Kategorie: / Zdrowie I Uroda / Książki / Dla Dzieci / Film i Muzyka

Merlin.pl

3.59/5.00 - ilość ocen: 108
2018-10-02

Przez ponad tydzien od zamowienia ksiazek na ponad 300zl nie udalo sie merlinowi skompletowac pozycji reklamowanych na stronie jako dostepne w ciagu 24h, co nie zmienialo sie nawet w przypadku tytulow anulowanych dla mnie, gdyz sa po prostu niedostepne. Teraz zostaje mi czekac na zwrot pieniedzy - niestety zaplaconych z gory. Mam nadzieje, ze choc to pojdzie gladko.

5 / 5 2018-09-28

Polecam sklep bardzo szybka przesyłka.

2018-09-24

Zamówiłam dwie pozycje w poniedziałek 10 grudnia.13 grudnia zadzwoniła Pani z Merlina i poinformowała mnie,że jednej pozycji nie ma,bo nie ma w magazynie.Na pytanie dlaczego widnieje na stronie jako dostępna powiedziała,że nie zdążyli zdjąć jej ze strony. Była to pozycja na której bardzo mi zależało,bo miała być wysłana za granicę.Dzisiaj jest sobota15, a pozostałej przesyłki nadal nie ma.Dotąd zamawiałam w Merlinie 2 razy,trzeciego już nie będzie.NIE POLECAM

5 / 5 2018-09-16

Zamowienie otrzymałem juz następnego dnia. Polecam.

5 / 5 2018-09-10

Sklep sprzedaje towary, których nie ma na stanie! Bardzo zależało mi na szybkiej przesyłce, na stronie produkt był dostępny i w max. 48h miał być u mnie. Dostałam informacje, ze „przepraszają, ale dostawa uległa wydłużeniu” i „zamówiony produkt czeka odłożony dla mnie”. Po dwóch dniach zadzwoniłam na infolinię, gdzie pani oznajmiła mi, ze produktu nie posiadają na stanie i nie wie, kiedy i czy będzie... przy czym był już opłacony! Oczywiście zrezygnowałam z transakcji i na przyszłość radzę unikać tego sklepu.

2 / 5 2018-09-01

Tragedia! Pierwszy i ostatni raz! W czwartek zostały zamówione książki (w tym samym czasie inne z innej księgarni). Z innej ksiegarni książki były w paczkomacie w poniedziałek. Postanowiłem zadzwonić do merlin.pl, ponieważ od nich nie dostałem informacji, że paczka została wysłana. Przez telefon pani mi powiedziała, że nie mają dwóch książek na magazynie. Gdybym nie zadzwonił to nie byłoby żadnego kontaktu i dalej czekałbym na książki, które są dostępne na stronie internetowej, a nagle okazuje się, że nie ma ich na magazynie. Po co piszą, że są dostępne na internecie, jak nie ma ich fizycznie w magazynie. Teraz jeszcze muszę czekać do 14 dni na zwrot pieniędzy z książek! NIE POLECAM!

5 / 5 2018-08-23

Profesjonalna obsługa.Polecam.

2 / 5 2018-08-10

Zamówiłam 6 książek. Przesyłka w miarę szybko dotarła. Niestety zapakowana tak marnie, że praktycznie książki wypadały z kartonu. Specjalnie kupiłam lepsze wydania, bo lubię ładne książki dla dziecka. Jednak przez sposób pakowania książki dotarły z uszkodzonymi okładkami. Nie polecam

2018-08-10

Złożyłem zamówienie na grę w przedsprzedaży, prawie dwa miesiące przed jej premierą. Gra w edycji limitowanej, dlatego zależało mi na jej otrzymaniu. W przeddzień premiery wysłałem zapytanie na Facebooku, o to kiedy gra zostanie wysłana. Dzień później dostałem odpwiedź, że: "ze względu na dużą ilość zamówień, wysyłka będzie opóźniona o 1-2 dni". Kolejnego dnia dostałem maila z informacją, że "realizacja zamówienia uległa wydłużeniu ze względu na brak dostępności produktu u dostawcy, [...] brakujący towar zamówiliśmy u innego dostawcy, [...] zamówienie planujemy wysłać: DATA." Ostatecznie zamówienie zostało anulowane, ponieważ tytułu nie udało się sprowadzić.

2 / 5 2018-08-08

Fatalny poziom obsługi zamówienia. Niewywiązanie się z terminu wysłania. Dopuszczenie się oszustwa przez pracownika sklepu karalnego na podstawie art 286 KK. NIE POLECAM!

Merlin.pl

Siedziba
Warszawa

WWW
http://www.merlin.pl

Email
[email protected]

Telefon
+48 222 62 62 62

Komórka
-

Infolinia
+48 222 62 62 62

Logowanie