone w kartonie, co budzi moje obawy, ponieważ procesor, który jest delikatny, był na dole pod obudową z styropianu jako podkładki. Moim zdaniem powinno to być lepiej zabezpieczone.

5 / 5 2017-08-13

Polecam!

5 / 5 2017-08-05

Po przeczytaniu opinii innych osób miałem pewne obawy dotyczące zakupu, więc zdecydowałem się na zamówienie paczki i zapłatę przy odbiorze. Teraz, bez żadnych wątpliwości, mogę powiedzieć, że ten sklep jest naprawdę świetny. Cena jest super, wysyłka odbyła się szybko, a zamówiony produkt był dobrze zapakowany. Gorąco polecam.

5 / 5 2017-08-05

Po przeczytaniu różnych opinii miałem pewne obawy przed dokonaniem zakupu, więc zdecydowałem się zamówić paczkę, płacąc przy odbiorze. Teraz, z pełnym spokojem sumienia, mogę stwierdzić, że to naprawdę świetny sklep. Cena jest doskonała, wysyłka odbyła się szybko, a produkt był dobrze zapakowany. Gorąco polecam.

2 / 5 2017-08-04

Witaj, kupiłem smartfon Honor 7X marki Proline w sklepie. Chciałem zaktualizować system do androida 8.0, ale napotkałem na problemy. Zgłosiłem problem do Huawei Polska, ale odpowiedź była niezadowalająca - stwierdzili, że oprogramowanie telefonu nie jest zgodne z regionem europejskim. Sklep również nie odpowiedział na moje zgłoszenie. Zdecydowałem się skontaktować bezpośrednio z centralą Huawei, podając nr IMEI. Po 3 dniach otrzymałem aktualizację. Uważam, że sklep sprzedający urządzenia nieprzystosowane do polskiego rynku wprowadza klientów w błąd i nie polecam go. Wystawiam negatywny komentarz.

2 / 5 2017-08-04

Nie polecam robienia zakupów w sklepie Pro-line, ponieważ dostałem uszkodzony okap. Zauważyłem, że plastikowa obudowa wentylatora była uszkodzona po dostawie, więc zawiadomiłem sklep jeszcze tego samego dnia. Niestety, otrzymałem odpowiedź dopiero po jednym dniu. Po złożeniu reklamacji, sklep i firma kurierska odmówili jej przyjęcia, twierdząc, że uszkodzenie mogło być spowodowane przez montaż. Jest to niemożliwe, ale sklep nie zająknął się w temacie. Moją radą dla innych jest, żeby w przypadku uszkodzenia produktu lepiej natychmiast odesłać go do sklepu internetowego, zamiast mieć nadzieję na pozytywne rozwiązanie problemu. Sklep Pro-line nie wykazał dobrej woli w odniesieniu do reklamacji, a jedyną odpowiedzią, jaką dostałem, była sugestia, abym skorzystał z płatnej usługi serwisowej na swój koszt.

0 / 5 2017-07-28

Jestem zmuszony ostrzec przed zakupami w sklepie PROLINE. Pracownicy sklepu oferują produkty, które tak naprawdę nie są dostępne na magazynie. Co gorsza, przyjmują płatność za zamówienie i opóźniają informowanie klienta o braku towaru, bez podawania konkretnego terminu jego dostawy. POWIADOMIENIE!

5 / 5 2017-07-26

Wszystko OK. Bardzo szybka realizacja zamówienia. Towar zgodny z opisem, polecam!!

5 / 5 2017-07-25

Staly wasz klient, jak zawsze wszystko ok

5 / 5 2017-07-19

Niczego w Proline nie kupiłem ale polecam... bo mogę.

5 / 5 2017-07-18

świetnie, jestem bardzo zadowolona ze swoich zakupow w proline, prezent doszedl na czas, wszysko zgodnie z zamowieniem

5 / 5 2017-07-16

Obsługa była niezwykle przyjemna i przede wszystkim szybko zareagowali, oferując pomoc. Dodatkowo sami mi powiedzieli o tym, że wybrałem niewłaściwy dysk do komputera, nawet jeśli oznaczałoby to zakupienie drugiego dysku i większe zyski dla sklepu proline.pl.

5 / 5 2017-07-16

Bardzo sympatyczna i przede wszystkim błyskawiczna asysta. Osobiście poinformowali mnie o błędzie w wyborze dysku do komputera, chociaż mogli zyskać na tym sprzedając mi drugi dysk. To naprawdę miłe i niezwykle uczciwe postępowanie ze strony sklepu proline.pl.

5 / 5 2017-07-12

Wszystko jest w świetnym stanie :) Otrzymałem przesyłkę bardzo szybko i była odpowiednio zabezpieczona. Karta pamięci działa idealnie, tak jak powinna. Cena była dość atrakcyjna w porównaniu do innych sklepów. Gorąco polecam!

5 / 5 2017-07-12

Jestem całkowicie zadowolony/a! Paczka szybko dotarła i była dobrze zabezpieczona. Karta pamięci działa idealnie. Cena była konkurencyjna w porównaniu do innych sklepów. Gorąco polecam!

2 / 5 2017-07-12

W sklepie próbowałem kupić komputer. Po konsultacji z pracownikiem, złożyłem zamówienie, dostosowując specyfikacje do moich potrzeb. Po kilku dniach pracownik zadzwonił do mnie, aby ustalić, którą obudowę do komputera wysłać. Powiedziałem, że wolałbym wybrać ją osobiście w sklepie. Niestety, otrzymałem odpowiedź, że w ich firmie nie wolno klientom wybierać obudowy i jestem zmuszony wybrać ją bez możliwości jej obejrzenia. Takie podejście ze strony sklepu jest nie do przyjęcia, dlatego nie polecam go innym klientom.

5 / 5 2017-07-09

Ok

2017-07-04

wszystko zgodnie z ofertą i błyskawiczny czas realizacji, będę stałym klientem, jedyny sklep który ma tak szeroką ofertę produktów

2 / 5 2017-07-03

Do tej pory miałam najgorsze doświadczenie zakupowe w pewnym sklepie. Kupiłam od nich filtr do obiektywu, ale zwróciłam go, ponieważ nie spełnił moich oczekiwań. Sklep odpowiedział mi, że muszę zapłacić 50 zł za pozbycie się trudnych do usunięcia śladów na zabrudzonym filtrze, który odesłałam w nienaruszonym stanie. Pracownik celowo zostawił na nim odciski palców, oskarżając mnie za to. Mimo interwencji Rzecznika Konsumentów, uważam, że zostałam okradziona o kwotę 50 zł przez ten sklep. Obsługa jest nieczuła i nieczysta. Nie polecam tego sklepu i uważam, że to nieporządne, aby takie miejsce istniało.

5 / 5 2017-06-24

Chciałbym przekazać swoją opinię na temat zakupu, jaki dokonałem w sklepie internetowym ProLine.pl. Ze względu na wiele negatywnych doświadczeń z Morele.net, gdzie ciągle zwodzili mnie w kwestii terminu dostawy, przekładając ją z dnia na dzień, zdecydowałem się anulować zamówienie po 3 tygodniach oczekiwania i zamówić kartę GTX 1080 Ti w ProLine. Zamówienie złożyłem we wtorek 21 marca o godzinie 14:00, a ku mojemu zdziwieniu zostało wysłane jeszcze tego samego dnia. Karta została dostarczona do mnie następnego dnia, starannie zabezpieczona podczas przesyłki. Nawet czołg miałby trudności z jej uszkodzeniem! Gorąco polecam dokonywanie zakupów u tego sprzedawcy. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony ich profesjonalnym podejściem.

5 / 5 2017-06-24

Wszystko OK, bardzo sprawna realizacja, fachowe doradztwo przy konfiguracji komputera, miła i cierpliwa dla noobów obsługa :-)

2 / 5 2017-06-22

Nie polecam tego sklepu z powodu złego doświadczenia. Zgłosiłem reklamację dotyczącą kości RAM Kingstona z wieczystą gwarancją HyperX FURY, które uległy awarii. Po miesiącu otrzymałem korektę faktury, informującą o zwrocie pieniędzy za kości. Jednak cena tych samych kości zwiększyła się o prawie 200 złotych. Poprosiłem o wymianę kości, ale sklep odpowiedział, że otrzymali zwrot pieniędzy od KINGSTONA, więc oni też zwracają pieniądze, a nie wymieniają kości.

0 / 5 2017-06-22

Ostatnio odwiedziłem sklep w Katowicach, aby kupić części do komputera. Zapytałem sprzedawcę o reklamówkę, ale zamiast firmowej torby, dostałem niewielkie, foliowe worki z napisem "APTEKA". Jestem zaskoczony, że taki znany sklep z wieloma oddziałami w Polsce nie ma swoich reklamówek i zmusza klientów do noszenia zakupów w małych workach. Szczególnie że wydaję kilka tysięcy na artykuły, spodziewałem się, że będą mi zapewnione wygodne warunki przewożenia towarów. Na szczęście, przyjechałem samochodem, ale gdybym musiał użyć transportu publicznego, wyglądałbym jakbym właśnie wrócił z hipermarketu. Cała ta sytuacja to dla mnie porażka.

0 / 5 2017-06-11

Jest to od paru lat mój ulubiony sklep komputerowy. Zawsze otrzymuję zamówienia w ciągu maksymalnie 48 godzin od złożenia, choć zdarza się, że kurier dostarcza je już następnego dnia. Bardzo miło, że mają fizycznie dostępny towar, który oferują na swojej stronie. Jedynie ta ostatnia potrzebuje odświeżenia :D

2 / 5 2017-06-05

Nie polecam salonu Gliwice. Złożyłam reklamację na sprzęt i po czterech tygodniach otrzymałam informację, że będzie gotowy wkrótce. Niestety, kolejne trzy tygodnie czekania okazały się bezcelowe. Ostatecznie dowiedziałam się na miejscu, że mojego sprzętu nie ma, ponieważ zgubili go. Pracownik serwisu był niezwykle arogancki i niegrzeczny w kontakcie z klientami, a jego rozmowy telefoniczne były niejasne i chaotyczne. Krzyczał na nas i zachowywał się skandalicznie. Zdecydowanie nie będę już nigdy nic kupować w tym salonie i ostrzegam innych, aby uważali na takie nieprofesjonalne podejście do klientów.

5 / 5 2017-06-01

Nie jestem pewien, jak jest z innymi produktami, ale jeśli chodzi o telefony Xiaomi, to gwarancja jest oszustwem. Od kwietnia mój telefon był w naprawie, ale po miesiącu otrzymałem odpowiedź, że nie może być naprawiony na gwarancji ze względu na uszkodzenia mechaniczne, których nie było, kiedy oddałem go do sklepu. Pracownik, który odebrał mój telefon, zanotował wszystkie wady, ale sprzedawca wprowadził fałszywe informacje do protokołu zdawczo-odbiorczego, że nie zauważył żadnych uszkodzeń mechanicznych. W związku z tym, ja odpowiadam za wszelkie uszkodzenia mechaniczne, które były poniesione przez telefon w drodze do serwisu i w samym serwisie. Serwis nie podjął żadnych działań naprawczych przez cały miesiąc, a moja próba odwołania się od decyzji odmowy naprawy gwarancyjnej, za którą wysłałem pisemne zawiadomienie poleconym, została zignorowana. Po nieudanych próbach kontaktu z serwisem telefonicznie, umówiłem się na wysłanie odwołania drogą mailową, ale nie otrzymałem odpowiedzi. Firma Xiaomi nie dba o zadowolenie swoich klientów i nie wykonuje swoich obowiązków jako odpowiedzialna firma.

0 / 5 2017-05-25

Chcę ostrzec przed sklepami, których należy unikać. Kiedy oddałem swoją kartę na gwarancję z powodu uszkodzenia, sklep wysłał ją do swojej centrali we Wrocławiu zamiast do producenta, co skutkowało odrzuceniem gwarancji. Serwis nie ponosi winy, ponieważ karta była uszkodzona w transporcie - była pogięta i porysowana. Niestety, zauważyłem to dopiero po powrocie do domu, więc sklep nie był skłonny do podjęcia odpowiedzialności za uszkodzenia. Koszt naprawy był niski, ale ze względu na stan urządzenia, naprawa nieopłacalna. Liczyłem na to, że renomowany sklep będzie odpowiedzialny, ale niestety to nie był przypadek.

0 / 5 2017-05-16

Ten sklep jest wyjątkowo uprzejmy dla klientów. Jako starszej osobie, miałem trudności z wyborem smartfona. Obsługa sklepu poleciła mi markę Xiaomi, która bardzo mi się spodobała. Telefon jest solidnie wykonany i łatwy w obsłudze, co uważam za najważniejszą zaletę. Chciałbym również podziękować serdecznie obsłudze sklepu internetowego i na pewno tu wrócę.

5 / 5 2017-05-12

Profesjonalne doradztwo w zakresie zerwisowania laptopow, jesli macie problem z lapkiem to tylko u nich go razwiazecie. Tanio i solidnie, szczerze polecam!!!

0 / 5 2017-05-07

Chcę pochwalić sklep za świetne podejście do klienta, którego elastyczność zrobiła na mnie duże wrażenie. Pomogli mi w skompletowaniu niesamowitego komputera na urodziny mojego syna, bez ich wsparcia nie byłoby to możliwe. Składanka zawierała: MSI Carbon, i7-6800K, 32GB DDR4 3000Mhz, 2xGTX1080 połączone w układ SLI, dysk 512GB SSD NGFF na M.2. Planuję w przyszłości zainstalować system chłodzenia cieczą, aby móc z niego jeszcze lepiej korzystać. Ten komputer będzie idealnym narzędziem dla Oculus Rift 2. Dziękuję Proline!

5 / 5 2017-04-26

Jak zawsze wszystko OK. Pro Line to jeden z moich ulubionych sklepów.

5 / 5 2017-04-25

Jestem bardzo zadowolona z szybkiego zrealizowania mojego zamówienia przez sklep. Sklep wykonał to doskonale, dostarczając dość dużego zamówienia, które złożyłam około godziny 15-tej, a już następnego dnia niedługo po południu. Gorąco polecam!

5 / 5 2017-04-25

Jestem niezmiernie zadowolona z niesamowicie szybkiego przetworzenia i dostarczenia mojego zamówienia przez ten sklep. Sklep wykazał się doskonałym działaniem, przesyłając całkiem pokaźne zamówienie, które złożyłam około godziny 15 na następny dzień już niedługo po południu. Gorąco polecam!

5 / 5 2017-04-24

Pierwszy raz zamówiłem coś i byłem bardzo zadowolony. Zamówienie zostało szybko zrealizowane, a produkt odpowiadał opisowi. Otrzymane powiadomienia drogą e-mailową były bardzo dobre. Na szczęście nie musiałem zgłaszać żadnej reklamacji, więc nie mogę się wypowiedzieć na ten temat.

5 / 5 2017-04-24

Po raz pierwszy korzystałem z usługi zamawiania i byłem naprawdę zadowolony. Zamówienie zostało szybko zrealizowane, produkt był zgodny z opisem, a powiadomienia drogą e-mailową były bardzo dobre. Na szczęście nie musiałem jeszcze zgłaszać reklamacji, więc nie mogę się na ten temat wypowiedzieć.

5 / 5 2017-04-22

Komputer jest w porządku pod każdym względem, z wyjątkiem braku paragonu lub faktury w Paczce. Napisałem maila, ale otrzymałem ignorującą odpowiedź. Minęł już prawie rok i brak jakiejkolwiek odpowiedzi ze strony Proline.

5 / 5 2017-04-22

Komputer jest w pełni funkcjonalny, okej. Jednak nie otrzymałem paragonu lub faktury w paczce. Napisałem maila i dostałem nieodpowiednią odpowiedź. Minął już prawie rok i nadal nie otrzymałem żadnego odzewu od Proline.

5 / 5 2017-04-16

Postanowiłem zakupić telefon osobiście. Pracownicy sklepu byli bardzo uprzejmi i pomogli mi w wyborze odpowiedniego modelu dla mojej żony. Nowy telefon marki Xiaomi działa wyjątkowo dobrze. Gorąco polecam sklep PROLINE.

5 / 5 2017-04-16

Szczerze polecam taki sklep! Bardzo zadwolony jestem z realizacji mojego zamówienia. Szybko a i rabat dostałem za bardzo duży zakup.

2017-04-09

Kupiłem opaskę xiaomi, błyskawiczna dostawa, wszystko idealnie

5 / 5 2017-04-04

Zwykle składam zamówienia przez internet i wybieram opcję odbioru w sklepie stacjonarnym w Lesznie. Jeśli złożę zamówienie do ustalonej godziny, towar będzie gotowy do odbioru już następnego dnia. Otrzymuję wiadomość tekstową, gdy zamówiony towar zostanie przygotowany. Obsługa w sklepie jest bardzo dobra, pracownicy są pomocni i zawsze służą radą. Ceny produktów są korzystne i niższe niż u konkurencji. Od kilku lat kupuję w Proline i jeszcze nigdy nie spotkałem się z nieprzyjemną sytuacją. Polecam sklep wszystkim.

3 / 5 2017-03-31

W zeszłym roku, kupiłem Xiaomi Gimbal jako prezent na Boże Narodzenie. Niestety, po rozpakowaniu okazało się, że nie działa. Zgłosiłem reklamację i otrzymałem potwierdzenie dotyczące adresu do zwrotu, które zostało dostarczone do sklepu 28 grudnia 2018 roku. Mimo że przepisy mówią o maksymalnie 14 dniach na odpowiedź, sklep nie udzielił jej do 15 stycznia 2019 roku. Do tego czasu cena gimbala wzrosła o 50/100 złotych. Otrzymałem ofertę zwrotu pieniędzy, na którą się zgodziłem, ale również zaproponowałem zwrot kosztów reklamacyjnej przesyłki. Sklep jest zobowiązany do zwrotu tych kosztów zgodnie z przepisami. Niestety, otrzymałem tylko zwrot za gimbal, mimo kilku przypomnień o pozostałych kosztach drogą mailową i telefoniczną. Z powodu słabej reakcji na moją reklamację i braku uregulowania należności, nie polecam tej firmy. To świadczy o jej niesolidności.

5 / 5 2017-03-31

Wszystko OK, polecam.

5 / 5 2017-03-26

Ja gorąco zachęcam do sklepu centralnego w Mirkowie, gdzie obsługa jest bardzo miła, a dostępna ilość towaru ogromna. Nie można chcieć więcej. Ja osobiście skorzystałem z ich serwisu, gdy musiałem wyprostować piny na płycie głównej i po tej operacji działa ona perfekcyjnie. Szczerze polecam.

5 / 5 2017-03-26

Zdecydowanie polecam sklep centralny w Mirkowie. Obsługa jest bardzo miła, a w sklepie dostępna jest ogromna ilość towaru, który można od razu kupić. Nie można chcieć niczego więcej. Ostatnio korzystałem z ich usług, gdy musiałem naprawić pin w płycie głównej. Po naprawie działała ona świetnie, niczym złoto. Serdecznie polecam ten sklep.

2017-03-26

pozytywna ocena , zakupy robiłem u nich wiele razy zawsze tanio solidnie , niezawodnie,

Rzetelne opinie o Proline.pl

Proline.pl

Siedziba
-

WWW
http://www.proline.pl

Email
-

Telefon
-

Komórka
-

Infolinia
-

Logowanie