Kategorie: / Telefony

Aze.com.pl Opinie Klientów

średnia ocen: 2.64
opinie o Aze.com.pl
1 / 5 2022-02-16

STANOWCZO ODRADZAM ZAKUPY W TYM SKLEPIE. Sam zakup i dostawa produktu ok, problemy zaczęły się z procesem reklamacyjnym. Zakupiony odkurzacz pionowy przestał działać (a konkretniej jedna ze szczotek) w związku z czym zgłosiłem reklamację i wysłałem sprzęt na serwis. Sprzęt został zapakowany w fabryczne opakowanie. Po jakimś czasie dostałem (bez żadnej informacji ze sklepu) potwierdzenie z inpost, że AZE nadało do mnie przesyłkę. Przesyłka była cała i nie posiadała żadnych uszkodzeń w związku z czym nie było powodu, żeby otwierać paczkę przy kurierze (wiadomo, że odpakowanie takiej paczki, montaż urządzenia i przeprowadzenie testu trwa). Po montażu urządzenia (tego samego dnia po otrzymaniu przesyłki) okazało się, że uległ uszkodzeniu wyświetlacz. Zgłosiłem sprawę do AZE a oni odesłali mnie do Inpostu. Oczywiście idąc śladem ich zaleceń złożyłem reklamację w inpost (mimo, że wiedziałem że inpost się "wypnie" bo paczka była cała). W związku z odmową z inpostu wróciłem do AZE, które twierdzi, że sprawdzało i naprawiało tylko i wyłącznie szczotkę w związku z czym nie ma możliwości żeby do uszkodzenia doszło u nich. Niestety na moje pytania, a mianowicie: - Jak mogli sprawdzać tylko szczotkę? Czy po naprawie szczotki nie należy sprawdzić czy odkurzacz (część z silnikiem i wyświetlaczem połączona ze szczotką) działa? - Skoro naprawiali tylko szczotkę to w jaki sposób sprawdzili czy sprzęt który trafił do nich na reklamację nie został uszkodzony w transporcie ode mnie do nich? Odpowiedzi nie uzyskałem. Reasumując, umyli ręce od odpowiedzialności swojej i przewoźnika (nie sprawdzając sprzętu który trafił do nich ode mnie). Żałuję, że podczas szukania interesującego mnie sprzętu nie widziałem podobnych opinii, bo z pewnością dokonałbym zakupu gdzie indziej. Mój błąd, bo po "otoczce" zakładałem że kupuję z dużego sklepu z jakimś poziomem obsługi a niestety okazało się zupełnie inaczej - na moje maile odpowiadał ktoś po godzinach pracy (może osobiście właściciel?) bez ładu i składu (z błędami). Nie zaproponowano mi żadnej propozycji rozwiązania problemu (nawet naprawy/wymiany na mój koszt albo po niższej cenie). Na mojego maila otrzymałem odpowiedź o treści (cytuję): "witam, u nas sprawdzana był tylko szczotka. Wszelkie roszczenia odnośnie wyświetlacza zostaj odrzucone, nie były reklamowane i nie były sprawdzane, jeśli doszło do uszkodzenia to u Pana Pozdrawiamy/ Best regards Zespół AZE" Niech każdy sam to sobie oceni.

5 / 5 2021-06-16

Nie polecam. Firma skutecznie unika naprawy sprzętu i uznanie reklamacji. Sprzęt odkurzacz MI Robot Vaccum Pro kupiłem 23.04.2020. Sprzęt zepsuł się i złożyłem reklamacje 07.04.2021. Sprzęt został przetrzymany 32 dni po czym odesłany z protokołem i opisem "uwzględniona, naprawiony" Po uruchomieniu okazało się, że odkurzacz nie działa więc złożyłem ponownie reklamacje. Otrzymałem odpowiedź, że minęło 12 miesięcy i nie uwzględnią mi reklamacji. Obecnie zwróciłem się do UOKiK . Zdam wam relacje potem co się wydarzyło dalej. Nie polecam komunikacja jest tylko elektroniczna, nie wiesz z kim piszesz. Na prośbę o podanie imienia i nazwiska kto prowadzi moją sprawę nie uzyskałem odpowiedzi. Jestem mega niezadowolony !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

5 / 5 2021-06-07

Zdecydowanie NIE! Serwis tej firmy to kpina. Zakupiłem dwa nawilżacze i oba uległy uszkodzeniu po niecałych 2 miesiącach użytkowania. Zrozumiałe, że wszystko może się popsuć. Natomiast ten serwis... Pierwszy nawilżacz stwierdzili, że był zalany wodą i nie uznali reklamacji. Nie pomagały tłumaczenia, że był zalewany wodą do poziomu określonego w instrukcji. Być może nawalił czujnik poziomu i przez to urządzenie zostało przelane. Nie i koniec. Na naprawę drugiego nawilżacza czekam już ponad 7 tygodni!!! W telefonicznej rozmowie Pan z serwisu informuje, że takie coś jak gwarantowany termin naprawy u nich nie istnieje. Istnieje termin odpowiedzi na reklamację a naprawa może trwać ile uznają za stosowne. Takie firmy stanowią już rzadkość na rynku e-commerce. Powyższe oddaję pod rozwagę przy planach zakupowych w tej firmie.

1 / 5 2021-04-08

TRAGEDIA, oszuści i kombinatorzy Dwa produkty z tej samej serii zepsute w odstępie kilku miesięcy. Zgłoszenie z rękojmi nie przyjęte powołując się na wymyślony zapis w ich regulaminie (posiadanie NAKLEJKI z pudełka). Odradzam, jeśli chce ktoś oszczędzić sobie nerwów. Nie pomogła interwencja rzecznika praw konsumentów, mimo jednoznacznej oceny, że należało rękojmie uznać. Sprawa trafi niestety do sądu. Strata czasu i nerwów, ale nie ma innego wyjścia z OSZUSTAMI.

1 / 5 2021-04-02

Kupiłem szczoteczkę Xiaomi i trzykrotnie reklamowałem. Za każdym razem chciałem zwrot gotówki, bo wada ewidentna produkt, w końcu uznali, że jest uszkodzenie mechaniczne i nie uznali reklamacji. Dodatkowo odbiór był po mojej stronie (kolejne wydatki na kuriera) ODRADZAM !!!

5 / 5 2021-04-02

Kupiłem szczoteczkę Xiaomi i trzykrotnie reklamowałem. Za każdym razem chciałem zwrot gotówki, bo wada ewidentna produkt, w końcu uznali, że jest uszkodzenie mechaniczne i nie uznali reklamacji. Dodatkowo odbiór był po mojej stronie (kolejne wydatki na kuriera) ODRADZAM !!!

1 / 5 2021-03-15

Odradzam zakupy, każda reklamacja odrzucana jest pod pretekstem mechanicznego uszkodzenia i złego użytkowania bez jakiegokolwiek argumentu. Szczerze radzę doplacić kilka zł więcej i zakupić sprzet w znanych sklepach - przynajmniej tam nie ma problemu z reklamacją.

1 / 5 2021-03-02

Tragiczna obsługa klienta, brak możliwości reklamacji. Zalecam unikać, omijać szeroki łukiem.

1 / 5 2021-02-09

Oszuści

1 / 5 2021-02-09

Napisałam jeszcze raz bo przypadkowo pozostawiłam 5 gwiazdek a należy się 0, jedna gwiazdka to za dużo dla oszustów. Przestrzegam wszystkich przed zakupem w AZE. Wysyłałam pięć razy telefon do reklamacji i za każdym razem przychodzi w coraz gorszym stanie. Po zakupie telefonu i użytkowaniu go przez około 10 miesięcy wszystko było ok. Jednak po tym czasie stało się coś z wyświetlaczem, następował co jakiś czas rozbłysk i znikał obraz. Wysłałam go zatem w dobrej wierze do sprzedawcy AZE celem naprawy. Telefon wrócił w tragicznym stanie pokruszona osłona obiektywu aparatu - widać było, że ktoś na siłę składał telefon do sklejenia. przysłany telefon po odpakowaniu obejrzałam i okazało się że jest zniszczony i nie działa. Od razu skontaktowałam się z AZE, którzy stwierdzili że to ja go uszkodziłam. Telefon był przesyłany do naprawy pięć razy za każdym razem wracał w coraz gorszym stanie, nadal nie działa i jest cały porysowany oraz połamana osłona obiektywu. Moim zdaniem jest to celowe działanie, żeby firma nie musiała naprawiać telefonu, żeby stwierdzić że klient wysyła uszkodzony mechanicznie telefon którego nie będą naprawiać. Teraz telefon odesłałam do naprawy do normalnego punktu prawdopodobnie będzie trzeba wymienić antenę którą "fachowcy" połamali, osłonę obiektywu no i nie wiem co jeszcze bo naprawdę telefon bardzo oszczędzałam, wygląda tak jakby przejechał po nim samochód. Oczywiście z tą niekompetentną firmą dalej nie będę się już przepychała, ponieważ telefon nie kosztował 5 złotych, dowody wskazują na ceowe działanie firmy, spawa trafia do Urzędu Praw Konsumenta. Dodatkowo zastanawia mnie, skąd tacy dostają pozytywne opinie skoro jak widać nie jestem pierwszą klientką tak potraktowaną. Najgorsze jest to, że nie można swojej negatywnej opinii wyrazić w innych miejscach, choćby cele ostrzeżenia innych przed tak nieprofesjonalnym działaniem firmy. Traktowaniem przez firmę klienta jak gnoja. Podkreślam że nie daruję tej firmie tego w jaki sposób mnie oszukali.

5 / 5 2021-02-09

Przestrzegam wszystkich prze zakupem w AZE. Wysyłałam pięć razy telefon do reklamacji i za każdym razem przychodzi w coraz gorszym stanie. Po zakupie telefonu i użytkowaniu go przez około 10 miesięcy wszystko było ok. Jednak po tym czasie stało się oś z wyświetlaczem, następował co jakiś czas rozbłysk i znikał obraz. Wysłałam g zatem w dobrej wierze do sprzedawcy AZE celem naprawy. Telefon wrócił w tragicznym stanie pokruszona osłona obiektywu aparatu - widać było, że ktoś na siłę składał telefon do sklejenia. przysłany telefon po odpakowaniu obejrzał i okazało się że jest zniszczony ponadto nie działał. Od razu skontaktowałam się z AZE, którzy stwierdzili że to ja go uszkodziłam. Telefon był przesyłany do naprawy pięć razy za każdym razem wracał w coraz gorszym stanie, nadal nie działa i jest cały porysowany oraz połamana osłona obiektywu. Moim zdaniem jest to celowe działanie, żeby firma nie musiała naprawiać telefonu żeby stwierdzić że klient wysyła uszkodzony mechanicznie telefon którego nie będą naprawiać. Teraz telefon odesłałam do naprawy do normalnego punktu prawdopodobnie będzie trzeba wymienić antenę którą "fachowcy" połamali, osłonę obiektywu no i nie wiem co jeszcze bo naprawdę telefon bardzo oszczędzałam, wygląda tak jakby przejechał po nim samochód. Oczywiście z tą niekompetentną firmą dalej nie będę się już przepychała, ponieważ telefon nie kosztował 5 złotych, dowody wskazują na ceowe działanie firmy, spawa trafia do Urzędu Praw Konsumenta. Dodatkowo zastanawia mnie, skąd tacy dostają pozytywne opinie skoro jak widać nie jestem pierwszą klientką tak potraktowaną. Najgorsze jest to, że nie można swojej negatywnej opinii wyrazić w innych miejscach, choćby cele ostrzeżenia innych przed tak nieprofesjonalnym działaniem firmy. Traktowaniem przez firmę klienta jak gnoja. Podkreślam że nie daruję tej firmie tego w jaki sposób mnie oszukali.

5 / 5 2018-12-07

Wszystko było ok na etapie zakupu. Po miesiącu od zakupu pojawił się drobny problem z produktem, tj. z wyświetlaczem zakupionym w sklepie aze.com.pl. Wysłałem telefon do reklamacji, po 2 tygodniach odesłano mi telefon zgięty tj. w dramatycznym stanie praktycznie nie do używania z informacją, że nastąpiła usterka mechaniczna i reklamacja nie może być rozpatrzona. W życiu już nie kupię od nieautoryzowanego sprzedawcy.

5 / 5 2018-07-27

Na początku wszystko super, niska cena, sprzęt działa, ale do czasu... gdy wam się sprzęt nie popsuje, ten sklep to są jaja a nie sklep, czekam od 4 tygodni na telefon, zero odzewu od nich. Po tygodniu prób dodzwonienia się do nich gość z serwisu spytał się "nie otrzymał pan powiadomienia na maila?", nie dostałem, po czym powiedział "będziemy się z panem kontaktować telefonicznie" i słuch po nich zaginął, serwisant pracuje od 12, a sklep nie jest czynny do 15:30 jak piszą, tylko do 15, więc powodzenia z dzwonieniem. Do wymiany miałem tylko durny głośnik, a ich tłumaczeniem jest, że paczka została zatrzymana i czekają, aż celnicy ją przepuszczą... Brak jakiegokolwiek profesjonalizmu. Na dodatek pracownicy nie wiedzą kiedy ich szef wraca, miał być w poniedziałek a ma być dopiero w czwartek...

3 / 5 2018-07-14

Zdecydowanie odradzam tych oszustów !! Kupiłem w tej firmie telefon Xiaomi Redmi Note 4. Po pewnym czasie użytkowania telefon wyłączył się i nie reagował na próby włączenia oraz podłączenie pod ładowarkę. Telefon został odesłany na gwarancji. Szybka, bezproblemowa naprawa i odesłanie telefonu z informacją o wymianie płyty głównej. W niedługim czasie po otrzymaniu z naprawy zaczęły pojawiać się problemy z ładowaniem. Raz telefon się ładował, raz nie, aż do momentu kiedy zupełnie odmówił współpracy. Ponowne odesłanie do serwisu z informacją o problemie z ładowaniem. Odpowiedź serwisu zszokowała mnie, mianowicie stwierdzono, że telefon miał uszkodzone plomby co świadczy o naprawie w nieuprawnionym serwisie. Odpisałem, że telefon jest na gwarancji i faktycznie był naprawiany wcześniej ale właśnie u nich w serwisie. Oczywiście zostałem zbyty tekstem że owszem był u nich naprawiany ale później ktoś jeszcze musiał go rozkręcać uszkadzając plomby. Na nic zdały się tłumaczenia że telefon jest na gwarancji i nigdzie indziej nie był naprawiany (jaki miałoby to sens), może pracownik przy poprzedniej naprawie nie nakleił nowych plomb. Na pytanie o to czy posiadają zdjęcia nowych plomb po poprzedniej naprawie kontakt się urwał. Kupiłem w tym sklepie parę telefonów ale nigdy więcej już nie popełnię tego błędu. Parę złotych zaoszczędzonych na zakupie nie było wartych. Podejście do klienta, wmawianie napraw w nieuprawnionych serwisach aby zbyć petenta świadczy o złodziejskim podejściu tej firmy do klienta.

3 / 5 2018-07-09

Niestety większość portali gdzie można składać opinie ogranicza się do miesiąca od zakupu. Nikt nie pamięta o serwisie. I jak w tym przypadku serwis droga przez mękę. Zakupiony xiaomi 5s plus .po półtora roku padła płyta główna. Czas serwisu to obecnie 4 miesiące. Trzeba uważać na zapisy w gwarancji. A jak zaczyna się z nimi walkę to nagle nie ma osób decyzyjnych bo szefostwo wyjechało. Niestety ryzyko tańszego sprzętu wychodzi w serwisie. Odradzam. Mimo fajnego telefonu nic już tam nie kupie

2018-03-10

Bardzo niemiła obsługa na infolinii. Kupujesz produkt, który ulega uszkodzeniu po 3 miesiącach i musisz na swój koszt go odesłać, i czekać łaskawie az Ci ktoś odpowie po tygodniu. Nie ma zwrotu gotówki tylko wymiana. Karta miała gorsze transfery niż u konkurencji, przypadek - nie sadze.

5 / 5 2017-12-22

Zamówiłam 3 rzeczy z tego sklepu i jestem bardzo zadowolona z szybkości realizacji zamówienia :) wszystko przebiegło szybko poprawnie i bezkonfliktowo :) mogę gorąco polecić sklep :)

1 / 5 2017-11-18

tragedia, ponad 2 miesiące czekać na odbiór...

2 / 5 2017-11-01

Moja opinia dotyczy głównie serwisu/obsługi klienta. Reklamowałem u nich dwa produkty (Mi Band 2 - po około pół roku; Xiaomi Mi4c - zaraz po otrzymaniu oraz po 1,5 roku). Reklamacja opaski trwała ok 3 miesiące, w końcu z pomocą rzecznika ochrony konsumentów udało mi się otrzymać zwrot pieniędzy. Poniosłem jednak koszty 4 wysyłek: pierwsza wróciła do mnie w całości, bo opaska nie była rozłączona od konta Xiaomi (reklamowałem silikonowy pasek, a na reklamacji były wszystkie moje dane kontaktowe - wystarczyło zadzwonić), druga wróciła do mnie z nowym paskiem - jakimś kiepskiej jakości zamiennikiem, trzecia i czwarta to już pisma pisane z pomocą rzecznika i wezwanie do zapłaty). Telefon z kolei jako nowy przyszedł z odklejonym częściowo ekranem, po kilku tygodniach, mimo mojego żądania o zwrot pieniędzy dostałem nowy egzemplarz - kontakt ze sklepem był żaden - nie odpowiadali na maile, nie odbierali telefonu. 2 tygodnie temu reklamowałem telefon z powodu martwych pikseli oraz tego, że telefon zaczął "puchnąć" (kiedy położy się go "na pleckach" góra i dół telefonu nie dotykają stołu). Pomijając zasadność reklamacji: w dniu dzisiejszym otrzymałem telefon wraz z dokumentami, które wysłałem i nic więcej , żadnej odpowiedzi, telefon poza tym, że ma głęboką rysę przez cały ekran jest nie naprawiony. Telefon od nowości miał założono szybkę ochronną na ekran. Zadzwoniłem do serwisu, ale wszystkiego się wyparli, zgłoszonych usterek nie widzą, a jeżeli chcę odpowiedź to mam napisać maila z zapytaniem. Ponadto Pan, z którym rozmawiałem na początku w ogóle nie wiedział o co mi chodzi, po czym jak powiedziałem o rysie to stwierdził, że u nich żadnej rysy nie było. Generalnie nie polecam sklepu. Reklamacje to jakiś koszmar - nic nie uznają i wszystkiego się wypierają. Do tego kontakt jest bardzo utrudniony, a jak już jest to niewiele wnosi. Zupełnie nie szanują klienta i nie uznają obowiązujących w Polsce praw konsumenta.

2 / 5 2017-08-12

Moj dramat z firma Aze Bis ( Aze.com.pl) rozpoczal sie w momencie podjecia decyzji zakupu hulajnogi Xiaomii m365 w rzeczonym sklepie. Hulajnoga zostala dostarczona ale oczywiscie w zlym kolorze. po interwencji telefonicznej hulajnoga juz w poprawnym kolorze zostala dostarczona do moich drzwi. Produkt sprawdzal sie fantastycznie przez 3 miesiecy. Po tym okresie otwarla sie puszka Pandory i hulajnoga przestala dzialac. Podczas jazdy, zasilanie do motoru elektrycznego zostalo odcinane i nie mozna juz bylo wlaczyc hulajnogi. Kontakt z serwisem byl za kazdym razem meka ktora trzeba bylo z godnoscia znosic. Pierwsza wizyty w serwisie zakonczyla sie wymiana pakietu baterii w hulajnodze. Hulajnoga po naprawie dziala niespelna tydzien. Kolejna wizyta i tym razem okres oczekiwania na naprawe to ponad 1.5 miesiaca. Serwis poinformarwomal w zdatkowych slowach iz zostala wymienia elektronika. Hulajnoga po kolejnej naprawie dzialala 2 tygodnie. Kolejna awaria i kolejna wizyta hulajnogii w serwisie.po 2 tygodniach panowie stwierdzili triumfalnie iz znalezli awarie w postaci zlego zlutowania sciezki na plycie. Po naprawie huljnoga dzialal rowno miesiac. I kolejna usterka. Hulajnoga zalacza sie ale nie laduje. Hulajnoga znowu wyrusza w daleka podroz i dzisiaj otrzymuje informacje z serwisu iz hulajnoga zostala uszkodzona w wyniku zlutowania kabla ktory zasila swiatlo tylnie. Panowie nie maja pojecia o elektronice twierdzac iz pakiet bateryjny zostal uszkodzony przez lutowanie kabla. Nadmienie iz kable zostal zlutowany poza przedzialem bateryjnym hulajnogi a usterka powstala w wyniku przetarcia oplotu kabla przez tylne kolo. Lutowanie kabla nastapilo3 tydodnie temu a usterka uajwnila sie w zeszlym tygodniu. Wchodze z firma w spor sadowy. ZDECYDOWANIE NIE POLECAM TEJ FIRMY. SERWIS TEJ FIRMY TO ZART I FARSA.

2 / 5 2017-07-09

Sklep AZE.com Opaska MI Band 2, którą kupiłem - jest kiepskiej jakości - nie wytrzymuje roku użytkowania. Reklamowałem, drugi raz- niestety sklep nie uwzględnił reklamacji - bo sumarycznie miałem 1 rok prawidłowego użytkowania. Tak wiec, nie polecam zakupów tutaj. To jednak chińszczyzna kiepskiej jakości, z równie kiepskim serwisem. Mam podstawy,żeby tak twierdzić: sam zegarek w środku opaski też reklamowałem 2 razy...

1 / 5 2017-07-05

Kupowanie w tym slepie to KOSZMAR! Sprzedaja jakis koreanski szmelc a za zwrocony towar (zam. 56182) nie chca oddac pieniedzy!! Za raz przymierzone sluchawki douszne proponuja oddac 40% ich wartosci. Banda oszustow. Zrozumiale ze nikt nie chce kupowac g**wna jakie sprzedaja wiec probuja zarabiac na oszukiwaniu klientow. Zwrocone przeze mnie sluchawki probowali mi odeslac spowrotem pomimo ze wyraznie powiedzialem ze nawet jak mi zaplaca to nie mam zamiaru ich uzywac!!! Ktos musi wreszcie nauczyc ich rozumu w sadzie... NIE KUPUJ W AZE.COM.PL!!!!

2017-06-12

Co za dzbany, zamawiam ładowarkę z końcówką 90 stopni a oni wysyłają mi końcówkę prostą.

2017-06-08

Proszę o kontakt osoby które miały bądź mają problem z uznaniem reklamacji [email protected]

2 / 5 2017-06-03

Nie polecam. Kłamcy, oszuści, niekompetentni! Negują opinie rzecznika praw konsumentów, negują opinię rzeczoznawcy sądowego - sprawa będzie miała swój finał w sądzie

2017-05-22

ie polecam firmy i radze omijać szerokim łukiem. Obsługa klienta tragiczna. Wszystko wydłużali, zostawiali na ostatni moment, unikali kontaktu ze mną. Zakupiłem w tej firmie również 3 telefony. Jeden z nich był używany, a kupiłem jako nowy. Pomimo wiedzy, że sprzedali używany telefon jako nowy co było poparte dowodami wypiera się odpowiedzialności. Gwarancja i prawo do ochrony kupującego nic dla nich nie znaczą. Zgłosiłem się do rzecznika praw konsumenta, który podjął się interwencji w tej sprawie ale niestety nie udało się uzyskać logicznych/sensownych wyjaśnień od firmy. Pozostawała by mi tylko droga sądowa, która rzecznik praw konsumenta odradził mi ze względów finansowych i zaangażowania czasowego pomimo dużej szansy korzystnego rozstrzygniecie na moja korzyść . Odpuszczam dalszy spór z powodu braku pieniędzy na sąd ... Nie polecam firmy i radze omijać szerokim łukiem.

Rzetelne opinie o Aze.com.pl

Aze.com.pl

Siedziba
Królikowice

WWW
http://aze.com.pl

Email
[email protected]

Telefon
505 825 124

Komórka
-

Infolinia
-

Logowanie