Kategorie: / Odzież i obuwie

CCC Opinie Klientów

średnia ocen: 3.10
opinie o CCC
3 / 5 2024-02-24

Złożyłam reklamację na buty, przysłowiowe 14 dni z urzędu. Osobiście pracuję w dziale reklamacji tylko inne zupełnie wyroby. Zawsze staramy się iść Klientowi na rękę i nie chodzi tu o samą reklamację bo nawet jak rzeczywiście jest podstawna to 5 dni góra i jest załatwione. Zdajemy sobie sprawę, że Klient czeka i potrzebuje, a w tym wypadku buty, pogoda na nie. Można wnioskować, że Lasocki ma tyle reklamacji czyli buty do kitu. Dokument przyjęty 13.02 i data odbioru 27.02. Myślałam, że chociaż w piątek 23.02 będą, nie przetrzymają co do dnia, tym bardziej, że wchodzi w to weekend i wysyłek pewnie nie ma, żenada. Widocznie nie zależy im ma Kliencie. Ciekawe co producent na to

3 / 5 2024-01-15

Tragedia sklep. Robilem zwrot butow kupionych online 3 par. Wyslalem w jednym kartonie zapakowalem 3 pary a sklep twierdzi, ze niby jedna para wyparowala i zwrocili pieniadze za dwie pary. A jedna na to wychodzi wzieli pracownicy. Uwaga zlodziejstwo !!!!

1 / 5 2022-11-07

Kupiono cztery pary butów, ale w opakowaniu znalazły się tylko trzy pary. Reklamacja trwała bardzo długo i nie przyniosła żadnych rezultatów. Przy każdym telefonie informowano, że dział reklamacji czeka na nagranie z monitoringu i nie jest w stanie określić, ile czasu będzie potrzebne na rozpatrzenie reklamacji. To bardzo frustrujące. Nie polecam tego!

1 / 5 2022-09-13

Ten sklep internetowy jest całkowicie beznadziejny. Próbuję wyjaśnić sprawę zwrotu od ponad dwóch miesięcy, ale twierdzą, że nie otrzymali konkretnych butów z mojego zwrotu. Komunikacja z nimi jest bardzo słaba, zarówno drogą mailową, jak i telefoniczną. Ich jedynym rozwiązaniem jest prośba o złożenie reklamacji przewoźnika... Jednakże, paczka ze zwrotem została odebrana, ponieważ otrzymałam zwrot gotówki za inne buty z tego samego zwrotu. Uważajcie na to, jak dokonujecie zwrotów! Jestem bardzo rozczarowana.

5 / 5 2022-07-04

reklamacje

Obsługa klienta była skandaliczna! Przesyłka nie została dostarczona, a CCC nie zajęła się tym, tylko przekazała reklamację do firmy kurierskiej. Firma kurierska zwróciła się do mnie z dodatkowymi komentarzami, że muszę uzupełnić dokumentację - dokumentację, którą powinien podpisać CCC jako nadawca! CCC nie przyjęło odpowiedzialności za swojego podwykonawcę, mimo że to CCC było moim sprzedawcą, a nie firma inpost. CCC powinno zająć się wyjaśnieniem sytuacji, ale nie zrobiło tego. Wcześniej często kupowałam tam, ale już nigdy więcej. Oczywiście, powiadomię instytucję UOKiK.

5 / 5 2022-06-13

Nie dostałam zwrotu gotówki

Witam, oddałam buty do reklamacji w CCC 25 kwietnia i początkowo otrzymałam informację, że powinnam otrzymać odpowiedź 11 maja. W rzeczywistości, otrzymałam odpowiedź wtedy i mogłam odebrać pieniądze za uszkodzone buty. Jednakże, dopiero 13 czerwca pojechałam z formularzem i udałam się na miejsce, gdzie powiedziano mi, że ktoś (starsza pani, o nazwisku, które dla mnie było nieznane i zostało mi podane przez kasjerkę) już 2 maja odebrał moje pieniądze. Chciałabym zaznaczyć, że posiadłam formularz zgłoszeniowy i nikomu innemu nie udostępniłam go. Co powinnam zrobić w tej sytuacji?

1 / 5 2022-02-16

Jak to możliwe, że negatywne recenzje mają pięć gwiazdek? Osoby wystawiające oceny musiały się pomylić. Właśnie dlatego diagram prezentuje się lepiej, niż jest w rzeczywistości. Ostatni raz kupiłam tam buty dwanaście lat temu. Firma ta powstała na bazie najgorszej jakości chińskiej produkcji i odrzucała każdą reklamację. Była to strategia, którą stosowali od samego początku, a ja pamiętam te początki z czasu, kiedy tam pracowałam, w garażach. To kolejny przykład, że nie da się uczciwie zarobić milionów od zera. Radzę go omijać szerokim łukiem.

1 / 5 2021-12-27

Nie polecam! Firma nie traktuje klienta poważnie i żartuje sobie z nim. Mimo anulowania zamówienia, do dzisiaj nie zwrócono mi pieniędzy. Drugie zamówienie uznano za opłacone, ale po próbie anulowania, okazało się że to niemożliwe, ponieważ zostało już przygotowane do wysyłki - co nie było prawdą. Nie otrzymałam zwrotu pieniędzy. W komunikacji mailowej brakuje konkretnych informacji, a odpowiedzi na prośby o nie nie nadejdą. Firma okradła mnie na ponad 800 zł, bezkarnie wykorzystując moje pieniądze do swoich celów.

5 / 5 2021-12-13

Mam bardzo złe doświadczenia z zakupami w sklepie internetowym CCC i nie polecam korzystania z tej usługi. Złożyłam zamówienie 1 grudnia i do dzisiaj, 13 grudnia, moje zamówienie nadal jest oznaczone jako "opłacone". Nie otrzymałam żadnych informacji o problemach w realizacji zamówienia, a żadna z moich próśb przez e-mail lub czat nie uzyskała odpowiedzi, co jest bardzo frustrujące. Zaczęłam nawet podejrzewać, że zostałam oszukana przez sklep internetowy który wykradł mi pieniądze i zniknął. Obsługa klienta jest bardzo niereagująca i kwalifikuje się jako lekceważąca dla swoich klientów. Konsultanci infolinii powtarzają, że wystąpiła "awaria systemu wysyłki" i nie są w stanie określić, jak długo zamówienie będzie niezrealizowane. Taka sytuacja jest nie do zaakceptowania. Obecnie zastanawiam się, czy mój zamówienie w ogóle zostanie zrealizowane, a jeśli zdecyduję się je anulować, czy uda mi się odzyskać swoje pieniądze. Zastanawiam się nawet, czy powinnam zgłosić tę sprawę na policję, ponieważ podejrzewam, że mogę być ofiarą wyłudzenia. Jeśli uda mi się wyjść z tej sytuacji, to nigdy więcej nie skorzystam z usług sklepu internetowego CCC i odradzę go innym.

1 / 5 2021-12-13

Nie polecam kupowania w sklepie internetowym CCC. Zamówienie złożyłam 1 grudnia, ale do dzisiaj, 13 grudnia, wciąż go nie zrealizowano. Mimo że status zamówienia pokazuje, że jest opłacone, nikt nie odpowiada na moje maile i chat-bot jest nieskuteczny. Nie dostałam również żadnych informacji na temat opóźnienia, poza potwierdzeniem zapłaty. Zdaję sobie sprawę, że jest to polityka sklepu CCC, ale jest to bardzo nieodpowiedzialne i okrutne dla klienta. Konsultanci powtarzają powtarzalną mantrę o "awarii systemu wysyłki", ale nie dają żadnych konkretnych informacji na temat czasu oczekiwania. To dla mnie bardzo nieprzyjemne i obrażające. Ponadto, nawet nie wiem, czy otrzymam swoje zamówienie, a jeśli zdecyduję się na jego anulowanie, to czy odzyskam swoje pieniądze. Czuje się oszukana przez internetowego sprzedawcę i zdecydowanie odradzam ten sklep moim znajomym.

1 / 5 2021-11-17

Jak to jest? Buty kupione 2 miesiące temu z 183zł teraz w promocji są z 195zl. Bardzo to nieuczciwe

5 / 5 2020-04-18

Czasem tu kupię buty.

2 / 5 2019-02-13

Mam już dość, znów popełniłam błąd. Ten, kto wcześniej mówił, miał rację. Buty są kompletnie bezużyteczne, a reklamacje są jeszcze bardziej kłopotliwe. To tylko powielanie klientów i ciągłe odkładanie problemów aż klient staje się znudzony. Zdecydowanie nie polecam, chyba że ktoś chce postawić buty na półce i tylko na nie patrzeć.

0 / 5 2019-01-20

Buty, które nosiłem przez dwa miesiące, nawet nie codziennie (maksymalnie przez dwie godziny dziennie), okazały się nie nadające się do dalszego użytku. Moja reklamacja została odrzucona z powodu "winy użytkownika". To jest nie do przyjęcia, że za buty, za które zapłaciłem prawie 300 złotych, mogłem cieszyć się jedynie przez dwa miesiące. Firma CCC nie spełniła moich oczekiwań i nie zamierzam tam więcej robić zakupów.

0 / 5 2019-01-20

Buty, które były używane tylko przez maksymalnie 2 godziny dziennie przez 2 miesiące, są teraz do wyrzucenia. Reklamacja została odrzucona z powodu zarzutu "winy użytkownika". To żart, że za buty za prawie 300 złotych dożyłem zaledwie dwóch miesięcy! Firma CCC nie spełnia moich oczekiwań i nie zamierzam tam więcej kupować.

5 / 5 2018-12-19

Dzień dobry, Od dawna jestem stałą klientką sklepu Obuwie Lasockiego i zawsze jestem zadowolona z moich zakupów. Kiedy zdarzy mi się kupić buty od innego sprzedawcy, zawsze później żałuję tej decyzji. Natomiast w sklepie Lasockiego zawsze trafiam na odpowiednie buty dla siebie. Pozdrawiam

5 / 5 2018-12-19

Cześć, jestem stałą klientką Lasockiego i zawsze jestem zadowolona z zakupu ich obuwia. Jeśli kiedykolwiek postanowię kupić buty od innego sprzedawcy, zawsze później żałuję. Ale tutaj zawsze wszystko mi pasuje. Serdecznie pozdrawiam.

5 / 5 2018-11-21

Buty, które są tam kupowane, są niskiej jakości, łatwo się psują i mają różne wady. Reklamacje zazwyczaj nie są przyjmowane, nawet jeśli widać wyraźne wady produktu, na przykład zewnętrzny materiał butów zimowych pęka wzdłuż "pajęczyny" po zaledwie 3 miesiącach, ale reklamacje są odrzucane.

0 / 5 2018-10-11

Proszę nie uwzględniać promocji w CCC. One są tylko wymysłem. Specjalnie poszedłem do wybranej placówki, bo twierdzono, że mają tam buty w odpowiednim fasonie i rozmiarze, które chciałem kupić (przed wyjściem specjalnie sprawdziłem). Jednak to była wielka pomyłka, ponieważ w ogóle ich tam nie było! Straciłem tylko czas i narobiłem sobie zamieszania. Nie polecam.

2018-09-26

fatalna jakosc , a reklamacje , totalna porazka, zostaje tylko rzecznik praw konsumenta , nigdy wiecej zakupow w ccc

1 / 5 2018-08-05

Sytuacja jest tragiczna. Po zaledwie tygodniu buty zaczęły się rozpadać, co skłoniło mnie do skorzystania z procedury reklamacyjnej CCC. Niestety, po trzech miesiącach walki, nie udało mi się uzyskać satysfakcjonującego rozwiązania. Zdaje się, że firma celowo opóźnia rozpatrywanie reklamacji, dokonuje nieudanych prób naprawczych i wymusza na mnie ciągłe odwiedzanie sklepu. Ogólnie wrażenia z mojego doświadczenia z CCC są bardzo negatywne. Poza tym, poza niedopracowanymi butami, firma również nie dba o swoich klientów, co tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że lepiej poszukać oferty gdzie indziej.

5 / 5 2018-07-29

Po czterech dniach użytkowania zapinka na pasku buta pękła, mimo że but był zapinany na rzepy. Zdecydowałem się złożyć reklamację, która została uznaną po 13 dniach oczekiwania. Sklep poinformował mnie, że but został naprawiony, więc odebrałem go. Na pierwszy rzut oka wszystko wydawało się w porządku, ale po kolejnym dniu użytkowania zauważyłem, że zapinka ponownie się rozpadła. Wysłałem kolejne zgłoszenie, ale zostałem poinformowany, że mogę z niej zrezygnować. Nie chciałem czekać, więc na własną rękę naprawiłem buta za niewielką opłatą w warsztacie szewskim. Niestety, prawo w niewystarczający sposób chroni małych konsumentów przed takimi sytuacjami. Podsumowując, obuwie z CCC jest dobre, jednak obsługa reklamacyjna pozostawia wiele do życzenia.

5 / 5 2018-07-14

Jestem mocno zdenerwowana i rozczarowana tym, co się wydarzyło. Kierownik sklepu wydaje się nieprzystosowany do rzeczywistości, a moje nowe buty, które nosiłam tylko przez miesiąc, zostały określone za słabe jakościowo, podczas gdy były w dobrym stanie. To niezgodne z tym, co obiecywał nam CCC. Mogę z całą pewnością stwierdzić, że mają wady fabryczne, a moja reakcja na to jest bardzo negatywna. Muszę powiedzieć, że jeśli kierownik nie rozwiąże tego problemu, zamierzam napisać do niego i innych sklepów o moim niezadowoleniu z ich produktów i obsługi.

0 / 5 2018-05-08

Firma CCC z Polkowic nie spełnia europejskich standardów obsługi klienta, co jest niestety oczywiste. Zakupione za duże pieniądze buty zimowe marki Lasocki uległy uszkodzeniu po miesiącu użytkowania. Reklamacja trwała długo, a zima się kończyła. Kolejnej zimy, podobna sytuacja miała miejsce. Gdy zażądałam zwrotu pieniędzy, firma odmówiła mi tego. Obsługa klienta jest fatalna, firma nie bierze odpowiedzialności za wady produktu i nie przeprosiła mnie za poniesione niedogodności. Sytuacja była zupełnie odmienna w przypadku reklamacji w Adidasie, gdzie wszystko zostało załatwione w ciągu 24 godzin. Otrzymałam przeprosiny od firmy oraz nowe buty z dostawą do domu. Niestety, w Polsce standardy obsługi klienta nie są tak wysokie jak w Niemczech.

5 / 5 2018-03-25

Kupiłem buty dla dziecka w promocji. Jestem zadowolony. Dobre buty za rozsądne pieniądze.

2 / 5 2018-02-28

Kupiłam w tym roku 2 pary butów od tej samej firmy, ponieważ mieli wiele opcji do wyboru i sklep był blisko mojego nowego domu. Niestety, obydwie pary zostały zniszczone po dwóch miesiącach używania - w jednym bucie podeszwa zupełnie przetarła się, a w obu butach z drugiej pary klej się rozpadł. Zgłosiłam reklamację dla obu par butów i otrzymałam potwierdzenie po 14 dniach. Za pierwszą parę otrzymałam zwrot pieniędzy, a druga para została naprawiona. Jednak już po 10 dniach od naprawy buty się znowu rozkleiły. Zdecydowanie nie polecam.

0 / 5 2018-02-05

Witam, W dniu 08.05.2018 oddałam w sklepie CCC we Krakowie (tesco Kapelanka 54) obuwie, które miało uszkodzony obcas i złożyłam reklamację. Niestety do dnia 22.05.2018 nie otrzymałam żadnej odpowiedzi od CCC. Od 25.05 próbowałam bezskutecznie skontaktować się telefonicznie z placówką CCC. W końcu w dniu 06.06.2018 udałam się osobiście do sklepu, aby poznać status mojej reklamacji, jednak okazało się, że sklep był zamknięty na czas remontu od 4.06 i nie wiedziałam nic na temat mojej reklamacji, chociaż powinnam już otrzymać odpowiedź do 22.05, gdy sklep działał normalnie. Jestem bardzo rozczarowana sposobem traktowania klientów przez CCC. Jako stały klient mam nadzieję, że ta sytuacja zostanie jak najszybciej rozwiązana. Napisalam również do CCC e-maila w dniu 07.06.2018, ale do tej pory nie otrzymałam żadnej odpowiedzi ani informacji na temat statusu mojej reklamacji, a już minęło ponad miesiąc od oddania butów.

2 / 5 2018-01-10

Nie warto polecać tej firmy. Po trzech tygodniach noszenia, podeszwa odrywa się od butów. Po złożeniu reklamacji i naprawie butów, mogłem w nich chodzić tylko tydzień, zanim problem się powtórzył. Gdy próbowałem złożyć ponowną reklamację, żądając zwrotu pieniędzy, została ona odrzucona, a także moje odwołanie. Teraz czas na podjęcie dalszych działań, takich jak skorzystanie z pomocy rzecznika konsumentów lub w skrajnym przypadku, droga sądowa, jeśli reklamacja nie zostanie uwzględniona.

0 / 5 2018-01-05

Wczoraj kupiłam córce buty zimowe, ale już dziś podczas pierwszego założenia okazało się, że mają pęknięte szwy. Natychmiast zwróciłam je do sklepu, jednak pani powiedziała, że buty były używane i uszkodzone i nie należy się zwrot pieniędzy, tylko reklamacja. Teraz przez dwa tygodnie dziecko musi chodzić w kapciach po śniegu, ponieważ procedury sklepu są ważniejsze niż zdrowy rozsądek. Zdecydowanie odradzam kupowanie w tym sklepie, ponieważ zbyt często się tam oszukuje klientów.

2 / 5 2017-12-31

Buty kiepskiej jakości, reklamacja z automatu odrzucona - buty kilka razy założone i podeszwa się odkleiła. Tragedia, zdecydowanie nie polecam.

5 / 5 2017-12-25

Opowiedziałam historię. Skorzystałam z propozycji sklepu CCC po raz pierwszy, a było to zupełnie przypadkowe. Jednakże jestem bardzo zadowolona z mojego doświadczenia. Buty, które zakupiłam, są wygodne - na ten moment nie mam żadnych zastrzeżeń. Z pewnością w przyszłości ponownie odwiedzę ten sklep w celu robienia zakupów.

5 / 5 2017-12-25

Pierwszy raz skorzystałam z oferty CCC zupełnie przypadkowo, jednak jestem bardzo zadowolona z tego doświadczenia. Buty są wygodne i jak na razie nie mam żadnych zastrzeżeń. Na pewno jeszcze tu wrócę, aby zrobić więcej zakupów.

0 / 5 2017-12-22

Oddałem swoje buty do reklamacji, ale niestety firma CCC nie uznała mojego żądania, co przyniosło im korzyść. Podeszwy w moich butach popękały, a woda wylała się do środka, zalając moje skarpety. Mam zamiar skontaktować się z rzecznikiem konsumenta i poprosić o jego interwencję w sprawie nieuczciwej firmy CCC. Dodatkowo, postanawiam dać sobie dożywotni zakaz kupowania towarów w tej firmie.

1 / 5 2017-11-27

W ciągu miesiaca, 2 pary butow ulegly rozklejeniu. Baleriny i sandały na koturny. Jakos fatalna. Więcej nie zrobię tam zakupów!!!

0 / 5 2017-11-01

Rezerwacja butów CCC przez internet jest jedynie fikcją. Zamówiłam dwie pary butów, ale odmówiłam jedną, ponieważ prawy but wyglądał jak po trzech miesiącach noszenia. Chciałam kupić drugą parę, ale cena była inna przy kasie niż w momencie zamówienia. Nie dostałam również rabatów, które obowiązywały w dniu rezerwacji. W handlu powinna obowiązywać zasada, że cena jest ustalona w momencie rezerwacji. Mam nadzieję, że firma zmieni swoje postępowanie, ponieważ psuje sobie swoją reputację.

0 / 5 2017-08-08

22 października odwiedziłam sklep zlokalizowany przy ulicy Stanisławskiego w Łowiczu. Niestety, okazało się, że sklep jest zamknięty, ani drzwi, ani gdziekolwiek indziej nie było żadnej informacji dla klientów. Mimo to udało mi się dostrzec pracowników, którzy wydawali się pakować towar do środka. Zastanawiam się, dlaczego to takie trudne, aby umieścić informację w sklepie, który w danym dniu jest nieczynny lub czy będzie on przemieszczony do nowej lokalizacji, czy też całkowicie zlikwidowany. Takie podejście do klientów z pewnością nie zachęca do powrotu. Ostatnio ukazywane w Łowiczu? Tylko takie rzeczy są możliwe.

5 / 5 2017-07-22

Kupiłam buty zimowe od Lasocki o numerze WI16-ALBA-02. Ten model ma obcasy, które są całkowicie puste. Po kilku spacerach w tych butach, zaczęły się odklejać, ponieważ były kompletnie puste wewnątrz i uginały się przy każdym kroku, co spowodowało szybki brak kleju. Dodatkowo, wkładki w butach zapadły się do środka obcasa. Zastanawiam się, kto pozwolił na produkcję i sprzedaż tak nieprzemyślanego produktu? Jestem również zbulwersowana brakiem możliwości dodania szczerej opinii na oficjalnej stronie, ponieważ zostaje ona zatrzymana przez moderatora. To żenujące.

2 / 5 2017-07-15

W ostatnim czasie zrobiłem zakupy w sklepie CCC w galerii M1 w Poznaniu. Podczas płacenia za sandały o wartości 80 zł wypłata reszty z banknotu o wartości 200 zł sprawiła kasjerce pewien problem. Powiedziała w nieprzyjemny sposób, że obsługa sklepu nie musi wydawać reszty i może odmówić sprzedaży, a klient musi mieć dokładną sumę pieniędzy. W moim odczuciu, taka sytuacja jest zrozumiała w przypadku płacenia za coś za 50 gr i sytuacji, gdy płacimy 100 zł banknotem. Jednak wydanie 120 zł nie powinno być trudnością. Obsługa była niemiła i nieprzyjemna, co było niesłuszne. Zdecydowanie nie polecam tego sklepu.

1 / 5 2017-07-07

po godzinie stopki brązowe, Lasocki z bożej łaski biznesmen niech chodzi w farbowanych stopkach gratulacje reklamacja oddalona szczyt chamstwa i oszustwa

0 / 5 2017-06-19

Ta firma jest kompletnie nieudolna, jej produkty są obojętnej jakości. Buty rozpadają się już po dwóch tygodniach użytkowania. Gdy oddaje się je do serwisu w celu naprawy, po prostu sklejają je butaprenem i cały ten proces trwa kolejne 2 tygodnie. Ponadto, inne buty z tej firmy również się rozrywają przy wkładaniu. Nie polecam ich zakupu.

0 / 5 2017-06-19

Ta firma jest kompletnie beznadziejna, produkty, które oferują są po prostu fatalnej jakości. Po zaledwie dwóch tygodniach noszenia buty się rozpadają. Aby to naprawić, serwis używa jedynie sklejki butaprenem, co zajmuje im kolejne dwa tygodnie. Dodatkowo, inne buty, które kupiłem od tej firmy, zaczęły się rozdzierać przy samym wkładaniu. Zdecydowanie odradzam dokonywania zakupów u nich.

0 / 5 2017-04-05

Mimo że produkt posiada wady, firma odmawia uznania reklamacji. Po upływie sześciu miesięcy noszenia obuwia, podeszwy zaczęły się odklejać i odpadać. Firma zachowuje się nieuczciwie. Nie zamierzam już nigdy kupować u nich butów.

0 / 5 2017-04-05

Mimo wady produktu, firma nie przyjmuje reklamacji. Po upływie pół roku noszenia butów, zaczęły odklejać się i odpadać podeszwy. To typowi naciągacze. W żadnym wypadku nie zamierzam już kupować u nich obuwia.

Rzetelne opinie o CCC

CCC

Siedziba
-

WWW
http://ccc.eu

Email
[email protected]

Telefon
-

Komórka
-

Infolinia
-

Logowanie