Kategorie: / Dom

123master.pl Opinie Klientów

średnia ocen: 3.61
opinie o 123master.pl
5 / 5 2019-03-25

W tym sklepie dokonałam zakupu stelaża Geberit, który niestety po roku się zepsuł. Zdecydowałam się złożyć reklamację drogą mailową, lecz odpowiedź otrzymałam dopiero po dwóch tygodniach. Pracownicy poprosili mnie o wypełnienie formularza, lecz po jego dostarczeniu, od trzech tygodni nie otrzymałam żadnej informacji odnośnie mojej reklamacji. Dodatkowo, próby skontaktowania się z obsługą okazały się bezskuteczne. Uważam, że cały proces reklamacyjny był kompletną porażką. W porównaniu do tego, w innym sklepie, reklamacja baterii Kludi zajęła około tygodnia, co pokazuje zupełnie inny poziom obsługi klienta.

0 / 5 2019-03-02

Na stronie ceneo znajdują się negatywne opinie klienta dotyczące realizacji zamówienia w sklepie internetowym 123market.pl. Klient był cierpliwy, ale chciał poznać przewidywany termin dostawy, jednak nie otrzymał odpowiedzi na swoje e-maile. Na stronie sklepu był podany fałszywy koszt dostawy, co wprowadziło klienta w błąd. Mimo zamówienia umywalki o wadze 9kg, klient nie miał opcji wyboru tańszej przesyłki i musiał zapłacić 59 zł. Sklep nie poinformował klienta o tej dodatkowej opłacie wcześniej, co opóźniło dostawę o prawie 2 tygodnie. Klient zrezygnował z zakupów w tym sklepie i nie poleca go znajomym.

2 / 5 2019-02-10

Nie jestem zadowolony/a. Wydałem/a dodatkowe pieniądze, ale okazuje się, że zamówienie nie jest dostępne do odbioru, mimo że dostałem/a informację drogą mailową dzień wcześniej. Gdy dotarłem/a do punktu odbioru, tylko kierowca był obecny i powiedział/a mi, że mogę zrezygnować z zamówienia albo czekać na kolejny termin odbioru, który jest za dwa tygodnie.

5 / 5 2019-01-22

Oceniam sklep 123master bardzo pozytywnie, ponieważ jestem bardzo zadowolony z cen. Co więcej, termin realizacji i dostarczenia towaru był niesamowity - otrzymałem zamówienie już na drugi dzień po dokonaniu przelewu, a cała transakcja zajęła tylko dwa dni. Nawet żadne centrum handlowe nie zaoferowałoby mi tak szybkiego transportu. Prawdopodobnie to jest efekt współpracy sklepu z bardzo dobrą firmą kurierską. Wszystko przyszło dobrze zabezpieczone na palecie, a kurier był bardzo cierpliwy i nawet pomógł mi sprawdzić ceramikę. Mogę z czystym sumieniem polecić ten sklep ze względu na natychmiastowy kontakt, pełny profesjonalizm i dbałość o zadowolenie klienta, co jest dla mnie równie ważne co dobre ceny. Jeszcze raz dziękuję za świetną obsługę.

5 / 5 2019-01-17

Organizowałam dwie łazienki i bardzo mi zależało na oszczędzeniu czasu. Produkty Geberit, Koło, Roca, Riho i Viega były dla mnie priorytetem. Zdecydowałam się na wanny Riho, które okazały się dostępne (w przeciwieństwie do niektórych innych sklepów). Realizacja zamówienia była błyskawiczna, a kontakt telefoniczny bardzo dobry. Otrzymałam też cenne porady i elastyczne podejście do klienta. Na dodatek sklep miał własny, niedrogi transport, co było dla mnie istotne, ponieważ odległość była spora - 70 km od Warszawy. Gorąco polecam!

2 / 5 2018-12-31

Towar jest w porządku, ale obsługa klienta pozostawia wiele do życzenia. Zadzwoniłam z pytaniem telefonicznym i obiecano mi, że oddzwonią w ciągu godziny. Niestety, nikt nie zadzwonił i nikt już więcej nie odebrał mojego telefonu. Mimo że wybrałam płatność przy odbiorze, otrzymałam później informację, że zamówienie nie zostanie przyjęte, jeśli nie zapłacę zaliczki. Nie polecam tej firmy!

5 / 5 2018-12-30

Wszystko przebiegło w porządku, cena niska w miarę szybki transport. Mogliby trochę szybciej na maile odpowiadać.

3 / 5 2018-12-22

Kupiłem deszczownicę w fikcyjnym sklepie, która była według stanu magazynowego "dostępna". Natychmiast zapłaciłem, oczekując dostawy kurierskiej, ale po kilku dniach personel sklepu przysłał mi e-maila informującego, że deszczownicy nie ma na stanie, ale mogą ją sprowadzić dla mnie w ciągu trzech tygodni. Ponieważ potrzebowałem natychmiastowego montażu i miałem już zatrudnionego fachowca w łazience, odmówiłem i poprosiłem o zwrot pieniędzy. Czekam na zwrot od miesiąca, a sklep nie odpowiada na moje maile i telefony. Sytuację zgłosiłem na policję. Radzę unikać tego sklepu, ponieważ często wystawiają na sprzedaż produkty, których nie mają na stanie. Pytanie tylko dlaczego?

5 / 5 2018-12-12

Polecam sklep.

3 / 5 2018-11-18

Nie polecam kupowania w sklepie internetowym 123master.pl. Zamówiłem armaturę łazienkową, a czas oczekiwania na jej dostawę okazał się o wiele dłuższy niż zapowiadany. Gdy otrzymałem przesyłkę, okazało się, że jedno z opakowań zostało już otwarte, a jeden z produktów był uszkodzony. Odmówiłem jego odbioru i zgodziłem się na dostawę nowego zlewu w ciągu kolejnego tygodnia. Niestety, dostawa opóźniła się o dwa tygodnie, a dodatkowo musiałem zapłacić 65 zł za transport. Nie warto tracić czasu i pieniędzy na zakupy w tym sklepie.

0 / 5 2018-11-13

Mam złe doświadczenia z jednym sklepem internetowym, mimo że często robię tam zakupy. Zamówiliśmy drzwi do łazienki, ale musieliśmy na nie czekać miesiąc, a kiedy ostatecznie je otrzymaliśmy, okazały się uszkodzone. Po wielu telefonach i mailach, w końcu udało nam się złożyć reklamację. Niestety, gdy pojechaliśmy po nowe drzwi, okazało się, że ponownie są uszkodzone! Nie wiem, skąd mają te produkty - być może są to egzemplarze ekspozycyjne lub drugiego gatunku. Jednak zdecydowanie odradzam ten sklep. Obsługa jest fatalna - nie odpowiadają na maile ani nie odbierają telefonów. A jeśli uda Ci się dodzwonić, to jeszcze mają pretensje, że dzwonisz. To kompletny absurd! Nie kupujcie w tym sklepie, bo to strata czasu, nerwów i pieniędzy.

2 / 5 2018-10-22

Odradzam wizytę w tym sklepie. Ich przewaga polega na sprzedawaniu produktów, których nie posiadają w swoim asortymencie. Wymagają zaliczek, które niestety nie są zwracane. Gdy próbujesz dokonać zakupu, zostajesz bez pieniędzy i bez produktu.

2 / 5 2018-10-22

Nie warto odwiedzać tego sklepu. Tam sprzedają rzeczy, które niby są dostępne, ale naprawdę ich nie mają. Dodatkowo, pobierają zaliczki, które potem nie zwracają. Jeśli chcesz tam coś kupić, możesz zostać bez pieniędzy i bez towaru.

5 / 5 2018-10-16

Profesjonalna obsługa,Fachowa pomoc, Szubka realizacja POLECAM !!!!ABY TAK DALEJ :)

2 / 5 2018-09-22

Miesiąc temu złożyłam zamówienie na baterie łazienkowe w sklepie, ale okazało się, że pracownik popełnił pomyłkę i nie zrealizowano wszystkich pozycji. Pomimo tego postanowiłam zapłacić zaliczkę w połowie miesiąca, która wynosiła 500 zł, mimo że cena całkowita wynosiła 520 zł. Mimo że kurier dostarczył mi zamówienie i pobrano ode mnie kwotę 520 zł, sklep był nieosiągalny przez telefon, a kontakt przez e-mail był jedyną opcją. Znów zaszła pomyłka, więc złożyłam prośbę o zwrot pieniędzy 11 października, ale do dziś nie otrzymałam zwrotu. Właściciel sklepu nie odpowiada na moje prośby o kontakt i nie polecam tego sklepu, ponieważ obsługa klienta pozostawia wiele do życzenia. Możliwe, że sklep zatrzymuje małe kwoty, aby zwiększyć swoje dochody. Jestem bardzo rozczarowana tym doświadczeniem.

5 / 5 2018-09-11

Szybka realizacja zamowienia , oceniam sklep bardzo pozytywnie , otrzymalem sms a , ze mozna odebrac towar jak najbardziej pelen pozytyw

0 / 5 2018-09-06

Od drugiej połowy września oczekuję na zwrot środków za zwrócony produkt. Nieprzerwanie mnie oszukują, twierdząc, że nie wysłałam im wymaganych dokumentów (co jest całkowicie fałszywe, wysłałam je dwukrotnie).

0 / 5 2018-09-06

Odkąd minęło pół września, oczekuję na zwrot pieniędzy za zwrócony przeze mnie towar. Nieustannie oszukują mnie, twierdząc, że nie dostarczyłam im potrzebnych dokumentów (chociaż w rzeczywistości wysłałam je już dwukrotnie).

0 / 5 2018-09-04

Dwie spośród trzech zakupionych rzeczy okazały się wadliwe. Dwa miesiące temu zgłosiliśmy reklamację, jednak nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi ani telefonu. Pracownicy firmy, zamiast udzielać nam jakichkolwiek informacji, milczą. Osoby pracujące w tym miejscu nie wykazują żadnej elokwencji - są kompletnie bezużyteczne. Nie szanują nas jako klientów - firma powinna upaść, ponieważ traktuje nas tak samo jak w czasach komuny.

2 / 5 2018-07-26

Muszę niestety przyznać, że negatywne opinie na temat tego sklepu są słuszne. Sklep oferuje produkty, których nie ma na stanie i po złożeniu zamówienia informują o tym. Proponują również wpłatę zaliczki oraz podają orientacyjny czas realizacji (2 tygodnie), ostrzegając, że nie odpowiadają za opóźnienia i że nie będzie możliwe anulowanie takiego zamówienia. Nie polecam tego sklepu i uważam, że należy unikać takich sprzedawców. Co więcej, po opublikowaniu negatywnej opinii na portalu Ceneo, grożą mi złożeniem sprawy sądowej, jeżeli nie usunę jej. Jest to zachowanie bezprecedensowe. Ktoś już wcześniej wspominał o "kulturalnej pani" odbierającej telefony.

0 / 5 2018-07-25

Mimo niskich cen, z obsługą sklepu jest wiele problemów. Często trzeba czekać bardzo długo na połączenie, a kontakt z nimi może być bardzo trudny. Moim zamówieniem miała się zajmować w konkretny dzień, jednak nikt nie poinformował mnie, że dostawa została przesunięta na następny dzień. Ostatecznie zostałam poinformowana tylko drogą mailową, ale z powodu problemów z systemem, nikt nie zajął się powiadomieniem mnie o opóźnieniu. Wydaje się, że sklep ma bardzo dużo zamówień i nie wyrabia, co powoduje, że olewają klientów, nie odpowiadając na telefony i maile.

3 / 5 2018-06-23

Ten sklep jest kompletnie chaotyczny. Przed pięcioma tygodniami zamówiłem umywalkę i poproszono mnie o dokonanie płatności. Jednak od tamtej pory firma zniknęła w niebycie. Nie otrzymuję odpowiedzi na maile, a telefony są ignorowane. Nie polecam tej firmy o nazwie "krzak".

3 / 5 2018-06-23

Ten sklep jest kompletnym nieporozumieniem. Zamówiłem umywalkę około 5 tygodni temu i poproszono mnie o dokonanie płatności. Jednak od tego momentu firma przestała się kontaktować. Nie odpowiada na maile i nie odbiera telefonów. Ta firma "krzak" jest absolutnie niegodna polecenia.

2018-06-19

fatalny, okropna obsluga

0 / 5 2018-06-14

Towar dostałam po miesiącu, ale został wysłany w dwóch partiach. Musiałam wiele razy dzwonić i pisać maile, wciąż otrzymując kłamliwe odpowiedzi, że towar został już wysłany, podczas gdy w rzeczywistości był dopiero pakowany. Przesyłka miała być zapakowana na paletach, ale niestety tak się nie stało, a po jej otrzymaniu zobaczyłam ogromny bałagan. Na szczęście, nic nie zostało uszkodzone. Mimo atrakcyjnej ceny, nie polecam tego towaru ze względu na wiele kłopotów, jakie mi przysporzył.

3 / 5 2018-06-11

Bezcelowość ponad bezcelowościami. Odwiedziłem kilka sklepów, lecz ten, który wybrałem, okazał się najgorszym z nich. Musiałem osobiście odebrać towar, co okazało się trudne, ponieważ sklep znajdował się w piwnicy, a wejście było zatłoczone i chaotyczne. Towar był układany jeden na drugim, brakowało półek i regałów. Pomimo krótkiej wizyty w sklepie, obsługa zachowywała się bardzo niegrzecznie, ignorując dzwoniące telefony, rzucając słuchawkami i obrażając klientów. Niestety, kupiony przeze mnie towar okazał się uszkodzony i następnego dnia musiałem go zwrócić. W odpowiedzi, obsługa sklepu nazwała mnie głupim i oskarżyła mnie o kupowanie niskiej jakości produktów. Nie zgadzając się z nimi, skontaktowałem się z importerem towaru i ostatecznie, produkt został wymieniony na nowy. Wniosek? Odradzam korzystanie z tego sklepu.

3 / 5 2018-06-09

Kupiłam baterię umywalkową w danym sklepie, dokonałam płatności oraz otrzymałam kilka automatycznych maili z potwierdzeniem zakupu. W końcu dostałam informację, że sklep zrealizuje moje zamówienie i wkrótce otrzymam numer listu przewozowego. Po kilku dniach ni stąd, ni zowąd otrzymałam informację, że moje zamówienie zostało anulowane, ponieważ sklep nie ma danego towaru i nie może go sprowadzić od producenta. Jest to żenujące, że produkt jest w katalogu, a faktycznie jest brak. Dodatkowo, sklep nie szanuje klientów i nie aktualizuje bazy danych swoich produktów. Poza tym, czekam już prawie 3 tygodnie na zwrot pieniędzy za anulowane zamówienie, a nadal ich nie dostałam. Mimo wielu przeprosin i zapewnień sklepu, moje konto bankowe pozostaje bez wpływu. Zdecydowanie odradzam dokonywanie zakupów w tym sklepie, ponieważ ich regulamin informuje o zwracaniu pieniędzy w ciągu 14 dni, co jest godne potępienia.

3 / 5 2018-05-29

Za pośrednictwem strony Ceneo szukałem najlepszej oferty na zlewozmywak. Niestety, natknąłem się na sklep 123master.pl, gdzie dokonałem zakupu. Jednak po dokonaniu transakcji otrzymałem e-mail, że potwierdzą dostępność towaru, mimo iż wcześniej nie dawali mi tego znać. Po upływie trzech dni musiałem dzwonić i informowali mnie, że potwierdzenie dostawy otrzymam w piątek lub poniedziałek. W ciągu następnych dni miałem planowany montaż kuchni, więc w wtorek ponownie skontaktowałem się ze sklepem, aby upewnić się, że zlew zostanie dostarczony na czas. Mieli wysłać go w środę, ale na następny dzień zadzwonili informując, że zlew okazał się być uszkodzony - po dziesięciu dniach oczekiwania od momentu złożenia zamówienia. Nie polecam tego sklepu.

3 / 5 2018-05-25

Radzę unikać tego sklepu z powodu braku kontaktu, braku uczciwości i nieresponsywności. Zamówiłem kilka artykułów o wartości około 1700 zł i wybrałem odbiór osobisty w punkcie w Krakowie z opcją płatności przy odbiorze. Mimo otrzymywania kilku maili potwierdzających gotowość odbioru, kiedy przybyłem na miejsce, przesyłka była niekompletna. Rozmowa telefoniczna ujawniła, że paczkująca osoba popełniła błąd, ale pracownik odmówił wysłania brakującej baterii na własny koszt. Obiecano mi, że sklep się odezwie za dwa dni, jednak nikt nie skontaktował się ze mną przez kilka dni. Po wielu mailach, na które nie otrzymałem odpowiedzi, nie mogłem także dodzwonić się do sklepu przez kilka dni. Dopiero po tygodniu udało mi się skontaktować, ale pracownik powiedział, że czyta maile wybiórczo i obiecał wysłać brakujący towar na koszt sklepu, którego w ogóle nie otrzymałem. Bez cienia wątpliwości nie polecam tego sklepu.

5 / 5 2018-05-23

W sklepie we Wrocławiu można liczyć na szybkie przygotowanie zamówienia, profesjonalne porady oraz przyjazną obsługę. Kupiona armatura i ceramika sanitarna zostały odpowiednio zapakowane, aby chronić je przed uszkodzeniem. Gorąco polecam ten sklep wszystkim, którzy szukają wysokiej jakości produktów w przystępnej cenie! Jestem pewna, że sama również ponownie skorzystam z tego sklepu online.

2 / 5 2018-04-16

Nie sugeruję tego, a wręcz przeciwnie, odradzam. Termin dostawy, który jest podany na stronie, trzeba przedłużyć dwukrotnie lub trzykrotnie. Podczas rozmowy pracownik okazał się nieuprzejmy i nie umie przeprosić za swoje własne błędy.

2 / 5 2018-04-16

Nie zalecam, a wręcz odradzam korzystanie z tego. Czas, w którym zamówienie powinno być zrealizowane, został przekształcony w dwa lub trzykrotnie dłuższy. Podczas rozmowy z pracownikiem był nieuprzejmy i nieudolny w przeproszeniu za własne pomyłki.

3 / 5 2018-03-22

Stanowczo nie polecam! Sklep wprowadza w swoim regulaminie niezgodne z prawem warunki - wyklucza możliwość zwrotu kupionego towaru, choć taki przepis przysługuje klientowi na mocy ustawy. Otrzymany towar okazał się wadliwy, a opakowanie było otwierane i zamykane już wcześniej, poza fabryką - na szczęście produkt nie był uszkodzony. Po otrzymaniu negatywnej opinii, pracownik sklepu zadzwonił do mnie, by w sposób niespodziewanie niegrzeczny i nieprzyjemny wyrazić swoje odczucia na mój temat. Takiego traktowania nie toleruję w stosunku do siebie jako klienta.

0 / 5 2018-03-20

W zamówiłem w tym sklepie kurtynę do kąpieli, jednakże nie tylko nie dotarła ona do mnie w Krakowie, ale także sklep całkowicie zignorował moje zapytania. Nie otrzymałem żadnej odpowiedzi na e-maile, a próby kontaktu telefonicznego okazywały się niemalże niemożliwe, a jeśli już chyba taka osoba niekompetentna odebrała telefon. Wczoraj, podobno w celu załatwienia mojej sprawy, rozmawiałem z panią, która obiecała informować mnie do godziny 15, ale okazało się, że była to kłamliwa obietnica. Zdecydowanie nigdy więcej nie zamówię w tym sklepie.

5 / 5 2018-03-18

Mogę szczerze powiedzieć, że jestem bardzo usatysfakcjonowany. Wszystko przebiegło prawie bez komplikacji, z wyjątkiem małych problemów dotyczących płatności (popełniono błąd w księgowaniu - towar został wysłany za pobraniem, ale ostatecznie otrzymano płatność przelewem). Było to drobne zamieszanie, które minimalnie opóźniło dostawę, ale nie ma powodu, aby się do czegokolwiek przyczepiać. Komunikacja była świetna, osoba obsługująca była gotowa do pomocy w razie jakichkolwiek trudności. Ogólnie rzecz biorąc, polecam.

0 / 5 2018-03-02

Od 9 grudnia 2009 roku czekałem fatalnie na moje zamówienie. Mimo moich kilku telefonów, obietnice o dostawie "jutro" lub "pojutrze", zepsute auto kuriera, oraz inne wymówki, nic się nie zmieniło. Jest teraz 22 stycznia 2010 roku, a sytuacja jest wciąż taka sama. Mimo dużo gadania i obietnic, bardzo mało zrobiono w rzeczywistości. Najwyżej mogą załatwić rzeczy, które są ogólnie dostępne, ale jeśli chodzi o konkretne lub ekskluzywne produkty, to się nie da. Oprócz tego, najgorsze jest to, że przez nich nie mogę ukończyć łazienki. Wystarczyło powiedzieć, że moje zamówienie jest dla nich nieosiągalne, a nie byłoby problemu.

2 / 5 2018-02-16

Nie zalecam korzystania z tego sklepu z wielu powodów. Obsługa klienta pozostawia wiele do życzenia, ponieważ nie otrzymałem informacji telefonicznie na temat statusu mojego zamówienia, ale tylko pocztowo. Ponadto, po otrzymaniu niekompletnego produktu, zacząłem się martwić, ale pomimo wielu próśb nie otrzymałem brakującej części. Pracownik sklepu obiecał mi oddzwonienie, ale do dziś nie odezwał się. Sklep nie dba o swoich klientów i trudno liczyć na szybki i rzetelny kontakt w przypadku jakichkolwiek problemów.

5 / 5 2018-02-07

Ogólnie rzecz biorąc, z mojego doświadczenia wynika, że jest bardzo pozytywnie. Ceny są najlepsze, a czas realizacji jest niezwykle szybki - zamówienie złożone w piątek, można odebrać już w środę, chociażby w przypadku, gdy dostawa może trwać nawet 14 dni (nie zauważyłem tego i przepraszam za moją nerwową reakcję w stosunku do personelu sklepu). Kupuję online, ponieważ nie lubię przepychanek z sprzedawcami, którzy próbują wcisnąć mi rzeczy z dodatkami od producentów. Nigdy nie dzwonię ani nie dokuczam obsłudze sklepu - oczekuję tylko szybkiej dostawy zamówienia. W tym przypadku wszystko poszło jak w zegarku, ponieważ pracownicy sklepu odezwali się do mnie z objaśnieniem, co i jak się dzieje z moim towarem. Obsługa była kompetentna, walcząca o ulepszenie sklepu, poziomu obsługi i spełnienie wszystkich wymagań klientów. W pełni polecam :)

5 / 5 2018-02-07

Super sklepik polecam w 100%

5 / 5 2018-01-09

Realizacja zamówienia odbyła się bez trudności, odbiór został dokonany osobiście. Pan, który był odpowiedzialny za zamówienie, skontaktował się telefonicznie i zapytał, kiedy można odebrać towar. Wszelkie informacje dotyczące zmian w godzinach otwarcia miejsca odbioru zostały przesłane za pomocą wiadomości SMS. Gorąco polecam tę usługę!

5 / 5 2018-01-09

Zamówienie zostało pomyślnie zrealizowane bez żadnych trudności, odebrałem je osobiście. Pan zadzwonił i zapytał, kiedy będę mógł odebrać towary. Otrzymałem informacje o wszystkich zmianach dotyczących godzin otwarcia punktu odbioru za pomocą wiadomości SMS. Gorąco polecam!

2 / 5 2017-12-27

Nie polecam, ponieważ otrzymałem ustne potwierdzenie od właściciela, że bateria zostanie odebrana w ustalonym terminie. Jednakże, kilka dni po upływie terminu, otrzymałem e-mail, w którym informowano mnie, że produkt jest dopiero gotowy do wysyłki. Mój próby kontaktu w celu wyjaśnienia sytuacji zostały zignorowane, a odpowiedź na e-maila sugerowała, żebym zrezygnował z ich usług bez próby wyjaśnienia. Niezadowolony z tego stanu rzeczy, postąpiłem zgodnie z sugestią.

5 / 5 2017-12-21

Bardzo szybko sfotografowali i dostarczyli moje zamówienia. Serdecznie polecam ten sklep, choć czasem może być trudno się do nich dodzwonić, ale jest warto. Mają bardzo niskie ceny, dlatego prawdopodobnie unikają zatrudniania kolejnych pracowników. Jeszcze raz gorąco polecam, mają super ceny i dla mnie wszystko było pozytywne.

3 / 5 2017-12-20

Kupiłem urządzenie za prawie 1200 zł, jednakże przyszło uszkodzone. Sprzedawcy okazali się niekompetentni i z ich powodu straciłam prawo do reklamacji u kuriera. Reklamacje musiałam zlecić u producenta, a niestety odrzucił on reklamację, argumentując, że to wina kuriera. Minęło już 7 dni i było już za późno, aby złożyć reklamację u kuriera. Przeżyłam bardzo nieprzyjemną sytuację, poświęciłam swój czas, nerwy, a także pieniądze. Nie polecam kontaktu z tym sklepem, gdyż to był mój najgorszy internetowy zakup.

2 / 5 2017-12-19

Podczas rozmowy telefonicznej zapewniono mnie, że towar zostanie dostarczony "jutro" lub w ciągu maksymalnie jednego dnia. Niemniej jednak, musiałem czekać na niego kolejne trzy dni, a w międzyczasie próbowałem kontaktować się ze sklepem, ale bezskutecznie - nie otrzymałem odpowiedzi na swoje e-maile. Ostatecznie, towar dotarł dopiero w czwartym dniu roboczym od złożenia zamówienia, zamiast pierwotnie obiecanej jednej doby. NIE polecam nikomu korzystania z usług tego sklepu - zwracam uwagę, że na rozmowy telefoniczne należy uważać, ponieważ padłem ofiarą takiej sytuacji. Na szczęście, wybierając opcję pobrania, zdołałem odebrać zamówienie najszybciej możliwym sposobem.

5 / 5 2017-12-02

Moje doświadczenia z tym sklepem były bardzo pozytywne. Najpierw kupiłem stelaż WC i odebrałem go osobiście w Warszawie tego samego dnia, kiedy zamówiłem. Następnie zamówiłem większą ilość produktów, włącznie z umywalką, wanną i deską, z oferowaną przez sklep usługą transportu. Wszystko przebiegło bardzo sprawnie, bez żadnych problemów. Kurier poinformował mnie o swojej planowanej dostawie i wszystko było świetnie. Okazało się jednak, że potrzebuję innej rozmiarowej wanny, ale wymiana również była łatwa i bezstresowa. Nie rozumiem, dlaczego niektórzy ludzie zostawiają negatywne opinie o sklepie, ale ja osobiście bardzo polecam ten sklep.

5 / 5 2017-11-28

Podczas robienia zakupów przez stronę internetową wszystko wydaje się dobrze - towary w dobrej cenie, pełne stany magazynowe, więc warto kupować. Jednak uważaj - na końcu zamówienia pojawi się informacja, że np. towar do odbioru osobistego we Wrocławiu jest dostępny co dwa tygodnie przez dwa dni, co oznacza, że nie zawsze będzie dostępny i trzeba czekać. W moim przypadku zamówiłem towary w czwartek, ale otrzymałem informację na maila, że nie ma ich w magazynie, a kiedy będą - nie wiadomo. To nieporozumienie i ten sklep nie zasługuje na miano sklepu.

0 / 5 2017-11-24

Było bardzo dobrze - chociaż mieliśmy dodatkowy dzień na uzupełnienie zamówienia, nie było to żadnym problemem. Co więcej, jeden produkt w ogóle nie był dostępny i został specjalnie zamówiony dla nas. Kontakt był doskonały, a przesyłka została bardzo starannie zapakowana na palecie.

2 / 5 2017-11-16

Planuję wystawić niekorzystną opinię o sklepie ze względu na ich nieprofesjonalne traktowanie klientów. Zawarta transakcja przebiegła właściwie, jednak gdy otworzyłem paczkę, okazało się, że jeden z produktów (deszczownica) jest popsuty. Sprzedawca zaoferował, aby prodcent wymienił wadliwy produkt, jednakże, według mojego prawa, mam także możliwość zwrotu pieniędzy lub wymiany na nowy towar w terminie 14 dni od zakupu, na co sklep się zgodził. W końcu zdecydowałem się na kontakt z producentem i otrzymałem nowy produkt. Zdałem niekorzystną opinię o sklepie, ale otrzymałem od nich email i telefon, w którym grozili mi sądem, o ile tej opini nie usunę. Uważam to za nieuzasadnione. Pomimo, że nie dzielę się pozytywnymi wrażeniami o sklepie, nadal przyznam mu 4/5 gwiazdek, ponieważ sprzedali mi defektywny produkt wiedząc o tym, co uważam za niezgodne z ich normami. Zalecane jest unikanie tego sklepu, gdyż w przeciwnym razie trzeba będzie zabiegać o swoje prawa w sądzie.

5 / 5 2017-10-28

Bardzo solidna firma - polecam

5 / 5 2017-10-02

Bardzo solidnie, dobra obsługa, najtańszy w Warszawie. BARDZO POLECAM

5 / 5 2017-09-26

Zamówienie zostało realizowane stosunkowo szybko, ale niestety część z niego została dostarczona w uszkodzonym stanie, a więc musiałem skontaktować się ponownie z 123master. Trudno było się dodzwonić do sklepu, ale po kilku próbach udało mi się to osiągnąć. Jednakże, sklep nie łączył się ze mną w sprawie zamówienia, więc musiałem do nich sam dzwonić. Największe wyróżnienie należy się dostawcy, który dostarczał zamówienie w Warszawie. Był uprzejmy, miły i pomocny - bez problemu pomagał mi wtargać towar po schodach na czwartym piętrze. Chciałbym mu serdecznie podziękować za ratowanie honoru tego sklepu. :-)

2 / 5 2017-08-02

Uważam, że warto wyrażać swoją opinię w przypadku reklamacji, ponieważ pozwala to wyrazić swoje zdanie na temat jakości sklepu. Niestety, miałam złe doświadczenia z właścicielem sklepu oraz jego chaotycznymi i nieodpowiedzialnymi pracownikami. Po pierwsze, otrzymałam niekompletny towar, co zmusiło mnie do powtórnego przyjazdu. Następnie, pomylono model deski sedesowej, co spowodowało, że musiałam ją reklamować przez miesiąc. Dodatkowo napotkałam kłopoty z dodzwonieniem się do sklepu oraz z sezonem urlopowym. Chociaż myślałam, że doszłam do porozumienia i odesłałam im deskę po raz drugi, otrzymałam informację od WŁAŚCICIELA, że jest obsikana. Cała ta sytuacja była dla mnie zbyt frustrująca i okazało się, że straciłam czas, pieniądze (unikalne ok. 200 zł plus koszt trzech wysyłek po 13 zł każda), a także nerwy. Dlatego zdecydowanie nie polecam tego sklepu.

5 / 5 2017-07-29

Zamówienie na szafkę do łazienki zostało zrealizowane dość szybko, lecz kłopoty pojawiły się przy próbie zwrotu. Choć na stronie internetowej informowano o możliwości odstąpienia od umowy w ciągu 10 dni bez podania przyczyny, przy kontakcie telefonicznym okazało się, że nie mogę z niej skorzystać, gdyż odebrałam towar bezpośrednio z magazynu. Po dłuższej rozmowie, Pan Personel w końcu dopuścił dowiezienie szafki i potencjalnego zwrotu kosztów po konsultacji i akceptacji producenta, lecz w nieokreślonym terminie. Jako lekarz, nieświadoma zasad prawnych handlowych, zamierzam zwrócić się do Rzecznika Praw Konsumenta. Jestem mocno zaniepokojona postawą personelu sklepu, który okazał się nieszczerzy i nieufny wobec opinii kompetentnych organów. Zalecam ostrożność w korzystaniu z usług tego sklepu.

5 / 5 2017-07-22

Bardzo szybka realizacja zamówienia, miła obsługa, możliwość odbioru osobistego, polecam.

5 / 5 2017-07-16

Przesyłka przebiegła bez żadnych komplikacji, dostaliśmy towar bardzo szybko, a odbiór był osobiście i bez zastrzeżeń. Doskonale wzorowy kontakt oraz uprzejme przypomnienie telefoniczne o terminie odbioru to kolejny atut wykonanej transakcji. Oczekiwanie na towar było niezwykle krótkie, co jest zaskakujące, ponieważ w podobnych sklepach długo czekamy na realizację zamówienia. Choć nie byłam zadowolona z wyglądu produktu, który odbiegał od fotografii na stronie internetowej, nie było żadnych problemów z jego zwrotem. Wszystko odbyło się profesjonalnie i zgodnie z przepisami. Z ręką na sercu polecam ten sklep!

5 / 5 2017-07-10

Mimo różnych opinii, zdecydowałem się na zakup w tym sklepie ze względu na atrakcyjne ceny i możliwość odbioru towaru osobiście przed zapłatą, co pomaga uniknąć niepotrzebnych problemów. Chociaż ciężko było się dodzwonić, otrzymałem informację o tym wcześniej i zawsze udało mi się nawiązać kontakt. Warto jednak pamiętać o przypomnieniu o zamówieniu, jeśli status nie ulega zmianie po dwóch dniach. Moje towary były jednymi z najtańszych na rynku, a także nie było dodatkowych opłat za odbiór osobisty. Zamówienie obejmowało wyposażenie łazienki o wartości około 4 tysięcy złotych, a towar został dostarczony w czasie zaplanowanym przez sprzedawcę. W sumie, byłem zadowolony z zakupów w tym sklepie.

5 / 5 2017-06-27

Postanowiłem zrobić jedno duże zamówienie w tym konkretnym sklepie. Wszystkie artykuły zostały skompletowane i dostarczone bardzo szybko, za wyjątkiem jednego. Pracownicy sklepu nie mogli mi do końca określić, kiedy ten artykuł zostanie dostarczony. Za każdym razem informowali mnie, że "czekają na dostawę". Ostatecznie po prawie miesiącu zdecydowałem się zrezygnować z tego artykułu. Kontakt telefoniczny i mailowy z obsługą klienta był bardzo przyjemny, a pracownicy byli pomocni i uprzejmi.

1 / 5 2017-06-23

Miałem niestety nieprzyjemne doświadczenia z tym sklepem. Gdy złożyłem zamówienie, poinformowano mnie, że towar będzie skompletowany i wysłany w ciągu tygodnia. Jednakże po dwóch tygodniach żadna przesyłka nie dotarła, a ja nie otrzymałem żadnej informacji od sklepu. Po wielokrotnych próbach kontaktu telefonicznego, udało mi się się dodzwonić i zapytać o zamówienie. Niestety, pracownik nie był w stanie powiedzieć mi, kiedy przesyłka zostanie wysłana. Obiecano mi oddzwonić, jednak nikt mi nie zadzwonił. Po tygodniu ponownie próbowałem zapytać o status mojego zamówienia, lecz to samo - nikt nie był w stanie mi pomóc. W końcu zdecydowałem się na zakupy w innym sklepie, gdyż ten sklep po prostu nie był w stanie zrealizować mojego zamówienia. Obsługa klienta w tym sklepie była tragiczna, a sklep oferował towar, który w istocie nie był dostępny.

1 / 5 2017-06-12

Ten sklep otrzymuje bardzo negatywną opinię, a właściciel unika odpowiedzialności i kryje się za pracownikami. Produkt, który został zamówiony, przyszedł zepsuty, ale sklep od trzech miesięcy nie rozwiązał problemu reklamacji. Kontakt z nimi jest bardzo słaby, a obsługa niemiła. Zalecamy unikanie takich sklepów i ostrożność, trzymając się z dala od ofert, które wydają się zbyt tanie - w ten sposób można kupić wadliwy lub uszkodzony produkt.

1 / 5 2017-06-10

Pozytywnie podchodzę do tej sytuacji. W niedzielę wieczorem 23.09.2012 zamówiłem produkty (tj. Geberit, przycisk, wsporniki i uszczelka) w sklepie, który podawał informacje o czasie oczekiwania na niektóre elementy od 1-3 dni. E-maile od sklepu potwierdzały, że zamówienie zostało przyjęte do realizacji 23-go, a 24-go było już w trakcie realizacji. 25-go zamówienie zostało zrealizowane i było gotowe do wysyłki, a 26-go produkty zostały wysłane. 27-go o godzinie 8:30 już miałem je w domu. Chciałbym pochwalić sklep za tę szybką i sprawną obsługę. Zastanawia mnie tylko, dlaczego sklep otrzymuje tyle negatywnych opinii.

2017-06-04

Jedyny w polsce, tylko do niego wracam, gdy chodzi o armaturę sanitarną, bo mają doskonałe ceny!!!

5 / 5 2017-05-31

W skrócie, po otrzymaniu zamówienia i zauważeniu wadliwego towaru, klient zgłosił reklamację, którą sklep zignorował przez prawie 3 miesiące, mimo wypełnienia formularza i 25 prób dodzwonienia się. Klient był niezadowolony ze słabej jakości obsługi i braku kultury ze strony pracowników sklepu. Jako że produkt był drogi, klient jest zmuszony ostrzec innych przed tym sklepem i przyznaje, że nigdy więcej tam nie zrobi zakupów.

0 / 5 2017-04-14

Zatwierdzam wszystko, co zostało napisane poniżej. Ogłaszają dostępność towaru w ciągu 5 dni, jednak faktycznie go nie mają. Następnie oferują dostawę w ciągu 6 tygodni. Totalnie nie szanują czasu klienta. Nie traćcie czasu na ten sklep. Nie wiem, jak mogą jeszcze istnieć w dzisiejszych czasach! Omijajcie ich z daleka.

Rzetelne opinie o 123master.pl

123master.pl

Siedziba
Warszawa

WWW
http://www.123master.pl

Email
[email protected]

Telefon
022 254-40-24

Komórka
-

Infolinia
-

Logowanie