Kategorie: / Dom

Agatameble.pl Opinie Klientów

średnia ocen: 3.68
opinie o Agatameble.pl
1 / 5 2024-02-28

Nie polecam zakupów w sklepie internetowym Agata Meble. Zamówiłam komodę. Przy składaniu okazało się, że brakuje dwóch frontów. Złożyłam reklamację. Dzisiaj mija dwa tygodnie i dalej żadnej odpowiedzi. Kontaktowałam się, też z działem obsługi klienta. Zapytali o numer reklamacji i na tym się skończyło. Czekam dalej, a komoda stoi niekompletna w salonie.

1 / 5 2024-02-21

Bujnia jednym słowem nigdy nie widziałam gorszej szafki na oczy Nie polecam kupować w Agata meble nie dość że przysłali nam inną szafkę niż zamówiłam to dodatkowo bez niektórych elementów no bez obicia

1 / 5 2024-01-02

Salon Agata Meble w Rzeszowie. Nikomu nie polecam zakupów w tym salonie , kasjerki tragiczne, nie przeszkolone lub nie chcące pomóc...ewidentnie wykonujące swoja pracę za karę. Pani która mnie obsługiwała przy kasie nie poinformowała mnie o aktualnej promocji, ani o tym jak ona wpłynie na paragon. Stwierdziła jedynie ze "taki i taki produkt" będzie objęty promocją,- czyli kilka procent tańszy, zgodziłam się, ale nie sądziłam, że będzie to miało konsekwencje w postaci pieczątki BRAK ZWROTÓW. Idealny sposób aby oszukiwać klientów, którzy biorą więcej niż jeden produkt (często za kilkaset złotych) ..wyrażając zgodę na promocję, nie wiedząc o tym, że po zakończeniu transakcji produkty na paragonie będą pozbawione możliwości zwrotu zostajemy postawieni przed faktem dokonanym, gdyż personel -obsługa przy kasie, nie informuje klientów o ewentualnych skutkach brania udziału w promocji 20% albo 40% albo 50% taniej na kolejne produkty. Uważajcie na wszelkie promocje w tym sklepie i na nieprzeszkoloną lub po prostu niemiłą, mam wrażenie nie chcącą pomóc/poinformować obsługę tego salonu. Radzę omijać szerokim łukiem .

3 / 5 2023-11-14

Szczerze nie polecam, jestem strasznie rozczarowana. Totalna porażka, zamówiliśmy szafy adbox, dwa elementy nienawiercone. Panowie od montażu po zobaczeniu naklejek na kartonach od razu wiedzieli, że nie da się jej skręcić bo została wypuszczona trefna partia. Agata meble zamiast od razu naprawić swój błąd przesyła wadliwe elementy których nie da się skręcić. Trzeba zrobić reklamację na która oczywiście czas odpowiedzi 14 dni potem kolejny tydzień aż ponownie dostracza wadliwy element i kolejny tydzień albo dwa w oczekiwaniu na montaż. I w ten sposób czekam już półtora miesiąca aby zakończyć remont. Dodatkowo kontakt z działem reklamacji jest uciążliwy, zamówiliśmy dostawę i montaż nikt nic nie wie o ponownym montażu zareklamowanych elementów w kółko każą przesyłać te same dokumenty, mimo że wszystko powinno mieć w systemie zupełnie jakby licząc na to że ktoś owy dokument wyrzucił i nie będą musieli wywiązać się z umowy.

1 / 5 2023-06-15

Nie polecam zakupu narożnika w kształcie U z tego sklepu. Musiałem czekać pięć tygodni na dostawę, a gdy narożnik dotarł do mnie, wszystkie trzy elementy były uszkodzone - miały przetarcia, dziury i naciągnięcie materiału było nieprawidłowe. Wysłałem reklamację do producenta i musiałem czekać 14 dni na ich decyzję, mimo że to wina ich produktu. Poprosiłem o zwrot pieniędzy, ale pani z działu reklamacji powiedziała mi, że producent nie jest zobowiązany do zwrotu gotówki. Muszę czekać kolejne pięć tygodni na nowy narożnik i 14 dni na złożenie kolejnej reklamacji. Całkowicie absurdalna sytuacja. Proszę o zwrot pieniędzy od właścicieli sklepu Agata, aby zachowali dobrą reputację swojej firmy.

5 / 5 2023-03-15

Niestety, po raz trzeci (i ostatni) znów jest uszkodzona część ramy oparcia – jest wygięta. Wymiana i naprawa nie przyniosły żadnych efektów, to po prostu niedziałający produkt rosyjski. Numer referencyjny reklamacji: 2022/04/REKL/JGR/000179, 2022/11/REKL/JGR/000149, 2023/03/REKL/JGR/000062.

5 / 5 2023-03-15

Niestety, po raz trzeci, i niestety ostatni, uległa deformacji (zgięciu) część ramy oparcia. Wymiana ani naprawa nie przyniosły efektów, ponieważ jest to po prostu niskiej jakości produkt z Rosji. Numer zgłoszenia: 2022/04/REKL/JGR/000179. Numer zgłoszenia: 2022/11/REKL/JGR/000149. Numer zgłoszenia: 2023/03/REKL/JGR/000062.

1 / 5 2023-03-15

2023/03/REKL/JGR/000062

1 / 5 2023-02-12

Nie polecam. Jeśli ktoś lubi się bawić i naprawiać produkt po otrzymaniu przesyłki, to może spróbować. Jednak brakuje w nim niezbędnych części do montażu i choć są otwory, żadne z dostępnych elementów nie pasują do nich. To strata wydanych pieniędzy i stresu.

1 / 5 2023-02-12

Nie polecam. Chyba że ktoś lubi spędzać czas na kombinowaniu i naprawianiu produktu po dostawie. Brakuje części do montażu, są dostępne otwory, ale żadne z dostępnych dołączonych elementów nie pasują. To strata pieniędzy i stresujące doświadczenie.

5 / 5 2023-01-24

ok

1 / 5 2022-12-14

Tragiczne zapakowanie krzesła, dobrze że plamaka na krześle była mała i nie tłusta to dało się usunąć

5 / 5 2022-10-20

W dniu 03.10.22 postanowiłem zamówić przez internet szafy Adbox, które miały zostać dostarczone. Po tygodniu, w dniu 10.10.22 otrzymałem maila z informacją o skompletowaniu zamówienia oraz o planowanej dostawie na dzień 12.10.22. Kiedy otrzymałem zamówienie i otworzyłem pudełka, odkryłem, że brakowało niektórych podzespołów potrzebnych do montażu szaf. Pracownik Agatameble potwierdził brak tych elementów w korespondencji mailowej. W konsekwencji, tego samego dnia (12.10.22), złożyłem dodatkowe zamówienie na brakujące elementy. Niestety, do dnia dzisiejszego, tj. 20.10.22, nie otrzymałem informacji zwrotnej na temat zamówienia i możliwości jego odbioru w salonie Agatameble. W mojej opinii, cały proces sprzedaży i opis produktu na stronie internetowej sklepu ma negatywne konsekwencje, szczególnie w kontekście deklaracji Agatameble o gotowości do realizacji zamówień w ciągu 3-7 dni.

1 / 5 2022-10-13

Nie polecam tego sklepu. Kupiłam skórzaną sofę narożnikową Panama, która została już reklamowana trzy razy, mimo że mam ją niecały rok. Płaci się dużo pieniędzy za meble, które niby są najwyższej jakości, a otrzymuje się wadliwe i popękane. Meble na targu wyglądają lepiej i są lepszej jakości niż te z tego sklepu. Radzę unikać go w szerokim łuku!

1 / 5 2021-06-15

Dzisiaj miałem nieprzyjemne doświadczenie, którego chciałbym się podzielić z Wami. Kupiłem narożnik w sklepie Agata Meble w Białymstoku z dodatkowym usługami wniesienia i montażu, za które zapłaciłem oddzielnie. Mebel został dostarczony w dwóch paczkach, ale podczas przenoszenia na trzecie piętro, zauważyliśmy, że większa paczka nie zmieści się w drzwiach o 80 cm – brakowało centymetra. Montażyści zostawili mebel na klatce schodowej i powiedzieli, że jeśli rozpakujemy paczkę na klatce, będziemy musieli samodzielnie wnosić i montować mebel. Mimo że oparcia były osobno, nie udało się dwóm montażystom dowieźć narożnika do mieszkania. W końcu musieliśmy sami rozpakować paczkę, żeby mebel w ogóle wszedł do mieszkania. Montaż miał być wykonany w godzinach 16-20, ale o 15 już dzwonili, mówiąc, że jestem ostatnim klientem. Jako stolarz z 25-letnim doświadczeniem, zawsze pomagam klientom w problemami z meblami, dlatego myślałem, że w dobie pandemii Covid-19 sklepy będą bardziej dbały o klientów. Niestety, obsługa w Agata Meble była niezadowalająca. Choć jakość narożnika była dobra, nie polecam innych klientów zamawiać mebli z usługą wniesienia i montażu, chyba że mają drzwi o nietypowych rozmiarach.

5 / 5 2020-05-13

Nie mam zastrzeżeń do sklepu.

5 / 5 2019-03-08

Bardzo serdecznie polecam! Obsługa jest fantastyczna - służy radą, pomaga w wyborze i podpowiada, gdzie znaleźć potrzebne rzeczy. Dodatkowo, meble są również doskonałej jakości. Wyposażyliśmy salon w Agatę i praktycznie cały dom, a każde zamówienie było idealne.

5 / 5 2019-03-08

Zdecydowanie gorąco polecam! Obsługa jest rewelacyjna - są pomocni, doradzają i pomagają w wyborze, a także podpowiadają, gdzie można znaleźć potrzebne rzeczy. Dodatkowo, meble są również doskonałej jakości. Urządziliśmy praktycznie cały dom meblami Agata do naszego salonu i każde zamówienie było idealne.

5 / 5 2019-03-01

Jak dla mnie wszystko tak jak byc powinno - jestem bardzo zadowolona z obslugi, realizacji zamowienia i jakosci mebli

0 / 5 2019-02-19

Zakupy w sobotę były świetne - mimo dużej ilości ludzi obsługa radziła sobie zarówno w sklepie, jak i przy kasach (w salonie w Katowicach). Asortyment był ogromny, a również jakość produktów była zauważalnie wysoka. Udało nam się skorzystać z promocji i nie tylko zdobyć narożnik, dla którego przyjechaliśmy, ale również komodę i szafkę RTV :)

5 / 5 2019-02-13

Jestem klientką firmy Agata Meble od dłuższego czasu i zamówiłam od nich komodę, regał oraz szafę (Bergen !!!). Niestety, moje doświadczenia z obsługą sklepu oraz stroną internetową okazały się bardzo niezadowalające. Kiedy otrzymałam szafę, zauważyłam, że lustro jest przyciemnione oraz zniekształca obraz. Nie było żadnej informacji dotyczącej tego na stronie, kiedy dokonywałam zakupu. Kiedy składałam reklamację, poproszono mnie o przesłanie zdjęć. Niestety, zdjęcia nie oddawały sytuacji w rzeczywistości. Po złożeniu ponownej reklamacji, została ona odrzucona z powodu informacji o kolorze lustra na stronie, którego wcześniej nie zauważyłam. Sklep zmienił także opis produktu oraz zdjęcie na swojej stronie internetowej, co uważam za niewłaściwe postępowanie. Mimo tej sytuacji, jestem zadowolona z zakupu innych mebli.

2 / 5 2019-02-05

Nie polecam zakupów w tym sklepie. Zamówiłam kanapę, a materiał połączony ze skajem zaczął pękać po dwóch tygodniach w jednym miejscu. Serwis stwierdził, że to uszkodzenie podczas transportu, ale wcześniej nie było czegoś takiego. Kilka miesięcy później skaj zaczął odpadać płatami w innym miejscu, a serwis uznał, że kanapa została zalana. Reklamacje były odrzucane w zasadzie od razu, a ludzie w sklepie byli niekompetentni i niechętni do pomocy. Odradzam zakupy w tym sklepie i radzę unikać go jak ognia. Osobiście zamawiałam kanapę w Agata Meble w Warszawie.

5 / 5 2019-01-30

Serdecznie polecam sklepy Agata. Mają tam świetne meble, miłą obsługę i interesujący wybór produktów w atrakcyjnych cenach. Zamówiona szafa do przedpokoju została dostarczona nawet przed planowanym terminem realizacji, a kurier bez problemu pomógł wnosząc ją do domu. Wszystko przebiegło bez żadnych nieprzyjemności :)

5 / 5 2019-01-25

Jeśli kupisz tapczanik-sofę i ulegnie ona awarii już po pierwszym tygodniu użytkowania, to jest to całkowicie twój błąd i napraw to sam, ponieważ to ty uszkodziłeś kanapę. Jest to straszne, że w dzisiejszych czasach nadal stosowane jest takie podejście do klientów jak w latach 80.

5 / 5 2019-01-25

Jeśli kupisz Tapczanik Sofę, a ta zepsuje się w ciągu tygodnia od użytkowania, to wszystko jest twoją winą i musisz sam ją naprawić, ponieważ uszkodziłeś kanapę. To przerażające, że w dzisiejszych czasach przyjmowane jest takie podejście do klienta, jak w latach 80.

2 / 5 2019-01-22

Nie polecam Agata Meble zdecydowanie! Firma ta ma podejście nastawione na naciąganie klientów dokonujących zakupów online. Jeśli zdecydujesz się odstąpić od umowy, koszt transportu, który jest normalnie związany z rezygnacją, jest tak naprawdę niezgodny z ustawą. Przed dostarczeniem towaru poinformowałam firmę transportową o rezygnacji z jednej z części zamówienia, więc dostarczono mi tylko jedną sofę. Panowie zapewnili mnie, że nie będę musiała ponosić żadnych kosztów dotyczących dostawy drugiej sofy, ponieważ ta nie została zostarczona. Mimo to "AGATA meble" domaga się zapłaty. Nie zgodziłam się na potrącenie kosztów niezrealizowanego transportu (wraz z wniesieniem) z kwoty przeze mnie już zapłaconej. Otrzymałam zwrot w wysokości 130 złotych, a następnie przedsądowe wezwanie do zapłaty 161,13 kosztów transportu. Nie ma wyjaśnienia co do różnicy między tymi kwotami, ogólnie rzecz biorąc, obsługa jest skandaliczna.

0 / 5 2019-01-09

Jestem radosna z faktu, że jest możliwość wygodnego zakupu mebli przez internet, ponieważ nie przepadam za tłumami i zakupami w centrach handlowych. Bardzo dobrze, że można znaleźć zarówno meble, jak i świetne dodatki do mieszkania :)

0 / 5 2019-01-09

Bardzo się raduję, że istnieje możliwość wygodnego zakupu mebli przez internet. Absolutnie nie przepadam za tłumami i hałasem w centrach handlowych. Wybór zarówno mebli, jak i fantastycznych dodatków do mojego mieszkania jest naprawdę dobry.

5 / 5 2019-01-09

Wszystko ok zamontowana kuchnia modułowa spełnia swoje zadanie jest praktyczna i nie zajmuje tyle miejsca co moje stare meble. Jestem bardzo zadowolona

5 / 5 2018-12-29

Jestem zadowolony/a z tego zestawu wypoczynkowego, który dokładnie odpowiadał opisowi na stronie. Jest pięknie wykonany i idealnie pasuje do mojego rustykalnego salonu. Serdecznie polecam go każdemu, bo każda osoba znajdzie coś dla siebie. Dodatkowo, oferta z ratami 0% również jest korzystna.

5 / 5 2018-12-29

Nie ma problemu, zestaw mebli do wypoczynku jest dokładnie taki, jak opisany na stronie. Jest pięknie wykonany i doskonale pasuje do salonu w rustykalnym stylu. Polecam go każdemu, ponieważ każdy może znaleźć coś dla siebie. Dodatkowo, istnieje możliwość spłaty w ratach 0%.

0 / 5 2018-12-20

Postanowiliśmy z mężem kupić materac, ponieważ była na niego świetna oferta - 20% taniej. To nie tylko pozwoliło nam zaoszczędzić pieniądze, ale także otrzymaliśmy materac wysokiej jakości już po 5 dniach od złożenia zamówienia online. Fantastyczne!

0 / 5 2018-12-20

Razem z mężem zdecydowaliśmy się na zakup materaca, ponieważ była dostępna świetna oferta, która dawała nam 20% zniżki. Co więcej, nie tylko zaoszczędziliśmy pieniądze, ale również otrzymaliśmy materac doskonałej jakości już po 5 dniach od dokonania zamówienia online. To naprawdę świetne!

0 / 5 2018-12-18

Twórca strony internetowej nie umieścił informacji o gwarancji ani nie umożliwił użytkownikom wyrażania opinii na temat sklepu Agata Meble. Na Allegro można ocenić sprzedawców, ale większe firmy, jak Agata Meble czy firmy telekomunikacyjne, nie muszą tego robić, ponieważ obawiają się negatywnych opinii. Autor ma zamiar ponownie złożyć reklamację w sklepie Agata Meble we Wrocławiu, ale proces trwa od 15 listopada 2018 i nie został jeszcze zakończony.

0 / 5 2018-11-29

Wczoraj mąż i ja poszliśmy do sklepu Agata, żeby kupić nowy materac, ponieważ były one przecenione o 20%. Mieliśmy szczęście i trafiliśmy na bardzo miłą obsługę, która pomogła nam wybrać materac odpowiedni do naszego stelaża. Dodatkowo ułatwiła nam wybór modelu. Po pierwszej przespanej nocy mogę powiedzieć, że jestem bardzo wdzięczna salonowi Agata - jakość jest genialna, materac jest niezwykle wygodny, a obsługa była idealna.

5 / 5 2018-11-26

Niestety, musieliśmy zgłosić reklamację dotyczącą rogu, w którym nagle szwy pusczyły, bez żadnego wyraźnego powodu. Na szczęście nie mieliśmy żadnych problemów - pani w Punkcie Obsługi Klienta pomogła nam z dokumentami, a wczoraj otrzymaliśmy informację, że reklamacja została pozytywnie rozpatrzona :) Jest super!

5 / 5 2018-11-26

Niestety, musieliśmy zgłosić reklamację dotyczącą uszkodzonego narożnika, w którym nagle szwy się porozrywały bez żadnego wyraźnego powodu. Na szczęście, nie mieliśmy żadnych problemów - Pani z biura obsługi klienta pomogła nam z niezbędnymi dokumentami, a wczoraj otrzymaliśmy informację, że reklamacja została pozytywnie rozpatrzona :) To świetnie!

0 / 5 2018-11-25

Wykonaliśmy zakupy świąteczne i uzupełniliśmy prezenty dla matki i teściowej. Kupiliśmy dywany atomium od sklepu Agata, korzystając z obniżonych cen po świątecznym rabacie. Te oryginalne, kolorowe wzory powinny idealnie pasować do wystroju wnętrz obu naszych mam. Jak widać, można również zaoszczędzić nawet na prezentach dla teściowej.

3 / 5 2018-11-24

Pomimo tego, że moje zamówienie zostało zrealizowane bez opóźnień, a opakowanie było w dobrym stanie, zdecydowanie nie polecam robienia zakupów w sklepach Agata Meble z kilku powodów. Po pierwsze, wszystkie trzy produkty, które zakupiłam, były wadliwe, więc istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że kupujesz bubel. Po drugie, proces reklamacji w Agata Meble nie działa - czekam już dwa tygodnie na jakąkolwiek odpowiedź. Po trzecie, gdy chciałam zgłosić reklamację w sklepie, sprzedawczyni podszywała się pod kierownika, co spowodowało opóźnienia w załatwieniu mojej sprawy. Podsumowując, zdecydowanie polecam kupowanie mebli w innych sklepach, a nie w Agata Meble w Warszawie na Targówku.

2 / 5 2018-11-23

10 lutego złożyłam zamówienie na towar, a czas dostawy wynosił 21 dni. Niestety, to już przeterminowane, ale mebli nie ma. Skontaktowałam się z obsługą klienta, która powiedziała mi, że 21 dni to czas dostawy do magazynu, a nie do mnie. Nie miałam o tym wcześniej informacji. To byłoby do przeżycia, gdyby meble pojawiły się w magazynie w ciągu 24 dni, ale niestety ich tam również nie ma. Zapłaciłam za towar i koszty przesyłki z góry i mam wrażenie, że osoby, które nie robią tak dużych zamówień, są traktowane gorzej. To był mój ostatni zakup w tym sklepie i nie polecam go nikomu, kto nie chce mieć problemów z taką firmą.

5 / 5 2018-11-19

Mebelki są starannie wykonane. Widać, że nie są to standardowe, masowo produkowane meble dostępne w większości sklepów sieciowych. Detale są dokładnie dopasowane i zoptymalizowane, aby całość działała płynnie. Komoda doskonale wpasowała się w estetykę sypialni. Zamówiona przez internet dotarła w ciągu trzech dni, co jest odpowiednim czasem.

5 / 5 2018-11-19

Mimo że przesyłka z internetowego sklepu przyszła lekko uszkodzona, to po jej odbiorze od kuriera, natychmiast wypełniłam protokół reklamacyjny. Niestety, nie odebrałam paczki, zwróciłam ją od razu z protokołem reklamacyjnym za pośrednictwem kuriera. Po dwóch tygodniach, mimo że musiałam trochę poczekać, paczka dotarła w doskonałym stanie. Nie było żadnych problemów z reklamacją czy komunikacją. Wspaniale!

0 / 5 2018-11-16

robienia zakupów w tych sklepach, mimo że mają duży wybór. Kupiłem meble za około 13 tysięcy złotych, w tym kanapę, która została reklamowana cztery miesiące temu. Po rozłożeniu zauważyłem szczelinę między materacami o szerokości 8-9 cm i uskok o 3-4 cm, co sprawia, że nie jestem w stanie na niej spać. Szczególnie niebezpieczne jest to dla małych dzieci - moje jednoroczne dziecko wpada w tę szczelinę. Agata, która odpowiada za reklamacje, utrzymuje, że tak ma być i nic więcej. Na moje próby odwołania sklepu nie otrzymałem odpowiedzi przez dwa miesiące. Jest to dla mnie tragedia i na pewno nigdy więcej tam nic nie kupię. Mimo że kwota nie była duża, będę dochodził swoich praw. Proszę dobrze się zastanowić przed dokonaniem zakupów w tym miejscu.

5 / 5 2018-11-08

Od dłuższego czasu kupuję meble w salonach Agata i zawsze byłam z nich zadowolona, zarówno z jakości produktów, jak i profesjonalnej obsługi. Czasami, czytając komentarze w internecie, zastanawiam się, czy konkurencja nie robi wszystkiego, aby zaszkodzić, ponieważ ilość złośliwości jest niezwykła.

5 / 5 2018-11-08

Od wielu lat jestem stałą klientką salonów Agata Meble i zawsze byłam zadowolona z moich zakupów, zarówno pod względem jakości, jak i obsługi. Czasami, czytając komentarze w internecie, odnoszę wrażenie, że konkurencja nie śpi i jest niesamowicie zazdrosna, bo wydaje się, że kipi złośliwości.

2 / 5 2018-11-01

Obsługa,jakość,wykonanie jednym słowem TRAGEDIA!. Dziwię się ,że tego typu sklepy funkcjonują jeszcze na rynku. NIE POLECAM TEGO SKLEPU!!!.

5 / 5 2018-10-29

Szczerze polecam - zamowione meble dotarly ekspresowo i bez najmniejszych problemow ;)

0 / 5 2018-10-27

Co było wizytą w Agacie w Gdańsku, wszystko było w porządku, ale zaniepokoiły mnie toalety, które były wykonane w taki sposób, że kobiety w ogóle nie miały prywatności podczas korzystania z nich. To jest absolutnie niedopuszczalne! Kiedy korzystałam z toalety, weszła obok mnie inna kobieta i mogłyśmy dokładnie zobaczyć siebie nawzajem w odbiciu na płytkach podłogowych. Było to bardzo niekomfortowe i niesmaczne. Natychmiast poszłam zgłosić ten fakt obsłudze, gdzie usłyszałam "wiemy o tym", ale powiedziałam, że powinniście zgłosić to do Managera, skoro o tym wiecie i nie reagujecie. Nie będę się już rozpisywać o tym, że personel nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, gdzie jest toaleta - bo ja pracuję na dole. To jest śmieszne. Mam też inne pytanie - gdzie są kieliszki z promocji? Ja nie pracuję na tamtym dziale, więc nie wiem.

0 / 5 2018-10-19

To jest kompletny brak jakości, żeby nie powiedzieć, że to całkowite dno. Dostarczyli mi paczkę z meblami, ale po otwarciu zauważyłem, że jeden z elementów biblioteki jest uszkodzony, pomimo tego że opakowanie było nienaruszone. Natychmiast złożyłem reklamację, ale po ponad dwóch tygodniach oczekiwania na informacje ze strony sklepu, zadzwoniłem, aby zapytać o postęp. Sklep powiedział mi, że sprawa została przekazana producentowi i nie mieli na nią odpowiedzi. To jest nie do przyjęcia! Kupiłem produkt w sklepie, a nie u producenta, więc to sklep powinien rozpatrzyć moją reklamację. Często reklamują pewne produkty w telewizji, ale to tylko po to, żeby oszukać klienta.

5 / 5 2018-10-18

Wszystko ok zamówiliśmy z mężem łóżko do sypialni i dwie szafeczki sypialniane i jest mega ok :) Do tego szybki transport bezproblemowo

3 / 5 2018-10-16

Przestrzegam przed zakupami w salonie agata meble w Komornikach. Zamówiłam kilka mebli (stolik, komoda itp.) oraz krzesła. O ile pozostałe meble doszły w wyznaczonym terminie, o tyle krzesła nie. Krzesła miały zostać dostarczone do Komornik w tygodniu 48. Mamy tydzień 51 a konkretnych i prawdziwych informacji nadal brak. W tygodniu 48 nikt nie pofatygował się, aby mnie poinformować, że odebranie wybranych krzeseł nie będzie możliwe w wyznaczonym terminie - musiałam osobiście przyjechać do salonu, aby otrzymać tę informację. Osoba z działu krzeseł poinormowała mnie, że krzesła nie zostały przyjęte na magazyn w Komornikach ze względu "na pradopopodone uszkodzenia" - nie otrzymałam konkretnej informacji, dlaczego krzesła nie zostały przyjęte, czy faktycznie były uszkodzone, czy to tylko gdybanie Pani z działu. Dostałam informację, że osoba z działu skontaktuje się ze mną za kolejne dwa dni i powie kiedy mogę się spodziewać terminu odbioru krzeseł. Oczywiście kontakt ze strony sklepu nie nastąpił. Kolejny raz musiałam się pofatygować do sklepu, aby otrzymać jakąkolwiek informację, gdyż infolinia ogólna nie dysponuje informacjami na temat zamówień. Na dziale krzeseł znajdowała się kolejna pracownica, która na zapytanie o brak kontaktu odpowiedziała tylko "ja nie wiem kto wtedy znajdował się na dziale i obiecywał Pani kontakt" - na marginesie gratuluję zgrania zespołu i przerzucania winy, pełen profesjonalizm. Tym razem otrzymałam informację, że krzesła są na magazynie, ale brakuje jakiegoś dokumenty od producenta, a bez tego krzesła nie mogą być wydane z magazynu. Kolejny raz otrzymałam informację, że zostanie do mnie wykonany telefon w dniu kolejnym. O dziwo, osoba z działu zadzwoniła, ale jedyną informacja jaką otrzymałam było to, że dokładna data kolejnej dostawy od tego producenta nie jest obecnie znana i otrzymam telefon z terminem w ciągu kolejnych dwóch dni. Minęły kolejne cztery - kontaktu brak. Próby dodzwonienia się na dział, co nie było łatwym zadaniem, powiodły się po dwóch dniach. Po zapytaniu czy producent dostraczył brakujący dokument i czy mogę odebrać zamówienie, które znajduje się od paru dni na magazynie otrzymałam informację, że moich zamówionych krzeseł w ogóle nie ma na magazynie w Komornikach. Co się z nimi stało? Tego nie wiem. Nie wiem czy moje zamówienie kiedykolwek dotarło na magazyn. Nie wiem też kiedy zamówienie dotrze, na kontakt ze strony salonu nie liczę. Jeżeli ktoś nie chce się denerwować, przy tak, jak można pomyśleć, błahej rzeczy jaką jest zamówienie krzeseł, to odradzam składanie zamówień w agata meble. O ile przedłużający się termin mogłabym zrozumieć (oczywiście gdybym otrzymywała na bieżąco prawdziwe informacje ze strony salonu), to grania na zwłokę i przekazywania nieprawdziwych informacji zdecydowanie nie. Urządzam dom od podstaw i z takim partactwem nie spotkałam nigdzie indziej.

0 / 5 2018-10-15

Dział zajmujący się dekoracjami i dodatkami do wnętrz jest bardzo udany. Wszystko jest umieszczone na odpowiednich miejscach i w doskonałym stylu. Wasze zestawy stołowe są szczególnie piękne. Kupiłam taką samą dla mojej siostry na jej ślub i wiedziałam, że muszę także zdobyć podobną dla siebie. Oprócz tego, wasz serwis kawowy jest moim marzeniem - ma wspaniały delikatny wzór i wykonany jest z dobrego materiału. Dziękuję i gratuluję dla waszych designerów!

3 / 5 2018-10-04

Totalnie odradzam. Po prostu Afryka.

2018-09-28

Hura! udalo nam sie zalapac na kanape tivoli z promocji! mega obnizka. warto bylo monitorowac strone.

5 / 5 2018-09-24

Jeśli chodzi o zakupy przez internet, gorąco polecam ten sklep. Dostawa jest ekspresowa - sama byłam zaskoczona. Jednakże, jeśli chodzi o rozkładany stół CUBE 140, mimo że wygląda ładnie, była to porażka. Narożnik miał wytarty kawałek, a otwory były wykonane w niewłaściwych miejscach. Bez wiertarki nie da się obejść - należy wykonać nowe otwory. To jest bardzo biedne - stół był prezentem, ale wykonanie było niezbyt dobre. Niestety, nie mogę dodać zdjęć.

1 / 5 2018-09-22

Najgorszy sklep, z jakim kiedykolwiek miałam do czynienia, to ten. Czekam już pięć miesięcy na dostawę mebli, a przypomnę, że całą kwotę zapłaciłam już dawno. Oni trzymają moje pieniądze, a mebli brak. Zerowy kontakt z nimi - to ja muszę non-stop dzwonić, bo nie otrzymałam żadnego telefonu ze sklepu.

1 / 5 2018-09-22

Nigdy nie spotkałam się z takim beznadziejnym sklepem. Czekam już pięć miesięcy na dostawę mebli, choć całość została dawno opłacona. Sprzedawcy trzymają moje pieniądze, a mebli brak. Nie ma żadnego kontaktu ze sklepem - muszę cały czas dzwonić, a oni nie odbierają ani jednego telefonu.

5 / 5 2018-09-21

Udało mi się ponownie znaleźć wyszukaną rzecz w ofercie sklepu internetowego! Oferujecie niesamowite promocje, naprawdę warto śledzić waszą stronę. Przesyłka również zasługuje na pochwałę - szybka, kompletna i bezproblemowa.

5 / 5 2018-09-21

Udało się znów znaleźć unikalny przedmiot w ofercie sklepu internetowego! Wasze fantastyczne promocje są niesamowite, naprawdę warto regularnie sprawdzać Waszą stronę. Przesyłka również była rewelacyjna - szybka, kompletna i bez żadnych problemów.

2 / 5 2018-09-04

Przykro mi to mówić, ale nie polecam tego sklepu. Przez 3 razy zmieniali termin dostawy, a ostatecznie dostarczyli po 2 tygodniach. Niestety, kiedy go otrzymałem, okazało się, że to nie jest ten towar, który zamówiłem. Naturalnie, mają 2 tygodnie na rozpatrzenie reklamacji, ale realizują ją przesyłając jeden mail co 2 dni (!). Minęły już 3 tygodnie od zamówienia i wciąż nie mam swojego towaru... Jeśli mogę coś doradzić, trzymajcie się z dala od tej firmy!

5 / 5 2018-08-30

Wszystko jest w porządku, zamówiony towar został dostarczony punktualnie i wniesiony do mojego domu bez problemu :) Kupiłam piękną lampę na drewnianych nóżkach, która teraz wygląda wspaniale w moim salonie. Nawet nie zdawałam sobie sprawy, że na stronie jest tak wiele różnych dodatków do wyboru. Gorąco polecam.

5 / 5 2018-08-30

Wszystko w porządku, produkt został dostarczony na czas i wniesiony do mojego domu. Kupiłam przepiękną lampę z nóżkami drewnianymi, która teraz doskonale prezentuje się w moim salonie. Nawet nie zdawałam sobie sprawy, że na tej stronie jest tak wiele różnych dodatków do wyboru. Gorąco polecam.

2 / 5 2018-08-20

Zdecydowałem się na zakup fotela biurowego w salonie. Cena była wyświetlona, więc przypuszczałem, że produkt był dostępny. Niestety, pracownica salonu powiedziała, że nie jest możliwe zamówienie, ponieważ nie ma go na magazynie. Skontaktowałem się z obsługą klienta, która wykazała się przemiłym podejściem i wypisała mi salony, w których dostępny jest dany fotel. Powiedziała też, że istnieje możliwość transportu między salonami. Kiedy powróciłem do salonu, aby złożyć zamówienie, okazało się, że nie ma takiej opcji transportu między salonami. Po skargach obsługa klienta wyjaśniła, że pracownicy salonu popełnili błąd i nie są w stanie przetransportować wysyłki między salonami. Podsumowując, wydawało mi się, że zostałem źle potraktowany w salonie, a dwukrotnie musiałem tam jechać dzięki niepewnym informacjom z obsługi klienta. Ostatecznie nie polecam tego miejsca.

0 / 5 2018-08-04

Postanowiłam napisać o tym temacie, ponieważ jestem bardzo zadowolona z obsługi w salonach agata w Krakowie. Chciałam znaleźć nowoczesne, ale przede wszystkim funkcjonalne meble do naszego wspólnego biura w nowym domu. Wspólnie z mężem szukaliśmy biurka, krzesła oraz biblioteki przez cały miesiąc i ostatecznie trafiliśmy do salonów Agata. Na miejscu mieliśmy przyjemność poznać Panią Kasię, która okazała się prawdziwym skarbem. Była uprzejma, uśmiechnięta, pełna charyzmy i chętnie pokazywała nam wszystkie produkty. Widzieliśmy, że bardzo zależy jej na tym, aby spełnić nasze oczekiwania. Takie podejście jest na wagę złota i napełnia nas pozytywnymi wrażeniami na długo po opuszczeniu sklepu.

0 / 5 2018-08-02

Mogę z całego serca polecić meble modułowe z serii qubik do kuchni. Są one trwałe, doskonale złożone, wszystko idealnie pasuje, zgodnie z pomiarami. Dodatkowym plusem jest sprawny montaż.

2 / 5 2018-08-01

Agatę odwiedziłam, aby kupić komody. Zapłaciłam gotówką i otrzymałam możliwość od razu odebrania mebli z magazynu. Po dwóch dniach zdecydowałam się zwrócić nieotwarte meble, na co pracownicy sklepu nie mieli nic przeciwko. Jednak w zamian za zwrot pieniędzy, otrzymałam kartę podarunkową. Goła gotówka, którą wydałam, musi zostać wykorzystana w Agacie. Nie mogę polecić tego sklepu, upowszechniam tę informację, ponieważ dla mnie to duża kwota i mam obecnie problem z zamrożonym kapitałem. Na razie nie planuję podejmować żadnych na siłę dokonanych zakupów.

5 / 5 2018-07-20

Ten sklep jest kompletną klapą - zamówiłem meble, ale musiałem czekać ponad 6 tygodni na krzesła i dwie szafki. Krzesła, które ostatecznie dostałem, były niekompletne, a do dziś czekam na brakujące śruby! Musiałem odesłać jedną szafkę, bo po złożeniu okazało się, że jest beznadziejna. Teraz także czekam na zwrot pieniędzy. Agata meble nie odpowiada na moje maile ani nie oddzwania. Na pewno tam już nic nie kupię - brak profesjonalizmu i zero zaangażowania.

0 / 5 2018-07-08

Wydaje mi się, że powinno to być: Kupiłam szafkę na buty, ale blat szafki przyszedł uszkodzony, chociaż był dobrze zapakowany. Napisałam kilka maili, prosząc o wymianę blatu lub jakąkolwiek odpowiedź, niestety moje prośby zostały zignorowane. Ogólnie odradzam korzystanie ze sklepu Agata Meble.

0 / 5 2018-07-04

Ta opinia dotyczy głównie nieprzyjemnego zachowania pracownika, który przyjmował reklamację Agaty w Białymstoku. Był on opryskliwy i niemiły, mówiąc do niej jakby jej samą dotyczyła sytuacja reklamowanego produktu. Dodatkowo, gdy żona Agaty wtrąciła jedno zdanie, ta kobieta od razu zaczęła na nią głośno krzyczeć, działając lepiej niż przełożony na musztrze w wojsku. To było całkowicie niedopuszczalne i bardzo nieudane.

2 / 5 2018-06-02

Po dostarczeniu zamówionych mebli, firma nie zgodziła się zabrać ze sobą pozostałych 30-40 kartonów. Musiałem skorzystać z usług specjalnej firmy transportowej i zapłacić jej 350zł. Na dodatek, to wydarzyło się tuż przed świętami! Nie polecam firmie, która nie dba o usunięcie pozostałych odpadów.

2 / 5 2018-06-02

Po dokonaniu zamówienia mebli, firma pozostawiła u mnie około 30-40 kartonów, które postanowiła nie zabrać. Musiałem skorzystać z usług specjalnej firmy transportowej i zapłacić 350 złotych. To wszystko tuż przed świętami! Nie polecam tej firmy, ich obsługa to kompletny niewypał!

0 / 5 2018-05-23

Miałem pewne obawy zamawiając online oświetlenie do mieszkania, ale okazało się, że były one nieuzasadnione! Całe zamówienie dotarło w doskonałym stanie, było świetnie zapakowane i dostarczone na czas. Z mojej strony zdecydowanie pozytywna ocena!

0 / 5 2018-05-23

Mając pewne obawy, zamawiałam oświetlenie do mieszkania przez internet, jednak okazało się, że były one nieuzasadnione. Przesyłka dotarła w doskonałym stanie, świetnie zapakowana i jeszcze na czas. Z mojej strony zdecydowanie warto docenić to wszystko!

5 / 5 2018-05-07

Bardzo podoba mi się sposób traktowania klienta. Pomimo dużej ilości osób w sklepie, obsługa bez problemu poświęciła mi naprawdę dużo czasu, pomagając mi odnaleźć wszystkie wybrane przeze mnie przedmioty dostępne online. Nie było żadnych trudności, narzekania ani darcia pyska. Wyjątkowe doświadczenie :)

5 / 5 2018-05-07

Obsługa była naprawdę fantastyczna i profesjonalna, nawet pomimo dużego natężenia klientów w sklepie. Poświęcili mi wiele czasu, aby mi pomóc w znalezieniu wszystkich wybranych przedmiotów online. Nie było żadnych problemów, narzekania ani marudzenia. To naprawdę świetne doświadczenie :)

0 / 5 2018-05-04

Jesteśmy dopiero w połowie marca, a ja już 4 razy odwiedziłem nasze sklepy Agata. Chociaż nie jest to odległość daleka, za każdym razem, gdy jedziemy z żoną po prostu po obrus czy zasłony, bo przeglądała je na stronie internetowej, zawsze wychodzimy z kilkoma innymi rzeczami. Mają naprawdę świetne wyposażenie - praktycznie do każdego pomieszczenia, nawet kupiliśmy u nich łyżki i noże.

3 / 5 2018-05-04

Otrzymałam łóżko Replay, jednak jego jakość okazała się bardzo słaba. Podczas pakowania, elementy mebla zostały źle zabezpieczone, przez co nie mogłam złożyć łóżka przez dwa tygodnie. Gdy w końcu udało mi się je zmontować, zauważyłam uszkodzenia materaca. Po pierwszej nocy spania, łóżko zaczęło pękać. Złożyłam reklamację, ale Agata Meble odmówiła jej uwzględnienia, twierdząc, że jest to moja wina. Musiałam czekać ponad 16 dni na rozpatrzenie reklamacji, co było frustrujące. Teraz, moja sprawa zostanie rozstrzygnięta w sądzie. Biuro ochrony konsumenta potwierdza, że Agata Meble ma opinię niedbałego sklepu. Dlatego, polecam zachować ostrożność wobec tej firmy i szukać innej, aby uniknąć stresu i ochronić swoje zdrowie psychiczne.

0 / 5 2018-05-03

W salonie we Wrocławiu, mogła zostać zauważona doskonała organizacja. W ostatni piątek, mimo naprawdę dużej liczby klientów, wszystko działało sprawnie i prawie bez kolejek! To było prawdziwe wyzwanie w trakcie takich promocji i wyprzedaży :)

0 / 5 2018-05-03

Salon wrocławski jest doskonale zorganizowany. W ostatni piątek, pomimo dużego ruchu, wszystko działało sprawnie i bez żadnych kolejek! To naprawdę imponujące osiągnięcie, zwłaszcza w przypadku takich promocji i wyprzedaży :)

0 / 5 2018-04-30

Nie mogę się doczekać, aż otworzą salony Agata w Bydgoszczy. Sklep ten jest dla mnie niezwykle ważny. Zawsze oferują tę samą jakość, która jest dostępna dla każdego, bez względu na portfel. Można dopasować meble do swoich możliwości finansowych. Na szczęście mają również sklep internetowy, dlatego od kilku lat zamawiam przez internet z dostawą do mojego mieszkania.

5 / 5 2018-04-10

Bardzo miłe jest widzenie, że ludzie chętnie pracują i podchodzą do klientów z wielkim zaangażowaniem. Mieliśmy do reklamowania dwie części do biurka w salonach Agata. Niestety, to było trochę naszej winy, ponieważ niepotrzebnie popędziliśmy magazynierów przy wydawaniu towaru. Mimo to, gdy wróciliśmy do sklepu, nasz sprzedawca był bardzo zaniepokojony, jakby mieliśmy reklamować zupełnie nowy samochód. Był on nie tylko zaangażowany, ale przede wszystkim bardzo uprzejmy. Traktował nas tak, jakbyśmy byli bardzo ważni dla niego. Obsługa klienta w salonach Agata w Krakowie jest świetna!

0 / 5 2018-04-09

Dwa fotele, które zamówiliśmy na rocznicę naszych rodziców, zostały dostarczone "na czas". Panowie wniesli je na górę podczas podawania kawy i tortu. Dostawy były w doskonałym stanie, bez żadnych uszkodzeń, tak jak to zamówiliśmy online. Personel był bardzo przyjemny i obsłużył nas bardzo miło!

0 / 5 2018-04-09

Na rocznicę rodziców zamówiliśmy dwa fotele, które dotarły "w odpowiednim czasie". Podczas serwowania kawy i tortu, mężczyźni wniesli fotele na górę ;p Były one dostarczone w doskonałym stanie, bez żadnych uszkodzeń - dokładnie tak, jak zamawialiśmy online. Obsługa była bardzo miła!!!

0 / 5 2018-04-08

Wraz z moją żoną długo zastanawialiśmy się nad zakupem narożnika z funkcją relaksu. Chcieliśmy go już od dawna, ale musieliśmy trochę uzbierać pieniądze, ponieważ nie chcieliśmy brać pożyczek. W końcu zdołaliśmy zaoszczędzić i od miesiąca cieszymy się z naszego wymarzonego narożnika. W rzeczywistości funkcja relaksu sprawia ogromną różnicę - dzięki dodatkowym opcjom rozkładania możemy wygodnie usiąść w każdej pozycji. Mebel wykonany jest bardzo solidnie, szwy na materiale są mocne, a sam materiał bardzo przyjemny w dotyku. Konstrukcja jest stabilna. Warto było oszczędzać na tej naszej małej marce! :)

5 / 5 2018-04-04

Jeden z najlepszych sklepów meblowych, zawsze udaje mi się bezproblemowo dokonać zakupów. Dodatkowo, zawsze korzystam z atrakcyjnego finansowania oferowanego przez Salon Agata. Zawsze wszystko jest w porządku.

2 / 5 2018-03-30

Agata Meble oraz firma transportowa nie dotrzymały umówionego terminu dostawy mebli, ale nie przyznają się do winy. Umowy są skonstruowane w taki sposób, że jedynie klient ponosi konsekwencje za niezachowanie terminów, jednak w rzeczywistości to dostawcy nie spełniają swoich zobowiązań. Telefony do firmy wydają się być tylko dla pozorów, ponieważ nie odbierają ich. Zdecydowanie nie polecam Agata Meble i firmy transportowej.

0 / 5 2018-03-09

Zakup mebli w Agata Rybnik okazał się porażką. W styczniu zakupiłam stół i krzesła w promocji, stół otrzymałam od razu, a na krzesła czekałam 10 tygodni. Mija rok 2019, a krzesła do tej pory nie dotarły, mimo wielu telefonów do sklepu. Najpierw powiedziano mi, że nie dotarły do magazynu, a następnie, że miały być dostarczone na sobotę, jednak nawet na tę okazję nie pojawiły się. Otrzymałam jedynie 2 zł jako rekompensatę za opóźnienie oraz zwrot zaliczki. Teraz zastanawiam się, co zrobić z wybranym do krzeseł stołem, który już jest używany. Po kolejnej rozmowie dowiedziałam się, że gdybym kupiła meble za pełną cenę, otrzymałabym je już po 2 tygodniach. Porównując z IKEA, gdzie kupując meble miałabym je od razu, Agata Rybnik wypada bardzo słabo. Nie polecam tego sklepu, lepiej omijać z daleka.

0 / 5 2018-03-08

Kąt został pęknięty z powodu zbyt mocno dokręconej śruby w zawiasie przykręconym do oparcia, które było przykręcone o jeden centymetr dalej, niż powinno być, z brakiem uderzeń nitów ogólnie nie reklamowałem, ponieważ wyrzuciłem stare łóżko, ale gdybym miał czas, na pewno bym to zrobił. Ogólnie słabo.

2018-02-28

Wszystko w najlepszym porzadku :) Zamowienie dotarlo w terminie, paczki spakowane idealnie, online dziala wszystko jak trzeba!

0 / 5 2018-02-19

Podczas składania zamówienia online, nie zostałam poinformowana o braku jednego z produktów. Niestety, nikt nie skontaktował się ze mną, aby powiadomić mnie o tym. Dopiero po skontaktowaniu się z biurem obsługi, dowiedziałam się, że produkt nie jest dostępny i zamówienie nie zostało wysłane. Zdecydowano, że wysyłka zostanie wstrzymana do czasu pojawienia się produktu na magazynie. Pracownice biura obsługi były uprzejme i anulowały moje zamówienie bez problemu, jednakże klient powinien zostać powiadomiony o takim braku informacji.

0 / 5 2018-02-18

Do dziecięcego pokoju zakupiłam sofę, lecz niestety miała ona bardzo specyficzny zapach, który nawet po tygodniowym wietrzeniu nie zniknął. Bałam się położyć na niej dziecko. Skontaktowałam się ze sklepem Agata i zgłosiłam reklamację, lecz mi poinformowali, że muszę załatwić to z producentem sofy, mimo że zapłata poszła do Agaty. Producent przysłał kolejną śmierdzącą sofę, a na zwrot było już za późno, więc pozostałam z tą, którą miałam. Sklep Agata nie zająknął się na temat reklamacji i brakowało im podejścia do klienta. Od października sofa nadal ma ten nieprzyjemny zapach, pomimo intensywnego wietrzenia. W przyszłości tam nic nie kupię.

0 / 5 2018-02-16

Zapłaciłam 75 złotych za dostawę. Zapytałam, czy ta cena obejmuje także montaż. Odpowiedziano mi, że tak. Jednak po dostawie musiałam zapłacić dodatkowe 30 złotych za montaż, mimo że mówiono, że montaż i rozpakowanie są bezpłatne. Nie wspomniano także o tym, że mieli również zabrać ze sobą śmieci.

0 / 5 2018-02-16

Dokonałam płatności w wysokości 75 złotych za dostawę. Zapytałam, czy cena zawiera również koszt montażu. Odpowiedzieli, że tak. Jednak po dostarczeniu towaru zostałam poproszona o dodatkową opłatę w wysokości 30 złotych za montaż. Twierdzili, że montaż i rozpakowanie są darmowe. Nie wspomniano również o usunięciu odpadków, które mieli również zająć się.

0 / 5 2018-02-14

OD kiedy pamiętam, Salon Agata był u nas normą. Nawet gdy mieszkałem u rodziców, zawoziłem ich tam po meble. Mają wysoką jakość w przystępnych cenach - nie ma żadnych niespodzianek. Dodatkowo, doceniam obsługę, ponieważ zawsze jest tam ktoś, kto doradzi zarówno w kwestii asortymentu, jak i designu.

2 / 5 2018-02-14

Nie rekomenduję kupowania w tym sklepie online. Kupiłem dwa fotele biurowe za 800 złotych, ale jeden przyszedł niekompletny 6 listopada 2018 roku. Dziś mamy 29 grudnia 2018 roku, a sklep nie usunął wady, mimo że wszystkie terminy już minęły. Reklamacja została rozpatrzona pozytywnie, ale tydzień po terminie. Panie na infolinii nie pomogły i tylko obiecywały wysłanie ponaglenia dotyczącego numeru reklamacji 79615257. Zdecydowanie nie polecam.

2018-02-06

Swietne oferty przed swietami ! Fajnie, ze mozna w dobrych cenach kupic zarowno dekoracje swiateczne, jak i znalezc ciekawe promocje wsrod mebli.

5 / 5 2018-01-20

Mebelki są w porządku, ale firma transportowa DTS to prawdziwe nieporozumienie. Ich "kurier" umawia się na konkretny dzień i godzinę, co zmusza cię do brania wolnego i czekania bezproduktywnie. Na dodatek, zaledwie dwie godziny przed dostawą, otrzymujesz maila informującego, że transport zostanie przełożony o dwa dni, bo "coś tam się pomieszało". To absurd. DTS to najgorsza firma transportowa, z jaką miałem styczność. Ich infolinia nie potrafi pomóc, a kłamstwo związane z terminem odbioru jedynie potwierdza moje zdanie. Ostrzegam wszystkich przed skorzystaniem z ich usług. Jeśli kupujesz meble w Agacie, postaraj się zorganizować odbiór własnym transportem.

5 / 5 2017-12-29

Nie zdawałem sobie sprawy, że sklep oferuje również materace rehabilitacyjne. Cieszę się, że ktoś wreszcie pomyślał o przygotowaniu poradnika dotyczącego wyboru odpowiedniego dla siebie. Można dostosować twardość i ogólnie systemowość, jeśli ktoś ma problemy z kręgosłupem, tak jak mój dziadek. W przypadku zamówień online jest to duży plus. Przy okazji, prowadzicie świetną stronę! Wszystko jest pod kontrolą i realizowane na czas.

2017-12-25

Obsluga w salonie we Wroclawiu - wielkie wow za ogarniecie przy tak sporym ruchu. Widac, ze wyprzedaze sa duze, bo w sklepie tlumy :D

0 / 5 2017-11-27

Nareszcie, po dwóch miesiącach spania na niekomfortowym materacu, trafiliśmy na idealne łóżko kontynentalne! Kupiliśmy je dziś i od razu zostało dostarczone do naszej sypialni. Jest niesamowite, że wciąż są w salonach Agata "ludzie", którzy rozumieją, jak ważne jest wsparcie dla bolącego kręgosłupa u mężczyzny. Dziękujemy za wyrozumiałość, salony Agata w Warszawie!

2017-11-12

Bardzo dobrze wyposazony salon, z dobra obsluga klienta. Od lat jestem wiernym klientem i nigdy sie jeszcze na agacie nie zawiodlem

0 / 5 2017-10-19

Oh, wow! Today the dresser that I ordered online last week finally arrived! It's absolutely beautiful! And the delivery guy even brought it into my apartment for me :D I'm going to unpack my things now because assembling it was so easy, I managed to do it by myself :D

0 / 5 2017-10-19

Super! Dzisiaj dostarczyli mi komodę, którą zamówiłam przez internet w zeszłym tygodniu! Jest absolutnie piękna! A do tego kurier mi ją nawet wni

5 / 5 2017-10-11

Bez wątpienia jedne z najlepszych zakupów, jakie ostatnio zrobiłem. Wraz z narzeczoną dekorujemy nasze nowe mieszkanie i świetnie, że można teraz kupować przez internet. Dzięki temu nie musimy tracić czasu w weekendy na chodzenie po sklepach, a tygodniami ciężko znaleźć odpowiedni moment.

5 / 5 2017-10-11

Beznadziejne te zakupy w sklepach fizycznych, ale ostatnio świetnie mi się udało w internecie. Moja narzeczona i ja organizujemy nasze nowe mieszkanie i jest super, że możemy wszystko zamówić online. W końcu nie trzeba tracić wolnych niedziel na chodzenie po sklepach - teraz możemy załatwić wszystko w ciągu tygodnia.

0 / 5 2017-10-06

Sklep jest ładny i przestronny, ale obsługa na kasie pozostawia wiele do życzenia. Kasjerka zmierzyła mnie spojrzeniem i powiedziała, że jest tylko jedna kolejka do kas i będzie dzwonić kolejno do klientów. Jednakże, nie było żadnych oznaczeń na ziemi określających kolejność lub prywatnej przestrzeni. Czuję się zdegustowana tą sytuacją i nie wiem, czy będę tam wracać. Nie sądzę, że wszyscy kasjerzy są tacy, ale ta jedna pani prawdopodobnie tam pracuje tylko jako karę.

5 / 5 2017-09-06

Jestem zachwycony tym miejscem! To naprawdę niezwykły salon, który oferuje wszystko, czego tylko potrzebujesz - od akcesoriów kuchennych po ogromne, składane szafy. Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem!

2017-09-04

Swietne meble - fajnie, ze jest taki duzy wybor i mozna zdecydowac sie na roznych producentow. No i swietna obsluga.

0 / 5 2017-08-30

Chciałbym podziękować całemu zespołowi salonów Agata za doskonałą pracę. Montaż mebli kuchennych - od pomiarów, przez opracowanie projektu, aż do montażu - został wykonany bardzo profesjonalnie, w oczekiwanym terminie i przede wszystkim niezwykle precyzyjnie.

0 / 5 2017-08-30

Chciałbym podziękować wszystkim pracownikom salonów Agata za ich doskonałą pracę. Meble kuchenne, począwszy od pomiarów, przez projekt, aż po montaż, zostały wykonane bardzo efektywnie, w oczekiwanym czasie i przede wszystkim bardzo dokładnie.

5 / 5 2017-08-14

W salonach Agata w Gliwicach spotkałam się z miłą obsługą. Pracownicy byli bardzo przyjaźni i przede wszystkim kompetentni. Pomogli nam wybrać idealny model kanapy, który pasuje do naszego małego salonu. Dodatkowo, doradzili nam w doborze komody i stolika kawowego. Teraz czekamy na dostawę, która odbędzie się po weekendzie.

0 / 5 2017-08-06

w sumie pierwszy raz odwiedziliśmy salon meblowy Agata z moją narzeczoną. Chociaż należy on zaledwie 10 km od nas, nigdy wcześniej tam nie byliśmy. Jednakże, salon ten okazał się być naprawdę wielki! Moja matka miała rację, że można całkowicie ubrać dom od stóp do głowy - wybraliśmy nawet dywaniki i rolety do łazienki. Najważniejszym elementem była jednak nowa jadalnia z stołem i krzesłami. Początkowo szukaliśmy mebli w bieli, ale później zmieniliśmy zdanie i zdecydowaliśmy się na klasyczne i tradycyjne kolory, które bardzo przypadły nam do gustu. Meble są bardzo solidne, krzesła bardzo wygodne i ich rozmiary idealnie pasują do naszego mieszkania. Przywieźliśmy je do domu, złożyliśmy i są świetne!

2 / 5 2017-08-06

Nie zalecam wyboru tego sklepu. Reklamacja okazała się kompletną katastrofą i ignorowaniem potrzeb klienta. Wszystko, na co zwracali uwagę, to ich zyski. Technik przyjechał po 14 dniach od zgłoszenia reklamacji, ale nie był zaznajomiony z problemem. Salon udzielił odpowiedzi dopiero po 15 dniach o godzinie 19:30 (skopiowane z innego źródła, ale z błędami), gdy upomniałem ich według art. 561 k.c, jak doradza Federacja Konsumentów. Widocznie nie mają szacunku dla przepisów ani klientów. Kupiłem sofę dla dziecka za 1200 zł i otrzymałem gratis "Larwy-Pluskwę domową". Uważajcie na meble tapicerowane od spodu. Czarne i brązowe kropki oznaczają, że obecne są pluskwy. Nauczyłem się tego na własnej skórze. Kiedy przywiozłem mebel do domu, nie wiedziałem o tym. Bez potrzeby leczyłem moje dziecko na alergię dermatologiczną (lekarze nie byli w stanie podać diagnozy). Dopiero po wyszukaniu w internecie zrozumiałem, co się dzieje. W skrócie: prawdziwy koszmar, a sklep próbuje zrzucić winę na wszystkich innych.

5 / 5 2017-08-01

Agata Meble od początku do końca wykazała się przyjętym przez siebie obowiązkiem. Personel w sklepie w Gdańsku był nie tylko miły, ale również pomocny. Zamówienie zostało zrealizowane szybciej niż oczekiwano. Produkt zgodny był z opisem, a narożnik wyglądał tak samo jak w salonie. Po dostarczeniu towaru, po tygodniu zainteresowali się moją opinią, dzwoniąc i pytając o jakość obsługi, w tym o usługę transportu. Zdecydowanie polecam ich usługi :)

0 / 5 2017-07-30

Wczoraj przyszła dostawa, dziś byłem zajęty montażem i urządzaniem mebli. Wszystko poszło bardzo sprawnie - sam się nie spodziewałem, że tak szybko, zwłaszcza w tak trudnych zimowych warunkach drogowych, dojadą zamówione meble. Dostawcy byli bardzo mili! Nawet pomagali wnosić meble na górę, chociaż nie prosiłem o to przy składaniu zamówienia.

5 / 5 2017-07-28

Przebiegło to bardzo sprawnie. Nawet nie spodziewaliśmy się, że dostawa będzie już na drugi dzień. Również w sklepie szybko dokonaliśmy wyboru. Początkowo mieliśmy wybrany model narożnika w sklepie internetowym salonu Agata, ale oczywiście na miejscu wydają się być więcej opcji ;p Pracownicy byli bardzo zorganizowani i pomocni - sprawnie zorganizowali całe zamówienie.

0 / 5 2017-07-14

Sklep w Poznaniu i jego obsługa są bardzo słabe. Kupiłam meble do kuchni, ale dostawa była opóźniona. Wybrałam dostawę do domu, ale kiedy przyszły paczki, pracownik firmy transportowej odmówił ich rozpakowania, ponieważ montaż był naszą odpowiedzialnością. Było ponad 50 paczek, więc zrozumiałam, dlaczego tak zdecydował. Na protokole dostawy zaznaczono, że towar nie był sprawdzany ani rozpakowywany. Po 2-3 dniach udało nam się złożyć meble, ale okazało się, że brakowało kilku elementów, w tym frontów i części do szuflad. Natychmiast skontaktowałam się ze sklepem, przesłałam reklamację i potwierdzenie wysyłki, ale sklep odmówił uznania reklamacji, twierdząc, że nie zgłosiliśmy braków podczas transportu i że zgłoszenie opóźniło się. Pracownicy sklepu w Poznaniu nie są skuteczni w rozpatrywaniu naszych reklamacji. Zdecydowałam się więc skierować sprawę do Rzecznika Praw Konsumenta.

5 / 5 2017-07-05

Super obsluga w salonie w Warszawie! Wielkie dzieki za pomoc w znalezieniu krzesla, ktore zona sobie upatrzyla online :D

0 / 5 2017-07-01

Mebelki są bardzo mocne. Już kupiliśmy pół sypialni w sklepie Agata i właśnie wymieniliśmy meble w salonie. Materiał, z którego są wykonane, jest zgodny z opisem i łatwy do utrzymania w czystości. Zazwyczaj wystarczy je tylko przetrzeć, nawet jeśli coś gorszego, na przykład czerwone wino, rozleje się na tapicerkę. Mają atrakcyjne ceny oraz szeroki wybór połączeń kolorów i stylu.

0 / 5 2017-06-21

Ja i moja żona zostaliśmy oszukani przez AGATA MEBLE. Przed trzema laty kupiliśmy drogi narożnik "NAROŻNIK PRINCE z funkcją tkanina D siedzisko + oparcie fushion 08 kolor: yellow / korpus fushion", który został wykończony wzmacnianą eko skórą, ponieważ miła pani w salonie meblowym w Płocku sugerowała płacenie 600 zł więcej za "trwalszą i wytrzymalszą skórę". Niestety, po niemal trzech latach użytkowania, narożnik miał bardzo duże zmarszczenia i dziurki w obszyciu oraz po prostu "odchodził" płatami. Za produkt firmy o marki płaciliśmy 4000 zł, lecz po tak krótkim czasie, produkt zawiodł nas. Skontaktowaliśmy się z salonem w Płocku, przesłaliśmy zdjęcia, dowody zakupu i opisaliśmy całą sytuację, ale zostaliśmy odesłani. Brak zainteresowania naszą sytuacją i odmowa rękojmi są nie do zaakceptowania, zwłaszcza, że narożnik był używany w minimalnym stopniu. Zwracamy się o pomoc i przedstawiamy prośbę o przesłanie zdjęć narożnika oraz pisma odmownego od AGATA MEBLE na adres: [email protected]. Nie kupimy już nigdy więcej produktów od AGATA MEBLE i zachęcamy innych do zastanowienia się przed zakupem produktu z niższej półki cenowej. Prosimy też o powstrzymanie się od składania opinii publicznie na temat produktów tej firmy.

0 / 5 2017-06-13

Sofa, którą zamówiłem, przybyła dokładnie w ustalonym terminie. Nie było żadnych problemów zarówno z dostawą, jak i z montażem. Jest wykonana solidnie pod względem jakościowym - mam nadzieję, że posłuży mi przez długi czas.

0 / 5 2017-06-03

Witam. Chcielibyśmy zgłosić problem z firmą AGATA MEBLE. Razem z żoną zostaliśmy oszukani przy zakupie narożnika "NAROŻNIK PRINCE z funkcją tkanina D siedzisko + oparcie fushion 08 kolor: yellow / korpus fushion". Wybraliśmy drogi narożnik z wykończeniem ze wzmacnianej eko skóry, po podpowiedzi miłej Pani w salonie w Płocku. Jednak po niecałych 3 latach zaczęły się pojawiać duże zmarszczenia i dziurki w obszyciu. Teraz skóra odchodzi płatami! Narożnik kosztował 4000 zł, co pochodzi od renomowanej marki, więc jesteśmy bardzo rozczarowani. W salonie zignorowano naszą skargę, a później pismo odmowne. Nigdy więcej tego produktu!

0 / 5 2017-06-02

Postanowiliśmy zamówić dzieciom pufy przez internet, ponieważ nie mieliśmy ochoty iść do sklepu. Zdecydowaliśmy się przetestować tę opcję i okazało się, że działa bardzo sprawnie. Strona była łatwa w obsłudze, a dostawa została zrealizowana w wyznaczonym terminie. Osobiście uważam, że zaoszczędziliśmy dużo czasu.

0 / 5 2017-06-02

Zdecydowaliśmy się zamówić pufy dla dzieci online, ponieważ nie mieliśmy ochoty iść do sklepu. Postanowiliśmy wypróbować tę opcję i okazało się, że działa bardzo sprawnie. Strona była łatwa w obsłudze, a zamówienie zostało zrealizowane w ustalonym terminie. Osobiście uważam, że to duże oszczędzenie czasu.

0 / 5 2017-05-11

W czasie świąt zdecydowaliśmy się z żoną na zakup nowego narożnika do salonu. Dzisiaj dostarczył nam go kurier - jak dla mnie w ekspresowym tempie! Wszystko było odpowiednio zapakowane, zabezpieczone i kompletnie. Bezproblemowo udało mi się go złożyć samodzielnie.

0 / 5 2017-05-11

Dziś dostaliśmy paczkę z nowym narożnikiem do salonu, który zamówiliśmy wraz z żoną. Dla mnie kurier dostarczył go naprawdę szybko! Wszystko było odpowiednio zapakowane, zabezpieczone i kompletnie. Złożyłem go samodzielnie, bez żadnych problemów ;)

0 / 5 2017-04-23

Zdecydowaliśmy się na zakup łóżek dla dzieci do ich pokoju z salonów Agata, korzystając z możliwości zamówienia online. Wybieraliśmy osobno dla synka i córki, co zajął nam trochę czasu. Dzięki temu sposóbowi zakupu udało nam się zaoszczędzić czas. Asortyment salonów Agata jest duży, ale znaleźliśmy coś odpowiedniego dla naszych dzieci oraz dobrać pozostałe elementy. W ramach promocji udało nam się wymienić również lampki biurkowe i regały. Teraz mamy pewność, że nasze dzieci będą mieć coś na kolejne kilka lat.

Rzetelne opinie o Agatameble.pl

Agatameble.pl

Siedziba
-

WWW
http://agatameble.pl

Email
-

Telefon
-

Komórka
-

Infolinia
-

Logowanie